Перейти до вмісту

Вікімандри:Кістяк міста

Матеріал з Вікімандрів
Це стаття із серії «Довідка»


ЦЯ СТАТТЯ ТІЛЬКИ ДЛЯ ІНФОРМАЦІЇ, БО ДОЦІЛЬНІСТЬ ВИКОРИСТАННЯ ТЕГІВ <see>, <do>, <buy>, <eat>, <drink> і <sleep> ЩЕ ОБГОВОРЮЄТЬСЯ


Це керівництво доповнює шаблон міста і описує структуру статей про міста. Шаблон підходить для більшості міст, тому його варто використовувати при створенні статей і заповненні окремих розділів. Зверніть увагу, що редагування шаблону не призведе до створення нової статті. Щоб дізнатися про те, як створити нову статтю, дивіться відповідне керівництво.


Шаблон міста має більш складну структуру, ніж шаблон статті про містечко. Тут більше розділів, які можуть допомогти мандрівникові зорієнтуватися у великому місті. Якщо вам здається, що при описі конкретного міста ці додаткові розділи будуть зайвими, поверніться до шаблоном статті про містечко. Навпаки, якщо ви вважаєте, що про місто можна написати дуже багато, а в перспективі навіть розділити статтю на кілька частин по районах міста, постарайтеся використовувати шаблон статті про мегаполіс.

В цілях однаковості опису всіх визначних пам'яток, готелів, ресторанів та інших подібних об'єктів використовуються спеціальні теги списку - <see>, <do>, <buy>, <eat>, <drink> і <sleep>. Це дозволяє однаково відформатувати всі описи і полегшує автоматичний парсинг статей. При редагуванні в нижній частині сторінки відображаються посилання для швидкої вставки потрібних тегів.

Нижче курсивом виділено редакторські коментарі до вказівок, що саме повинно бути написано у кожному розділі. При створенні нової статті не копіюйте текст для статті звідси, використовуйте посилання на сторінці створення нової статті!


Перший розділ статті не має заголовка. У ньому слід дати короткий і по можливості місткий опис. У якому регіоні знаходиться місто? Яка відстань до столиці чи обласного центру? Що тут найбільш цікаво для мандрівника? Постарайтеся не дублювати відомості, які розміщені в регіональних статтях, а також не згадувати надто приватну інформацію. Наприклад, на самому початку статті необхідно вказати, що Чернігів є одним з найдавніших міст України, а от інформація про дату приєднання Чернігова до Київської Русі буде тут абсолютно зайвою.

Зрозуміти

[ред.]

Цей розділ призначений для докладної інформації про місто: його історію, культуру, звичаї, клімат, зв'язки з іншими містами, значенні в житті країни і значущості для мандрівника. Тут же можна дати характеристику місцевих жителів: наприклад, їх стереотипний образ і традиційні анекдоти. При необхідності розділ «Зрозуміти» розбивається на підрозділи, такі як «Історія», «Розташування», «Традиції» і т.д.

Як дістатись

[ред.]

Напишіть про всі способи потрапити до міста - по землі, повітрям, а також річою або морем. Важливо не просто перерахувати дороги або маршрути громадського транспорту, але й виділити серед них найбільш актуальні для мандрівника, тобто ті, які пов'язують місто з найважливішими транспортними вузлами. У цьому ж розділі міститься інформація про аеропорти, вокзали, автостанції, їх розташування і доступності з центру міста.

Зазвичай розділ «Як дістатись» розбитий на підрозділи для різних видів транспорту. Якщо ви знаєте якийсь екзотичний спосіб потрапити до міста (наприклад, на верблюдах, снігоході, вертольоті) - просто додайте в статтю ще один заголовок. Якщо ж один із стандартних способів непридатний, сміливо видаляйте відповідний розділ.

Літаком

[ред.]

Назвіть аеропорт або кілька аеропортів, що обслуговують місто, а також авіакомпанії, які виконують рейси в них. Вкажіть регулярність рейсів (щотижня, щоденно). Напишіть, як потрапити з аеропорту в центр міста, як виглядає будівля аеровокзалу, чи є в ньому кафе, готель, камера схову та інші послуги.

Іноді для потрапляння в місто необхідно орендувати літак: як, наприклад, в буші на Алясці. У цьому випадку вкажіть компанії, що надають подібні послуги, і приведіть необхідну контактну інформацію.

Якщо ж із містом немає авіаційного сполучення, просто вкажіть найближчий аеропорт, з якого можна добратися в місто.

Потягом

[ред.]

Тут слід перерахувати залізничні вокзали і великі станції, дати їх короткий опис і розповісти, як дістатися від вокзалу до центру міста. Перелічіть, з якими великими містами є залізничне сполучення. Якщо з містом немає залізничного сполучення, вкажіть найближчу станцію або просто видаліть цей розділ.

Автомобілем

[ред.]

Тут має бути інформація для автомобілістів: основні дороги, відстані до великих міст, стан доріг та особливості інфраструктури (наприклад, пороми, льодові переправи, зимники). Якщо проїзд на автомобілі категорично неможливий, просто видаліть цей розділ.

Автобусом

[ред.]

Перерахуйте міста, з якими організовано автобусне сполучення, і вкажіть регулярність рейсів. Іноді корисно написати і про компанії-перевізники, надавши їх контактну інформацію. Напишіть, де знаходяться автовокзали, і як від них добратися в центр міста. Якщо з містом немає автобусного сполучення, напишіть про це явним чином або видаліть цей розділ.

Кораблем

[ред.]

За аналогією з попередніми розділами тут потрібно розповісти про пасажирські пороми, теплоходи та інші кораблі, що обслуговують місто, а також про порти, річкові вокзали і пристані. Якщо багато мандрівників потрапляють в місто на яхті або човні, вкажіть пристані, де можна пришвартуватися. Якщо місто не має виходу до води або в ньому немає річкових/морських пасажирських перевезень, видаліть цей розділ.

Транспорт

[ред.]

Опишіть способи пересування по місту - метро, автобус, трамвай, тролейбус, електричка, пороми, рикші, гондоли і т.д. Вкажіть режим роботи, вартість проїзду, місця продажу квитків, типи квитків і діючі знижки. Тут же можна дати загальний опис міський географії: основні магістралі, цікаві для мандрівника райони, характерні відстані між об'єктами.

Що відвідати

[ред.]

Це один з основних розділів путівника. Тут перераховані пам'ятки, заради яких мандрівники зазвичай приїжджають в місто: храми, історичні будівлі, пам'ятники, парки, площі, вулиці і будь-які інші цікаві об'єкти. Зазвичай пам'ятки наведені у вигляді списку, згрупованого по районах або типу об'єкта (церкви, парки), але іноді корисно дати і словесний опис окремих районів, а також інформацію про знижки для туристів, зручні пішохідні маршрути і часу, найкращого для прогулянок по місту.

  • <See name="Назва" alt="додаткові відомості" address="адреса" directions="як проїхати" phone="номер телефону" email="електронна@адреса" fax="номер факсу" hours="Режим роботи" price="Вартість відвідування"> Кілька пропозицій про те, чому сюди варто прийти, на що варто звернути особливу увагу, яка історія цього місця і т.д.</See>

Чим зайнятись

[ред.]

Розділ про те, чим мандрівник міг би зайнятися в місті самостійно. Сюди включаються музеї, театри, кіно, зоопарки, спортивні споруди, а також традиційні міські заходи (фестивалі, день міста) або характерні події, такі як біг з биками в Памплоні або розведення мостів в білі ночі в Санкт-Петербургі . Якщо місто є відправною точкою для активного виду відпочинку, наприклад для підйому на Стовпи в Красноярську, то вкажіть це саме в цьому розділі.

Що купувати

[ред.]

Не секрет, що туристи люблять сувеніри. Напишіть, що варто купити в цьому місті: наприклад, продукцію народних промислів, вироби з берести та ін. Не забудьте і про традиційний шопінг - одяг, взуття - а також продуктові магазини і ринки, адже деякі мандрівники воліють готувати їжу самостійно.

Де поїсти

[ред.]

В цьому розділі дається список ресторанів, кафе, їдалень і будь-яка інша інформація, пов'язана з громадським харчуванням: наприклад, в яких районах міста розташовані хороші ресторани, орієнтовані на туристів, а де, навпаки, прості і дешеві кафе для місцевого населення. Тут же варто розповісти про традиційні страви і місцеві продукти. Не забувайте приводити короткі описи, вказуючи відмінні риси закладів. По можливості намагайтеся позначити цінову категорію. Якщо є записи у всіх трьох підрозділах («Дешево», «Середні ціни» і «Дорого»), можна скористатися шаблоном {{Eatpricerange}} для вказівки діапазону цін.

Дешево

[ред.]
  • <Eat name="Назва кафе" alt="додаткові відомості" address="адреса" directions="як проїхати" phone="номер телефону" email="електронний @ адресу" fax="номер факсу" hours="Режим роботи "> URL-адресу. Кілька речень про характерні страви, обслуговування, загальну атмосферу і специфіку. Діапазон цін (додаткова інформація про вартість)</eat>.

Середні ціни

[ред.]

Дорого

[ред.]

Де розважитись

[ред.]

Це розділ про нічне життя міста: бари, дискотеки, клубні тусовки та інші подібні розваги. Вкажіть особливості закладів і напишіть, що в них відбувається. Не забувайте вказувати характерний контингент (геї, трансвестити, золота молодь, студенти, любителі джазу, рокери і т.д.), вимоги до одягу, строгість фейс-контролю, застереження, чи там типові одноденні знайомства, опишіть вдалий і невдалий час для відвідування.

  • <Drink name="Назва" alt="додаткові відомості" address="адреса" directions="як проїхати" phone="номер телефону" email="електронний @ адресу" fax="номер факсу" hours="Режим роботи"> URL-адресу. Кілька речень про музику, напої, загальну атмосферу, специфіку і будь-які інші важливі аспекти. Ціна за кухоль пива або коктейлі (додаткова інформація про вартість)</drink>.

Де зупинитись

[ред.]

Цей розділ про те, де мандрівник може відпочити і переночувати. Наведіть загальні поради про вдалі місця для поселення в місті. Також важлива інформація про гарячий і мертвий туристичний сезон, необхідність завчасного бронювання перед великими святами і інше.

Дозволяється вказувати тільки офіційні сайти та контактні телефони готелів. Посилання на посередників, системи бронювання та дошки оголошень неприпустимі і будуть видалені. Квартирні готелі (подобова оренда квартир) дозволені лише в тому випадку, якщо вони мають власний сайт і офіс, в якому можна отримати ключі та звітні документи, і тільки у випадку, якщо квартири надаються на кілька днів - Вікімандри не призначені для розміщення ріелторських оголошень.

Не переписуйте з готельних буклетів список пам'яток, розташованих «поблизу готелю», і іншу подібну нісенітницю. По-перше, мандрівники самі здатні визначити, що знаходиться близько, а що ні. По-друге, такі списки будуть однаковими для всіх готелів в одному районі - краще замість цього вказати географічні координати. Якщо мова йде про готелі при міському об'єкті - наприклад в аеропорту або при театрі - напишіть про це, але не нав'язуйте.

За аналогією з розділом «Де поїсти» можна використовувати шаблон {{Sleeppricerange}} для вказівки діапазону цін: наприклад, «Дешеві номери коштують до 10 тугриків за ніч, номери середнього класу - від 10 до 25 , а дорогі - 25 і вище, часто набагато дорожче».

Дешево

[ред.]
  • <Sleep name="Назва готелю" alt="додаткові відомості" address="адреса" directions="як проїхати" phone="номер телефону" email="електронний @ адресу" fax="номер факсу" hours="Режим роботи "> URL-адресу. Кілька речень про пропоновані номери і обстановку, сніданок, доступ в Інтернет і додаткові послуги. Ціна за одномісний/двомісний номер.</Sleep>

Середні ціни

[ред.]

Дорого

[ред.]

Де навчатись

[ред.]

Як заробити

[ред.]

Застереження

[ред.]

Включіть в цей розділ загальну інформацію про рівень небезпеки в місті і те, як цієї небезпеки уникнути. Вкажіть, які райони краще обходити стороною. Якщо в місті високий рівень злочинності, є істотний ризик захворіти або недостатньо хороша медична допомога, напишіть про це.

Як вирішувати проблеми

[ред.]

Цей розділ призначений для всіх тих дрібних речей, які людям треба знати, коли вони знаходяться в місті. Де знаходиться посольство або консульство? Де можна випрати білизну? Де знайти тренажерний зал? Де можна відремонтувати комп'ютер? Все, що має відношення до практичних питань повсякденного життя, повинно бути тут. Якщо у вас немає нічого для цього розділу, можете його не створювати.

Зв'язок

[ред.]

Тут повинна знаходитися інформація про доступні способи зв'язку - телефону, пошта та Інтернет. Вкажіть, які оператори стільникового зв'язку працюють у місті, а також зони покриття мереж (якщо це актуально). Напишіть, де знаходяться переговорні пункти з можливістю зробити міжміський дзвінок, інтернет-кафе або інші точки публічного доступу в Інтернет. Якщо в місті є платні чи безкоштовні точки бездротового доступу в інтернет, опишіть їх тут.

  • Назва інтернет-кафе або переговорного пункту, адреса (додаткові вказівки), телефонний номер (адрес електронної пошти, інша контактна інформація), URL-адресу. Режим роботи. Короткий опис. Вартість за годину роботи або за 1 МБ інформації.

Куди далі

[ред.]

Останній розділ присвячений інформації про найближчі околиці та прилеглі міста - в основному ті, які можна відвідати в рамках радіальної одноденної поїздки. Напишіть про те, як дістатися до зазначених міст і визначних пам'яток, але не дублюйте інформацію, наведену вище в розділі «Як добратися». Якщо місту / пам'ятці присвячена окрема стаття, дайте на неї посилання і напишіть одним рядком, чим це місце цікаве для мандрівника.

Ця стаття містить текст, перекладений зі статті "Wikivoyage:Big city article template" Вікімандрів англійською мовою. А тут знаходиться список її авторів.
  翻译: