Zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje

Unija enakosti: strategijo o pravicah invalidov za obdobje 2021–2030

Evropska komisija je marca 2021 sprejela strategijo o pravicah invalidov za obdobje 2021–2030. Evropska komisija želi s to desetletno strategijo izboljšati življenje invalidov v Evropi in po svetu.

Strategija temelji na rezultatih prejšnje evropske strategije o invalidnosti za obdobje 2010–2020, ki je utrla pot Evropi brez ovir in si prizadevala opolnomočiti invalide, da bi lahko uživali svoje pravice in polno sodelovali v družbi in gospodarstvu. Kljub napredku v zadnjem desetletju se invalidi še vedno spopadajo z velikimi ovirami in so bolj izpostavljeni tveganju revščine in socialne izključenosti.

Cilj te strategije je doseči napredek pri zagotavljanju, da vsi invalidi v Evropi ne glede na spol, raso, etnično pripadnost, versko ali drugo prepričanje, starost ali spolno usmerjenost

  • uživajo človekove pravice
  • imajo enake možnosti, enak dostop do sodelovanja v družbi in gospodarstvu
  • lahko odločajo o tem, kje, kako in s kom živijo
  • se prosto gibljejo v EU ne glede na potrebe po podpori
  • ne doživljajo več diskriminacije

Nova in okrepljena strategija upošteva raznolikost invalidnosti, vključno z dolgotrajnimi telesnimi, duševnimi, intelektualnimi ali senzoričnimi okvarami (v skladu s členom 1 Konvencije Združenih narodov o pravicah invalidov), ki so pogosto nevidne.

Za obravnavanje tveganja večkratne prikrajšanosti žensk, otrok, starejših oseb, invalidnih beguncev in oseb s socialno-ekonomskimi težavami spodbuja presečno perspektivo v skladu z agendo Združenih narodov za trajnostni razvoj do leta 2030 in cilji trajnostnega razvoja.

Nova strategija zato vsebuje ambiciozen sklop ukrepov in vodilnih pobud na različnih področjih. Njene prednostne naloge so med drugim:

  • dostopnost: prosto gibanje in prebivanje ter sodelovanje v demokratičnem procesu
  • zagotavljanje neodvisnega življenja dostojne kakovosti: poudarek je zlasti na procesu deinstitucionalizacije, socialni zaščiti in nediskriminaciji na delovnem mestu
  • enaka udeležba: cilj je učinkovita zaščita invalidnih oseb pred vsemi oblikami diskriminacije in nasilja, da bi zagotovili enake možnosti in dostop do sodnega varstva, izobraževanja, kulture, športa in turizma pa tudi dostop do zdravstvenih storitev
  • krepitev vloge EU pri dajanju zgleda
  • zavzetost EU za izvajanje strategije
  • spodbujanje pravic invalidnih oseb na globalni ravni

Vodilne pobude

  1. AccessibleEU: zbirka znanja, ki zagotavlja informacije in dobre prakse o dostopnosti v vseh sektorjih (do konca leta 2022)
  2. evropska kartica ugodnosti za invalide: Evropska komisija bo predlagala evropsko kartico ugodnosti za invalide, ki bi bila priznana v vseh državah EU. Kartica bo invalidom olajšala dostop do ustrezne podpore pri potovanju ali selitvi v drugo državo Evropske unije (do konca leta 2023)
  3. Smernice s priporočili za izboljšave na področju samostojnega življenja in vključevanja v skupnost. To bo invalidom omogočilo, da živijo v dostopnih oskrbovanih stanovanjih v skupnosti ali da še naprej živijo doma (2023).
  4. Okvir odličnosti za socialne storitve za invalide (2024)
  5. Sveženj za izboljšanje priložnosti invalidov na trgu dela (ki bo objavljen v drugi polovici leta 2022)
  6. Platforma za invalidnost: Platforma za invalidnost združuje nacionalne organe, pristojne za izvajanje Konvencije, invalidske organizacije in Komisijo. Platforma podpira izvajanje strategije ter krepi sodelovanje in izmenjavo pri izvajanju konvencije.
  7. Prenovljena strategija človeških virov za Evropsko komisijo, vključno z ukrepi za spodbujanje raznolikosti in vključevanja invalidov

Uresničevanje strategije: tesno sodelovanje z državami EU

Komisija bo spodbujala države članice pri oblikovanju njihovih nacionalnih strategij in akcijskih načrtov za nadaljnje izvajanje Konvencije Združenih narodov o pravicah invalidov in zakonodaje EU na tem področju.

Evropska komisija poziva države članice, da prispevajo k tej novi in okrepljeni strategiji kot okviru za ukrepe EU in izvajanje Konvencije Združenih narodov o pravicah invalidov.

Povej naprej

  翻译: