Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Szerződések

Az uniós szerződések kötelező érvényű megállapodások az EU tagországai között. Ezek a szerződések határozzák meg az uniós célkitűzéseket, az uniós intézmények szabályait, azt, hogy miként hozzák meg döntéseiket, és milyen az EU és annak tagállamai közötti viszony.

Az Európai Szén- és Acélközösség (ESZAK) létrehozása volt a kiindulópont az európai szerződéskötés számára, több mint 50 éven keresztül.

Az alapvető szerződések a következők:

  • A Európai Szén- és Acélközösséget létrehozó szerződés (ESZAK), amelyet Párizsban, 1951-ben írtak alá. Ez a szerződés 2002. július 23-án lejárt;
  • A Európai Gazdasági Közösséget (EGK) létrehozó szerződés, amelyet Rómában, 1957-ben írtak alá; és
  • A Európai Atomenergia Közösséget (Euratom) létrehozó szerződés, amelyet Rómában, 1957-ben írtak alá.

Ezeket a szerződéseket a következők módosították:

  • az Egyesítési Szerződés, amelyet Brüsszelben, 1965-ben írtak alá;
  • az Egységes Európai Okmány (Single European Act, SEA), amelyet Luxembourgban, 1986-ban írtak alá;
  • a Szerződés az Európai Unióról (az EU-Szerződés vagy EUSZ) aláírása Maastrichtban történt, 1992-ben, amikor az EGK-Szerződésből EK-Szerződés lett;
  • az Amszterdami Szerződés, amelyet 1997-ben írtak alá;
  • a Nizzai Szerződés, amelyet 2001-ben írtak alá.

Miután néhány országban nehézségek adódtak a 2004-ben aláírt, az európai alkotmányról szóló szerződés ratifikálásával, az európai vezetők 2007-ben megállapodtak, hogy kormányközi konferenciát hívnak össze, amely nem alkotmányt, hanem „reformszerződést” véglegesít és fogad el az EU számára.

A Lisszaboni Szerződést, amelyet 2007. december 17-én írtak alá, az összes uniós ország ratifikálta, és 2009. december 1-jén lépett hatályba. Változásokat vezetett be a meglévő szerződésekben, és az EK-Szerződésből lett a Szerződés az Európai Unió működéséről (EUMSZ).

Az alapító szerződéseket is módosították, amikor új országok szereztek tagságot 1973-ban (Dánia, Írország és az Egyesült Királyság (1)), 1981-ben (Görögország), 1986-ban (Spanyolország és Portugália), 1995-ben (Ausztria, Finnország és Svédország), 2004-ben (a Cseh Köztársaság, Észtország, Ciprus, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Lengyelország, Szlovénia és Szlovákia), 2007-ben (Bulgária és Románia) és 2013-ban (Horvátország).

LÁSD MÉG



(1) Az Egyesült Királyság kilép az Európai Unióból, ezért 2020. február 1-jétől harmadik országnak (nem uniós országnak) minősül.

Top
  翻译: