Направо към съдържанието

Сунион

Сунион
Σούνιο
Изглед към Сунион
Изглед към Сунион
37.649° с. ш. 24.0301° и. д.
Местоположение в Гърция
Информация
МестоположениеГърция
АкваторияЕгейско море
Сунион в Общомедия

Сунион или Сунио (на гръцки: Σούνιο) е нос на брега на Егейско море.

Сунион е бил населен от древни времена и още в древността е бил свещено място, център на два култа – Атина и Посейдон, които винаги са се състезавали за владението на Атика. Районът е бил обитаван от рибари и земеделци, а останките от техните каменни сгради все още са запазени.

Разположен е в Гърция, на 69 km югоизточно от центъра на град Атина, и е най-южната точка на полуостров Атика. На нос Сунион се намират останките на храм на древногръцкия бог Посейдон, които са популярна туристическа забележителност.

Сунион е важен стратегически преден пост на Атина, нещо като огромна наблюдателна кула с видимост от три страни на света и на много десетки километри. Той контролира морските пътища към Егейско море, към Пирея, главното пристанище, както и към полуостров Сунион, на който се намира планината Лавър със сребърни мини, благодарение на които Атина през V в. пр.н.е. при Перикъл става център на елинския свят.[1] Районът на планината Лаври се е наричал Лавриотика. По време на Пелопонеската война, когато Спарта успява да прекъсне сухопътните комуникации между Атина и остров Евбея, Сунион започва да играе стратегическа роля в доставките на евбейско зърно и за защитата на лаврийските сребърни мини.

  1. Ελένη Ανδρίκου. Σούνιο. Ιστορικό // Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού, 2012. Архивиран от оригинала на 2011-02-10. Посетен на 2018-01-29. (на гръцки)
  翻译: