Заетост, социални въпроси и приобщаване

Заедно за участие

Всички граждани на ЕС следва да имат възможност да упражняват правото си на глас. Така допринасяме за законите, по които живеем, и избираме хората, които ни управляват.

На практика обаче не всички хора с увреждания могат да гласуват или да се кандидатират на избори. Избирателните секции може да не са достъпни, информацията може да не е налична по начин, до който те имат достъп или разбират (напр. брайлова азбука или жестов език) и т.н. Също така някои хора с увреждания могат да бъдат лишени от правото да гласуват или да се кандидатират на избори поради ограничения в тяхната дееспособност.

Комисията работи с държавите от ЕС по своята десетгодишна Стратегия за правата на хората с увреждания, за да направи така, че демокрацията да работи за всички.

Лесна за четене версия на този текст е достъпна тук.

Равенство пред урните

По-възтастен мъж получава съдействие от младо момиче за използване на технологията. Текст, който казва: Заедно за участие, #EUDisabilityRights, #UnionOfEquality.

Всяка държава от ЕС има правила, които определят как определени хора с увреждания могат да участват в избори, включително европейски избори. Например в 18 държави незрящите хора не могат да гласуват сами и трябва да разчитат на друг човек, който да гласува вместо тях. Въпреки че властите полагат усилия за премахване на пречките, трябва да се направи повече, за да се гарантира, че мнението на хората с увреждания е чуто и че те могат да участват в изборите наравно с останалите.

Съгласно Стратегията за правата на хората с увреждания Европейската комисия е поела траен ангажимент да продължи да работи с държавите от ЕС и с Европейския парламент, за да помогне да се гарантира, че хората с увреждания могат да упражняват своите политически права наравно с другите.

Дейностите на Комисията включват:

  • Сътрудничество с държавите от ЕС в рамките на европейската мрежа за сътрудничество в областта на изборите, за да се гарантира, че хората с увреждания могат да имат пълноценна роля в изборите ― както като избиратели, така и като кандидати.
  •  Сътрудничество с тази мрежа и с държавите от ЕС за публикуване на ръководство за добри изборни практики за по-достъпни избори до края на 2023 г.
  • Представяне на предложения за мерки, с които да се гарантира, че гражданите с увреждания разполагат с достъпна подробна информация за условията и правилата за регистрация като избирател или кандидат, които да бъдат включени в преразгледаните актове относно правата на мобилните граждани на ЕС да гласуват и да участват в избори в ЕС и в общински избори.
  • Разглеждане на потребностите на хората с увреждания в сборник за електронното гласуване.
  • Използване на програмата „Граждани, равенство, права и ценности“ на ЕС, за да се помогне на повече хора с различни потребности да играят активна роля в нашите демокрации.

За европейските избори през 2024 г. усилията на Комисията за насърчаване на избирателната активност и участието ще бъдат насочени и върху хората с увреждания.

Европейската мрежа за сътрудничество в областта на изборите, група, съставена от експерти от държавите от ЕС, играе основна роля в обмена на добри изборни практики, като достъпни избирателни секции, бюлетини и машини за гласуване, и в предоставянето на адаптирана информация и специфични правила за гласуване за избирателите с увреждания. Комисията ще продължи да използва мрежата, за да подпомага хората с увреждания при упражняване на правото им на глас. Това включва изготвяне на общи материали и практически съвети. Но всички ние можем да помогнем за повишаване на осведомеността относно това, че гласът на хората с увреждания е също толкова важен, колкото на всички останали.

Свързани новини

Няма новини от последните шест месеца.

Споделете тази страница

  翻译: