Pracovní neschopnost z důvodu nemoci či úrazu vede k desítkám miliard ztrát ročně. Co s tím?
Pracovní neschopnost vede v Česku k 94 miliónům prostonaných dní v roce. To odpovídá více než 257 000 roků (napříč populací za rok). A pokud má jeden den PN ekonomický dopad 1 tis. Kč, jedná se o téměř 100 miliard korun, které nás pracovní neschopnost jako společnost stojí.
Jak tedy řešit pracovní neschopnost a s tím související zátěž?
1. Podporovat prevenci nemocí, vč. očkování na chřipku a snižování dopadu alkoholu a tabáku (vč. zapojení zaměstnavatelů)
Úsilí by mělo směřovat na snižování rizikových faktorů a podporování zdravého životního stylu. Očkování proti chřipce je jedním z opatření, které mohou být přijata k prevenci nemocí - v tom je Česko zatím na chvostu Evropy.
Zapojení zaměstnavatelů může zahrnovat podporu vzdělávání o významu očkování (např. na chřipku) či o zavedení programů pro překonání závislosti na alkoholu či tabáku.
2. Podporovat včasnou a kvalitní diagnózu (telemedicína, proaktivní zapojení praktiků, nové biotechnologie, destigmatizace duševních onemocnění)
Mnoho lidí odkládá návštěvu u lékaře a řeší tak často příliš akutní problém - např. z důvodu horší životosprávy, fyzického či psychického vyčerpání, nebo neznalosti symptomů některých nemocí. Včasná a kvalitní diagnóza, například v oblasti kardiovaskulární, metabolické či onkologické, přitom může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí, nebo krátkou a zničující nemocí.
Diagnostické metody se posouvají neustále dopředu, zapojení praktiků a telemedicíny do lepší a včasné diagnózy nemocí bude klíčové. Kromě toho bychom měli pracovat na zlepšení porozumění duševním chorobám a jejich destigmatizace, aby se nikdo nebál starat jak o fyzické, tak také své duševní zdraví.
3. Pomoci pacientům navigovat dobu nemoci a snížit tak její délku a celkový dopad na rodinu
Ne každý pacient ví, jak se v době nemoci starat o své fyzické a duševní zdraví. Měli bychom pacientům a jejich rodinám poskytovat informace o nemoci, včetně toho, co mohou očekávat, jak dlouho bude trvat léčba a jaké jsou možnosti léčby. Mohli bychom také pacienty podporovat k tomu, aby se aktivně účastnili na své léčbě a aby spolupracovali se svými lékaři, aby léčba byla účinnější a přizpůsobená jejich konkrétním potřebám.
Také můžeme nabízet pacientům a jejich rodinám podporu a pomoc při zvládání stresu, který s nemocí souvisí, včetně emocionální podpory, finanční pomoci a další pomoci s péčí. V neposlední řadě bychom měli využívat moderní technologie, jako je telemedicína, aby se pacienti mohli lépe a snadněji spojit se svými lékaři a dostat potřebnou pomoc a podporu.
4. Zvýšit dostupnost kvalitní sociální a zdravotní péče v regionech, kde se jí nedostává
Zajištění dostupnosti zdravotní péče pro všechny občany (bez ohledu na jejich bydliště) je klíčové, protože už nyní v některých regionech dochází k nerovnostem v dostupnosti a kvalitě zdravotní péče. To má samozřejmě vliv na celkový zdravotní stav obyvatel těchto oblastí.
Zvýšení dostupnosti kvalitní sociální a zdravotní péče lze realizovat několika způsoby. Jedním z nich je podpora rozvoje zdravotnických zařízení a lékařských služeb v těchto regionech, což zahrnuje poskytnutí finančních prostředků, podporu vzdělávání a odborné přípravy zdravotnických pracovníků, včetně lékařů a sester.
Dalším způsobem je využití moderních technologií (a ano, opět mj. telemedicíny), které umožní pacientům získat potřebnou lékařskou péči i v oblastech, kde nejsou k dispozici specializovaní lékaři.
5. Investovat do kvality životního prostředí, např. snížení znečištění, a podpora dostupnosti zdravé stravy a fyzické aktivity
Investování do kvality životního prostředí, například snížení znečištění či podpora dostupnosti zdravé stravy a fyzické aktivity, je důležitou součástí zajištění zdraví a prevence řady chronických nemocí.
Znečištění našeho prostředí zvyšuje zvýšit riziko vzniku různých nemocí, jako jsou respirační problémy, kardiovaskulární onemocnění a rakovina. Dostupnost zdravé stravy a pravidelná fyzická aktivita dále napomáhají prevenci chronických nemocí, jako jsou cukrovka, obezita a srdeční choroby. Podpora fyzické aktivity může lidem navíc pomoci nejen snížit riziko vzniku různých nemocí, ale také zlepšit celkovou kondici a pohodu.
Další čtení