Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Subsidiaarsuse põhimõte

Subsidiaarsuse põhimõte on määratletud Euroopa Liidu lepingu artikli 5 lõikes 3. Selle eesmärk on tagada otsuste tegemine võimalikult kodanike lähedal ning Euroopa Liidu (EL) tasandi meetmete õigustatuse kontrollimine, arvestades võimalikke samaväärseid riigi, piirkonna ja kohaliku tasandi meetmeid.

See põhimõte näeb ette, et ELi tasandi meetmeid võib (peale ELi ainupädevusse jäävate valdkondade) võtta ainult juhul, kui need on riigi, piirkonna või kohaliku tasandi meetmetest efektiivsemad.

See on lähedalt seotud proportsionaalsuse põhimõttega, mille kohaselt ei tohi ükski ELi meede ületada aluslepingutes sätestatud eesmärkide täitmiseks vajalikku mõju. Sellega on seotud veel pädevuse andmise põhimõte, mille kohaselt kuuluvad liikmesriikide pädevusse kõik poliitikavaldkonnad, milles ei ole kõik ELi liikmesriigid selgesõnaliselt kokku leppinud.

Lissaboni lepingule on lisatud kaks asjaomast protokolli:

  • protokoll nr 1 riikide parlamentide rolli kohta julgustab riikide parlamente ELi tegevuses osalema ning nõuab ELi dokumentide ja ettepanekute viivitamatut edastamist riikide parlamentidele, et nad saaksid need enne Euroopa Liidu Nõukogu otsuse tegemist üle vaadata;
  • protokoll nr 2 nõuab, et komisjon võtaks kõigi õigusaktide eelnõudes arvesse nende piirkondlikku ja kohalikku mõõdet ning lisaks üksikasjaliku selgituse subsidiaarsuse põhimõtte järgimise kohta. See protokoll annab riikide parlamentidele õiguse esitada ettepanekule vastuväite subsidiaarsuse põhimõtte rikkumise alusel. Seejärel peab komisjon ettepaneku üle vaatama ning võib selle muutmata jätta, seda muuta või selle tagasi võtta. Euroopa Parlament või nõukogu võivad ettepaneku blokeerida.

Kui subsidiaarsuse põhimõtet on rikutud, on Euroopa Regioonide Komiteel ja Euroopa Liidu liikmesriikidel õigus saata vastuvõetud õigusakt otse Euroopa Kohtule ülevaatamiseks.

LISATEAVE

Top
  翻译: