Skip to main content
Shaping Europe’s digital future

ES radijo spektro politika belaidžiam ryšiui tarpvalstybiniu mastu

Sudaryti sąlygas sklandžiam belaidžiam ryšiui tarpvalstybiniu mastu, kad galėtume dalytis žiniasklaida, būti informuotiems ir naudotis naujausiomis novatoriškomis technologijomis, kad ir kur bebūtume koordinuodami ir bendradarbiaudami radijo spektro srityje. Šiam dinamiškam ir sparčiai besivystančiam sektoriui reikalingas lankstus, rinkai jautrus požiūris.

Visi piliečiai turėtų turėti galimybę visoje ES palaikyti ryšį ir naudotis novatoriškomis paslaugomis, pavyzdžiui, 5G ryšiu. Radijo spektro naudojimas yra labai svarbus teikiant šias paslaugas. ES radijo spektro politika siekiama koordinuoti nacionalinius spektro valdymo metodus, siekiant remti bendrąją belaidžių produktų ir paslaugų rinką ir sudaryti sąlygas inovacijoms.

Elektroniniai ryšiai ES

2018 m. Europos elektroninių ryšių kodeksu atnaujinamos radijo spektro valdymo taisyklės visoje ES. Kodekse raginama sukurti stabilią ir suderintą reguliavimo aplinką, gerinti radijo spektro koordinavimą ir sudaryti palankesnes sąlygas inovacijoms, visų pirma pasitelkiant 5G tinklus. Visų pirma Kodekse:

  • ragina nustatyti ilgus licencijų galiojimo laikotarpius, taip pat nustatyti aiškias licencijų atnaujinimo taisykles ir griežtesnius reikalavimus, kad spektras būtų naudojamas veiksmingai ir efektyviai;
  • nustato griežtus 5G ryšio pradinių spektro juostų naudojimo ir belaidžio plačiajuosčio ryšio tinklų ir paslaugų suderinto spektro naudojimo terminus;
  • siekiama užtikrinti geresnį spektro politikos ir skyrimo sąlygų koordinavimą visoje ES, taikant tarpusavio vertinimo mechanizmą;
  • palengvina 5G tinklų diegimą
  • nacionalinėms valdžios institucijoms suteikiama daugiau priemonių konkurencijai remti
  • sukuriamas patobulintas spektro koordinavimo mechanizmas

Radijo spektro politikos apibrėžimas

2012 m. parengtoje Radijo spektro politikos programoje arba RSPP apibrėžiami pagrindiniai veiksmingo radijo spektro valdymo politikos tikslai ir bendrieji principai. Programa skatinamos investicijos, konkurencija ir inovacijos visoje ES, kartu apsaugant visuotinės svarbos tikslus, pavyzdžiui, kultūrų įvairovę ir žiniasklaidos pliuralizmą. Jame reikalaujama, kad valstybės narės, bendradarbiaudamos su Komisija, prireikus skatintų kolektyvinį ir pasidalijamąjį radijo spektro naudojimą. Programa užtikrinamas suderintas spektro naudojimas elektroninių ryšių, mokslinių tyrimų, technologinės plėtros, kosmoso, transporto, energetikos ir audiovizualiniuose sektoriuose visoje ES. Jame taip pat sudaromas esamų radijo spektro naudojimo komerciniais ir viešaisiais tikslais ES sąrašas. Programos tikslas – didinti spektro naudojimo efektyvumą ir lankstumą, taip pat išsaugoti ir skatinti konkurenciją.

ES masto sąveikumo techninių sąlygų suderinimas

Europos elektroninių ryšių kodekse nustatyti bendrieji radijo spektro valdymo principai. Valstybės narės turi skatinti radijo spektro derinimą ir užtikrinti, kad jis būtų naudojamas veiksmingai ir efektyviai. Šiomis aplinkybėmis tarpvalstybinis radijo spektro naudojimo koordinavimas tarp valstybių narių yra pagrindinis veiksmingo radijo spektro valdymo elementas ir yra būtinas tinkamam vidaus rinkos veikimui.

2002 m. sprendimu dėl radijo spektro Komisija gali priimti įgyvendinimo sprendimą suderinti technines sąlygas, susijusias su radijo spektro prieinamumu ir veiksmingu naudojimu, kad bendroji rinka tinkamai veiktų. Komisija gali suteikti įgaliojimus Europos pašto ir telekomunikacijų administracijų konferencijai (CEPT) parengti tokias technines įgyvendinimo priemones.

Europos Komisija ir nacionalinės spektro reguliavimo institucijos glaudžiai bendradarbiauja rengdamos bendras taisykles. Siekiant padėti Komisijai, siekiant sudaryti palankesnes sąlygas konsultacijoms ir plėtoti bei remti ES radijo spektro politiką, buvo įsteigtos dvi viena kitą papildančios įstaigos:

  • Radijo spektro politikos grupė (RSPG) yra aukšto lygio nacionalinių vyriausybinių ekspertų grupė, padedanti Komisijai parengti bendrą radijo spektro politiką ES lygmeniu.
  • Radijo spektro komitetas (RSC) padeda Komisijai parengti techninio įgyvendinimo priemones, kad visoje Europoje būtų suderintos radijo spektro prieinamumo ir veiksmingo naudojimo sąlygos.

Tarptautinės derybos

Už spektro valdymo koordinavimą pasauliniu lygmeniu atsakinga Tarptautinė telekomunikacijų sąjunga (ITU). ITU reguliariai atnaujina radijo spektro paskirstymą, kad būtų atsižvelgta į technologines naujoves ir naudojimo pokyčius, iš dalies pakeičiant Radijo ryšio reglamento sutartį. Dėl tokių pakeitimų derasi 193 ITU valstybės narės Pasaulio radijo ryšio konferencijose (WRC). ES valstybės narės Tarybos sprendimų forma priima bendrąsias pozicijas dėl WRC. Tokie Tarybos sprendimai papildo Europos bendrąsias pozicijas, kurias ITU Europos regioninėje telekomunikacijų organizacijoje CEPT priėmė 48 Europos šalys (įskaitant visas ES valstybes nares).

Naujausios naujienos

Daugiau šia tema

Bendras vaizdas

Belaidžiu ryšiu viešaisiais arba privačiais tinklais informacijai perduoti naudojamas radijo spektras, t. y. radijo bangų diapazonas. Toks bendravimas gali būti tarp žmonių, žmonių ir mašinų ar sistemų („dalykai“ bendresnio pobūdžio) arba tarp daiktų. Šiomis aplinkybėmis radijo spektras taip pat yra labai svarbus sudarant sąlygas ir skatinant saugias, novatoriškas ir veiksmingas sistemas, be kita ko, transporto, energetikos, visuomenės saugos, aplinkos apsaugos ir žiedinės ekonomikos sistemoms. Prieiga prie radijo spektro taip pat yra labai svarbi saugant ir skatinant skaitmenines žmogaus teises.

Išsamiau

  翻译: