Pri sťahovaní v rámci štátov EÚ, Islandu, Lichtenštajnska, Nórska alebo Švajčiarska sa na vás budú v každom momente vzťahovať právne predpisy iba jedného štátu. Štát, ktorého právne predpisy sa budú na vás vzťahovať, určia príslušné inštitúcie sociálneho zabezpečenia na základe predpisov EÚ.
V našom adresári môžete nájsť inštitúciu, ktorú je potrebné kontaktovať.
Pracujem len v jednej krajine
Platí základné pravidlo, že sa na vás vzťahujú právne predpisy štátu, v ktorom práve vykonávate zárobkovú činnosť ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba. Nezáleží na tom, kde bývate alebo kde má sídlo váš zamestnávateľ.
Pracujem v jednej krajine, ale bývam v inej
V prípade, že pracujete v jednom štáte EÚ, ale bydlisko máte v inom štáte, do ktorého sa vraciate každý deň alebo aspoň raz za týždeň, považujete sa za cezhraničného pracovníka. Za dávky sociálneho zabezpečenia zodpovedá štát, v ktorom pracujete. Na zdravotnú starostlivosť a dávky v nezamestnanosti sa vzťahujú osobitné pravidlá. Viac informácií nájdete v našich najčastejších otázkach.
Som vyslaný(-á) do inej krajiny
V prípade, že vás zamestnávateľ vyšle (alebo ak sa vyšlete ako samostatne zárobkovo činná osoba), aby ste pracovali v inom štáte najdlhšie 24 mesiacov, zostávate poistený(-á) v pôvodnom štáte. Ide o prípad tzv. vyslaných pracovníkov, pre ktorých platia osobitné podmienky. Viac informácií nájdete v našich najčastejších otázkach.
Ak pracujete vo viacerých krajinách
- V prípade, že podstatnú časť svojich činností, t. j. aspoň 25%, vykonávate v štáte, kde máte bydlisko, vzťahujú sa na vás právne predpisy tohto štátu.
- Ak nevykonávate podstatnú časť svojich činností na území štátu, v ktorom máte bydlisko, vzťahujú sa na vás právne predpisy štátu, kde má váš zamestnávateľ registrované sídlo alebo miesto podnikania.
- V prípade, že ste zamestnaný(-á) u viacerých zamestnávateľov, ktorí majú registrované sídla v rôznych krajinách, vzťahujú sa na vás právne predpisy štátu vášho bydliska, a to aj v prípade, že na jeho území nevykonávate podstatnú časť svojich činností.
- V prípade, že ste samostatne zárobkovo činná osoba a vo svojom štáte bydliska nevykonávate podstatnú časť svojich činností, vzťahujú sa na vás právne predpisy štátu, v ktorom máte stred záujmu vašich činností.
- V prípade, že vykonávate závislú a samostatne zárobkovú činnosť v rôznych krajinách, poistený(-á) budete v štáte, v ktorom ste zamestnaný(-á).
V našom adresári môžete nájsť inštitúciu, ktorú je potrebné kontaktovať.
Nepracujem
Aj v prípade, že nie ste zamestnaný(-á), vzťahujú sa na vás pravidlá EÚ. Viac informácií nájdete v našich najčastejších otázkach.
Spojené kráľovstvo
Pravidlá EÚ týkajúce sa koordinácie sociálneho zabezpečenia sa od 1. januára 2021 na Spojené kráľovstvo a v Spojenom kráľovstve už neuplatňujú. Práva osôb, na ktoré sa vzťahuje dohoda o vystúpení uzavretá medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom, sú však naďalej chránené.
V prípade osôb, na ktoré sa nevzťahuje dohoda o vystúpení, sa koordinácia sociálneho zabezpečenia medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom riadi príslušným protokolom k dohode o obchode a spolupráci. Hoci je protokol podobný pravidlám EÚ a má veľký rozsah pôsobnosti, neposkytuje rovnakú úroveň ochrany ako nariadenia EÚ.
Ďalšie informácie
Viac informácií môžete nájsť v najčastejších otázkach.
Potrebujete ďalšiu pomoc?
Nenašli ste informácie, ktoré ste hľadali?
Viac informácií o vašich právach na sociálne zabezpečenie a zdravotnú starostlivosť v inej krajine EÚ nájdete na portáli Your Europe
S otázkami sa môžete obrátiť na službu Europe Direct 00800 6 7 8 9 10 11
Problémy s vnútroštátnymi orgánmi verejnej správy vám pomôže vyriešiť služba SOLVIT
Právne poradenstvo môžete získať na stránkach Your Europe – Poradenstvo