Przejdź do zawartości

Wysznij Wołoczok

Z Wikipodróży
Wysznij Wołoczok

Wysznij Wołoczok
Вышний Волочёк
Herb
Informacje
Państwo Rosja
Region Obwód twerski
Powierzchnia 54 km²
Wysokość 160 m n.p.m.
Ludność 45 800
Nr kierunkowy +7 48233
Kod pocztowy 171151 - 171168
Strona internetowa

Wysznij Wołoczok (ros: Вышний Волочёк) – miasto położone w zachodniej Rosji na terenie obwodu twerskiego, centrum administracyjne Rejonu wyszniewołockiego, 119 km na północny zachód od Tweru.

Wyszny Wołoczek i jego okolice nazywane są rosyjską, czasem Twerską Wenecją. Stojące nad brzegiem jeziora na licznych wyspach, przecięte kanałami i połączone łukowymi mostami, to miasto z zachowaną zabytkową zabudową doprawdy przypomina Wenecję. To miasto nadało nazwę pierwszemu rosyjskiemu sztucznemu systemowi hydraulicznemu - Wyszniewołockiej, który w 1703 roku połączył Morze Kaspijskie i Bałtyckie.

Popularny jako cel turystyczny dla osób podróżujących pociągiem lub samochodem między Petersburgiem a Moskwą. Biorąc jednak pod uwagę uruchomienie szybkiej obwodnicy, aby zwiedzać miasto trzeba będzie zjechać z autostrady.

Charakterystyka

[edytuj]

Wysznij Wołoczok stoi na systemie kanałów i wysp. Zostało założone w 1471 roku, miasto otrzymało swoją nazwę od najwyższej przeprawy na starożytnym szlaku wodnym od Bałtyku do Morza Kaspijskiego (Droga od Warangian do Arabów).

Dojazd

[edytuj]

Samolotem

[edytuj]

1 Międzynarodowy port lotniczy Moskwa-Szeremietiewo (IATA: SVO) jest jednym z największym lotnisk w Rosji. Znajduje się tam główny węzeł linii lotniczych Aerofłot.

Koleją

[edytuj]

Wysznij Wołoczok położony jest na linii Moskwa-Petersburg, wzdłuż której co 2 godziny kursują szybkie pociągi Sapsan. Z ich pomocą można wybrać się do miasta na jeden dzień, przyjeżdżając rano i wyjeżdżając wieczorem. Podróż zajmie około 2 h. Niektóre pociągi dalekobieżne również zatrzymują się w Wołoczoku, ale w niedogodnych porach: zwykle późnym wieczorem lub późno w nocy. Pociągi elektryczne kursują do Bołogoje (45 minut) i Tweru (2 godziny), 4-5 razy dziennie.

Jeśli podróżujesz linią Sapsan, pamiętaj, że przed wejściem do pociągu odbywa się dodatkowa kontrola polegająca na sprawdzeniu biletów i bagażu. Oficjalnie procedura ta rozpoczyna się na godzinę i kończy 15 minut przed odjazdem. W rzeczywistości można przyjechać nieco później, ale nie całkiem tuż przed odjazdem pociągu. Po kontroli znajduje się mała poczekalnia, w której można się ogrzać w oczekiwaniu na pociąg.

2 Dworzec kolejowy. Zabytkowy dworzec kolejowy z lat 50. XIX wieku. nie przetrwał, ale na jego miejsce jeszcze przed rewolucją zbudowano coś jeszcze ciekawszego - być może pierwszy w Rosji budynek stacji z podwyższonym przejściem dla pieszych w poprzek torów. Wewnątrz stacji zwróć uwagę na misterną żeliwną konstrukcję podtrzymującą klatkę schodową, a na północnym podeście klatki schodowej znajduje się oddzielny pawilon dla klatki schodowej, wszystko wykonane w eleganckim ceglanym stylu z początku XX wieku. W przeciwnym razie stacja Wysznij Wołoczok nie jest zbyt interesująca. W budynku znajduje się całodobowy bufet oraz stare komórki do przechowywania bagażu (120 rubli/dzień). Na placu dworcowym znajduje się kilka sklepów i kawiarnia Gourmet o nieznanych godzinach otwarcia.

Dworzec, przedrewolucyjny pawilon mostu dla pieszych

Samochodem

[edytuj]

Przez miasto przebiega autostrada , 300 km od Moskwy, 130 km od Tweru, 410 km od Petersburga. Wokół Wysznego Wołoczoka zbudowano płatną obwodnicę, gdzie za samochody osobowe płaci się 200 rubli (2016). Wielu kierowców, a zwłaszcza kierowcy ciężarówek, uważa tę cenę za zbyt wysoką. Z tego powodu miasto utknęło w niekończących się korkach, a ciężarówki poruszają się centralnymi ulicami nieprzerwanym strumieniem. Jeśli jedziesz samochodem, zjedź z autostrady jak najwcześniej, ponieważ w centrum - na skrzyżowaniu ulicy Bolszaja Sadowaja i Kazański Prospekt - znajduje się sygnalizacja świetlna i ciągły korek.

Autobusem

[edytuj]

Prawie wszystkie autobusy kursują z Tweru do Udomly i Firowa, tylko 4-5 razy dziennie. Zapowiedziano także autobus ekspresowy Twer-Wysznij Wołoczok, który odjeżdża z Wołoczoka wcześnie rano. Jedyną użyteczną funkcją tych autobusów jest dojazd do Torżoku, gdzie nie ma bezpośrednich pociągów. Komercyjne minibusy kursują do Tweru znacznie częściej, średnio raz na godzinę od 6:00 do 20:00, ale wiele z nich nie zatrzymuje się w Torżoku. Jeśli chcesz jechać w przeciwnym kierunku, będziesz musiał złapać autobus Twer-Nowogród Wielki, który kursuje raz dziennie.

  • Kasa biletowa (w budynku dworca kolejowego). 🕑 5:30–21:30, przerwa: 11:30–12:30.
  • 3 Kasa Autoexpress, Kazansky Prospekt, 90 (sklep Dixie). ☎ +7 (952) 089-96-89. Kasy biletowe i przystanek minibusów.

Komunikacja

[edytuj]
Mapa

Warto zobaczyć

[edytuj]
  • 1 Monastyr Kazański Monastyr Kazański w Wysznym Wołoczoku powstał w 1881 roku z istniejącej już od 9 lat wspólnoty żeńskiej, utworzonej na koszt księcia Arseniusza Putyatina. W czasach sowieckich klasztor został zamknięty, a jego odrodzenie rozpoczęło się w 1992 roku. Główną świątynią klasztoru jest Sobór Kazański, zbudowany w 1882 roku w stylu neorosyjskim. Obok budynków mieszkalnych monastyru znajduje się wysoka cerkiew Sirin i Neonila (1883-1888) oraz eklektyczna Cerkiew Andronik Ikony Matki Bożej.
  • 2 Sobór Objawienia Pańskiego Znajduje się na sztucznej wyspie pomiędzy obwodnicą a rzeką Tsna. Imponująca główna świątynia miasta została zbudowana w latach 1810-1814, a jej architektura łączy w sobie klasycyzm i styl neorosyjski.
Sobór Objawienia Pańskiego
  • 3 Targowe Rady, Moskowskaja Zbudowane w połowie XIX wieku, obecnie są w bardzo złym stanie.
  • 4 Pomnik Wenecianowa, Kazański Prospekt Wenecjanow jest portrecistą, który często malował sceny z życia chłopów. Pomnik autorstwa rzeźbiarza O. Komowa, otwarty 18 lutego 1980 roku, przedstawia artystę rysującego portret siedzącej obok niej wieśniaczki.
  • 5 Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy i Aleksandra Newskiego, ul. Jekaterynińska 70 Zbudowana w 1883 roku, odczuwalny jest wpływ późnego klasycyzmu. Odrestaurowana w latach 1998-1999.
  • 6 Pałac podróżniczy Katarzyny II, ul. Ostaszkowska 3 Teraz szkoła nr 6
  • 7 Majątek Rjabuszynski, Na północ od stacji za fabryką (Za punkt orientacyjny dla taksówkarza można uznać stację Hatchery, która znajduje się niedaleko wejścia do fabryki). Położona poza miastem, jest to jedyna drewniana rezydencja w stylu secesyjnym w Wysznym Wołoczoku.
  • 8 Pomnik Katarzyny II. Wysznij Wołoczok stał się miastem po reformach Katarzyny II. A w 2007 roku odsłonięto tu brązowy pomnik cesarzowej.
  • 9 Cerkiew Przemienienia Pańskiego, na cmentarzu Piatnickim Jest to największa świątynia w mieście, zbudowana w latach 1779-1783.

Aktywny wypoczynek

[edytuj]
  • 1 Teatr Dramatyczny, Kazański Prospekt 20. ☎ +7 (48233) 6-20-93.
  • 2 Muzeum „Rosyjskie Buty Filcowe”, ul. Komuny Paryskiej 37/26.
  • 3 Muzeum Wiedzy Lokalnej, Kazański Prospekt 63. Główne muzeum północnej części regionu Twerskiego. Otwarte w 1932 roku.

Praca

[edytuj]

Nauka

[edytuj]

Zakupy

[edytuj]

Gastronomia

[edytuj]
  • 1 Z pyłu, z żaru, Kazański Prospekt 22 (obok teatru, naprzeciwko muzeum). Kawiarnia-jadalnia o nieznanych godzinach otwarcia - podobno tylko w ciągu dnia. Wieczorem kończy się jedzenie i lokal przechodzi w tryb nocnego klubu. Przytulny i niedrogi, jest ekspres do kawy.
  • 2 Kawiarnia rodzinna „Assorted”, linia Wańczakowa 23. 🕑 pon.–sob. 11:00 – 19:00, niedziela 10:00 – 20:00. Koncepcja rodzinnej kawiarni przeniesiona na wiejski grunt. Lada ze sklepu spożywczego i stoły z żelaznymi nogami bardziej przypominają fabryczną stołówkę, ale tak naprawdę w rogu znajduje się kącik zabaw, a menu składające się z ciast, naleśników i napojów z pewnością przypadnie do gustu dzieciom. W ciągu dnia możesz także zjeść lunch. Lokal może też pretendować do tytułu kawiarni miejskiej ze względu na brak alternatywy.
  • 3 Vkusno i tochka!.
  • 4 Chicken House, ulica Komuny Paryskiej 24.
  • 5 Kawiarnia, ul. Siwersowa 6.

Festiwale, imprezy

[edytuj]

Noclegi

[edytuj]
  • 1 Hotel „Berezka”, ul. Sadowaja 61/95.
  • 2 Kompleks hotelowy „Parallel”, ul. Sadowaja 41/45.
  • 3 Hotel „Laguna”, ul. Jegorowa 22a.
  • 4 Hotel 4-gwiazdkowy „Hit-Park”, ul. Baumana 16.

Kontakt

[edytuj]

Bezpieczeństwo

[edytuj]

Informacje turystyczne

[edytuj]

Gdzie dalej

[edytuj]

Po Wysznym Wołoczoku można udać się do Bołogoje, Torżoku i Lichosławl. W okolicy miasta znajduje się wiele ciekawych atrakcji.


Geographical Coordinates
  翻译: