This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Vo svete, v ktorom sa čoraz rýchlejšie šíria znaky konfliktov a katastrof, je humanitárna pomoc kľúčovým pilierom vonkajšej činnosti Európskej únie (EÚ) a dôležitou súčasťou jej schopnosti premietať svoje hodnoty na globálnej scéne.
Cieľom humanitárnych opatrení EÚ je chrániť a ochraňovať životy, predchádzať ľudskému utrpeniu a zmierňovať ho a zabezpečiť integritu a dôstojnosť obyvateľov mimo EÚ, ktorých postihli prírodné katastrofy a krízy spôsobené ľuďmi.
Opatrenia EÚ v oblasti humanitárnej pomoci sa vykonávajú na základe potrieb a v súlade s medzinárodnými právnymi predpismi a medzinárodnými humanitárnymi zásadami (ľudskosti, nestrannosti, neutrality a nezávislosti), ktoré sú zakotvené v Európskom konsenze o humanitárnej pomoci . Európska komisia prijala v marci roku 2021 oznámenie o humanitárnej činnosti EÚ, ktorým sa vymedzujú politické priority EÚ v oblasti humanitárnej pomoci.
Za vykonávanie opatrení EÚ v oblasti humanitárnej pomoci zodpovedá Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre civilnú ochranu a operácie humanitárnej pomoci EÚ (ECHO). K jeho mandátu patrí aj znižovanie rizík a pripravenosť na katastrofy.
Pomoc financovaná z EÚ sa poskytuje prostredníctvom partnerstiev s medzinárodnými organizáciami (ako sú agentúry OSN alebo medzinárodná zložka hnutia Červeného kríža/Červeného polmesiaca), humanitárnymi mimovládnymi organizáciami alebo špecializovanými agentúrami členských štátov EÚ. Pomoc sa vzťahuje na oblasti, ako sú potraviny a výživa, prístrešie, zdravie, voda a sanitácia.
Právny základ pre humanitárnu pomoc poskytuje článok 214 Zmluvy o fungovaní Európskej únie.
POZRI AJ