Alamo
Ovaj članak ili neki od njegovih odlomaka nije dovoljno potkrijepljen izvorima (literatura, veb-sajtovi ili drugi izvori). |
Alamo (ili San Antonio de Valero Misionarstvo) je ime za tvrđavu koja je sada muzej i nalazi se u San Antoniu u Teksasu. Građevina se prije sastojala od crkve i pomoćnih objekata i sagradio ju je španski car u 18. vijeku u svrhu unaprijeđenja lokalnog obrazovanja među tamošnjim katoliciziranim Indijancima. U 19. vijeku se počinje koristiti kao tvrđava i postaje poprište nekoliko akcija, od kojih je najznačajnija Bitka za Alamo 1836, koja se vodila između Teksasa i Meksika u toku Teksaške revolucije.
Historijski pregled
[uredi | uredi izvor]Misiju je 1716. odobrio zamjenik kralja Nove Španije. Dvije godine kasnije pokrenuo ju je Fray Antonio de Olivares i 8. maja 1744. položen je kamen temeljac. Predstavljala je prvu od niza građevina izgrađenih na rijeci San Antonia, koje i danas postoje kao dio San Antonio Missions National Historical Park (Nacionalnog parka San Antonio misionarstva).
Nakon 1765. misionarske aktivnosti ove crkve su smanjene, a 1793. i potpuno obustavljene. Napuštenu građevinu su zaposjeli španski vojnici iz Álamo de Parrasa (današnja meksička država Coahuila), što neki historičari povezuju sa imenom tvrđave.
Druga teorija o nazivu tvrđave je da ime vodi porijeklo od jedne vrste meksičke topole koja se na španskom naziva álamo.
Zgradu su naseljavale meksičke trupe sve do 1835. kada su je okupirali vojnici Teksasa. Tada se par mjeseci vodila velika bitka za tvrđavu koja je imala značajne ljudske gubitke.
Poslije bitke građevina je bila u ruševinama. Tek nakon što je Teksas donio zakon da se crkva vrati Rimokatoličkoj crkvi, SAD ju je proglasio svojim vlasništvom i počeo ponovo koristiti, ali opet u vojne svhe.
Pravo vlasništva nad tvrđavom je bilo uzrok nesuglasica gotovo čitavu drugu polovinu 19. vijeka. Teksas ju je zvanično kupio 23. aprila 1883 od katoličke crkve i poklonio gradu San Antonia uz uslov da je oni održavaju. Danas je tvrđava otvorena za posjetioce.