První česká judikatura ke generativní AI
České soudy se poprvé v historii přímo zabývaly autorskoprávní ochranou obsahu vytvořeného pomocí generativní AI. O co šlo? Žalobce vygeneroval v programu DALL-E obrázek. Prompt zněl takto: „Vytvoř vizuální zobrazení dvou stran, které podepisují obchodní smlouvu ve formálním prostředí, například v konferenční místnosti nebo v kanceláři advokátní kanceláře v Praze. Ukaž pouze ruce.“ Vygenerovaný obrázek následně žalobce umístil na svůj web. Odtud jej získal žalovaný a také si jej umístil na web, s čímž žalobce nesouhlasil a jako autor vygenerovaného obrázku požadoval jeho stažení a zákaz šíření bez souhlasu autora.
Klíčovou právní otázkou bylo, zda:
Městský soud v Praze v posuzovaném případu dospěl k závěru, že:
Stručně řečeno, podle závěrů soudu nemáte k vygenerovanému obrázku žádná práva, tedy jakoukoli kontrolu nad jeho dalším šířením. Stejně tak k němu nemůžete udělit licenci ani s tím dále obchodovat jako s nehmotnou věcí.
Na druhou stranu se domníváme, že v případě sofistikovanějšího promptu by bylo možné autorskoprávní ochranu k výstupu AI přiznat, pokud by vygenerovaný obrázek byl z převážné části výsledkem originálního promptu jako jedinečné tvůrčí činnosti autora. V případě sporu by ovšem bylo nezbytné toto prokázat, např. videozáznamem obrazovky.
Výše zmíněné rozhodnutí je pravomocné, nebylo podáno odvolání. Je pravděpodobné, že se v přístupu soudů v prvních podobných případech budou vyskytovat odlišnosti a na sjednocující judikaturu vyšších soudů si budeme muset ještě nějaký čas počkat. Prozatím budeme vývoj v tomto pulzujícím oboru nadále sledovat a přinášet Vám pravidelné aktuality.