Põletamise tõenduse tutvustus
Avaleht
Artiklid
Põletamise tõenduse tutvustus

Põletamise tõenduse tutvustus

Keskmine
Avaldatud Dec 5, 2018Värskendatud Aug 17, 2023
5m

Kuigi enamik plokiahela süsteeme kasutab kas töötõenduse (PoW) või panuse tõenduse (PoS) konsensusalgoritmi, katsetatakse põletamise tõendust (PoB) kui nende võimalikku alternatiivi.

Üldiselt vastutavad plokiahela konsensusalgoritmid võrgu turvalisena hoidmise ning tehingute kontrollimise ja kinnitamise eest.

Töötõenduse plokiahelas, nagu näiteks Bitcoin, luuakse stsenaarium, kus kaevandajad võistlevad, et leida kehtiv lahendus keerulisele krüptograafilisele probleemile. Esimene kaevandaja, kes leiab lahenduse teatavale plokile, edastab oma töötõenduse (ploki räsi) ülejäänud võrgule. Seejärel kontrollib hajutatud sõlmede võrk, kas see tõend on kehtiv või mitte. Kui see on kehtiv, teenib kaevandaja õiguse lisada see plokk püsivalt plokiahelasse ja teda premeeritakse ka äsja genereeritud Bitcoinidega.

Panuse tõenduse plokiahelate puhul töötab konsensusalgoritm teistmoodi. Räsifunktsioonide asemel kasutab PoS-algoritm digitaalallkirju, mis tõendavad müntide omandiõigust. Uute plokkide valideerimine toimub nn plokkide sepistajate või vermijate poolt, kes valitakse kindlaks määratud viisil. Mida rohkem münte on vermijal panustatud, seda suurem on tõenäosus, et ta valitakse valideerijaks. Erinevalt PoW-süsteemidest ei paku enamik PoS-süsteeme siiski plokipreemiaid ning ainus, mida kaevandaja saab ploki valideerimisest, on tehingutasud.

Kuigi põletamise tõendus on sarnane PoW ja PoS algoritmidega, on sellel oma eriline viis konsensuse saavutamiseks ja plokkide valideerimiseks.


Põletamise tõendus (PoB - Proof of Burn)

PoB süsteemist on rohkem kui üks versioon, kuid Iain Stewarti idealiseeritud põletamise tõenduse kontseptsioon on tõenäoliselt krüptoraha valdkonnas kõige enam tunnustatud. See pakuti välja kui jätkusuutlikum alternatiiv PoW konsensusalgoritmile.

Põhimõtteliselt näeb põletamise tõendus välja nagu töötõenduse algoritm, kuid vähendatud energiatarbimisega. PoB-põhiste võrkude plokkide valideerimise protsess ei nõua võimsate arvutusressursside kasutamist ega sõltu võimsast kaevandamisriistvarast (nagu ASIC-id). Selle asemel põletatakse krüptoraha tahtlikult, et „investeerida“ ressursse plokiahelasse, nii et kandidaat-kaevandajad ei pea investeerima füüsilisi ressursse. PoB-süsteemides investeerivad kaevandajad virtuaalsetesse kaevandamisseadmetesse (või virtuaalsesse kaevandamisvõimsusesse).

Teisisõnu, müntide põletamisega saavad kasutajad näidata oma pühendumust võrgule, saades õiguse „kaevandada“ ja tehinguid kinnitada. Kuna müntide põletamine kujutab endast virtuaalset kaevandamisvõimsust, siis mida rohkem münte kasutaja süsteemi kasuks põletab, seda rohkem kaevandamisvõimsust tal on ja seega seda suuremad on võimalused olla valitud järgmiseks plokkide valideerijaks.


Kuidas põletamise tõendus toimib?

Lühidalt öeldes seisneb müntide põletamine selles, et need saadetakse avalikule kontrollitavale aadressile, kus need muutuvad kättesaamatuks ja kasutuskõlbmatuks. Tavaliselt need aadressid (nn. eater aadressid) genereeritakse juhuslikult, ilma et nendega oleks seotud mingi privaatne võti. Loomulikult vähendab müntide põletamine müntide kättesaadavust turul ja tekitab majandusliku nappuse, mis põhjustab müntide väärtuse võimalikku tõusu. Kuid lisaks sellele on mündi põletamine veel üks võimalus investeerida võrgu turvalisusesse.

Üks põhjus, miks töötõenduse plokiahelad on turvalised, on asjaolu, et kaevandajad peavad investeerima palju ressursse, et olla lõpuks kasumis. See tähendab, et PoW kaevandajal on kõik stiimulid tegutseda ausalt ja aidata võrku, et vältida esialgsete investeeringute raiskamist. 

Mõte on sarnane põletamise tõenduse algoritmide puhul. Aga selle asemel, et investeerida elektrienergiasse, tööjõusse ja arvutusvõimsusesse, peaksid PoB plokiahelad olema tagatud mündi põletamise kaudu tehtud investeeringutega ja mitte millegi muuga.

Sarnaselt PoW plokiahelatele pakuvad PoB-süsteemid kaevandajatele plokitasu ja teatud aja jooksul peaks tasu katma põletatud müntide algse investeeringu.

Nagu eespool öeldud, on olemas erinevaid viise, kuidas rakendada põletamise tõenduse konsensusalgoritmi. Kui mõned projektid teostavad PoB kaevandamist bitcoinide põletamise kaudu, siis teised saavutavad konsensuse natiivsete müntide põletamisega.


Põletamise tõendus (PoB) vs panuse tõendus (PoS)

PoB ja PoSi ühisosa on see, et ploki valideerijad peavad investeerima oma mündid, et osaleda konsensusmehhanismis. PoS-plokiahelad nõuavad aga, et vermijad panustaksid oma münte, tavaliselt neid lukustades. Kuid kui nad otsustavad võrgust lahkuda, võivad nad need mündid tagasi võtta ja turul müüa. Seega ei ole sellise stsenaariumi puhul tegemist püsiva turu nappusega, sest mündid võetakse ringlusest maha ainult teatud ajaks. Teisest küljest peavad PoB ploki valideerijad oma mündid igaveseks hävitama, tekitades püsiva majandusliku nappuse.


Põletamise tõendus eelised ja puudused

Siin loetletud eelised/puudused põhinevad PoB toetajate üldistel argumentidel ja neid ei tohiks pidada tõestatud faktideks. Nende argumentide kohta on vastuolusid, mis vajavad edasist katsetamist, et kinnitada nende kehtivust või kehtetust.


Eelised 

  • Jätkusuutlikum. Vähendatud energiatarbimine. 

  • Kaevandamisriistvara ei ole vaja. Müntide põletamised on virtuaalsed kaevandamisseadmed.

  • Müntide põletamised vähendavad ringluses olevat pakkumist (turu nappus).

  • Soodustab kaevandajate pikaajalist pühendumist.

  • Müntide jaotamine/kaevandamine kipub olema vähem tsentraliseeritud.


Puudused 

  • Mõned ütlevad, et PoB ei ole tegelikult keskkonnasõbralik, sest põletatavad bitcoinid genereeritakse PoW kaevandamise teel, mis nõuab palju ressursse.

  • Pole tõestatud, et see töötab suuremates skaalades. Selle tõhususe ja turvalisuse kinnitamiseks on vaja teha rohkem teste.

  • Kaevandajate tehtud töö kontrollimine kipub viibima. See pole nii kiire kui töötõenduse plokiahelates.

  • Müntide põletamise protsess ei ole alati läbipaistev ega keskmise kasutaja jaoks kergesti kontrollitav.

Jaga postitusi
Registreeri konto
Kasuta oma teadmisi, avades juba täna Binance'i konto.
  翻译: