This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Art. 194 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) stanowi, że energia jest przedmiotem obowiązków dzielonych UE i państw członkowskich UE. Jednak każde z państw członkowskich zachowuje prawo do określania warunków wykorzystania swych zasobów energetycznych, wybierania między różnymi źródłami energii i decydowania na temat ogólnej struktury swego zaopatrzenia w energię.
Do głównych celów polityki energetycznej UE należy:
W grudniu 2019 r. Komisja Europejska zaprezentowała „Europejski Zielony Ład” – swój plan działania, którego celem jest dopilnowanie, by Europa stała się pierwszym na świecie kontynentem neutralnym dla klimatu do 2050 r. Celem tego planu jest wzmocnienie zrównoważonego charakteru i konkurencyjności gospodarki UE, a także dopilnowanie, by takie przekształcenie było sprawiedliwe i niewykluczające.
Zobowiązania UE obejmują ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w ramach wprowadzenia niezbędnych redukcji przez wszystkie kraje rozwinięte jako grupę. Przygotowany przez Komisję „ Plan działania w zakresie energii do roku 2050 ” dotyczy wyzwań związanych z realizacją przyjętego przez UE celu w zakresie dekarbonizacji przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw energii i konkurencyjności.
ZOBACZ TAKŻE