This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Účelem politiky životního prostředí Evropské unie (EU), jež vychází z článku 191 Smlouvy o fungování Evropské unie, je zachovávat, chránit a zlepšovat kvalitu životního prostředí a chránit lidské zdraví. Politika se také zaměřuje na šetrné a racionální využívání přírodních zdrojů a na mezinárodní úrovni přispívá k prosazování opatření zaměřených na boj s regionálními či globálními environmentálními problémy, například v oblasti změny klimatu a úbytku biologické rozmanitosti. Je založena na zásadách předběžné opatrnosti a preventivní činnosti, na zásadě nápravy škod u zdroje a na zásadě znečišťovatel platí.
Do oblasti působnosti EU spadají taková opatření v oblasti politiky životního prostředí, jako je znečištění ovzduší a vody, ochrana a obnova přírody, nakládání s odpady a změna klimatu. Zásada subsidiarity však omezuje působnost činností EU s ohledem na daňové záležitosti, prostorové plánování a využívání půdy, a to společně s kvantitativním řízením vodních zdrojů.
Politiky EU v oblasti životního prostředí jsou navrženy tak, aby urychlily přechod na udržitelné a inovativní oběhové hospodářství, v němž je biologická rozmanitost chráněna, ceněna a obnovována a zdravotní rizika související s životním prostředím jsou minimalizována. Jejich cílem je posílit odolnost EU a oddělit růst od využívání zdrojů.
V prosinci 2019 Evropská komise přijala Zelenou dohodu pro Evropu, což je její plán k řešení změny klimatu a zhoršování životního prostředí. Plán má za cíl proměnit EU v moderní a konkurenceschopné hospodářství, které účinně využívá zdroje, prostřednictvím těchto činností:
Tvorba politiky v oblasti životního prostředí a klimatu a její provádění do roku 2030 se řídí osmým akčním programem pro životní prostředí (2022).
VIZ TAKÉ