Kudy vedou cesty k vyspělému Česku?💡
Dobrý den,
poslední týdny naše změnová komunita žila především konferencí Vypělé Česko, která měla za cíl propojit všechny, kteří se chtějí podílet na tvorbě inovativního, odpovědného a konkurenceschopného Česka. Nabitý dvoudenní program přinesl inspirativní diskuze, praktické workshopy, nové nápady i příležitosti k networkingu. Děkujeme všem, kteří byli součástí. I díky vám se nám daří Česko posouvat po udržitelnější trajektorii. 💚 Na následujících řádcích přinášíme nejdůležitější highlights, které konference přinesla. 👇
Změna k lepšímu se po boku dalších ekosystémových hráčů přidala k podpoře dokumentu Cesty k vyspělému Česku, v němž identifikujeme 6 hlavních oblastí, které mohou z Česka udělat lídra v globální transformované ekonomice. Dokument je zveřejněný a budeme rádi za jeho sdílení dalším organizacím, stejně jako za váš podpis této výzvy. ✍️
Po představení dokumentu náš výkonný ředitel Jenda Perla probral navržené kroky s ministrem životního prostředí Petr Hladík , který je s výzvou spokojen a vyjádřil jí podporu. V debatě mimo jiné zaznělo: “Státní zakázky jsou bohužel s udržitelností a kvalitativními kritérii pozadu, ale Ministerstvo pro místní rozvoj přišlo s novinkou pro zodpovědné zadávání, které má zohlednit využití materiálů z recyklátů, sledování uhlíkové stopy zakázky nebo vytvoření nových pravidel pro posuzování životního cyklu výrobku.”
Od INCIEN | Institut Cirkulární Ekonomiky přebíráme Český cirkulární hotspot! Největší česká cirkulární platforma bude nově rozvíjena společně se Změna k lepšímu se zaměřením na public affairs a sdílení expertního pohledu i know-how s odbornou garancí INCIEN. Slovy Soňa Klepek Jonášová : “Abychom netvořili věci zbytečně, ale společně a aby naše výsledky byly vidět.”
Uvědomujeme si, že bez politické podpory se modernizace české ekonomiky neobejde. Úvodní keynote byl v gesci Jan Dusík , zástupce generálního ředitele pro klimatickou politiku v Evropské komisi. V jeho řeči mimo jiné zaznělo, že: “Program Evropské komise je založen na strategických prioritách Ursuly von der Leyen, která dostala silný mandát na jejich naplňování. Komise trvá na cíli pro snižování emisí, který si stanovila do roku 2040. Probíhá aktivní klimatická diplomacie, obchodní spolupráce, řeší se otázka kritických surovin pro evropskou výrobu.” Hospodářskou strategii České republiky, která má Česko dostat do top 10, představil na konferenci ministr průmysl a obchodu Lukáš Vlček . Jednou z rolí strategie je dle jeho slov debata a propojování.
V panelové diskuzi, jejíž moderace se zhostila šéfredaktorka portálu CSRD.cz Katerina Novotna , se řečníci a řečnice snažili hledat odpovědi na otázku dekarbonizace českého průmyslu. V plodné debatě se hovořilo například o tom, že pro snižování emisí v průmyslu je důležité firmám zdůraznit, že je třeba začít nebo v započatém trendu pokračovat. Zvlášť v těžkém průmyslu, petrochemii a energetice půjdou změny pomalu. Malé kroky jsou ale důležité!
A zajímavá data o tom, jak udržitelnost vidí generace Z, přinesla 🤟🏻 Pavlína Louženská . Výsledky z nedávného výzkumu, který realizovali TrendBrews ve spolupráci s Lakmoos AI, jsou dle jejích slov spíše procházkou temným lesem. Co konkrétně ukázaly přibližujeme v tomto příspěvku na LinkedInu. 📊
Konference Vyspělé Česko se snaží snižovat svůj dopad na planetu. Proto jsme se spojili s několika dopadovými partnery a uhlíkovou stopu eventu měříme společně s EnviTrail a kompenzační řešení hledáme s CO2IN . Report celé akce bude brzy k přečtení! 🌱
Co plánujeme dál? Jak se daří naplňovat navržené akční kroky a cesty k vyspělému Česku se dozvíme na konferenci příští rok. Už teď se přidejte do události tady na LinkedInu a zapište si do kalendáře termín konference 20. listopadu 2025, kde zhodnotíme naše společné úsilí.
Přeji barevný podzim plný inspirace,
ČÍST UDRŽITELNĚ
V Česku roste poptávka po knihách z druhé ruky. Čtenářstvo slyší na nižší cenu, možnost získat vzácné tituly, ale i udržitelnost.
JEŽCI V OHROŽENÍ
Ve volné přírodě ubývá ježků západních. Nově patří do kategorie téměř ohrožených druhů. Za úbytkem stojí rozvoj měst i zvýšená intenzita zemědělství. Jak jim můžeme pomoct?
ČÍNA BEZ EMISÍ
Čínská vláda přijala nový energetický zákon, který podporuje uhlíkovou neutralitu. Kdy má jeden z největších producentů skleníkových plynů v plánu dosáhnout nulových emisí?
ŠPANĚLSKO POD VODOU
Jihovýchodní regiony Španělska se vzpamatovávají z extrémních povodní. K nebývalé síle přírodního živlu přispěla také změna klimatu. V ulicích se hromadí odpad a bahno zůstává.
Kmenové večeře 🍽️
14. října 2024 | Ostrava
Dobré jídlo, kvalitní společnost a inspirativní diskuze o všem, co rezonuje světem udržitelnosti. I v závěru roku se s námi můžete setkat na pravidelné neformální večeři Kmene udržitelnosti. Povečeříte s námi 20. listopadu v Brně či 2. prosince v Praze?
Další tipy na listopadové eventy:
Denně končí tuny odpadů na skládkách, ve spalovnách i v přírodě. Emise uhlíku rostou. Co brání většímu rozšíření znovupoužitelných vratných obalů? Jaké jsou zkušenosti pionýrů v oboru a jaké mají plány? Přijďte to zjistit na webinář Znovupoužitelné obaly v ČR: proč a jak? ve čtvrtek 14. listopadu. Akce se koná pod taktovkou INCIEN | Institut Cirkulární Ekonomiky ve spolupráci s Planet Reuse.
Jste připraveni čelit svým ambicím? Přidejte se k debatám o globálních výzvách na konferenci #Velvet Innovation 2024, která proběhne už tento čtvrtek 14. listopadu v brněnském Hotelu Passage! Ponořte se do budoucnosti technologií, alternativních byznysových modelů, či univerzitních spin-offů společně s klíčovými hráči inovační scény. 🚀 Zbývá posledních pár lístků, už máte ten svůj?
Objevte nové příležitosti pro spolupráci v podnikání a inovacích napříč různými obory. Konference InnoVerse nabízí jedinečnou příležitost propojit platformu Business2Science, oblast startupů a témata envi, health, mobilita, digitalizace. „Propichování bublin“ otevře zcela nové možnosti a partnerství. Buďte u toho 28. listopadu v Ostravě!
Bývalý šéf Evropské banky Mario Draghi, přezdívaný také jako Super Mario, vydal v předchozích týdnech dlouho očekávanou zprávu o konkurenceschopnosti Evropské unie, a to na zadání šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyen. Z Draghiho zprávy vyplývá, že aby evropská sedmadvacítka dosáhla svých cílů v oblasti dekarbonizace, digitalizace a infrastruktury, a byla konkurenceschopná vůči USA a Číně, potřebuje navíc až 800 miliard eur ročně. Ty však nemá.
Celý 400stránkový report jsme podrobně přečetli a připravili třídílný seriál zde na našem LinkedInu s výstupy toho nejdůležitějšího z pohledu českých byznysových zájmů a příležitostí. První díl je věnován analýze kapitol o novém prostředí pro Evropu a překlenutí inovační propasti. Druhá část rozebírá společný plán pro dekarbonizaci a konkurenceschopnost a zvyšování bezpečnosti a snižování závislostí. A ve třetím díle se soustředíme na analýzu kapitol o financování investic a silnější správě věcí veřejných.
Na pozadí amerických prezidentských voleb probíhalo minulý týden v Evropském parlamentu pověstné “grilování”. Slyšení čekalo také českého kandidáta, exministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu, kterého Ursula von der Leyen navrhla na post eurokomisaře pro mezinárodní spolupráci. V tříhodinovém grilování Síkela dokázal poslance přesvědčit zejména znalostmi o investiční či ekonomické spolupráci nebo oblasti bankovnictví, naopak v otázkách týkajících se rozvojové spolupráce, lidských práv nebo vzdělávání byly jeho odpovědi vlažnější. Svůj post ale pravděpodobně obhájil. Jak slyšení probíhalo, rozebírá vedoucí bruselské kanceláře Institutu Europeum Žiga Faktor v podcastu 5:59. Úvodní řeč Jozefa Síkely při jeho slyšení si můžete pustit ve videu. 👇
Institut 2050 nedávno přinesl výsledky reprezentativního šetření o postojích Čechů a Češek ke klimatu, ochraně přírody a současným návrhům řešení. Na výzkumu se podílela také Změna k lepšímu! Komentář k výsledkům byl i součástí workshopu na konferenci Vyspělé Česko a o výstupech z šetření jsme informovali také tady na našem LinkedInu. Jak konkrétně se česká populace k otázkám klimatu staví představuje rovněž nový podcastový seriál Radiožurnálu.
V ázerbajdžánském Baku vypukla klimatická konference COP29, které se během následujících dvou týdnů zúčastní světoví lídři i diplomaté z celého světa. Delegáti a delegátky ze dvou stovek zemí se chystají debatovat o novém globálním systému obchodování s emisními povolenkami i o finanční pomoci, která by měla podpořit rozvojové země, aby lépe zvládaly dopady klimatických změna a odklonily své ekonomiky od fosilních paliv.
Britská kapela Massive Attack už pár let upozorňuje na rizika klimatické změny. Sama se rozhodla jít v hudebním průmyslu vzorem a její poslední koncert se za pomocí vědy řídil striktními pravidly s cílem “massivně” snížit jeho uhlíkovou stopu.
Být vyjednavačem v Bruselu není lehké. Své o tom ví náš kolega ze Změny Jan Havlík , který má s Bruselem a tématem udržitelnosti na evropské úrovni bohaté zkušenosti. Honza byl hostem podcastu Zdroje tu jsou, kde se rozpovídal o tom, jak vyjednávání na poli EU probíhá, čím v Bruselu vynikáme i co stojí za největšími dohodami v ESG. Poslechněte si! 👂
Veřejnost i odborná porota vybrala v soutěži Adapterra nejlepší projekty, které významně přispívají k adaptaci na změnu klimatu v české krajině a městech. V kategorii Krajina zvítězila revitalizace mokřadů v Krkonošském národním parku, která zvýšila retenci vody v krajině a nastartovala obnovu původního rašeliniště. Ocenění v kategorii Sídla získala kompletní zelená proměna města Úvaly a v kategorii Budovy nejvíce zaujala administrativní budova FORTEMIX Paskov. Speciální cenu v kategorii Průmysl si odnesla firma Kloboucká lesní za svoji moderní administrativní budovu postavenou výhradně z materiálů vyrobených přímo na místě.
Před pár týdny proběhl v Kolumbii biodiverzitní summit OSN, kde se mimo jiné prezentovala aktuální data o stavu biodiverzity. Experti přišli s překvapivým zjištěním, že ohrožen je nyní každý třetí strom. Přispívá k tomu zejména odlesňování.
Za poslední měsíc se naše změnová komunita rozrostla o tři nové členy! 🥳 Prvním z nich je Centrum investic, rozvoje a inovací – regionální investiční a rozvojová agentura, která podporuje zdravý a udržitelný rozvoj Královéhradeckého kraje a pomáhá místním aktérům naplňovat jejich cíle. AGD PRINT s.r.o. je specialistou na výrobu technických štítků, samolepek, etiket a reklamních předmětů. A třetím nováčkem v našich řadách je slovenská firma LES, která je expertem na výrobu ekologických briket a pelet. Vítejte ve Změně k lepšímu!
Zvažujete také členství ve Změně k lepšímu? Dejte nám o sobě vědět! 📨
Ve spolupráci s ATOZ Group vám představujeme Sustainability Stars 2024. Deset nejlepších udržitelných projektů tohoto roku podle Vědecké rady Czech & Slovak Sustainability Summitu 2024.
Dalšími oceněnými hvězdami udržitelnosti jsou Česká krajina a Kokoza ve spojení s Centrem Černý Most. Česká krajina vytvořila v bývalém výcvikovém prostoru rezervaci velkých kopytníků – zubra, divokého koně a pratura. Jejich pastva pomáhá přirozeně regenerovat půdu a umožnila návrat vzácných rostlin. Za přispění Kokozy vznikla na nevyužívané travnaté ploše v areálu Centra Černý Most komunitní zahrada, kde na vyvýšených záhonech najdeme mimo jiné bylinkové záhony, ovocné keře či včelstvo.
Ministerstvo financí hledá dvě posily v oddělení Financování udržitelnosti na pozici Analytik*čka financování udržitelnosti a Analytik*čka financování cílů udržitelnosti (Strategický rámec ČR 2030)
Město Hradec Králové se poohlíží po referentovi*ce v oblasti ochrany životního prostředí
V PwC by rádi obsadili junioní pozici ESG Assurance Specialist
KPMG hledá konzultanta*ku pro ESG nefinanční reporting
Společnost Deloitte by ráda své řady rozšířila o Sustainability Managera*ku pro Finance & Climate Risk Modelling
ČSOB nabírá na pozici Ekolog*žka pro nevýrobní organizaci
Nadace Partnerství hledá recepční*ho na zkrácený úvazek
Ministerstvo životního prostředí má otevřeno výběrové řízení hned na několik pozic
Na další novinky ze světa udržitelnosti a zelené transformace se můžete těšit opět v prosinci.