Фондове на паричния пазар
РЕЗЮМЕ НА:
Регламент (ЕС) 2017/1131 относно фондовете на паричния пазар
КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?
С него се определят правила за Европейски съюз (ЕС) с цел фондовете на паричния пазар (ФПП)* да станат по-устойчиви и по-способни да издържат на сътресенията на пазара. Това се постига чрез осигуряване на еднакви правила за пруденциалните изисквания, управлението и прозрачността за лицата, управляващи ФПП.
ОСНОВНИ АСПЕКТИ
Законодателството се прилага за всички ФПП, управлявани и/или предлагани в ЕС. Съществуват три вида ФПП:
- ФПП с променлива нетна стойност на активите (ФПП с променлива НСА), която основно зависи от колебанията в пазара;
- ФПП с постоянна нетна стойност на активите, инвестиращи в държавни дългови инструменти (ФПП с постоянна НСА, инвестиращи в държавни дългови инструменти), които се стараят да поддържат фиксирана цена за всяка акция;
- ФПП със слабо променлива нетна стойност на активите (ФПП със слабо променлива НСА) — нова категория ФПП, които могат да предлагат фиксирана цена при строги условия и по-високи изисквания за ликвидност.
Съгласно регламента ФПП трябва да имат достатъчно ликвидни активи, за да посрещнат всяко внезапно оттегляне на инвестиция.
- ФПП със слабо променлива НСА и ФПП с постоянна НСА, инвестиращи в държавни дългови инструменти, трябва да държат най-малко 10 % от активите, чийто падеж (т.е.срокът, когато трябва да бъдат изплатени от емитента) е в рамките на 1 ден, и 30 % от активите, чийто падеж е в срок от 1 седмица.
- ФПП със слабо променлива НСА трябва да държат най-малко 7,5 % от активите, които са с падеж в рамките на 1 ден, и 15 % от активите, чийто падеж е в рамките на 1 седмица.
С регламента се въвеждат правила за диверсификация на портфейла и оценка на активите. Един ФПП не може да инвестира повече от:
- 5 % от своите активи в инструменти на паричния пазар, емитирани от същия орган;
- 10 % от своите активи в депозити в едни и същи кредитни институции;
- 17,5 % в други ФПП, за да се предотвратят кръгови инвестиции.
С регламента се определят:
- ограничение от 15 % за обратните репо споразумения* с един и същ контрагент;
- специфични ограничения за обезпечените облигации.
Регламентът възпрепятства ФПП да получават финансова помощ от други институции, особено от банки.
Също така съгласно него се изисква лицата, управляващи ФПП, да:
- прилагат разумни процедури за оценка на качеството за потенциални инвестиции;
- се информират за дейността на своите инвеститори;
- предоставят съответната информация за надзора на съответните органи.
Европейската комисия трябва да извърши преглед на законодателството до 21 юли 2022 г.
Актове за изпълнение и делегирани актове
- С Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/708 се определят технически стандарти по отношение на образеца, който трябва да се използва от лицата, управляващи ФПП, когато докладват пред компетентните органи по силата на член 37 от Регламент (ЕС) 2017/1131.
- С Делегиран регламент (ЕС) 2018/990 се изменя и допълва Регламент (ЕС) 2017/1131 по отношение на опростените, прозрачни и стандартизирани секюритизации и обезпечените с активи търговски ценни книжа, изискванията към активите, получени в рамките на обратни репо споразумения, и методиките за оценка на кредитното качество.
- С Делегиран регламент (ЕС) 2021/1383 се изменя Делегиран регламент (ЕС) 2018/990 по отношение на изискванията за активите, получавани от ФПП по обратни репо споразумения.
ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?
Той се прилага от 21 юли 2018 г., с изключение на някои правила, които се прилагат от 20 юли 2017 г. (член 11, параграф 4, член 15, параграф 7, член 22 и член 37, параграф 4). За фондовете, които трябва да променят своите правила, той се прилага изцяло, считано от 21 януари 2019 г. (член 44).
ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
- ФПП основно се използват като алтернатива на банковите депозити с цел инвестиране на излишни парични средства за кратки периоди от време. Те дават възможност на инвеститорите да диверсифицират финансовото си участие, като същевременно им позволяват да ги възстановят в кратък срок. Фондовете в ЕС управляват активи в размер на около 1 трилион евро, които се използват за финансиране на реалната икономика.
- Пазарните сътресения обаче, както стана по време на финансовата криза от 2007/2008 г., а неотдавна и през март 2020 г., могат да доведат до изтегляне на средства. Ако големи групи инвеститори започнат да изтеглят своите пари в брой, вероятно други в целия ЕС ще ги последват, като така те ще навредят на финансовата система.
- Законодателството на ЕС е в съответствие с подобни действия, предприети от страна на групата на индустриализираните държави от Г-20 и Съвета за финансова стабилност с оглед засилване на надзора и регулирането на паралелната банкова система.
- За допълнителна информация вж.:
ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ
Фонд на паричния пазар (ФПП). Взаимен фонд, който емитира акции за инвеститорите, за да финансират своите дейности.
Обратно репо споразумение. Споразумение, при което купувачът на ценни книжа се съгласява да ги продаде отново на договорена цена на конкретна дата.
ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ
Регламент (ЕС) 2017/1131 на Европейския парламент и на Съвета от 14 юни 2017 година относно фондовете на паричния пазар (ОВ L 169, 30.6.2017 г., стр. 8—45)
Последващите изменения на Регламент (ЕС) 2017/1131 са включени в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.
СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ
Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/708 на Комисията от 17 април 2018 година за определяне на технически стандарти за изпълнение по отношение на образеца, който трябва да се използва от лицата, управляващи фондове на паричния пазар, когато докладват пред компетентните органи по силата на член 37 от Регламент (ЕС) 2017/1131 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 119, 15.5.2018 г., стр. 5—28)
последно актуализация 16.11.2021