Przejdź do zawartości

Saint Kitts i Nevis

Z Wikipodróży
Saint Kitts i Nevis

Saint Kitts i Nevis
Lokalizacja
Flaga
Główne informacje
Stolica Basseterre
Ustrój polityczny monarchia konstytucyjna
Waluta dolar wschodniokaraibski
Powierzchnia 261
Język angielski
Religia protestantyzm, katolicyzm
Numer kierunkowy +1869
Domena internetowa .kn
Strefa czasowa UTC -4

Saint Kitts i Nevis, Saint Christopher i Nevis – państwo w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim.

Charakterystyka

[edytuj]

Geografia

[edytuj]

Ze względu na wulkaniczne pochodzenie wyspy są górzyste. Najwyższe wzniesienie na wyspie Saint Kitts to wulkan Mount Liamuiga (1156 m n.p.m.), a na wyspie Nevis góry osiągają wysokość do 985 m (Nevis Peak). W południowej części wyspy St. Kitts rozciąga się długi półwysep ze słonym jeziorem. Wyspy dzieli cieśnina Narrows. Wzdłuż wybrzeży wysp ciągną się rafy koralowe. Klimat jest wilgotny, równikowy, ochładzany przez wiejące z północnego wschodu pasaty. Wiosną i latem wyspy są nawiedzane przez cyklony. Góry są porośnięte lasami równikowymi. Ziemie niżej położone podlegają uprawie. Palmy kokosowe rosną zarówno dziko, jak i na plantacjach. Zwierzęta to głównie ptaki oraz ryby i skorupiaki.

Klimat

[edytuj]

Historia

[edytuj]

W latach 1871–1958 wyspy stanowiły część Brytyjskich Wysp Podwietrznych. W 1958 roku zostały włączone do Federacji Indii Zachodnich. W 1962 roku po rozpadzie Federacji utrzymały kolonialny charakter. W 1967 roku kolonia Saint Christopher-Nevis-Anguilla uzyskuje wewnętrzną autonomię w ramach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. W 1983 roku ma miejsce uzyskanie pełnej niepodległości lecz wyspy pozostają we Wspólnocie Narodów. W 1992 roku dochodzi do wystąpień niepodległościowych na wyspie Nevis. W 1995 roku premierem został Denzil Douglas. W 2003 roku sprinter Kim Collins zostaje mistrzem świata w biegu na 100 metrów. W 2004 roku Douglas zostaje wybrany na następną kadencję. W 2015 roku nowym premierem zostaje Timothy Harris.

Polityka

[edytuj]

Saint Kitts i Nevis jest oficjalnie monarchią konstytucyjną. Obowiązuje konstytucja z 19 września 1983. Głową państwa jest brytyjski monarcha reprezentowany przez gubernatora generalnego. Władza ustawodawcza należy do parlamentu składającego się z 14 deputowanych wybieranych na 5-letnią kadencję. 11 wybiera się w wyborach powszechnych, a 3 jest mianowanych przez gubernatora (2 na wniosek premiera i 1 lidera opozycji). Władzą wykonawczą jest rząd. Członkowie są mianowani przez gubernatora spośród deputowanych parlamentu. Wyspa Nevis ma własne władze ustawodawcze i wykonawcze. Główne partie polityczne: Partia Pracy Saint Kitts i Nevis, Ruch Akcji Ludowej, Ludowa Partia Pracy.

Gospodarka

[edytuj]

Podstawą gospodarki jest turystyka i rolnictwo. PNB na jednego mieszkańca wynosi 8800 $ (2002). Walutą obowiązującą jest dolar wschodniokaraibski(EC$). Przemysł jest oparty na produkcji cukru, spirytusu, piwa, papierosów, import obejmuje odzież, obuwie i elektronikę. Turystyka rozwija się równomiernie na obu wyspach. W 1992 roku na Saint Kitts i Nevis przyjechało 164 000 turystów.

Dojazd

[edytuj]

Samochodem

[edytuj]

Samolotem

[edytuj]

Na wyspach znajdują się łącznie dwa porty lotnicze: w Basseterre i w Newcastle.

Statkiem

[edytuj]

Regiony

[edytuj]

Miasta

[edytuj]

Ciekawe miejsca

[edytuj]
  • Park Narodowy Brimstone Hill Fortress
  • Mount Liamuiga
  • St. Kitts Scenic Railway
  • Muzeum historii wyspy Nevis

Transport

[edytuj]

Język

[edytuj]

Językiem urzędowym jest angielski.

Zakupy

[edytuj]

Kawiarnie i restauracje

[edytuj]

Noclegi

[edytuj]

Najwięcej hoteli znajduje się w miastach: Basseterre i Charlestown.

Bezpieczeństwo

[edytuj]

Zdrowie

[edytuj]

Kontakt

[edytuj]
  翻译: