This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Политиката за младежта е отговорност основно на държавите — членки на Европейския съюз (ЕС). Съгласно член 165, параграф 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) действията на ЕС в тази област са насочени към „насърчаване на развитието на младежкия обмен и обмена на социално-образователни инструктори и насърчаване на участието на младите хора в демократичния живот на Европа“. С член 166 от ДФЕС на ЕС се възлага задачата да улеснява достъпа до професионално обучение и да насърчава мобилността на обучаващите и обучаваните, и в частност на младите хора.
Държавите членки си сътрудничат в областта на младежта от 2002 г. насам. Текущата рамка на стратегията на ЕС за младежта (2019—2027 г.) е насочена към насърчаване на участието на младите хора в демократичния живот и тя също така подкрепя социалната и гражданската ангажираност с цел да се гарантира, че всички млади хора разполагат с необходимите ресурси, за да участват в обществото. Стратегията е съсредоточена върху три основни области на действие, които се основават на три думи — ангажиране, свързване, овластяване, като същевременно се работи по съвместното изпълнение между различните сектори. Тя има 11 цели, които определят междусекторните области, които засягат живота на младите хора и са свързани с предизвикателствата, с които те могат да се сблъскат:
ЕС финансира поредица от програми, които предлагат възможности на младите хора, като например „Еразъм+“ (включително DiscoverEU), Европейския корпус за солидарност и виртуалния обмен по „Еразъм+“. Те помагат на младите хора да разширят хоризонтите си и да изградят мостове в цяла Европа и извън нея. Допълнителна информация може да бъде намерена на Европейския младежки портал, където се публикува информация за възможности в ЕС и отделните държави, които са от интерес за младите хора.
През 2013 г. ЕС стартира гаранция за младежта — схема, която да гарантира, че младите хора получават добро предложение за работа, допълнително образование или обучение в рамките на 4 месеца, след като останат без работа или напуснат системата на формалното образование. Гаранцията за младежта беше подновена през 2020 г. и се основава на инициативата на ЕС за младежка заетост, която се изпълнява до 2023 г., когато инициативата ще стане част от Европейския социален фонд.
ВЖ. СЪЩО: