Уикипедия:Предложения за администратори
Първи стъпки | Правна рамка | Енциклопедично съдържание |
Уикиетикет | Редактиране на страници |
Портал на общността |
Навигация |
Потребителски групи:
Обсъждания и заявки:
Обсъждания с консенсус:
Обсъждания с гласуване:
- Правила за гласуване
- Решения за политиката
- Вотове на доверие/недоверие: патрульори
- администратори
- бюрократи
- проверяващи
- редактори
Освен от писане и подобряване на нови енциклопедични статии, Уикипедия има нужда и от известна техническа поддръжка. За тази цел уикипедианците, които се ползват от доверието и одобрението на общността, могат да кандидатстват да получат необходимите допълнителни администраторски правомощия.
Всеки, който изпълнява изискванията и желае да получи правомощия, може да направи заявка на тази страница. Всички регистрирани потребители са добре дошли да изразят своето съгласие или несъгласие с кандидатурата на потенциалните администратори. В никакъв случай настоящите администратори не са единствените упълномощени да вземат решението – всеки потребител с право на глас е добре дошъл да изрази своето мнение и да гласува.
Преди да продължите, моля, прочетете внимателно следното:
- За да помагате на Уикипедия не е нужно да бъдете администратор! Основната и най-важна част от работата – създаването и редактирането на енциклопедичните статии, на категориите, шаблоните и други – не изисква административни права. Над 95% от активно допринасящите в енциклопедията редактори не са администратори.
- Има минимални изисквания, на които трябва да отговаряте като кандидат – ако не знаете какви са, вероятно не сте прочели внимателно помощните страници. Има и начин, по който трябва да бъде оформена и обявена кандидатурата. Ако не спазите тези изисквания, кандидатурата Ви ще бъде директно отхвърлена като невалидна.
- Администраторите трябва да познават добре правилата, наложените практики и въобще работата в Уикипедия. От тях се очаква да бъдат добронамерени и добросъвестни, да умеят да запазват хладнокръвие в напрегнати ситуации и да са способни на трезви преценки дори в особено сложни казуси. Това трябва да бъде доказано, не просто декларирано.
- По тази причина от кандидатите за администратори обичайно се очаква да са били активни редактори поне една, но по-добре две и повече години – което да включва не само редактиране, но и участие в дискусиите в Уикипедия.
Ето и конкретните стъпки при добавянето на нова кандидатура:
- Ако предлагате за администратор не себе си, а друг редактор, непременно първо го попитайте дали е съгласен и изчакайте изричното му съгласие.
- Добавете в края на раздела „Текущи гласувания“ следното:
{{Уикипедия:Предложения за администратори/Потребителско име}}
.
- Създайте страницата „Уикипедия:Предложения за администратори/Потребителско име“, като в нея въведете следното:
{{subst:Администратори/Кандидат|Потребителско име|Причини, заради които номинирате Потребителско име за администратор. --~~~~}}
- Попълнете внимателно всичко необходимо в страницата. Ако не знаете какво трябва да попълвате, замислете се дали наистина имате нужния опит за администратор.
- Оставете съобщение за номинацията в Уикипедия:Разговори и Шаблон:Текущи съобщения/Информация. Не го пропускайте.
Текущи гласувания
Няма.
Приключили гласувания
|
|
Администратори, отказали се по собствено желание: 5ko, Stanislav, Ikonact, Givern, Spiritia (2х, възстановен 2х), Vodnokon4e (възстановен), Izvora, Iliev (избран наново), ShadeOfGrey
Администратори със служебно свалени права поради неактивност: Ема, Горан, Harry, Daggerstab, SilentShout, Animus, BloodIce, Peterdx, Panzer, ShockD
Починали администратори: Darsie, Спасимир