Sljedeća pravila primjenjuju se ako ostanete bez posla u nekoj od zemalja EU, Islandu, Lihtenštajnu, Norveškoj ili Švicarskoj.
Gdje zatražiti naknade
Morate se registrirati kod zavoda za zapošljavanje i zatražiti naknadu za nezaposlenost u zemlji u kojoj ste imali zadnji posao, osim ako imate boravište u nekoj drugoj zemlji.
Kako biste pronašli nadležni zavod, poslužite se našim imenikom
Ako imate boravište u drugoj zemlji
- Ako imate boravište u drugoj državi članici EU-a, Islandu, Lihtenštajnu, Norveškoj ili Švicarskoj i u toj ste zemlji svaki dan ili barem jednom tjedno, morate se prijaviti na zavod za zapošljavanje i zatražiti naknadu u zemlji boravišta. U takvoj se situaciji nalaze određeni prekogranični radnici, koji se u propisima EU-a nazivaju pograničnim radnicima. Možete se, osim toga, prijaviti i na zavod za zapošljavanje u zemlji u kojoj ste radili te ondje tražiti posao, ali naknade će vam svejedno i dalje isplaćivati samo vaša država boravišta.
- Ako imate boravište u drugoj državi članici EU-a, Islandu, Lihtenštajnu, Norveškoj ili Švicarskoj, ali ondje uopće ne boravite, možete se odlučiti vratiti u svoju zemlju boravišta ili ostati u zemlji zadnjeg zaposlenja te se prijaviti na zavod za zapošljavanje i zatražiti naknadu u zemlji u kojoj odlučite tražiti zaposlenje. Kao dodatnu opciju možete iskoristiti mogućnost da se prijavite i na zavod za zapošljavanje u zemlji koja vam ne daje naknadu. U takvoj se situaciji obično nalaze sezonski radnici.
Saznajte svoja prava u svakoj zemlji pojedinačno
Ako ste djelomično nezaposleni
Ako ste samo djelomično nezaposleni, zemlja nadležna za Vašu naknadu za nezaposlenost uvijek je ona u kojoj i dalje djelomično radite.
Dodavanje razdoblja zaposlenosti u inozemstvu
Rješavajući Vaš zahtjev, institucije mogu uzeti u obzir razdoblja osiguranja stečenoga u drugim zemljama EU, Islandu, Lihtenštajnu, Norveškoj ili Švicarskoj, ako je to nužno za stjecanje Vaših prava na naknadu.
Kako biste pronašli nadležni zavod, poslužite se našim imenikom
Vaše naknade kod traženja zaposlenja u inozemstvu
Ako želite tražiti posao u nekoj drugoj zemlji EU, Islandu, Lihtenštajnu, Norveškoj ili Švicarskoj, možete i dalje primati naknadu za nezaposlenost pod određenim uvjetima, u trajanju od tri mjeseca (ovo se razdoblje može produljiti do šest mjeseci). Detalji su navedeni u našim često postavljanim pitanjima.
Dodatne informacije
Za dodatne informacije pogledajte naša često postavljana pitanja.
Još uvijek trebate pomoć?
Niste pronašli informacije koje ste tražili?
Informirajte se o svojim pravima u pogledu socijalnog osiguranja i zdravstvene skrbi u drugoj zemlji EU-a (portal Vaša Europa)
Postavite pitanje putem mreže Europe Direct 00800 67891011
Riješite probleme obraćanjem nacionalnoj upravi (SOLVIT)
Zatražite pravni savjet od Službe Vaša Europa – Savjeti