Mi az a kriptostakelés és hogyan működik?
Kezdőlap
Cikkek
Mi az a kriptostakelés és hogyan működik?

Mi az a kriptostakelés és hogyan működik?

Kezdő
Közzétéve Sep 22, 2019Frissítve Aug 14, 2024
9m

A legfontosabb tudnivalók

  • A stakelés az, amikor kriptovalutát zárolsz a blokklánc biztonságának és funkcionalitásának támogatása érdekében, cserébe pedig jutalmakat szerzel.

  • A kriptovaluta-tulajdonosok körében népszerű befektetés lehetővé teszi a befektetők számára kedvenc blokkláncaik támogatását, állományuk növelése mellett.

  • A stakelés csak a Proof-of-Stake mechanizmust használó bizonyos blokkláncokon érhető el. Ilyenek például az Ethereum, a Solana, a Cardano, az Avalanche, a Polkadot, a Cosmos és még sok egyéb blokklánc.

  • Bár a stakelés növelheti a kriptovaluta állományod, fontos figyelembe venni a lehetséges kockázatokat, ideértve a pénzeszközök elvesztését a volatilitás, a slashing vagy a technikai problémák miatt.

Mit jelent a stakelés a kriptovaluta esetében?

A stakelés egy bizonyos mennyiségű kriptovaluta zárolásának folyamatát jelenti egy blokklánc-hálózat működésének biztosítása és támogatása érdekében. Ezzel a stakerek további kriptovalutát kapnak, így ez népszerű módszer a befektetők körében a passzív jövedelemszerzésre. A stakelés a Proof-of-Stake blokkláncok fontos része.

Mi az a Proof-of-Stake?

A Proof-of-Stake (PoS) a tranzakciók hitelesítésére és validálására használt konszenzus-mechanizmus. 2011-ben hozták létre a Bitcoin által használt Proof-of-Work (PoW) mechanizmus alternatívájaként.

A PoW és a PoS közötti legfontosabb különbség, hogy a PoS nem támaszkodik a bányászatra, amely egy erőforrás-igényes folyamat. Ahelyett, hogy a bányászok számítási teljesítményt használnának összetett matematikai problémák megoldására, a PoS-hálózatok a tulajdonukban lévő érmék száma és a stakelési hajlandóságuk alapján kiválasztott validátorokra támaszkodnak.

Hogyan működik a kriptovaluta stakelés?

Röviden, a stakelés a kriptovalutád zárolásával jár egy blokklánc-hálózat eseményein való részvétel érdekében. A folyamat blokklánconként eltérő, de általában a következőképpen működik:

1. A validátorok kiválasztása: A PoS blokkláncokon a validátorokat olyan tényezők kombinációja alapján választják ki, mint a stakelt érmék száma, a stakelésük időtartama, és időnként véletlenszerű kiválasztás.

2. Tranzakciók validálása: A kiválasztást követően a validátor felelős a tranzakciók ellenőrzéséért és validálásáért, biztosítva azok jogszerűségét.

3. Blokk létrehozása: A validált tranzakciók egy blokkba vannak csoportosítva, amely ezután hozzáadódik a blokklánchoz, amely lényegében egy elosztott főkönyv.

4. Jutalmak: Munkájuk jutalmaként a validátorok a tranzakciós díjak egy részét és bizonyos esetekben új kriptovaluta érméket kapnak.

A stakelés típusai

A technikai szakértelem szintjétől és a stakelni kívánt kriptovaluta mennyiségétől függően különböző módok léteznek. A stakelés leggyakoribb típusai közé tartoznak az alábbiak:

  • Egyedüli vagy önálló stakelés: Egy validátor csomópont futtatását foglalja magában. Ez az opció biztosítja a legnagyobb irányítást, azonban jelentős technikai tudást és felelősséget kíván. Ha nem megfelelően végzed, a slashing büntetése miatt elveszítheted az eszközeidet.

  • Tőzsdei stakelés: Egyes kriptovaluta tőzsdék stakelési szolgáltatásokat kínálnak, biztosítva ezáltal a stakelés legegyszerűbb módját anélkül, hogy a technikai részleteket magadnak kellene kezelned. Ez a módszer „stakelési szolgáltatásként" is ismert. Például, napi jutalmakat szerezhetsz a Binance ETH stakeléssel.

  • Delegált stakelés: Érméidet egy megbízható validátorra vagy stakelési szolgáltatásra delegálhatod, lehetővé téve számukra a technikai szempontok kezelését. Egyes altcoinok ezt a lehetőséget közvetlenül a natív kriptovaluta tárcájukból kínálják.

  • Stake pool: Az összevont stakelés lehetővé teszi érmék stakelését más felhasználókkal, amely növeli a jutalmak megszerzésének esélyét anélkül, hogy saját csomópontot kellene futtatnod.

Mi az a stake pool?

A stake pool a kriptovaluta-tulajdonosok olyan csoportja, akik stakelési erejüket egyesítik annak érdekében, hogy validátorként történő kiválasztásuk esélyét növeljék. Az erőforrások összevonásával a résztvevők a poolhoz való hozzájárulásukkal arányos jutalmakat szerezhetnek.

Ez a lehetőség különösen előnyös a kisebb befektetők számára, akiknek esetleg nincs elég érméjük a minimális befektetési követelmények teljesítéséhez. Mindazonáltal elengedhetetlen a tájékozódás és egy jó hírű stake pool kiválasztása, mivel a díjak és a biztonság változhat.

Stakelés v. likvid stakelés

A likvid stakelés a stakelés egy újabb formája, amely lehetővé teszi a felhasználók számára eszközeik stakelését a likviditás elvesztése nélkül. A hagyományos stakeléssel ellentétben, ahol az eszközök gyakran zárolva vannak és nem hozzáférhetők a stakelés időtartama alatt, a likvid stakelés olyan mechanizmust vezet be, amely lehetővé teszi a felhasználók számára a likviditás fenntartását, miközben továbbra is stakelési jutalmakat szereznek.

Az egyik elterjedt megközelítés a likvid stakelési tokenek (LST-k), vagyis a stakelt eszközöket képviselő tokenek kibocsátásával jár. Például, ETH stakelése ellenében a Binance-en WBETH-t kapsz, amellyel kereskedhetsz vagy felhasználhatod máshol anélkül, hogy az ETH stakelési jutalmakat veszélyeztetnéd. Például, ha ETH-t stakelsz egy olyan platformon, mint a Lido, akkor egy LST-t, stETH-t kapsz cserébe.

Vannak olyan platformok is, amelyek lehetővé teszik a közvetlen stakelést LST-k kibocsátása nélkül, amely natív likvid stakelésként ismert, amint az ADA esetén látható a Cardano blokkláncon. Ez az innováció biztosítja a felhasználók számára a stakelés előnyeit, miközben megőrzi eszközeik szabad használatának lehetőségét.

A kriptovalutád stakelésének előnyei

A stakelés az egyik módja annak, hogy a kihasználatlan eszközeid neked dolgozzanak, vagyis jutalmakat generálhatsz, miközben elősegíted kedvenc blokklánc-hálózataid biztonságát. A kriptovaluta stakelése különösen gyakori az olyan kriptovaluta tulajdonosok körében, akik állományukat hosszabb távon megtartják, mivel a legtöbbet szeretnék kihozni belőle.

Miért érdemes stakelni?

  • Jutalmak szerzése: A stakeléssel további kriptovalutát szerezhetsz, ha az érméidet egy stake tárcában tartod, amely nagyszerű módja lehet passzív jövedelem megszerzésének.

  • A hálózat támogatása: A stakeléssel hozzájárulsz a hálózat biztonságához és megfelelő működésének biztosításához, hozzájárulva annak általános állapotához.

  • Részvétel az irányításban: Egyes hálózatokon a stakelés szavazati jogot biztosít a számodra, amely által befolyásolhatod a hálózat jövőbeni irányát.

  • Energiahatékonyság: A PoW bányászattal ellentétben a stakelés lényegesen kevesebb energiát igényel, így környezetbarátabb megoldás.

Megéri a kriptovaluta stakelés?

Igen. Általában érdemes stakelni a kihasználatlan digitális eszközeidet, hogy passzív bevételt generálj – különösen, ha hosszú távú tulajdonos vagy, és támogatni szeretnéd a projektet. Ezek a díjak a kriptovalutától és az általad használt hálózattól függően változhatnak. 

Például, ha egy DeFi befektetési platform nagyszerű hozamot kínál, de nem nyújt biztonságot, akkor a stakelt eszközeidet ellophatják vagy azokat elveszítheted. A piaci volatilitás egy másik kockázati tényező, amely ellensúlyozhatja a hasznot vagy veszteséget okozhat.

A stakelés kockázatai

Noha a kriptovaluta stakelés nyereséget generálhat, kockázatokkal is jár. A stakelés lehetséges kockázatai közé tartoznak az alábbiak:

1. Piaci volatilitás: Ha az általad stakelt kriptovaluta árfolyama jelentősen csökken, jó esély van arra, hogy a stakelési jutalmad nem lesz elegendő a veszteség fedezésére.

2. Slashing kockázat: Ha PoS validátor leszel, meg kell győződnöd arról, hogy a stakelési műveleteid a tervezettnek megfelelően működnek. A rosszhiszeműen eljáró vagy a csomópont karbantartását elmulasztó validátorok büntetést kaphatnak, amely a stakelt alapok elvesztésével járhat.

3. Centralizációs kockázat: Ha kevés számú validátor ellenőrzi a stakelt érméket, az centralizációhoz vezethet, amely veszélyeztetheti a hálózat biztonságát.

4. Technikai kockázat: Bizonyos típusú stakeléshez az érméidet egy meghatározott időszakra zárolnod kell. Technikai problémák, mint például az okosszerződés hibái vagy szoftverhibák a hozzáférés elvesztését vagy az alapok befagyasztását eredményezhetik.

5. Harmadik fél kockázat: Ha harmadik fél szolgáltatón keresztül stakelsz, akkor másokra bízod az alapjaidat. Ha a platformot meghackelik, az alapjaid veszélybe kerülhetnek. A DeFi platformok szintén hasonló kockázattal járhatnak, különösen, ha teljes hozzáférést kell adnod a tárcádhoz.

Kriptovaluta stakelés 2024-ben

1. Válassz egy PoS kriptovalutát: Válassz egy kriptovalutát, amely támogatja a stakelést. Győződj meg róla, hogy érted a stakelés követelményeit és a jutalmakat.

2. Hozz létre egy tárcát: Használj a stakeléssel kompatibilis tárcát. Biztonságosabb népszerű tárcákat használni, mint amilyen a Binance Web3 tárca, a MetaMask vagy a TrustWallet.

3. Kezdd el a stakelést: Az érméid stakeléséhez kövesd a hálózat utasításait, akár egy validátor csomópont futtatásával, akár egy validátorra delegálással vagy egy stake poolhoz csatlakozással.

Ne feledd, hogy a Web3 tárcák csak interfészek a stakelési szolgáltatásokhoz, és nem ellenőrzik az alapul fekvő protokollokat. Az olyan jól bevált blokkláncokat részesítsd előnyben, mint az Ethereum vagy a Solana, és mindig végezz saját kutatást, mielőtt pénzügyi kockázatot vállalnál.

Hogyan számítják ki a stakelési jutalmakat?

A stakelési jutalmak hálózatonként eltérőek, és gyakran olyan tényezők határozzák meg, mint:

  • Az általad stakelt kriptovaluta mennyisége.

  • A stakelésed időtartama.

  • A hálózaton stakelt érmék teljes száma.

  • A hálózati tranzakciós díjak és az érme inflációs rátája.

Egyes blokkláncokon a jutalmakat rögzített százalékban osztják ki, így könnyebben megjósolható a bevétel. A stakelési jutalmakat gyakran a becsült éves hozamuk, azaz az éves/évesített kamatláb (APR) alapján mérik.

Kivonható a stakelt kriptovaluta?

Általában igen. A stakelt kriptovalutát bármikor ki kell tudnod vonni. A pontos mechanizmus és szabályok azonban stakelési platformonként eltérőek. Egyes esetekben a stakelt eszközök korai kivonása a stakelési jutalmak részben vagy egészben történő elvesztéséhez vezethet. Ellenőrizd az általad használt blokklánc vagy platform stakelési szabályait.

Érdemes megjegyezni, hogy az Ethereum Shanghai 2023-as bővítése lehetővé tette a stake kivonását az Ethereum hálózaton. A bővítés lehetővé teszi ETH stakelés esetén a stakelési jutalmak automatikus megszerzését, és a zárolt ETH kivonását.

Miért nem tudod az összes kriptovalutát stakelni?

A stakelés a PoS blokkláncokra jellemző. Az olyan kriptovaluták, mint a Bitcoin, amelyek a PoW mechanizmuson működnek, nem stakelhetők. Még a PoS hálózatokon belül sem minden kriptovaluta támogatja a stakelést, mivel különböző mechanizmusokat alkalmazhatnak a részvétel ösztönzésére.

Záró gondolatok

A kriptovaluta stakelés lehetőséget kínál a blokklánc-hálózatokon való részvételre és jutalmak szerzésére. Mindazonáltal alapvető fontosságú, hogy megértsük az ezzel járó kockázatokat, beleértve a piaci volatilitást, a harmadik féltől származó kockázatokat, a slashinget és a technikai kockázatokat. A stakelési mód gondos megválasztásával és a hálózat alapos kutatásával hatékonyan hozzájárulhatsz a blokklánc ökoszisztémához, és potenciálisan passzív bevételre tehetsz szert.

További olvasnivaló

Felelősségkizáró nyilatkozat: A jelen bejegyzés tartalmát változatlanul, annak eredeti formájában bocsátjuk rendelkezésre kizárólag általános tájékoztatási és oktatási céllal, bárminemű nyilatkozat vagy szavatosságvállalás nélkül. Az itt leírtak nem tekintendők pénzügyi, jogi vagy egyéb szakmai tanácsadásnak, sem egy konkrét termék vagy szolgáltatás megvásárlására tett javaslatnak. Javasoljuk, hogy megfelelő szaktanácsadóktól kérj tanácsot. Amennyiben a cikk harmadik fél közreműködőtől származik, felhívjuk a figyelmed, hogy abban a harmadik fél közreműködő véleménye fejeződik ki, és nem feltétlenül tükrözi a Binance Academy véleményét. Kérjük, további részletekért olvasd el a teljes felelősségkizáró nyilatkozatunkat itt. A digitális eszközök ára ingadozhat. A befektetés értéke csökkenhet vagy nőhet, és az is előfordulhat, hogy nem kapod vissza a befektetett összeget. A befektetési döntéseidért egyedül te felelsz, és a Binance Academy nem vállal felelősséget az esetlegesen felmerülő veszteségeidért. Az itt leírtak nem minősülnek pénzügyi, jogi vagy egyéb szakmai tanácsnak. További információért tekintsd meg Használati feltételeinket és a Kockázati figyelmeztetést.

  翻译: