Intézkedések
A szociális jogok európai pillérének 20 alapelve
A szociális jogok pillére azt a célt szolgálja, hogy 20 alapelvre építve EU-szerte jobban érvényre juttassuk a polgárok jogait. Ha szeretne gyors áttekintést kapni a témáról, ajánljuk figyelmébe a 20 alapelvet közérthetően ismertető oldalunkat.
Cselekvési terv a szociális jogok európai pillérének megvalósítására
A cselekvési terv konkrét kezdeményezéseket tartalmaz a szociális jogok európai pillérének megvalósítására, és kiemelt célokat javasol az EU számára 2030-ig.
Háttér-információk
Európa a világ legegalitáriusabb társadalmainak ad otthont; itt a munkakörülményeket illetően a legmagasabb színvonalú normák vannak érvényben, és a lakosság széles körű szociális védelmet élvez. Az Európai Parlament, a Tanács és a Bizottság 2017-ben a göteborgi csúcstalálkozón kihirdette a szociális jogok európai pillérét. A pillér 20 alapelvet határoz meg, kijelölve számunkra az utat, melyen haladva kiépíthetjük a 21. századi, méltányos és befogadó, az embereknek a lehetőségek széles körét kínáló, erős szociális Európát.
Sok még azonban a tennivaló ahhoz, hogy a pillér 20 alapelvét követve méltányosabb és jobban működő munkaerőpiacokat, valamint hatékony jóléti rendszereket építhessünk ki valamennyi európai polgár javára. A Bizottság, hogy mindezt elérhessük, konkrét kezdeményezéseket határozott meg a szociális jogok európai pillérének megvalósítását célzó cselekvési tervben. A pillér célkitűzéseit az uniós intézmények, a nemzeti, regionális és helyi hatóságok, a szociális partnerek és a civil társadalom együtt valósíthatják meg.
A portói szociális csúcstalálkozó és a portói szociális kötelezettségvállalás
A Tanács portugál elnöksége által 2021. május 7–8-án Portóban megrendezett szociális csúcstalálkozó alkalmat adott arra, hogy az EU megerősítse: elkötelezett aziránt, hogy az embereket helyezze előtérbe Európa gazdasági helyreállítása során és azon túlmutatóan is. A portói szociális csúcstalálkozó lehetőséget kínált arra is, hogy mozgósítsuk erőinket, és a legmagasabb politikai szinten is kinyilvánítsuk eltökéltségünket a szociális pillér végrehajtása mellett.
Május 7-én Portói szociális kötelezettségvállalás címmel közös partneri nyilatkozat látott napvilágot, melynek aláírói elkötelezték magukat a szociális jogok európai pillérére vonatkozó bizottsági cselekvési tervben 2030-ra kitűzött három kiemelt cél megvalósítása mellett.
Május 8-án az Európai Tanács tagjai elfogadták a szociális ügyekről szóló portói nyilatkozatot.
Június 25-én az Európai Tanács a portói nyilatkozattal összhangban üdvözölte a szociális jogok európai pillérére vonatkozó cselekvési terv kiemelt uniós céljait.
Európai Foglalkoztatási és Szociális Jogi Fórum
A 2022. november 16–17-én megtartott első Európai Foglalkoztatási és Szociális Jogi Fórumon a résztvevők – az Európai Bizottság képviselői, miniszterek, tudósok, döntéshozók és érdekelt felek – megvitatták az aktuális társadalmi kihívásokat és a zöld átállásban rejlő lehetőségeket.
Jelenleg az embereket EU-szerte elsősorban a megélhetési költségek aggasztják. Az ukrajnai háború miatt az energiaellátás prioritássá vált, és a lakosságot nagyban foglalkoztatja, hogyan alakulnak közüzemi számláik. Ahhoz, hogy az Európai Unió teljesíteni tudja éghajlat-politikai törekvéseit, megfelelő szociális szakpolitikákra van szükség: elengedhetetlen, hogy az átállás társadalmilag igazságos legyen, és az átállás előnyeiből mindenki részesüljön.
A 2023. november 16–17-én megrendezett második Európai Foglalkoztatási és Szociális Jogi Fórum azt a témát járta körül, milyen hatást gyakorol a mesterséges intelligencia a munka világára.
A gyors technológiai átalakulás következtében és az új digitális technológiák térhódításának eredményeként új munkahelyek jönnek létre, az emberek egyre szélesebb köre fér hozzá az oktatáshoz, nő a termelékenység, és hatékonyabbá válnak a gazdasági folyamatok. Ezek a pozitív fejlemények azonban arra is rávilágítanak, hogy világszerte növekszik az egyenlőtlenség, és nincs megfelelő átláthatóság. A fórumon a felszólalók megvitatták, hogyan gondoskodhatunk arról, hogy a munka kialakulóban lévő új világa méltányos, befogadó és átlátható legyen.
Kövesse a legújabb fejleményeket, és szóljon hozzá Ön is a témához!
- Twitter: #SocialRights
- Facebook: Szociális EU