Przejdź do zawartości

Enoturystyka

Z Wikipodróży
Enoturystyka

winnica jesienią
Najlepsze winnice w Polsce dla enoturystyki

Enoturystyka – forma turystyki, skoncentrowana głównie na odwiedzaniu miejsc związanych z winem (lub na imprezach o tematyce winiarskiej). Z założenia służy promocji regionów i lokalnych win. Rozwija się głównie w nieco mniej popularnych regionach.

Polska

[edytuj]

W Polsce enoturystyka staje się coraz bardziej popularna. Jest to spowodowane ciągle rosnącą ilością winnic oraz poprawiającą się ofertą. Winnice w Polsce cały czas się rozwijają, a oferta enoturystyczna z każdym rokiem staje się bogatsza. Goście mogą uczestniczyć w degustacji oraz brać udział w różnego rodzaju wydarzeniach organizowanych na winnicy. W sezonie 2022/2023 w Polsce oficjalnie zarejestrowanych zostało 481 winiarni (dane KOWR).

Świat

[edytuj]

W niektórych krajach enoturystyka jest dość popularna, przykłady:

winogrona na polskiej winnicy
winogrona na polskiej winnicy

W tych państwach popularność tego typu podróżowania jest dosyć duża, z powodu długich tradycji winiarskich i rozpoznawalności na świecie (np. Tokaj na Węgrzech, francuskie bordeaux, czy gruzińskie wina - Gruzja jest ponoć kolebką światowego winiarstwa!).

Bardziej szczegółowe informacje

[edytuj]

Noclegi są praktycznie na takiej samej zasadzie, jak w gospodarstwach agroturystycznych, różnicą jest to, że gospodarstwa często oferują (czasem za dodatkową opłatą) degustację wina i zwiedzanie winnicy. Ceny nie są zbyt wysokie, jednak nieco wyższe niż w przypadku agroturystyki.

Enoturystyka na własną rękę

[edytuj]

Enoturystykę można uprawiać też na własną rękę, taniej niż w przypadku klasycznej. Przykładem miejsca, gdzie można to robić, są okolice Tokaju (propozycja dwudniowej wycieczki) - można kupować lokalne wino, kosztować winogron prosto z krzaka, a winnice odwiedzać na własną rękę, bez przewodnika.

Zobacz też

[edytuj]
  翻译: