Zapošljavanje, socijalna pitanja i uključenost

Unija ravnopravnosti: Strategiju o pravima osoba s invaliditetom za razdoblje 2021. – 2030

U ožujku 2021. Europska komisija donijela je Strategiju o pravima osoba s invaliditetom za razdoblje 2021. – 2030. Tom desetogodišnjom strategijom Europska komisija želi poboljšati živote osoba s invaliditetom u Europi i svijetu.

Strategija se nadovezuje na postignuća prethodne Europske strategije za osobe s invaliditetom 2010. – 2020., koja je utrla put Europi bez prepreka i poboljšanju položaja osoba s invaliditetom kako bi mogle uživati prava koja im pripadaju i u potpunosti sudjelovati u društvu i gospodarstvu. Unatoč napretku ostvarenom u proteklom desetljeću, osobe s invaliditetom i dalje se suočavaju sa znatnim preprekama i izložene su većem riziku od siromaštva i socijalne isključenosti.

Cilj je strategije osigurati da sve osobe s invaliditetom u Europi, bez obzira na spol, rasno ili etničko podrijetlo, vjeru ili uvjerenje, dob ili spolnu orijentaciju

  • uživaju svoja ljudska prava
  • imaju jednake mogućnosti i jednak pristup sudjelovanju u društvu i gospodarstvu
  • mogu odlučivati o tome gdje, kako i s kim će živjeti
  • mogu se slobodno kretati EU-om bez obzira na to kakve imaju potrebe za potporom
  • nisu više izložene diskriminaciji.

U novoj, poboljšanoj strategiji uzima se u obzir raznolikost invaliditeta, koja obuhvaća dugotrajna tjelesna, mentalna, intelektualna ili osjetilna oštećenja (u skladu s člankom 1. Konvencije Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom), koja su često nevidljiva.

Nastoji se riješiti pitanje višestruko nepovoljnog položaja žena, djece, starijih osoba, izbjeglica s invaliditetom i osoba sa socioekonomskim poteškoćama te se promiče intersekcijska perspektiva u skladu s UN-ovim Programom održivog razvoja do 2030. i ciljevima održivog razvoja.

Stoga nova strategija sadržava ambiciozan skup mjera i vodećih inicijativa u raznim područjima i s nizom prioriteta, kao što su:

  • pristupačnost, odnosno mogućnost slobodnog kretanja i boravka, ali i sudjelovanja u demokratskom procesu
  • zadovoljavajuća kvaliteta života i samostalan život uz posebnu usmjerenost na proces deinstitucionalizacije, socijalnu zaštitu i nediskriminaciju na radnome mjestu
  • ravnopravno sudjelovanje jer je cilj strategije učinkovita zaštita osoba s invaliditetom od svih oblika diskriminacije i nasilja kako bi im se pružale jednake prilike i omogućio pristup pravosuđu, obrazovanju, kulturi, sportu i turizmu, ali i svim zdravstvenim uslugama
  • uloga EU-a da bude uzor drugima
  • namjera EU-a da provede tu strategiju
  • promicanje prava osoba s invaliditetom u svijetu.

Vodeće inicijative

  1. AccessibleEU: baza znanja koja sadržava informacije i primjere dobre prakse u području pristupačnosti u raznim sektorima (do kraja 2022.)
  2. Iskaznica EU-a za osobe s invaliditetom: Europska komisija predložit će iskaznicu EU-a za osobe s invaliditetom koja bi se primjenjivala u svim zemljama EU-a. Ta će iskaznica osobama s invaliditetom olakšati dobivanje odgovarajuće potpore prilikom putovanja ili preseljenja u drugu zemlju u Europskoj uniji. (do kraja 2023.)
  3. Smjernice s preporukama za poboljšanja u pogledu neovisnog života i uključenosti u zajednicu: osobama s invaliditetom omogućit će da žive u pristupačnom smještaju s potporom u zajednici ili da nastave živjeti kod kuće (2023.).
  4. Okvir za izvrsne socijalne usluge za osobe s invaliditetom (2024.)
  5. Paket mjera za poboljšanje ishoda osoba s invaliditetom na tržištu rada (druga polovina 2022.)
  6. Platforma za pitanja invaliditeta: okuplja nacionalna tijela nadležna za provedbu Konvencije, organizacije osoba s invaliditetom i Komisiju, podupire provedbu strategije te poboljšava suradnju i komunikaciju o provedbi Konvencije.
  7. Obnovljena strategija za ljudske resurse za Europsku komisiju, uključujući mjere za promicanje raznolikosti i uključivanja osoba s invaliditetom.

Provedba Strategije: bliska suradnja sa zemljama EU-a

Komisija će podržati države članice u oblikovanju njihovih nacionalnih strategija i akcijskih planova za daljnju provedbu Konvencije Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom i zakonodavstva EU-a u tom području.

Europska komisija poziva države članice da doprinesu toj novoj, poboljšanoj strategiji, koja će poslužiti kao okvir za djelovanje EU-a i za provedbu Konvencije Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom.

Podijeli ovu stranicu

  翻译: