Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Konkurentnost

Konkurentno gospodarstvo jest gospodarstvo čija održiva stopa proizvodnosti može poticati rast i, posljedično, prihod i socijalnu skrb. Gospodarska konkurentnost odavno je jedan od ključnih političkih prioriteta Europske unije (EU).

Da bi se oporavio od pandemije bolesti COVID-19, EU je donio plan za oporavak nakon pandemije NextGenerationEU vrijedan 1,8 bilijuna EUR (u cijenama iz 2018.) i osmišljen da izgradi zeleniju, digitalniju i otporniju Europu te njegov Mehanizam za oporavak i otpornost.

U tom je kontekstu EU ubrzao svoj prijelaz prema klimatskoj neutralnosti i digitalnom vodstvu preoblikovanjem gospodarstva, društva i industrije te zahtijevanjem novih tehnologija, ulaganja i inovacije da bi se osiguralo da EU ostane konkurentan, istodobno dopuštajući gospodarstvima i društvima EU-a da se razvijaju te smanjuju siromaštvo i nejednakost. Drugim riječima, da bi se stvorilo gospodarstvo koje radi za ljude. To, među ostalim, uključuje prijelaz s linearne proizvodnje na kružno gospodarstvo za proizvode, usluge, tržišta i poslovne modele.

Dva su prioriteta Europske komisije posebno važna za konkurentnost EU-a:

  • europski zeleni plan i
  • Europa prikladna za digitalno doba.

Europski zeleni plan usredotočen je na stvaranje gospodarstva koje učinkovito iskorištava resurse i koje je konkurentno. Nakon komunikacije uslijedili su zakon o klimi i druge mjere da bi pravila EU-a o klimi, energiji, prijevozu i oporezivanju bila prikladna za smanjenje neto emisija stakleničkih plinova za najmanje 55 % do 2030. u usporedbi s razinama iz 1990.

Digitalna transformacija EU-a uglavnom se temelji na:

  • digitalnoj strategiji (2020.) za pošteno i konkurentno digitalno gospodarstvo
  • digitalnom kompasu 2030. (2021.) osmišljenom da se ljudima i poslovnim subjektima omogući stvaranje antropocentrične, održive i prosperitetne digitalne budućnosti
  • predloženom putu u digitalno desetljeće (2021.), programu koji se bavi pitanjem razlika u digitalnim kapacitetima te koji se usredotočuje na digitalne vještine, digitalnu infrastrukturu, digitalno poslovanje i digitalne javne usluge.

Nova industrijska strategija za Europu u svojoj ažuriranoj verziji iz 2021. nudi nove mjere za ubrzanje zelenih i digitalnih tranzicija te odgovara na pozive da se utvrde i prate glavni pokazatelji gospodarske konkurentnosti:

  • integracija unutarnjeg tržišta;
  • rast produktivnosti,
  • međunarodna konkurentnost;
  • javna i privatna ulaganja te
  • ulaganje u istraživanje i razvoj.

TAKOĐER VIDJETI

Top
  翻译: