This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Transevropské sítě (TEN) mají vytvářet moderní a efektivní infrastrukturu pro spojení evropských regionů a vnitrostátních sítí. Sítě TEN jsou důležité pro správné fungování jednotného trhu Evropské unie (EU) a pro zaměstnanost, protože zajišťují volný pohyb zboží, osob a služeb.
Články 170, 171, 172 a 194 Smlouvy o fungování Evropské unie poskytují právní základ pro transevropské sítě, které existují ve třech odvětvích činnosti:
Nástroj pro propojení Evropy (CEF), fond původně vytvořený na období 2014–2020 s cílem stimulovat investice do sítí TEN a využívat financování ze soukromého i veřejného sektoru, byl rozšířen na období 2021–2027 víceletého finančního rámce. Dále uvádíme částky přidělené na program z rozpočtu EU.
Směrnice (EU) 2021/1187 urychluje opatření pro rozvoj realizace transevropské dopravní sítě harmonizací postupů udělování povolení potřebných k provádění jistých projektů. Nová pravidla „chytrého sítě TEN-T“ vyjasňují postupy, které musí dodržovat navrhovatelé projektů v souvislosti s udělováním povolení a zadáváním veřejných zakázek u přeshraničních projektů. Směrnice se vztahuje na projekty, které jsou součástí předem identifikovaných částí hlavní sítě TEN-T. Také se vztahuje na další projekty na koridorech hlavní sítě, jejichž celkové náklady jsou vyšší než 300 milionů EUR. Na projekty výlučně se vztahující k telematice a dalším novým technologiím se směrnice nevztahuje, protože jejich zavádění se neomezuje na hlavní síť TEN-T. Členské státy ale mohou uplatnit tuto směrnici na další projekty na hlavní a globální síti TEN-T jako součást širšího harmonizovaného přístupu k projektům v oblasti dopravní infrastruktury.
VIZ TAKÉ