Začínáme s Fedorou

Petr Bokoč, Ooyama Yosiyuki, Liam Coogan Verze F32 onwards Last review: 2023-03-21
Projekt Fedora je společenstvím (komunita) lidí, kteří společně provádí činnosti na vývoji platformy svobodného a open-source softwaru a na této platformě spolupracují a sdílí řešení zaměřená na uživatele. Řečeno jednodušeji, vytváříme operační systém a pokoušíme se usnadnit vše, co s ním můžete užitečně dělat.

Ve skutečnosti vytváříme několik operačních systémů, nebo chcete-li edicí. Jednou z nich, která vás zřejmě zajímá nejvíce a na kterou se zde zaměříme, je Fedora Workstation. Fedora Workstation přináší širokou škálu softwaru, která by měla vyhovět téměř komukoliv. Lze ji používat doma pro prohlížení webu, sledování streamovaného videa, úpravu fotografií a hraní her. Ale lze ji používat i v práci, vytvářet dokumenty, házet čísla do tabulek nebo programovat.

Všechen software poskytovaný Fedorou je open source a zdarma pro stažení a používání. Můžete ho dokonce upravovat i šířit dále, chcete-li – ale to se dostáváme již za hranice rozsahu této příručky. Zaměříme se pouze na zkušenost nového uživatele a některé záležitosti "druhého dne", abyste přivykli Fedoře a začali být produktivní v krátkém čase.

Pro koho je tento dokument určen

Dokument je pro čtenáře, pro které je Fedora Workstation nová, nebo kteří ji již nějakou chvíli používají, ale rádi by získali větší přehled a tipy o tom, jak z Fedory Workstation dostat to nejlepší. Zaměřujeme se na využívání prostředí s pracovní plochou a běžné úlohy, jako je prohlížení webu, přehrávání médií, úprava fotografií nebo audia a všechny druhy produktivních úloh, které chcete s vaším stolním počítačem nebo laptopem provádět. Zkrátka každodenní používání počítače.

Co je linuxová distribuce?

Fedora Workstation je distribuce Linuxu, operační systém s jádrem Linuxu ve svých útrobách plus software, který potřebuje, abyste ji nainstalovali, spravovali a aplikace, které chcete běžně používat.

Fedora is one of many Linux distributions, and includes a lot of software you’ll find in many Linux distributions. For example, the GNOME desktop environment, and the Firefox web browser, LibreOffice office suite, and a lot of GNU utilities and so much more.

Rozumět si s Linuxem

Linux se dosti odlišuje od dalších operačních systémů, jako je např. Microsoft Windows, nejpoužívanější desktopový OS. Tato podkapitola vysvětluje pojmy a jak Linux funguje, což pomáhá vyjasnit, na příklad, proč po vás Linux vyžaduje několik přihlašovacích hesel.

Root

Linux vždy vytvoří účet uživatele root. Jedná se o nejmocnější úroveň účtu v systému a používá se pro správu celého systému. Má plná práva pro změnu souborů, spouštění a ukončení důležitých programů (nazývaných procesy) systému. Jde o bezpečnostní vlastnost Linuxu, že omezuje oprávnění běžných uživatelů pouze na taková, která jsou nezbytná, resp. dostatečná pro běžné úlohy.

Z bezpečnostních důvodů je účet uživatele root standardně ve Fedoře Workstation zakázán (znepřístupněn). Místo toho je první uživatel, kterého vytvoříte, přidán do uživatelské skupiny "wheel". Členové této skupiny jsou schopni získat oprávnění uživatele root prostřednictvím příkazu sudo. Kdykoli tento uživatel chce provést změnu týkající se celého systému, jako je ukončení důležitého programu, např. webového serveru (httpd), před příslušný příkaz se přidá sudo, tedy např. sudo systemctl stop httpd. Sudo se poté dotáže na heslo uživatele, nikoliv na heslo uživatele root.

Příkazový řádek/terminál

Pro provedení úloh na příkazové řádce používejte program Terminál. Přínos v používaní příkazové řádky lze na příklad spatřovat v možnosti zadání několika příkazů na jedné řádce, ale to vyžaduje větší znalosti o linuxových příkazech. Publikovaná dokumentace na těchto stránkách, stejně jako rozličné vzdělávací materiály a návody na Internetu a kdekoliv jinde, často využívají tyto příkazy v terminálu.

První dojmy

GNOME

GNOME, obvyklý okenní správce Fedory, je podvozkem grafického uživatelského prostředí. Poskytuje vizuální front-end při využívání desktopové analogie. Po vašem přihlášení do Fedory se Gnome spustí s předdefinovanou sadou ikon a nabídek na pracovní ploše.

Internet

Mozilla Firefox je standardní aplikace pro prohlížení webu. Naleznete ho v nabídce Činnosti  Firefox. Firefox lze nalézt i na jiných platformách, jako je Microsoft Window a Mac OS X.

E-mail

Ve Fedoře se již nenachází klient pro elektronickou poštu, ale je možné ho nainstalovat vyhledáním v aplikaci Software.

Můžete si např. vybrat Evolution. Použijte ho pro přístup k e-mailům, třídění kontaktů, sledování úkolů a plánování v kalendáři. Evolution se svými funkcemi podobá Microsoft Outlooku.

Další možností e-mailového klienta je Thunderbird, který je vyvíjen Nadací Mozilla. Opět se jedná o oblíbeného e-mailového klienta pro různé operační systémy. Lze ho využít pro nakládání s e-maily a skupinové zprávy (newsgroups); bez funkcí kalendáře, které nabízí Evolution.

Instant messaging

Aplikace Pidgin je oblíbená pro instant messaging. Instant messaging protokoly, které Pidgin podporuje, zahrnují MSN, AIM, IRC a Yahoo. Pidgin lze nainstalovat v aplikaci Software.

Hudba a audio

Fedora má vestavěnou podporu pro zvukové karty a přehrávání CD. K dispozici jsou aplikace pro konverzi audia z CD a správu hudebních souborů. Konverze audia z CD a jeho uložení v komprimovaném formát na pevný disk je jedním ze způsobů správy hudebních sbírek.

Pro extrakci, neboli ripování, hudby z CD lze použít program Sound Juicer. Lze ho nainstalovat po vyhledání v aplikaci Software. Sound Juicer převádí hudební soubory standardně do svobodného a otevřeného formátu OGG Vorbis. Po vytvoření hudebních souborů můžete pro správu a přehrávání stop používat Rhythmbox. Vedle přehrávání audio souborů lze Rhythmbox používat také pro streamování médií z internetových rádiových stanic.

Nástroje pro produktivitu

Fedora přichází s předinstalovým kancelářským balíkem LibreOffice, velmi známá a vyspělá sbírka softwaru. LibreOffice obsahuje textový procesor (Write), tabulkový program (Calc) a prezentační software (Impress). Volitelně je k dispozici k instalaci také balíček pro úpravu obrázků (Draw) a relační databáze (Base).

Co dále

  • Nastavení připojení k internetu - klepněte na ikonu baterie v pravém horním rohu obrazovky, a poté vyberte Nastavení  Síť.

  • Nastavení grafické karty / video ovladačů

Skvělé věci, které lze dělat prostřednictvím Fedory

  • Linphone - ukázka instalace z Extras a aplikace pro telefonní hovory zdarma. Vyžaduje: sluchátkový set.

  • GnuCash - nainstaluje se z Core, software pro domácí finance; ne tak bezva, ale je důležitý.

  翻译: