Ministry of Foreign Affairs of Bosnia and Herzegovina

Ministry of Foreign Affairs of Bosnia and Herzegovina

Government Administration

Sarajevo, Federation of Bosnia and Herzegovina 5,145 followers

Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Министарствo иностраних послова Босне и Херцеговине

About us

Welcome to the official Linkedin page of the Ministry of Foreign Affairs of Bosnia and Herzegovina.

Website
http://www.mvp.gov.ba/
Industry
Government Administration
Company size
501-1,000 employees
Headquarters
Sarajevo, Federation of Bosnia and Herzegovina
Type
Government Agency
Founded
1992

Locations

  • Primary

    Musala 2

    Sarajevo, Federation of Bosnia and Herzegovina 71000, BA

    Get directions

Employees at Ministry of Foreign Affairs of Bosnia and Herzegovina

Updates

  • It is our distinct pleasure to present to you the inaugural edition of the #Newsletter of the Ministry of Foreign Affairs of Bosnia and Herzegovina. Through this monthly publication, we aim to keep you informed about the latest diplomatic activities and initiatives undertaken by our Ministry, as well as noteworthy events and attractions in #BosniaAndHerzegovina. We sincerely hope you will find the content engaging and informative, and we look forward to continuing to share updates on our endeavors. We encourage you to share and repost our Newsletter.

  • Veleposlanicu Bosne i Hercegovine u Republici Hrvatskoj Elmu Kovačević-Bajtal primio je 28. studenoga 2024. godine u nastupni posjet predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković. Veleposlanica Elma Kovacevic-Bajtal se zahvalila Republici Hrvatskoj na kontinuiranoj podršci kada je riječ o približavanju Bosne i Hercegovine euroatlantskim integracijama. Također se zahvalila za pomoć koju je Vlada Republike Hrvatske pružila Bosni i Hercegovini nakon katastrofalnih poplava i klizišta kao i potpori za jačanje taktičke komunikacije Oružanih snaga Bosne i Hercegovine. Tijekom susreta veleposlanica je istaknula potrebu bh gospodarstva za izgradnju novih ili prekategorizaciju postojećih graničnih prijelaza između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske. Na sastanku je razgovarano o ugovornim odnosima BiH i Republike Hrvatske kao i funkcioniranju međunarodnog cestovnog prijevoza tereta EU/Schengen pravila kada je riječ o boravku vozača. Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Plenković izrazio je zadovoljstvo snažnim bilateralnim odnosima između dviju zemalja i istaknuo kako je Hrvatska najsnažniji zagovornik europskog puta Bosne i Hercegovine. Na kraju sastanka, veleposlanica Kovačević-Bajtal predložila je zajedničku kulturnu manifestaciju Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske, čime bi se kroz djelovanje kulturne diplomacije ojačale prijateljske veze dvije države.

    • No alternative text description for this image
    • No alternative text description for this image
  • Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković primio je u Sarajevu dana 29. novembra 2024. godine u radnu posjetu predsjednika Bošnjačkog nacionalnog vijeća Republike Sjeverne Makedonije Dževada Hota i predsjednika Bošnjačkog demokratskog saveza Republike Sjeverne Makedonije Munira Kolašinca. Razgovarano je o položaju bošnjačke zajednice u Sjevernoj Makedoniji, uz naglasak na pravo i očuvanje bosanskog jezika, kulture i tradicije Bošnjaka u toj zemlji. Ministar je naglasio opredijeljenost Ministarstva jačanju veza sa svim našim građanima širom svijeta, uz očuvanje identiteta i povezanosti s Bosnom i Hercegovinom.

    • No alternative text description for this image
  • Ministar vanjskih poslova 🇧🇦 Bosne i Hercegovine, Elmedin Konaković, tokom boravka u Rimu susreo se s predstavnicima udruženja "Bosna u srcu", koje je osnovano još 1992. godine. Udruženje nosi višedecenijsku tradiciju pomaganja građanima BiH, od pružanja humanitarne pomoći tokom rata, preko podrške roditeljima djece na liječenju u 🇮🇹 Italiji, pa sve do promocije bh. kulture i obilježavanja historijskih datuma važnih za našu zemlju. Udruženje je na dostojanstven način obilježilo i 25. novembar - Dan državnosti Bosne i Hercegovine. Prisutnima je bilo izuzetno zadovoljstvo da ministra Konakovića upoznaju sa svojim radom i doprinosom očuvanju identiteta Bosne i Hercegovine u Italiji. Ministar Konaković naglasio je važnost ovakvih susreta, koji su postali ustaljena praksa tokom njegovih službenih putovanja, s ciljem jačanja veze naših građana s Domovinom. Ministar se zahvalio predstavnicima Udruženja "Bosna u srcu" na njihovom nesebičnom angažmanu i trudu. Hvala svim našim građanima koji, gdje god se nalazili, Bosnu i Hercegovinu nose u srcu! 💙💛

    • No alternative text description for this image
  • Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković na poziv ministra vanjskih poslova i potpredsjednika Vlade Republike Italije Antonia Tajanija u okviru desetih po redu Mediteranskih dijaloga MED Dialogues koji se održavaju u Rimu u organizaciji Ministarstva vanjskih poslova i međunarodne saradnje Italije i Italijanskog instituta za međunarodne studije (ISPI - Istituto per gli Studi di Politica Internazionale) sudjeluje danas 27. novembra 2024. godine u radu sesije Sigurnost Mediterana: Uloga Zapadnog Balkana. MED Dialougues je vodeća konferencija o Mediteranu koja ima za cilj unaprijediti sigurnosne i socio-ekonomske parametre donoseći nove ideje i sugestije za osnaženje „pozitivnih agendi“ unutar zajedničkih vizija Mediterana, Zapadnog Balkana i svih zainteresiranih aktera europske i svjetske političke scene. U svom obraćanju tokom sesije ministar Konaković je izrazio najdublju zahvalnost Italiji, Europskoj uniji i zemljama partnerima Zapadnog Balkana na stalnoj podršci u naporima da BiH napreduje prema članstvu u EU.  Ministar je naglasio zahvalnost domaćinu-organizatoru, ministru i potpredsjedniku Vlade Italije Tajaniju na istrajnosti i prepoznavanju značaja koji regija ima u sredozemnom sigurnosnom položaju, na raskršću Europe, Azije i Mediterana, gdje Zapadni Balkan igra značajnu ulogu u oblikovanju sigurnosti i stabilnosti cijelog mediteranskog područja. Ministar se osvrnuo na izuzetne napore i rezultate koji su postignuti u posljednjih nekoliko godina u Bosni i Hercegovini naglasivši da BiH ostaje predana provedbi potrebnih reformi sa nadom da će uskoro nastupiti i taj dugo očekivani proces, otvaranja pristupnih pregovora. Svoje obraćanje ministar Konaković završio je zaključkom da je  BiH i dalje snažno posvećena regionalnoj stabilnosti, izgradnji mira i sigurnosti, te da je puna integracija Zapadnog Balkana u EU ključna za osiguranje dugoročne sigurnosti i stabilnosti našeg kontinenta i mediteranskog područja.

    • No alternative text description for this image
    • No alternative text description for this image
    • No alternative text description for this image
  • 🎥 In his speech at the 10th United Nations Alliance of Civilizations (UNAOC) Global Forum in Cascais, BiH's Foreign Minister Elmedin Konaković addressed pressing global challenges, calling for urgent action to uphold humanitarian law and protect civilians in Gaza, Lebanon, and Ukraine. Minister Konaković urged collaboration to combat rising extremism, growing inequalities, and deepening divisions, reaffirming Bosnia and Herzegovina’s dedication to #peace, #dialogue, and multilateral #cooperation. #DiplomacyInAction #CascaisForum

  • Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković razgovarao je 26. novembra 2024. godine sa ministrom vanjskih poslova Republike Turske Hakanom Fidanom, na marginama desetog Globalnog foruma Alijanse civilizacija Ujedinjenih nacija (UNAOC) u Cascaisu u Portugalu. Tokom sadržajnog razgovora ministar Konaković je izrazio zahvalnost Turskoj na pomoći i potpori koju pruža Bosni i Hercegovini na njenom putu u EU i NATO te ocijenio izuzetno značajnim ulogu Turske, kao suinicijatora UNAOC-a, u promicanju dijaloga i saradnje u svijetu. Alijansa civilizacija Ujedinjenih nacija (UNAOC) osnovana je 2005. godine na inicijativu turske i španske vlade, a pod pokroviteljstvom UN-a.

    • No alternative text description for this image
  • Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković učestvovao je 26. novembra 2024. godine na desetom Globalnom forumu Alijanse civilizacija Ujedinjenih nacija (UNAOC) u Cascaisu u Portugalu. Deseti Globalni forum United Nations Alliance of Civilizations (UNAOC), na kojem se razgovara o temama od globalnog značaja, održava se pod nazivom „Ujedinjeni u miru: Obnova povjerenja, preoblikovanje budućnosti. Razmišljajući o dvije decenije dijaloga za čovječanstvo”. U okviru Foruma ministar Konaković učestvovao je na sastanku Grupe prijatelja UNAOC-a na visokom nivou, kojeg su otvorili ministar državnih i vanjskih poslova Republike Portugal Paulo Rangel, ministar vanjskih poslova Republike Turske Hakan Fidan, ministar vanjskih poslova, Evropske unije i saradnje Kraljevine Španije José Manuel Albares Bueno, generalni sekretar Ujedinjenih nacija António Guterres i zamjenik generalnog sekretara i visoki predstavnik za UNAOC Miguel Ángel Moratinos. U svom obraćanju ministar Konaković je istaknuo da svijet danas ulazi u kritičnu fazu te će odluke koje donesemo u idućim mjesecima oblikovati našu budućnost. Ocijenio je da će sada više nego ikada naši izbori – pojedinačni i kolektivni – imati duboke implikacije na mir, sigurnost i dobrobit budućih generacija. Poručio je da smo duboko zabrinuti zbog kontinuiranog nasilja na Bliskom istoku, osuđujući izraelske akcije u Gazi i eskalaciju u Libanu. Poručio je da ova humanitarna katastrofa zahtijeva hitnu međunarodnu akciju kako bi se zaštitili civili - posebno djeca, žene, starije osobe i najugroženiji. Osvrnuo se i na rusku invaziju na Ukrajinu naglašavajući da zaštita civila i poštivanje međunarodnog humanitarnog prava moraju biti naš prioritet. "Svaki život izgubljen u sukobu - bilo u Gazi, Ukrajini ili Libanu - je tragedija. Put do mira zahtijeva suzdržanost, dijalog i predanost ljudskom dostojanstvu. Nećemo posustati u našoj predanosti međunarodnom pravu i zaštiti prava država da žive u miru, bez uplitanja", istaknuo je ministar tokom obraćanja i dodao da Bosna i Hercegovina potvrđuje važnost ponovne izgradnje povjerenja diplomatskim putem, saradnjom i međusobnim uvažavanjem. Ponovio je da nas historija uči da mir nije samo odsutnost rata, već prisutnost pravde, inkluzivnosti i poštovanja različitosti. Podsjetio je da se iduće godine obilježava 30. godišnjica genocida u Srebrenici te pozvao na provedbu Rezolucije UN-a, usvojenu u maju ove godine u Generalnoj skupštini UN-a, kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici. Na kraju je zaključio da su istina i pravda temelj za pomirenje, mir i trajni prosperitet u svijetu. Alijansa civilizacija osnovana je 2005. godine na inicijativu turske i španske vlade, a pod pokroviteljstvom UN-a. Članstvo je okupljeno u Grupu prijatelja Alijanse, a cilj joj je poboljšanje razumijevanja i saradnje između nacija i naroda različitih kultura i religija. #DiplomacyInAction #CascaisForum

    • No alternative text description for this image
    • No alternative text description for this image
    • No alternative text description for this image
    • No alternative text description for this image
    • No alternative text description for this image
  • Ambasador Bosne i Hercegovine u Nizozemskoj i stalni predstavnik naše zemlje pri Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons (OPCW) Almir Sahovic je u ime Bosne i Hercegovine zvanično preuzeo predsjedavanje Generalnom skupštinom Međunarodne organizacije za zabranu hemijskog oružja (OPCW) na početku 29. Konferencije (Generalne skupština) ove organizacije koja je 25. novembra 2024. godine počela sa radom u Hagu. Ovo je prvi put da Bosna i Hercegovina predsjedava Generalnom skupštinom Međunarodne organizacije za zabranu hemijskog oružja, a plenarno zasijedanje organizacije koja okuplja 193 zemlje će trajati do 29. novembra 2024. godine. Ambasador Šahović je na poziciju predsjedavajućeg Generalne Skupštine OPCW izabran na prijedlog Grupe država Istočne i Centralne Evrope, na mandat od godinu dana (do naredne Generalne skupštine OPCW, koja bi trebala da se održi u novembru 2025. godine). U svom obraćanju ambasador Šahović se je zahvalio na ukazanom povjerenju, posebno u ovom veoma delikatnom geopolitičkom trenutku kroz koji prolazi svijet. Podvukao je da njegov izbor predstavlja veliko priznanje aktivnoj vanjskoj politici i konstruktivnoj ulozi koju igra BiH u međnarodnim odnosima. Generalna skupština OPCW je sa više od 500 učesnika, nakon Generalne skupštine UN, najveći multilateralni skup na svijetu i to je najveći multilateralni skup kojim je ikada predsjedavala Bosna i Hercegovina. Predsjedavanje Generalnom skupštinom OPCW predstavlja izuzetnu priliku za dodatnu promociju BiH na međunarodnom planu, kao pouzdanog i konstruktivog partnera koji je sposoban da doprinese u rješavanju i veoma kompleksnih pitanja na svjetskoj sceni.

    • No alternative text description for this image
    • No alternative text description for this image
    • No alternative text description for this image
  • Veleposlanica Bosne i Hercegovine u Kraljevini Španjolskoj Vesna Andree Zaimovic je 20. novembra 2024. godine učestvovala u ceremoniji podizanja zastave Bosne i Hercegovine kao nove članice Međunarodnog vijeća za masline (IOC), čija se središnjica nalazi u Madridu. Ceremonija je održana u sklopu 120. plenarne sjednice ovog tijela u aleji zastava na ulazu u zgradu IOC, a domaćin je bio izvršni direktor IOC Jaime Lillo i uz nazočnost rukovodstva ove organizacije, šefova izaslanstava zemalja članica i ostalih sudionika plenuma, te diplomatskog osoblja Veleposlanstva Bosne i Hercegovine u Madridu. Veleposlanica Andree Zaimović je sudjelovala u radu 120. plenarne sjednice Vijeća za masline, te je održala govor u kojem je naglasila brojne prednosti koje će članstvo naše zemlje u ovoj međunarodnoj oganizaciji donijeti na širem planu. Za Bosnu i Hercegovinu kao državu kandidatkinju za pristup Europskoj uniji, članstvo u IOC-u podrazumijeva usklađivanje domaćih propisa s pravnom stečevinom EU u ovoj oblasti, od čega će korist imati kako proizvođači, tako i potrošači maslinovog ulja. Kao važan korak u razvoju održivog i odgovornog maslinarstva, pristupanje IOC-u znači ohrabrenje za proizvođače uz mogućnost ekspertne podrške, pristup grantovima, bolje umrežavanje i dostupnost šireg tržišta.  "Bosna i Hercegovina je zemlja koja se ponosi svojom raznolikošću na mnogo planova. Multikultura i suživot između različitih naroda i religija ovdje traju stoljećima. Također, moju zemlju odlikuju prirodna bogatstva i bioraznolikost koji pogoduju uzgoju različitih poljoprivrednih kultura. Ono na što smo posebno ponosni su ljudi, nadaleko poznati po gostoljubivosti i otvorenim vratima za svakoga. Zato s velikim zadovoljstvom slavimo ulazak u svjetsku obitelj maslinara i popularizaciju masline koja, pored svega, nosi i simboliku mira", istaknula je veleposlanica. U nastavku 120. plenarne sjednice Međunarodnog vijeća za masline narednoga dana je obilježen 21. studeni - Svjetski dan masline.

    • No alternative text description for this image
    • No alternative text description for this image
    • No alternative text description for this image

Similar pages