Zadar
Informacje
Państwo Chorwacja
Region Dalmacja
Powierzchnia 194 km²
Ludność 70 779
Nr kierunkowy (+385) 023
Kod pocztowy 23000
Strona internetowa
Mapa

Zadar – miasto w Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim. Od 1991 należy do niepodległej Chorwacji.

Charakterystyka

edytuj

Dojazd

edytuj

Samolotem

edytuj

Port lotniczy w Zadarze znajduje się w miejscowości Zemunik Donji, około 7 km na wschód od centrum miasta. W 2019 roku Ryanair obsługuje sezonowe (od kwietnia do października) loty do Zadaru z Krakowa, Wrocławia i Poznania dwa razy w tygodniu. Poza tym lotnisko obsługuje regularne loty do Zagrzebia i Puli.

Pociągiem

edytuj

Mimo posiadania stacji kolejowej, obecnie do Zadaru nie można dojechać pociągiem.

Samochodem

edytuj

Zadar jest ważnym węzłem drogowym.

Statkiem

edytuj

Komunikacja

edytuj

Zadar posiada miejską komunikację autobusową, składającą się z 10 linii. Dojeżdżają one w praktycznie każdą część miasta. Wszystkie autobusy odjeżdżają z głównego przystanku przy dworcu autobusowym i jeżdżą co 15 – 20 minut od 5 rano do północy (a w sezonie letnim nawet dłużej). Mapę linii autobusowych można obejrzeć tutaj. Bilety można kupić w kioskach, na dworcu autobusowym lub u kierowcy.

Autobusy jeżdżą również na lotnisko pod miastem. Kursują one co około godziny (w niektórych porach co pół godziny)(stan na: cze.2023). Szczegółowy rozkład jazy można sprawdzić tutaj. Cena biletu to 35 kun (w tym wliczony jest przewóz bagażu).

Po Zadarze można również poruszać się taksówkami. W mieście działa Uber, ale jeżdżą w ramach niego zwyczajne taksówki(stan na: wrz.2018) – jedynie płatność odbywa się przez aplikację.

Warto zobaczyć

edytuj
  • 1 Pozostałości rzymskiego forum oraz ruiny innych rzymskich budowli
  • 2 Kościół św. Donata, wybudowany w IX wieku w stylu wczesnoromańskim (lub przedromańskim albo bizantyńskim). Znajduje się w północno-wschodniej części dawnego forum rzymskiego. Okrągła świątynia, największa z tego okresu w Chorwacji, ma nietypowy cylindryczny kształt, z trzema wąskimi i wysokimi apsydami od wschodniej strony. Do budowy użyto fragmentów wcześniejszych rzymskich konstrukcji (dobrze widoczne są one wewnątrz i w murach zewnętrznych), a w całości przeniesiono do środka dwie antyczne kolumny. We wnętrzu, wysokim na 27 i szerokim na 22 metry, znajduje się piętro z galerią, do której prowadzą kręte schody.
    Do XV wieku nosił wezwanie Świętej Trójcy, potem jednak jego patronem został św. Donat, biskup Zadaru, z którego inicjatywy wybudowano świątynię. Sam budowniczy został w nim pochowany po swojej śmierci, jednak po wkroczeniu wojsk francuskich do Dalmacji w 1809 roku przeniesiono jego sarkofag do sąsiedniej katedry. Kościół został zbombardowany w czasie II wojny światowej, zniszczone zostało wówczas baptysterium pomiędzy nim a katedrą (po wojnie zrekonstruowano tylko jego fundamenty).
    Kościół nie posiada obecnie żadnego wyposażenia i od dawna nie pełni już funkcji religijnych. Od 1893 do 1954 mieściło się w nim Muzeum Archeologiczne. Obecnie, ze względu na świetną akustykę, często odbywają się w nim koncerty muzyki poważnej, znane jako Glazbene večeri u sv. Donatu ("Muzyczne wieczory u św. Donata").
  • 3 Katedra św. Anastazji – romańska świątynia z przełomu XII i XIII w.
  • 4 Kościół św. Marii, dawny klasztor Benedyktynek z 1066 roku. W 1105 r. dobudowano do niego charakterystyczną dzwonnicę.
  • 1 Morskie organy - współczesna instalacja, generująca przy pomocy zespołu rur dźwięki, wzbudzane ruchem fal morskich.

Najbliższe okolice

edytuj

Zakupy

edytuj

Gastronomia

edytuj

Będąc w Zadarze można spróbować regionalnej kuchni dalmatyńskiej. Polecane restauracje, gdzie można zjeść w Zadar to Bruschetta, Kornat, Fosa.

Imprezy

edytuj

Noclegi

edytuj

Kontakt

edytuj

Bezpieczeństwo

edytuj

Informacje turystyczne

edytuj

Gdzie dalej

edytuj
  翻译: