Z celého 💜 vám přejeme...
Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání
Vzdělání
Brno, South Moravia 187 sledující uživatelů
Semináře, podnikavé akce pro pedagogy i celé sborovny, vzdělávací materiály. 🌿 Vyučujeme kolektivy MŠ, ZŠ, SŠ i VŠ.
O nás
Lipka je největší environmentální vzdělávací organizace na jižní Moravě. Pomáháme malým i velkým, aby si našli svoji cestu k udržitelnému způsobu života, podporujeme je v přemýšlení nad souvislostmi environmentálních problémů a vlastní roli v jejich řešení. Naší vizí je společnost, která bude natolik citlivá k přírodě, že už (skoro) nebude potřeba žádných Lipek. Školám nabízíme: 📌 výukové programy pro MŠ, ZŠ i SŠ, 📌 dlouhodobé programy (Ekoškola, Škola pro udržitelný život apod.), 📌 vzdělávání koordinátorů, 📌 metodickou podporu, 📌 jednorázové semináře, školení, konference, letní školy pro učitele a učitelky i vedení škol, 📌 vysokoškolskou výuku, 📌 vzdělávání pro sborovny. Děláme ale toho ale mnohem víc: 📌 dětem přibližujeme přírodu na táborech, v kroužcích a na víkendových výpravách, 📌 dospělým nabízíme udržitelné tvoření a cesty k soběstačnosti, 📌 certifikujeme přírodní zahrady, 📌 vyrábíme floramobily pro zahradní terapii, 📌 spolupracujeme s politiky a úřady a snažíme se jim ukazovat šetrnější směr. Vytrvale usilujeme o vzdělávání s větším dopadem na účastníky a hledáme přesahy environmentální výchovy do dalších oblastí lidských činností. Nalézáme nové přístupy i další cílové skupiny - například žáky se SVP nebo seniory. Šíříme venkovní výuku, zahradní pedagogiku a zahradní terapii, výchovu k podnikavosti a další osvědčené i nové metodické přístupy. Nebojíme se jít i neprošlapanými cestami. Nic z toho bychom nedokázali bez našich zakladatelů, Aleše Máchala a Hany Korvasové. Zřizovatelem Lipky je Jihomoravský kraj.
- Web
-
https://www.lipka.cz/
Externí odkaz pro organizaci Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání
- Obor
- Vzdělání
- Velikost společnosti
- 51 - 200 zaměstnanců
- Ústředí
- Brno, South Moravia
- Typ
- Vzdělávací společnost
- Datum založení
- 1991
- Speciality
- ekologie, venkovní výuka, podnikavost, formativní hodnocení, životní prostředí, přírodní zahrada, zahradní terapie, změna klimatu, volnočasové aktivity, vzdělávání pedagogů, výukové programy, inovace ve vzdělávání, materiály do výuky, vysokoškolská výuka, vzdělávání koordinátorů EVVO a vzdělávání koordinátorů podnikavosti
Lokality
-
Primární
Lipová 20
Brno, South Moravia 603 00, CZ
Zaměstnanci společnosti Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání
Aktualizace
-
📤 Sdílejte výsledky vašeho bádání s dalšími školami! 📤 Všichni víme, jak smutně končí vyplněné pracovní listy, v tom lepším případě v koši. Ale co tedy s výsledky nejrůznějších bádání, která jsou pro žáky tolik přínosná i zábavná? 🆕 Nový PORTÁL VENKOVNÍ VÝUKY vám pomůže získat zajímavá data a souvislosti, které pak posdílíte s jinými školami a porovnáte své výsledky, které tím získají další rozměr. Na portále najdete také podpůrné materiály prozatím ke čtyřem tématům: ptáci, voda, kameny a tajemství dubu. https://lnkd.in/e5Jb6u3k
-
Jaké inovativní přístupy mohou pomoci ochraně přírody v Jihomoravském kraji? Například využití agrovoltaiky v sadařské produkci nebo aplikace hydrogelů s rhizobakteriemi pro udržení vody v půdě – a to jsou jen některá z témat, která se letos objevila v soutěži studentských prací. 🌿 Ve středu 4. prosince 2024 proběhlo v sídle Jihomoravský kraj, pod taktovkou skvelého moderátora Petr Sucháček, slavnostní vyhodnocení již XXII. ročníku soutěže, který přinesl rekordní účast – 39 přihlášených prací. Ocenění autorům nejlepších prací předali: 👉 krajský radní pro oblast životního prostředí Karel Podzimek, 👉 zakladatelka soutěže Anna Hubáčková, 👉 ředitelka Lipky Hana Korvasová 👉 a vedoucí odboru životního prostředí Mojmír Pehal. Odborná porota, složená z vysokoškolských pedagogů a expertů z praxe ocenila tyto výjimečné projekty: 🎓 BAKALÁŘSKÉ PRÁCE: 🥇 1. místo: Barbora Hlaváčková – Půdní aplikace hydrogelů s obsahem rhizobakterií 🥈 2. místo: Simona Šatková – Analýza kvality ovzduší se zaměřením na problematiku lokálního vytápění 🥉 3. místo: Radka Žaludová – Komplexní analýza území s návrhem revitalizace krajiny v katastru obce Rudice 🎓 MAGISTERSKÉ PRÁCE: 🥇 1. místo: Andrea Lunter – Zemědělská krajina – prostor pro život 🥈 2. místo: Klára Novotná – Optimalizace návrhu provozního denitrifikačního bioreaktoru 🥉 3. místo: Štěpánka Pustková – Flóra a vegetace revitalizovaných mokřadů na jižní Moravě 🏅 SPECIÁLNÍ OCENĚNÍ: 🌟 Cena odborné komise: Jakub Zájeda – Možnosti uplatnění agrovoltaiky v sadařské produkci 🌟 Cena radního JMK pro oblast životního prostředí a energetiky: Václav Kutnar – Studie ekologického dopadu výroby, provozu a likvidace různých typů automobilů 🌟 Cena ředitelky Lipky: Kristýna Šimíčková – Torzo dálnice Anotace všech přihlášených prací najdete ve sborníku na https://lnkd.in/ezU5kJzA. Děkujeme všem účastníkům a hodnotitelům, je pro nás čest tuto soutěž organizovat. Děkujeme také Jihomoravský kraj, společně tvoříme inspirativní prostor pro dialog o péči o naše životní prostředí 🌍 Těšíme se na další skvělé práce v XXIII. ročníku, který odstartuje v květnu 2025. 🗓️ Save the date & sledujte soutezdiplomek.cz Letos se zúčastnily práce z Masarykova univerzita Brno (Přírodovědecká fakulta MU, Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity, FSS MUNI - Faculty of Social Studies), Mendelova univerzita v Brně (Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Brně, Agronomická fakulta, Lesnická a dřevařská fakulta) a Vysoké učení technické v Brně (Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně, Fakulta architektury VUT v Brně, Fakulta stavební Vysokého učení technického v Brně, Fakulta chemická, Fakulta strojního inženýrství, Ústav soudního inženýrství), ale vítáme práce ze všech vysokých škol i fakult, bez ohledu na obor!
-
+ 1
-
Více než 70 budoucích šiřitelů podnikavosti do škol, to je výsledek naší spolupráce s CzechInvest! Celý podzim jsme brázdili cesty Olomoucký Kraj - Krajský Úřad Olomouckého Kraje, Ústecký kraj, Moravskoslezský kraj a Kraj Vysočina. Pro celý tým Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání pracoviště Podnikavá mysl to byla obrovská zkouška, ale i zkušenost. Dostat všechny důležité informace z našich Studií pro koordinátory výchovy k podnikavosti do koncentrované přenostitelné podoby, abychom ale účastníky neochudili o tipy do výuky a příklady dobré praxe. Skvělými partnery nám byly ICUK - Inovační centrum Ústeckého kraje, Inovační centrum Olomouckého kraje, Vysočina Education a Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě. Děkujeme! Věříme, že jsme jim pomohli vytvořit základ komunity učitelů, budoucích ambasadorů změn ve školách, díky kterým budou postupně si vytvářet ekosystém spolupracujícíh škol. Také je bereme spolu s Asociace podnikavé Česko jako potenciální administrátory certifikace Podnikavá škola v krajích. Díky CzechInvest, že jsme mohli být součástí projektu projektu Podpora podnikavosti v Národním plánu obnovy.
-
Nabídku vzdělávání k podnikavosti plánujeme STŘEDNÍM ŠKOLÁM v Jihomoravský kraj NA MÍRU! Proto se pravidelně scházíme se zástupci škol, aby nám sami řekli, co je pro ně potřebné a užitečné, jak jim v jejich cestě za podnikavostí můžeme pomoci. Tentokrát jsme se sešli na Střední škola technická a ekonomická Brno, Olomoucká, příspěvková organizace, díky za inspirativní zázemí!
Proč nám dává smysl se potkávat se zástupci akčních pedagogů ze středních škol v Jihomoravský kraj? Protože se nám pak lépe přemýšlí o aktivitách a podpoře, kterou jim můžeme v tématu výchovy k podnikavosti nabídnout. Tak, aby byla užitečná a smysluplná. O tom vypovídá i podtitul našeho setkávání „Podnikavost středním školám na míru“. Tentokrát nám své velmi milé zázemí nabídla Střední škola stavebních řemesel Brno-Bosonohy, která je mimo jiné jednou ze škol zapojených do procesu certifikace Podnikavá škola. Účastníkům jsme představili několik iniciativ a formátů vzdělávání, které jako Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání chystáme nebo nás zaujali jiní. 👨👩👧👦 REGIONÁLNÍ DEN, který v tomto školním roce pilotujeme společně s MAS Brána Vysočiny na Tišnovsku. Cílíme na propojení firem a aktérů v daném regionu se zdejšími či nedalekými školami. Na základě zadání od každého z nich žáci v týmech rozpracovávají nápady, které pak prezentují. Doprovázející učitelé od nás dostávají metodickou podporu a sami se stávají mentory týmu. 🧩 NAŠE FIRMY od plzeňské organizace nvias, kterou nám představil Pavel Koenig. Nabízený formát jednoho projektového dne pro týmy středních škol s metodickou podporou učitelům. 🛞 MyMachine Slovakia nás inspirovali na říjnové ostravské konferenci TalentCity Global. Od vysněného produktu žáka základní školy, přes zpracování technického výkresu studenty VŠ, po zhotovení samotného produktu žáky SŠ. 📐 Jak vnímají dnešní mladí STEM obory v JMK? A jaká iniciativa aktuálně v JMK vzniká na podporu této oblasti. Jsme moc rádi, že ve svém nabytém čase nám toto téma přijel představit zástupce FabLab Brno Tomas Mejzlik. 🏡 VOLÁNÍ BRNA aneb jak tento produkt uchopit pro středoškoláky? Pomůcka pro pedagogy, kteří chtějí kreativně učit o místě, ve kterém s žáky žijí. Za publikaci převzalo Město Brno ocenění Inovace ve veřejné správě. Představit ji přijely Eva Gregorová a Bára Dvořáková. O všech tématech měli účastníci možnost diskutovat, přinášet svoje nápady, podněty, vylepšováky nebo hledat řešení v případě, kde vidí potenciální úskalí při realizaci. 🌱 Hlavním cílem bylo především hledat cesty spolupráce a příležitosti k efektivnímu zapojení dalších aktérů v regionu i za jeho hranicemi. 🌱Podpořit iniciativy, které už existují a svojí činností dávají příležitost otužovat podnikavé kompetence dle The EntreComp Community. 🌱Inspirovat se k nastartování dalších aktivit, které v orchestraci s ostatními aktéry mohou ještě vzniknout. Je toho kupa, o čem přemýšlet, a co užitečného ještě dělat. 💚 Děkujeme za energické a plodné setkání.
-
🌟 Ohlédnutí za konferencemi KONEV a Konvička 2024 Minulý týden byl nabitý konferencemi, které přinesly nové pohledy na environmentální vzdělávání, práci s dětmi i rozvoj samotných učitelek a učitelů. 💬 Naše ředitelka Hana Korvasová ve svém úvodním slově na konferenci KONEV připomněla: "Pokud má být svět krásné místo k žití, měli bychom umět krásně žít a myslet. Vnímat svět všemi smysly a učit se pomocí všech smyslů." 🔑 Hlavní momenty konference KONEV 2024 – Živoucí proměny ve vzdělávání: * Tereza Čajková: Jak zapojit smysly a imaginaci do učení * František Tichý: O odolnosti dětí ve školách a plnohodnotném životě zde a nyní * MgA. Jana Haková: Pobyt v přírodě jako cesta k odvaze, odpovědnosti a empatii * Stanislav Biler: Výzvy udržitelného vzdělávání v periferních regionech 🌀 Konvička 2024 – Živly kolem nás i v nás přinesla témata živlů, přírodní terapie i relaxačních technik, svá témata a zkušenosti sdíleli například Michala Bojarski, Zdenka Štefanidesová, Jana Švecová, Zuzana Stejskalíková, Miroslava Nováková a Aleš Kočí, Jana Kočařová a mnozí další. 👐 A aby to nebylo jen o poslouchání, na konferencích i letos tradičně navázalo sdílení PŘÍKLADŮ Z PRAXE a také ODPOLEDNÍ WORKSHOPY. 📸 Zachytili jsme krásné momenty, od přednášek až po workshopy. Děkujeme Jihomoravský kraj za podporu, i všem řečníkům a organizátorům, kteří přispěli k nezapomenutelným setkáním. 🌱 #KONEV2024 #Konvicka2024 #environmentalnivzdelavani #LipkaBrno #outdooreducation #sustainablefuture
-
+ 7
-
Vánoční jedličky MÁME! 🎄 Rádi ukazujeme, jak prožít udržitelnější Vánoce. Jednou z cest je vánoční jedlička v květináči, které neskončí na smetišti, ale na jaře se vrátí do lesa. 🎄 Sazenice jedlí bělokorých můžete zasadit u sebe na zahradě nebo je společně vysadíme 15. března 2025 k arboretu u Křtin. 🎄 Seženete je na u nás na Lipové, Rozmarýnku a Jezírku, nebo v Rezekvítku či obchůdcích Nadace Veronica. 🎄 Radost máme o to větší, že už druhým rokem pokračuje iniciativa ZAVĚŠENÉ JEDLIČKY aneb Darujte jedličku znevýhodněným rodinám, samoživitelkám či chudým senorům a seniorkám. Nadace Veronica pro ně připravila 100 ks zdarma. Přispět na ně můžete skrze sbírku https://lnkd.in/eaYxtSnW.
-
🌆 Česko a Evropa řeší klima 🌆 A Lipka samozřejmě taky! Proto je součástí druhé řady stejnojmenného cyklu Česká televize. Představí se v něm inspirativní projekty, které snižují emise skleníkových plynů a pomáhají se přizpůsobit dopadům změny klimatu. Reportáž z klimatického vzdělávání na Lipce uvidíte ve čtvrtém dílu, který se bude vysílat v úterý 10. prosince od 16:45 na ČT2. Poté jej najdete v iVysílání. https://lnkd.in/e4W-sJcQ
-
🌍 Venkovní výuka pro bruselské pedagogy Dalším tématem Lipky, které rezonuje ve vzdělávání, je venkovní výuka. A ne jen u nás – naše Petra Koppova spoluorganizovala workshop pro belgické učitele v Bruselu! ⁉️ Pedagogové z různých bruselských škol se zamýšleli nad klíčovou otázkou: Jak lze skloubit venkovní aktivity s povinným vzděláváním? Na vlastní kůži prozkoumali, jakou efektivitu má učení v přírodě, a jakými metodami lze venkovní výuku přenést do školní praxe. 💡 Účastníci si vyzkoušeli hry, smyslové vnímání i projektovou výuku – nástroje, které mohou aplikovat ve svých předmětech napříč výukou. Workshop organizovalo Czech Centre Brussels s podporou projektu Noc Vědců a proběhl v prostorách základní školy Go! Goudenregen. Volně navazoval na Edu Café, které v předvečer workshopu uspořádalo Czech Liaison Office for Education and Research in Brussels a sdílí i záznam: https://lnkd.in/eaBYWQg6 #VenkovniVyuka #OutdoorLearning #EnvironmentalniVzdelavani #LipkaBrno #NocVedcu
-
I Lipka je díky Asociace podnikavé Česko součástí skvělého projektu Měníme osnovy! Podporujeme v něm samozřejmě výchovu k podnikavosti do všech škol. 👨🎓 👩🎓 Vedoucí pracoviště Podnikavá mysl Hana Šolcová odpovídá na otázky, jak u mladých lidí podporujeme podnikavost i co ona sama vnímá jako svůj nejodvážnější podnikavý nápad. 👏