6 най-добри БЕЗПЛАТНИ антивируса за Android през 2025
Хакерите постоянно намират нови начини да крадат информация, така че е от съществено значение да държите Android устройствата си в безопасност. Притеснително е, че повечето безплатни антивируси за Android са напълно безполезни при защита от кибератаки. Мнозина дори не могат да идентифицират и блокират зловреден софтуер, а други изтощават батерията толкова бързо, че въобще не си струва да се пускат.
Прекарах седмици в тестване на най-популярните антивируси в Google Play. За да Ви спестя време, избрах най-добрите 6 безплатни антивируса за Android смартфони, таблети и др. Но с разочарование установих, че дори най-добрите безплатни приложения не са достатъчно мощни. За максимална защита, бих препоръчал да си вземете евтино (но мощно) приложение като Norton Mobile Security (можете да пробвате Norton безплатно за 14 дни).
Но ако търсите единствено добра защита, Avira Mobile Security е #1 безплатен антивирус за Android. Антивирусният скенер на Avira лесно блокира най-често срещаният зловреден софтуер, и програмата идва с безплатни VPN и детектор на руткитове.
Пробвай Avira за Android безплатно!
Бързо ръководство: Най-добрите антивируси за Android през 2025
- Avira Mobile Security – Най-добрият безплатен антивирус за Android, с мощен скенер за зловреден софтуер, защита от руткитове, VPN и мениджър за разрешения. Опитайте Avira безплатно!
- Panda Dome – Безплатен антивирус с изкуствен интелект, който открива най-новите киберзаплахи за Android; но компанията събира някои лични данни.
- TotalAV Antivirus & VPN – Безплатен антивирус за Android, с отдалечен достъп до защитна стена, която предотвратя неоторизиран достъп до устройствата; но няма защита в реално време.
- Bitdefender Mobile Security – Автоматично сканира приложения при инсталация и актуализации; но в безплатната версия за Android няма разширени функции.
- Sophos Intercept X – Скенерът на линкове за Android пази от злонамерени сайтове и фишинг; но безплатното приложение не открива руткитове.
- Kaspersky Internet Security – Филтърът за обаждания пази от измамници; но безплатната версия за Android не включва защита в реално време.
Актуализация 2025: Norton Mobile Security не е безплатен антивирус за Android, но неговият усъвършенстван скенер открива всякакъв зловреден софтуер, насочен към Android. Можете да се възползвате от 14-дневния безплатен пробен период на Norton, за да видите дали програмата е подходяща за Вас.
6 най-добри 100% БЕЗПЛАТНИ антивируси за Android (Тествани 2025)
1. Avira Mobile Security – Страхотен безплатен антивирус за Android, с VPN и защита от руткитове
Основни характеристики:
- Безплатният скенер за Android открива всякакви киберзаплахи
- Включва защита от руткитове и VPN в безплатната версия
- Няма реклами и не изисква подозрителни разрешения
- Работи на Android версии 6.0 и по-нови
- Клиентска поддръжка по телефон и имейл
Avira Mobile Security е впечатляващ безплатен антивирус за Android, с усъвършенствани функции като детектор за руткитове, VPN и инструмент управление на разрешения. Това го прави най-добрият безплатен антивирус за смартфони, таблети и други Android устройства.
По време на тестовете, антивирусният скенер на Avira разгледа почти 4000 файла за по-малко 1 минута и откри няколко проблема с поверителността и скоростта на устройството ми. Всеки проблем, който Avira намери, беше придружен от бутон за незабавно разрешаване – или чрез промяна на настройките на телефона, или чрез включване на определени функции в приложението.
Освен това, Avira включва VPN с 1400 сървъра, който позволява до 500MB трафик. Той се свързва автоматично с най-бързото сървърно местоположение (при мен беше Вашингтон, окръг Колумбия) и вкарва данните Ви в криптиран тунел, който ги скрива от трети страни. Този VPN забави Android телефона ми и забелязах, че сайтовете зареждаха по-бавно. Това забавяне обаче беше подобно на други антивирусни VPN, които съм тествал. Само имайте предвид, че 500MB не са много данни: достатъчни са само за проверка на имейли и обикновено сърфиране в мрежата.
Не обичам, когато приложение ми иска ненужни разрешения (напр. до камера и микрофон). За щастие, Avira не прави това. Когато стартирах скенера за вируси, приложението изиска достъп само до файловете ми. Avira включва и безплатен мениджър за разрешения, който показва кои приложения изискват тревожни нива на достъп. Другото хубаво нещо е, че в безплатната версия на Avira Mobile Security няма досадни реклами, които да бавят Android устройството Ви.
C Avira Mobile Security можете да защитите всяко Android устройство, стига то да е с версия 6 или по-нова. Дори не е необходимо да създавате акаунт или да предоставяте информация за плащане.
2. Panda Dome – Антивирусен скенер с изкуствен интелект и безплатна защита против кражба
Основни характеристики:
- Предпазва от всякакъв зловреден софтуер за Android, с технология за изкуствен интелект
- Допълнителните функции включват защита против кражба и VPN за Android
- Няма реклами и не изисква лична информация
- Работи на Android версии 4.1 и по-нови
- Поддръжка по 24/7 чат на живо, имейл и телефон в безплатния план
Безплатният Android антивирус на Panda Dome използва усъвършенстван изкуствен интелект (AI), който постоянно подобрява дефинициите за вируси. Така той защитава Вашия Android от всякакъв нов зловреден софтуер.
По време на тестовете, бях впечатлен от степента на защита на Panda Dome. Сканирането отне само няколко минути и не върна почти никакви фалшиви резултати. А когато пуснах приложението Panda Dome във фонов режим, не забелязах забавяния в телефона си.
Хареса ми и безплатната Panda Dome защита срещу кражба на Android. Този инструмент Ви позволява да намирате, заключвате и изтривате данни на Вашия Android от разстояние, в случай че той бъде загубен. За тази цел обаче трябва да предоставите на Panda имейл адрес и администраторски достъп.
Безплатното приложение на Panda Dome включва и VPN с достъп до един локален сървър, управляван от добре познатия VPN доставчик Hotspot Shield. Ще получите 150MB безплатен трафик на ден. Това е достатъчно за изпращане на имейли и посещение на някои уебсайтове, но не и за стрийминг на видеа, гейминг и теглене на файлове. Ако искате повече възможности, препоръчвам да разгледате нашия преглед на безплатния VPN на Hotspot Shield. Него ще трябва да изтеглите като отделно приложение, но пък ще имате 500MB безплатни данни на ден.
Единственият недостатък на безплатното Android приложение на Panda Dome са маркетинговите имейли. След като дадох имейл адреса си, започнах да получавам имейли всеки ден. Предоставянето на имейл адрес обаче не е задължително и безплатните функции ще бъдат налични, дори ако не го направите.
Panda Dome е съвместим с всякакви Android устройства, стига те да са с версия 4.1 или по-нова. Можете да изтеглите Panda Dome безплатно на Android и да направите пълно сканиране веднага щом стартирате приложението.
3. TotalAV Antivirus & VPN – WiFi анализатор, който защитава Android от незащитени мрежови връзки
Основни характеристики:
- Успешно блокира и премахва зловреден софтуер от Android
- Включва Android инструменти за WiFi анализ, функция WebShield и възможности за оптимизация
- Няма реклами и не изисква подозрителни разрешения
- Работи на Android версии 5.0 и по-нови
- Поддръжка по 24/7 чат на живо, имейл и телефон
Безплатното Android приложение Antivirus & VPN на TotalAV включва анализатор на WiFi мрежи, който гарантира, че Вашият Android се свързва само със защитени мрежи. Само с натискането на един бутон разбрах, че връзката ми е безопасна. Щеше да е хубаво това да е налично в повече антивирусни приложения, тъй като постоянното използване на обществени WiFi мрежи може да изложи потребителите на сериозен риск.
За да си направя акаунт, трябваше да предоставя името и имейл адреса си. Това отне само минута. А имейли от TotalAV получавам само веднъж на 2 седмици. И въпреки че защитата в реално време и VPN изискват премиум абонамент, TotalAV улови всички заплахи на моя Android по време на сканирането.
Проверката за нарушения на данни, функцията WebShield и инструментът за оптимизация са напълно безплатни. С проверката за нарушения на данни открих няколко комбинации от входни данни, които бяха компрометирани. А с функцията за оптимизация на Android, за 1 минута освободих памет за нови приложения.
Имайки предвид високоефективното сканиране за вируси и впечатляващите бонус функции за оптимизация на устройства, със сигурност си заслужава да пробвате TotalAV безплатно на своя Android – и устройството Ви да проработи като ново. TotalAV помага и с досадните грешки за „изчерпана памет“, които аз често виждам, когато имам натрупани твърде много кеширани данни.
4. Bitdefender Mobile Security – Сканира нови Android приложения при инсталация
Основни характеристики:
- Открива всякакъв зловреден софтуер, скрит в Android устройствата
- Премиум версията включва уеб защита, VPN, защита против кражба и др.
- Безплатен антивирус за Android, без реклами и съмнителни разрешения
- Работи на Android версии 5.0 и по-нови
- Поддръжка по 24/7 чат на живо, телефон и имейл
Безплатният антивирус на Bitdefender сканира автоматично нови приложения и ги проверява за скрит зловреден софтуер. Така че, не е нужно да правите пълно сканиране на системата всеки път, когато изтеглите ново Android приложение. Единствено трябва да оставите Bitdefender да работи във фонов режим. Аз не забелязах приложението видимо да изтощава батерията.
Когато инсталирах тестови файлове със зловреден софтуер на Android, Bitdefender постигна перфектно ниво на защита, като ми даде възможност незабавно да премахна всичкия зловреден софтуер. Освен това, сканирането приключи за около минута и Android смартфона ми изобщо не се забави.
Много ми хареса също, че в Bitdefender Mobile Security няма реклами и досадни изскачащи прозорци, които да пречат на други Android приложения. Освен това, програмата не изисква никакви излишни разрешения, които потенциално да Ви изложат на риск от атаки. Единствено трябва да дадете достъп до файловете, за да може да се сканират всички приложения, снимки и документи.
Не е необходимо нито да правите акаунт, нито да въвеждате данни за плащане. Можете лесно и незабавно да пробвате безплатния Bitdefender Mobile Security. Когато аз изтеглих приложението и пуснах безплатния скенер за вируси, всичко приключи за по-малко от 2 минути.
5. Sophos Intercept X – Скенерът за линкове пази Android от опасни уебсайтове
Основни характеристики:
- Скенерът за вируси предпазва Android от всякакъв зловреден софтуер
- Включва скенер за линкове, проверка на рут състоянието и WiFi защита
- Безплатно Android приложение, без реклами, без подозрителни разрешения и без изискване за създаване на акаунт
- Работи на Android версии 5.0 и по-нови
- Поддръжка само по имейл
Sophos Intercept X автоматично и безплатно сканира линкове, и защитава от фишинг измами и злонамерени сайтове. Android приложението идентифицира и блокира вредни линкове с помощта на патентована технология и публично достъпни резултати за репутация. Като се има предвид колко често срещани са злонамерените линкове в Android, изпитвам огромно облекчение, че Sophos предоставят специализирана защита в точно тази област.
Безплатното приложение Sophos Intercept X включва и други функции за защита. Например, инструментът за проверка на рут състоянието установява дали хакер вече е имал таен достъп до Вашето устройство. Има и функция за защита на WiFi, която Ви предупреждава, ако сте се свързали с опасна мрежа през своя Android.
Също така, Sophos изобщо не забави Android телефона ми, дори по време на активно сканиране. Освен отлична мощност, Sophos има и безупречно бърза и точна защита, която ще предпази устройството Ви от най-новите мутации на зловреден софтуер за Android.
Препоръчвам Ви да изпробвате Sophos безплатно на своето Android устройство. Програмата нито ще засегне мощността на устройството Ви, нито ще Ви изпраща подозрителни имейли, така че спокойно можете да я поддържате във фонов режим – за да не отворите случайно вреден линк.
6. Kaspersky Internet Security – Включва филтър за Android обаждания, който блокира измамници
Основни характеристики:
- Засича почти всякакъв зловреден софтуер за Android
- Филтрира Android телефони и предотвратява досадни измамни обаждания
- Няма реклами и не изисква лична информация при регистрация
- Работи на Android версии 4.3 и по-нови
- Поддръжка по 24/7 чат на живо, имейл и телефон
Kaspersky Internet Security за Android има някои полезни безплатни функции за защита. Хареса ми филтърът за обаждания, който Ви позволява да блокирате определени номера и да получавате известия, когато блокиран номер се опита да Ви се обади. Друга полезна функция е инструментът против кражба. Той задейства аларма и прави снимка на крадеца с Android камерата.
За съжаление обаче безплатният план на Kaspersky не включва защита от вируси в реално време. Това оставя Android устройствата уязвими към нов зловреден софтуер. Но все пак, приложението успешно открива съществуващ зловреден софтуер. По време на тестовете, скенерът за вируси на Kaspersky постигна впечатляващо ниво на защита.
Препоръчвам Ви да пробвате безплатният Kaspersky за Android и да тествате функциите му на собственото си устройство. Много бързо и лесно можете да направите това. Дори не е нужно да създавате акаунт, за да изтеглите и да започнете да ползвате приложението.
7. Бонус: Norton Mobile Security – Отличен антивирус за Android, но само с безплатен пробен период
Основни характеристики:
- Засича всякакви заплахи от зловреден софтуер за Android устройства
- Включва WiFi защита, скенер на сигурността, скенер за приложения и щит срещу злонамерени линкове
- Поддръжка по 24/7 чат на живо, имейл и телефон
- Без реклами и излишни разрешения за достъп
- Работи на Android телефони и таблети (6.0 и по-нови)
Въпреки че не е безплатен, Norton е най-добрият антивирус за Android, който съм тествал. Можете да вземете безплатната му пробна версия за 14 дни! Наред с перфектната си защита от вируси, Norton има и някои от най-модерните допълнителни функции, които съм виждал в Android антивирус.
Особено ми харесва функцията App Advisor, която сканира Android приложенията и им поставя оценка за безопасност. Това е идеално за хора като мен, които обичат да теглят нови игри за Android. Инструментът App Advisor защитава личните данни и прави много по-безопасно тегленето на неизвестни приложения.
Когато направих пълно сканиране на системата, Norton ми показа потенциалните рискове в поверителността и подчерта приложенията, които изтощават живота на батерията на моя Android. Пълното сканиране отне по-малко от 2 минути и не забави скоростта на смартфона ми.
Приложението има и допълнителни функции, като WiFi защита (която пази от опасни обществени WiFi мрежи) и инструмент за проверка на сигурността, който идентифицира уязвимости в Android устройствата.
Можете да пробвате Norton Mobile Security безплатно за 14 дни. За да активирате безплатната пробна версия, трябва единствено да изтеглите приложението и да се регистрирате. Аз, например, анулирах акаунта си след 10 дни и никога не бях таксуван. Това е чудесен начин сами да видите колко мощен е Norton.
Таблица за сравнение: 2025 най-добри антивируси за Android
Защита в реално време | Анализатор за поверителност на приложения | Уеб филтър | Защита на WiFi мрежа | |
1. Avira | ✔ | ✔ | ✘ | ✔ |
2. Panda | ✔ | ✔ | ✘ | ✘ |
3. TotalAV | ✘ | ✘ | ✔ | ✔ |
4. Bitdefender | ✘ | ✘ | ✘ | ✘ |
5. Sophos | ✘ | ✔ | ✔ | ✔ |
6. Kaspersky | ✘ | ✔ | ✘ | ✘ |
Бонус: Norton | ✔ | ✔ | ✔ | ✔ |
Безплатни антивируси, които не стигнаха до този списък
1. Avast и AVG
Въпреки че тези приложения имат 4+ оценки в Google Play, аз не мога да препоръчам AVG и компанията-майка Avast. За съжаление, преди време Avast бяха заловени да събират и продават потребителски данни без разрешение, което беше огромно нарушение на етиката и доверието в компанията. Освен това, безплатните приложения на AVG и Avast са пълни с реклами, което значително бави Android, особено при използване на уеб браузър.
Има много други безплатни антивируси, които никога не са продавали данни и не съдържат реклами, така че няма смисъл да рискувате личната си поверителност с AVG или Avast.
2. Trend Micro
По време на тестовете, Trend Micro не можа да хване троянските коне и отбеляза повече фалшиви резултати отколкото безплатните антивируси за Android в този списък. Тъй като троянците са програми, които действат като легитимен софтуер, те са една от най-големите заплахи за Android. Затова, препоръчвам да използвате Android антивирус като Norton, който наистина ще Ви предпази от всякакви видове зловреден софтуер.
3. Google Play Protect
Google Play Protect е официалното приложение за защита на Android, което е напълно безплатно. За съжаление обаче то се оказа неефективно срещу киберзаплахи в реално време. Независимата лаборатория AV-Test установи, че Google Play Protect не може надеждно да засече 2 от 3 атаки на зловреден софтуер. От 1260 приложения, той маркира погрешно 24, които всъщност са легитимен софтуер (а средното за индустрията е 2). Въпреки че Google Play Protect предлага известна защита от случаен зловреден софтуер, не можете да разчитате на него за цялостна протекция.
Как тествах и класирах най-добрите антивируси за Android през 2025
Проведох всички тестове на Motorola Moto E5 Play (Android версия 8.0.0). По-долу са критериите, които следвах при класирането на най-добрите антивируси за Android:
- Скенер за вируси и зловреден софтуер – Използвах симулатори на зловреден софтуер и проследих кои антивируси успяваха да защитят моя Android – с мощен скенер и защита в реално време.
- Мощност – Не Ви трябва антивирус, който да бави Android устройството Ви или да харчи твърде много батерия. Всички тествани антивируси работеха на пръв поглед, но мен ме интересуваше изтощаването на батерията и ефекта върху скоростта на другите приложения.
- Допълнителни функции – Най-добрите безплатни приложения включват допълнителни функции за сигурност и поверителност, като VPN и скенер на WiFi мрежи.
- Бизнес модел – Повечето безплатни антивируси печелят тайно от търговия с лични данни, които взимат от Вашето Android устройство. Изследвах задълбочено всички антивирусни компании, за да се уверя, че никоя от изброените тук не продава или споделя личните данни на потребителите.
Съвет за сигурност: Теглете антивирусни приложения само от надеждни източници. За съжаление, магазинът Google Play не може да се нарече такъв, тъй като той е пълен с измамни приложения. Силно препоръчвам да изтеглите антивируса, който си изберете, директно от официалния уебсайт на компанията доставчик (линковете в тази статия ще Ви отведат директно там).
Често задавани въпроси: Безплатен антивирус за Android телефон & други устройства
Трябва ли ми наистина антивирус за Android?
Да. Въпреки че Google Play има свои собствени защитни филтри, истината е, че той просто не може да се справи с всички фалшиви и съдържащи зловреден софтуер приложения. Стотици приложения се пускат в Google Play всеки ден, а е необходимо само едно грешно изтегляне, за да заразите своя Android. Последиците могат да бъдат незначителни – приложението може просто да не работи – но понякога рискувате и да изтеглите рекламен софтуер, шпионски софтуер или дори руткитове, които могат сериозно да увредят Вашия Android и да дадат на хакери достъп до Вашите банкови приложения.
Безплатният антивирус ще Ви осигури основна защита за Android, но това е само абсолютният минимум. Ако търсите допълнителна сигурност, бих препоръчал да си вземете някое първокласно приложение като Norton Mobile Security. Възползвайте се от 14-дневната безплатна пробна версия на Norton, за да сте сигурни, че устройството не е заразено, и за да можете да направите истинска проверка на сигурността.
Кой е най-добрият безплатен антивирус за Android?
По време на тестовете ми установих, че Avira Mobile Security е най-добрият безплатен антивирус. Той включва функции, които обикновено се срещат само при премиум антивируси: VPN, детектор на руткитове и мениджър за разрешения.
Avira Mobile Security обаче не е достатъчен сам по себе си. За максимална защита от всякакви онлайн заплахи е по-добре да си вземете евтино, но не безплатно, антивирусно приложение за Android – като напр. Norton Mobile Security. Norton проверява приложенията, преди да ги изтеглите на своето Android устройство, и така Ви пази от случайно инсталиране на зловреден софтуер. Norton има 14-дневна безплатна пробна версия, но ако тя не Ви хареса, винаги можете да изтеглите безплатния Avira и да си осигурите основна защита за Android.
Безопасно ли е да ползвам безплатен антивирус за Android?
Зависи. За да Ви спестя време и рискове, тествах всички популярни безплатни антивируси за Android от Google Play. Открих някои безплатни приложения, които са безопасни и ефективни. Открих обаче и много с 4+ оценки, които не работят добре (или са фалшиви програми със скрит зловреден софтуер!). Имаше и легитимни, но те почти никога не се актуализираха и не можеха да се справят с новите киберзаплахи. С други думи, винаги трябва да бъдете изключително внимателни, когато теглите приложение от Google Play.
Мога ли да ползвам Android антивирус на Chromebook, таблети, Android телевизор и Amazon Fire Stick?
Да. Тествах всички популярни Android антивируси и избрах 6 добри безплатни приложения за Android устройства. Можете да ги изтеглите с няколко клика на своя Chromebook, таблет, Android телевизор, Amazon Fire Stick и други Android устройства.
Ако обаче искате първокласна защита за Android, която надхвърля основната, препоръчвам да пробвате 14-дневната безплатна пробна версия на Norton Mobile Security.
Защитете Android устройствата си с безплатен антивирус
Притесних се колко много антивируси за Android са тотално безполезни, фалшиви и дори опасни. Все пак обаче открих няколко добри безплатни опции. Бях особено впечатлен от Avira Mobile Security, който включва и безплатен (но ограничен) VPN.
Безплатният антивирус може да изгради основен слой защита и със сигурност е по-добър от нищо! С разочарование обаче установих, че дори и най-добрата опция не е достатъчно мощна, за да защити Android от напреднали киберзаплахи, като фишинг, кражба на самоличност и злонамерени линкове.
Ако съхранявате поверителна или лична информация на своето Android устройство, горещо препоръчвам да си вземете някоя евтина, но не безплатна, антивирусна програма. Norton Mobile Security е достъпен премиум антивирус за Android, който улавя дори напреднали заплахи. Той включва и ценни допълнителни функции, като филтър за злонамерени линкове и инструменти за проверка на сигурността на устройството, които засичат уязвимости в Android устройствата. А най-хубавото е, че можете да вземете Norton за Android безплатно за 14 дни.
Оставете коментар
Прекрати