Joszkar-Oła
Йошкар-Ола
Herb
Informacje
Państwo Rosja
Region Mari El
Powierzchnia 100,38 km²
Ludność 274 715
Nr kierunkowy +7 (83 62)
Kod pocztowy 424000–424045
Strona internetowa

Joszkar-Oła - miasto w Rosji, stolica republiki Mari El, nad Małą Kokszagą (dopływ Wołgi).

Charakterystyka

edytuj

Historia

edytuj

Do połowy XVI wieku tereny w okolicy pozostawały pod panowaniem Mongołów i Chanatu Kazańskiego. Mieszkali tutaj Maryjczycy, trudniący się hodowlą zwierząt i obróbką drewna. W październiku 1552 roku Iwan Groźny przyłączył te ziemie do Carstwa Moskiewskiego. Ludność jednak nie chciała rosyjskiej władzy, dlatego wybuchło powstanie. W celu jego stłumienia zbudowano warowny gród, dziś znaną pod nazwą Joszkar-Oła (co w języku maryjskim znaczy "miasto-twierdza"). Od momentu pojawienia się na mapie miasteczko zaczęło stopniowo się rozwijać, stając się jednym z głównych ośrodków Rosji Środkowej. Okres XVIII i XIX wieku, zahamował postęp gospodarczy. Dawny sukces przyniosła zmiana władz w latach 20. XX wieku. W okresie II wojny światowej do Joszkar-Oły przeniesiono wiele fabryk z terenów przygranicznych narażonych na atak ze strony III Rzeszy. W latach 60. przez miasto przeprowadzono gazociąg, a 20 lat później zbudowano nowe dzielnice mieszkaniowe po drugiej stronie rzeki.

Dojazd

edytuj

Samolotem

edytuj

Około 9 km na północ od miasta znajduje się Port Lotniczy Joszkar-Oła (ros. Аэропорт Йошкар-Ола). Posiada on regularne połączenia z Moskwą, Petersburgiem oraz Soczi. Loty obsługują rosyjskie linie lotnicze RusLine. Najbliższym dużym portem pasażerskim, z większą ilością połączeń jest Kazań, odległy o 150 km.

Koleją

edytuj

Znajduje się tu stacja kolejowa.

Samochodem

edytuj

Joszkar-Oła jest ważnym węzłem drogowym.

Komunikacja

edytuj

Warto zobaczyć

edytuj
Mapa

1 Wieża Spasska (Спасская башня) - wybudowana na podobieństwo moskiewskiej baszty, ma przypominać tradycyjną wschodnią architekturę z lokalnymi elementami. Obok niej przez rzekę przerzucony jest most spacerowy.

2 Muzeum Historii i Archeologii Republiki Mari El (Музей истории и археологии Республики Марий Эл) - gromadzące zbiory z wszystkich okresów, przedstawia przede wszystkim biżuterię, ozdoby, broń, odzież, naczynia Maryjczyków, ale także urządzenia gospodarskie i wyposażenie domu z epoki caratu czy lat powojennych.

3 Muzeum Sera (Музей сыра) - zlokalizowane przy ul. Eszkinina 10G, jest pierwszym tego typu na Powołżu. Otwarte w marcu 2017 roku, prezentuje sery z całego świata oraz lokalne, bardzo ważne w kuchni Maryjczyków. Jest to miejsce prelekcji z przetwarzania nabiału, festiwalów czy targów. Wstęp od wtorku do niedzieli (10:00-18:00).

4 Katedralny Sobór Zwiastowania Bogurodzicy (Кафедральный собор Благовещения Пресвятой Богородицы) - wybudowany od podstaw w 2014 roku, na planie krzyża, z 5 złotymi kopułami. Wysoki na 74 metry, do złudzenia przypomina moskiewski Sobór św. Wasyla czy petersburski Sobór Zmartwychwstania.

5 Wieża Błagowieszczeńska (Благовещенская башня) - czy też Wieża Zwiastowania zbudowana w tradycyjnym rosyjskim stylu baszta bramna, otwarta została w 2011 roku. Posiada skopiowane zegary ze stołecznej Wieży Spasskiej, ale wykonane w mniejszym rozmiarze. W zamierzeniu cała budowla przypominać miała Wieżę Borowicką z kremla.

6 Rosyjski Akademicki Teatr Dramatyczny (Академический Русский Театр Драмы) - surowa, sowiecka bryła, idealnie odwzorowuje modernistyczną infrastrukturę publiczną ZSRR lat 40. XX wieku.

7 Cerkiew Trójcy Przenajświętszej (Церковь Пресвятой Троицы) - w odróżnieniu od okolicznych obiektów ten kościół jest zabytkowy i należy do najstarszych zachowanych budowli miasta. Kamienna, ukończona w 1736 roku świątynia powstała za panowania carycy Anny Iwanownej. Przez dekady stał pusty, a w epoce komunizmu służył jako warsztat. Po kompleksowej restauracji został przywrócony do pierwotnej formy.

Najbliższe okolice

edytuj

Zakupy

edytuj

Gastronomia

edytuj

Imprezy

edytuj

Noclegi

edytuj

Kontakt

edytuj

Bezpieczeństwo

edytuj

Informacje turystyczne

edytuj

Wyjazd

edytuj




Na niniejszej stronie wykorzystano treści ze strony: Joszkar-Oła opublikowanej w portalu Wikitravel; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: na licencji CC-BY-SA 1.0
  翻译: