Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022IE1530

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно прехвърлянето на предприятия като двигател на устойчивия растеж на възстановяването в сектора на МСП (становище по собствена инициатива)

EESC 2022/01530

OB C 486, 21.12.2022, p. 9–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

21.12.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 486/9


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно прехвърлянето на предприятия като двигател на устойчивия растеж на възстановяването в сектора на МСП

(становище по собствена инициатива)

(2022/C 486/02)

Докладчик:

Mira-Maria KONTKANEN

Решение на пленарната асамблея

20.1.2022 г.

Правно основание

Член 32, параграф 2 от Правилника за дейността

 

становище по собствена инициатива

Компетентна секция

„Единен пазар, производство и потребление“

Приемане от секцията

8.9.2022 г.

Приемане на пленарна сесия

21.9.2022 г.

Пленарна сесия №

572

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

143/0/0

1.   Заключения и препоръки

1.1.

Прехвърлянето на предприятия (ПП) е важен стратегически процес, който гарантира непрекъснатост на дейността на предприятията и запазване на заетостта. Поради това Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) предлага в политиките на Европейския съюз (ЕС) и на държавите членки за възстановяване и растеж да се отреди важна роля на насърчаването на прехвърлянето на предприятия.

1.2.

Прехвърлянето на предприятия защитава социалната структура на селските райони, в които ММСП (микро-, малки и средни предприятия) имат силно присъствие. Развитието на добре функциониращи екосистеми за прехвърляне на предприятия и услуги за подкрепа е от съществено значение за запазването на поминъка и икономиките на селските райони и районите с един-единствен преобладаващ промишлен отрасъл. ЕИСК счита, че това следва да бъде признато при изпълнението на дългосрочната визия на ЕС за селските райони и в плана за действие за селските райони.

1.3.

При успешно прехвърляне на предприятия се запазват съществуващите работни места и се създават нови, както и бъдещи перспективи за служителите по отношение на непрекъснатостта на тяхната работа и професионалното им развитие. ЕИСК насърчава държавите членки да обменят най-добри практики относно начините за насърчаване на прехвърлянето на предприятие към служителите, например под формата на кооперация (1) и други форми на предприятия в социалната икономика — собственост на работниците.

1.4.

Колкото по-рано предприемачите се подготвят за прехвърлянето, толкова по-голяма е вероятността то да бъде успешно. Държавите членки трябва да засилят своите дейности за повишаване на осведомеността относно прехвърлянето на предприятия и да обезпечат предприятията и други помощни организации, за да насърчават и подпомагат прехвърлянето на ММСП. ЕИСК призовава също така държавите членки да въведат и доразвият механизми за ранно предупреждение (2) за ММСП, за да подкрепят устойчивостта, жизнеспособността и в крайна сметка възможността за прехвърляне на предприятията.

1.5.

Придобиването на съществуващо предприятие следва да бъде активно насърчавано като също толкова привлекателна възможност за начинаещи предприемачи, колкото създаването на стартиращо предприятие. Ноу-хау за закупуване на предприятие и наследяване следва да бъде част от образованието в областта на предприемачеството в средното и висшето образование. Поради това ЕИСК призовава за разработване на стимули за прехвърлянето на малки предприятия на млади предприемачи. Тези стимули могат да включват повишаване на осведомеността, консултантски услуги, наставничество и достъп до финансиране. Освен това разбирането на младите предприемачи за социален диалог би могло да бъде допълнително укрепено, за да се гарантира успешното прехвърляне на предприятия за всички заинтересовани страни. Също така следва да се разработят допълнителни стимули за ПП за жени предприемачи, за да се увеличи твърде ниският към момента брой на жените предприемачи.

1.6.

Финансирането продължава да бъде пречка за успешното прехвърляне на предприятия и за по-голямата част от прехвърлянията на предприятия е необходимо външно финансиране. ЕИСК настоятелно насърчава всяка държава членка да гарантира, че съществуват финансови институции, които да подкрепят прехвърлянето на ММСП, например чрез подпомагане на обезпеченията по банкови заеми.

1.7.

ЕИСК препоръчва на държавите членки да създадат национални форуми на заинтересованите страни в областта на прехвърлянето на предприятия, които да представляват както публичните, така и частните заинтересовани страни. Форумите за прехвърляне на предприятия предлагат систематичен и дългосрочен подход към насърчаването на ПП. Освен това те предоставят и пространство за непрекъснат диалог между националните експерти и представляват по-ефективно използване на ресурсите.

1.8.

ЕИСК счита, че във всички държави — членки на ЕС, следва да се разработят онлайн платформи за прехвърляне на предприятия, които са достъпни за микро- и малките предприятия. Следва да се развият взаимовръзки и полезни взаимодействия между различните онлайн платформи в държавите членки, а Европейската комисия би могла да улесни взаимното свързване на различните онлайн пазари в ЕС.

1.9.

Данните за прехвърляне на предприятия често са фрагментирани, недостатъчни, остарели и несъпоставими в държавите — членки на ЕС. Поради това ЕИСК препоръчва Комисията и държавите членки да продължат да подобряват базата данни за прехвърляне на предприятия.

1.10.

Следва да се разработи редовен преглед на положението с прехвърлянето на предприятия в Европа, например под формата на барометър за прехвърляне на предприятия в целия ЕС, който също ще осигури принос за разработването на политики, основани на факти. Годишното събрание на МСП в ЕС следва да се използва като редовен форум за дискусии и обмяна на опит във връзка с прехвърляния на ММСП. И накрая, следва да се обмислят различни инициативи за повишаване на осведомеността, като например създаването на национална и/или европейска седмица за прехвърляне на предприятия.

2.   Въведение

2.1.

Увеличаването на броя на успешните прехвърляния на предприятия ще донесе непосредствени ползи за заетостта, непрекъснатостта на дейността и европейската икономика като цяло. В съответствие с предложенията на Конференцията за бъдещето на Европа (3) прехвърлянето на предприятия допринася за по-устойчиви и сплотени общества.

2.2.

Прехвърлянето на предприятия представлява все по-съществена и естествена част от стратегическото развитие, обновяването и растежа на ММСП. С остаряването на населението на Европа и увеличаването на броя на предприемачите, които планират да се оттеглят от бизнеса, успешното прехвърляне на предприятия става още по-важно за икономиката на европейските ММСП.

2.3.

Всяка година в Европа се прехвърлят приблизително 450 000 предприятия с 2 милиона служители. Според изчисленията всяка година за около 150 000 предприятия има опасност от неуспешно прехвърляне, което застрашава около 600 000 работни места. Най-малките предприятия са най-уязвими по отношение на неуспешно прехвърляне (4).

2.4.

Прехвърлянето на предприятия може да бъде сложен процес поради предизвикателства от финансово, управленско, регулаторно, административно или пазарно естество, като например свързване на продавачи с купувачи. В същото време по-голямата част от всички прехвърляния на предприятия се извършват в микропредприятия с ограничени ресурси. Прехвърлянето често е по-трудно за малките предприятия, в които историческият собственик играе доминираща роля (5).

2.5.

Добре функциониращата екосистема за прехвърляне на предприятия е от съществено значение за осъществяването на успешни прехвърляния и спомага за изграждането на динамични пазари за ПП. Екосистемите за прехвърляне на предприятия включват различни публични и частни заинтересовани страни: купувачи, продавачи, предшественици, правоприемници, бизнес консултанти, като например търговски брокери, счетоводители, адвокати и консултанти, медиатори, финансови институции, организации за подкрепа на бизнеса, създатели на политики и представители на академичните среди. Важна част от екосистемата са дейностите за повишаване на осведомеността, чиято цел е да се повиши подготвеността за ПП. И днес положението във връзка с прехвърлянията на предприятия се различава значително между държавите членки и между регионите в рамките на една държава членка, което оставя възможности за взаимно учене и подобряване на екосистемите за прехвърляне на предприятия в цяла Европа. При все това крайната отговорност за прехвърлянето винаги се носи от предприемача.

2.6.

Успешната промяна на собствеността може да доведе до по-устойчиво, иновативно и конкурентоспособно предприятие. Когато предприятията с нови собственици възприемат по-екологосъобразни и цифрови бизнес модели, прехвърлянето на предприятия също допринася за екологичния и цифровия преход на сектора на ММСП.

2.7.

Пандемията от COVID-19 също така изведе на преден план необходимостта от укрепване на устойчивостта на европейските предприятия и гарантиране на по-добро планиране на подготвеността. Дружеството и неговият бизнес модел следва да бъдат в добро състояние и устойчиви на външни сътресения, за да може прехвърлянето да бъде успешно. Доброто финансово състояние и устойчивостта увеличават шансовете за успешно прехвърляне.

3.   Контекст

3.1.

Прехвърлянето на предприятия е част от политиката на ЕС в областта на предприемачеството от началото на 90-те години на миналия век. През 1994 г. Европейската комисия изготви препоръка (6) за подобряване на рамковите условия за ПП в държавите членки. В тази препоръка на държавите членки се предлагат редица мерки за подобряване на положението на предприятията, които се подготвят за прехвърляне. Мерките включват дейности за повишаване на осведомеността и подготвеността, подобряване на финансовата среда за ПП, откриване на законни пътища за преструктуриране, осигуряване на правни средства за гарантиране на непрекъснатост на партньорството в случай на смърт на партньор или собственик, гарантиране, че данъците върху наследството или даренията не възпрепятстват прехвърлянето, и улесняване на прехвърлянето на предприятия на трети страни чрез подходящи данъчни правила.

3.2.

Оттогава ЕК направи преглед препоръката през 2006 г. и публикува съобщението (7) „Изпълнение на Лисабонската програма на Общността за растеж — Прехвърляне на предприятия — Приемственост чрез ново начало“. В прегледа се подчертава, че за изпълнението на препоръката от 1994 г. все още са необходими допълнителни усилия. В допълнение към призива за изпълнение на препоръката от 1994 г. в съобщението от 2006 г. бяха отправени допълнителни препоръки за насърчаване на ПП, като например увеличаване на политическото внимание, което се отделя на прехвърлянето на предприятия, предоставяне на специализирана подкрепа и наставничество, организиране на прозрачни пазари за прехвърляне и създаване на национална, регионална и местна инфраструктура за подпомагане на прехвърлянията.

3.3.

През 2013 г. ЕК направи оценка на напредъка по препоръките от 2006 г. Общото заключение беше, че след съобщението от 2006 г. не е постигнат достатъчен напредък по отношение на прилагането на мерките за подобряване на рамката за ПП. Изложените в оценката недостатъци са в области като данъчните договорености за трети страни или служители или в предоставянето на специална подкрепа и финансови инициативи. В оценката също така се посочва, че на прехвърлянето на предприятия не е отделено достатъчно политическо внимание на равнището на ЕС или на държавите членки, за разлика от политиката за стартиращи предприятия.

3.4.

През 2020 г. ЕК публикува Стратегия на ЕС за МСП (8), в която отново потвърждава ангажимента си да продължи да работи за улесняване на прехвърлянето на предприятия и да подкрепя държавите членки в усилията им за създаване на благоприятна за прехвърлянията бизнес среда. Наскоро ЕК се съсредоточи върху подобряването на доказателствената база за прехвърлянето на предприятия, като през 2021 г. публикува доклад (9). Действията на ЕК и финансираните от ЕС добри практики могат да бъдат проследени на уебсайта (10).

3.5.

ЕИСК също така призна значението на прехвърлянията на ММСП и призовава за бързи мерки за тяхното улесняване и рационализиране на разумна цена (11). В становището си относно стратегията на ЕС за МСП ЕИСК призовава също така да се обърне специално внимание на трансграничните прехвърляния на ММСП, за да се преодолеят високите разходи, свързани с тези трансакции, и съществените различия между националните разпоредби (12). Последващото становище на ЕИСК относно стратегията на ЕС за МСП (13) показва потенциала на успешните прехвърляния на предприятия да увеличат степента на цифровизация и устойчивост на дадено предприятие в съответствие с целите на ЕС във връзка с двойния преход.

4.   Общи бележки

4.1.

Прехвърлянето на предприятия е все по-важна тема за ММСП с оглед на европейската демография и застаряването на предприемачите. Приблизително 90 % от прехвърлянията на предприятия се извършват в микропредприятия (14).

4.2.

Увеличаването на броя на успешните прехвърляния на предприятия носи непосредствени ползи за заетостта в Европа. В сравнение със стартиращите предприятия успешно прехвърлените предприятия постигат по-добри резултати по отношение на оцеляването, оборота, печалбата, иновативността и заетостта (15). Според Европейската комисия съществуващите предприятия запазват средно пет работни места, докато стартиращите предприятия средно създават само две работни места (16). Поради това насърчаването на ПП е възможно най-доброто насърчаване на предприемаческия растеж.

4.3.

Прехвърлянето на предприятия защитава социалната структура на селските райони, в които ММСП имат силно присъствие; изчислява се, че най-малко една трета от европейските ММСП се намират в селски райони. Те гарантират икономическото и социалното сближаване на тези райони чрез услугите си за гражданите, потребителите и местните икономически дейности, както и чрез заетостта, която предоставят (17). Прехвърлянето на предприятия помага да се избегне загубата на местен занаятчийски опит. Често местният сектор на занаятите и на търговията на дребно допринасят положително за разнообразния избор на потребителите на пазара, като предлагат алтернатива на еднородните вериги за търговия на дребно. За потребителите успешното прехвърляне означава непрекъснатост и често по-добро качество на услугите и продуктите. Развитието на добре функциониращи екосистеми за ПП и услуги за подкрепа е от съществено значение за запазването на поминъка и икономиките на районите с един-единствен преобладаващ промишлен отрасъл и селските райони, което е особено важно за селскостопанския сектор и хранително-вкусовата промишленост. Успешните прехвърляния предлагат и път за ускоряване на двойния преход в селските райони чрез трансформация, инициирана чрез промяна на собствеността. ЕИСК счита, че разработването на екосистеми за ПП и услуги за подпомагане следва да бъде част от изпълнението на дългосрочната визия на ЕС за селските райони и плана за действие за селските райони.

4.4.

Насърчаването на прехвърлянето на предприятия е от полза и за служителите, тъй като гарантира работни места и непрекъснатост на дейността. По-специално в ММСП служителите са най-ценният актив, който се прехвърля към новия собственик. Поради това е важно в случай на ПП да се гарантира благосъстоянието на служителите. Често новите собственици подхождат към прехвърлянето с ентусиазъм, за да развиват и разрастват бизнеса. Това означава и по-добри бъдещи перспективи за служителите по отношение на непрекъснатостта на тяхната работа и професионалното им развитие. ЕИСК насърчава държавите членки да обменят най-добри практики по отношение на прехвърлянията, при които работниците и служителите могат да продължат да работят и да развиват дейността, като поемат контрола над предприятието си, например под формата на кооперация и други форми на предприятия в социалната икономика — собственост на работниците (18), които доказаха устойчивостта си на кризисни ситуации. Освен това насърчаването на социалния диалог и информацията нагоре по веригата улеснява изкупуването от страна на служителите. Това е в съответствие със становището на ЕИСК INT/925 (19), в което се подчертава изкупуването от страна на служителите като добра практика за възобновяване на дейността на предприятия в криза и прехвърляне на МСП, чиито собственици нямат правоприемници.

4.5.

Насърчаването на прехвърлянето на предприятия трябва да получи силна роля в политиките на ЕС и на държавите членки за възстановяване и растеж. ЕИСК подкрепя дългогодишните и стратегически усилия, положени от Комисията, както и от организациите за насърчаване на прехвърлянето на предприятия като Transeo (20), за създаване на по-благоприятна среда за прехвърлянията в Европа. Все още има обаче какво да бъде подобрено. Вниманието, което се отделя, настоящата цялостна функционалност на екосистемата за прехвърляне на предприятия и обхватът на мерките за насърчаване на ПП се различават в значителна степен между отделните държави членки. В бързо развиващата се бизнес среда предприемачите трябва да се възползват от възможностите за растеж както в рамките на предприятието, така и чрез придобивания. Следва да се разгледат всички видове прехвърляния на собственост, включително семейното наследство, изкупуване от външни и вътрешни управленски екипи, стратегически придобивания и изкупувания от служителите.

4.6.

Преходът на Европа към цифрова и екологична икономика може да бъде успешен единствено с участието на ММСП. Прехвърлянето на предприятия е естествен начин за увеличаване на степента на екологичност и цифровизация на бизнес модела на ММСП, който подпомага техния цифров и екологичен преход. Успешната промяна на собствеността може да доведе до по-устойчиво, иновативно и конкурентоспособно предприятие. Освен това, от гледна точка на ресурсите, закупуването на съществуващо предприятие с неговите производствени активи често е по-екологосъобразно, отколкото закупуването на нови предприятия.

4.7.

Особено в случаите, когато предприятието се прехвърля от по-възрастен на по-млад предприемач, има по-голяма вероятност младият предприемач да е по-добре подготвен да интегрира в придобития бизнес нови технологии, производствени методи и устойчиви бизнес модели. Поради това ЕИСК призовава за разработване на допълнителни стимули, като например повишаване на осведомеността, консултантски услуги, наставничество и достъп до финансиране за прехвърлянето на ММСП на млади предприемачи. Освен това разбирането на младите предприемачи за социален диалог би могло да бъде допълнително укрепено, например чрез модули за социален диалог като част от обучението по предприемачество. Започването на предприемаческа дейност чрез придобиване на съществуващо предприятие следва да бъде активно насърчавано като също толкова привлекателна възможност, колкото създаването на стартиращо предприятие. Също така следва да се разработят допълнителни стимули за ПП за жени предприемачи, за да се увеличи твърде ниският към момента брой на жените предприемачи.

4.8.

В по-голямата част от прехвърлянията на предприятия е необходимо външно финансиране. Поради нарастващите регулаторни изисквания във финансовия сектор за насърчаване на ПП трябва да се изтъкнат два основни финансови инструмента. На първо място, очевидно има необходимост от обезпечения за финансиране на пакети за прехвърляне на предприятия. Все по-голяма част от бизнес активите обаче са нематериални, а банковият сектор трябва да спазва все по-строги правила. Всяка държава членка се нуждае от оператор или организация за предоставяне на обезпечение за банкови заеми. На второ място, развитието на регулаторната рамка на ЕС увеличава търсенето на финансиране със собствен капитал. Има редица купувачи, които разполагат с необходимите квалификации да ръководят предприятие, което представлява интерес за тях, но на които им липсва финансиране със собствен капитал. ЕИСК настоятелно насърчава ЕК да играе проактивна роля в насърчаването на разработването и на двата финансови инструмента в държавите членки.

4.9.

Все по-голям брой ММСП, които са семейна собственост, в бъдеще ще бъдат прехвърляни на трети страни. За да се привлекат купувачи трети страни, предприятието трябва да бъде в жизнеспособно и икономически стабилно и привлекателно състояние. Колкото по-рано предприемачите се подготвят за прехвърлянето, толкова по-голяма е вероятността то да бъде успешно. Държавите членки трябва да засилят своите дейности за повишаване на осведомеността относно прехвърлянето на предприятия и да обезпечат предприятията и други помощни организации, за да насърчават и подпомагат прехвърлянето на ММСП. Подкрепата за ранно предупреждение, предлагана на предприятие в затруднено финансово положение, също може да бъде важна, за да помогне на даден предприемач да поведе предприятието по финансово жизнеспособен път и да го подготви за прехвърляне. Поради това ЕИСК призовава държавите членки да въведат и доразвият механизми за подкрепа за ранно предупреждение на ММСП.

Неотдавнашно проучване относно насърчаването на прехвърлянето на предприятия в европейските държави (21) показва практики за насърчаване на ПП в държавите членки, които биха могли да бъдат възпроизведени в други държави. ЕИСК подкрепя препоръката от проучването за държавите членки да създадат национални форуми на заинтересованите страни в областта на прехвърлянето на предприятия, които представляват както публичните, така и частните заинтересовани страни. Необходимо е сътрудничество със заинтересованите страни на всички равнища: регионално, национално и международно. Форумите за прехвърляне на предприятия предлагат — чрез постоянен диалог между националните експерти — систематичен и дългосрочен подход към насърчаването на ПП и представляват по-ефективно използване на ресурсите. В крайна сметка би могъл да се установи трансграничен диалог, насърчаван от Европейската комисия, между различните национални форуми за обмен на най-добри практики за насърчаване на ПП в държавите членки.

4.10.

ЕИСК препоръчва държавите членки да използват пълноценно цифровите технологии за насърчаване на прехвърлянето на предприятия. Платформите за онлайн ПП, които в повечето случаи са собственост на частни заинтересовани страни и се управляват от тях, следва да бъдат разработени във всички държави членки и освен това да бъдат достъпни за микро- и малки предприятия. Следва да се развият взаимовръзки и полезни взаимодействия между различните онлайн платформи в държавите членки, а ЕК би могла да улесни достъпа до различни онлайн пазари в държавите членки. Освен това се увеличава броят на трансграничните прехвърляния на предприятия сред малките предприятия. Подобреното сътрудничество между националните онлайн платформи би било икономически ефективен начин да се даде възможност на малките предприятия да проучат потенциални собственици, които представляват интерес, в други държави членки.

4.11.

За успешното създаване на европейска политика в областта на прехвърлянето на предприятия е необходимо подобрено събиране на данни. И днес данните за ПП често са фрагментирани и несъпоставими. ЕИСК препоръчва Комисията и държавите членки да предприемат предложените мерки, за да подобрят базата данни за прехвърляне на предприятия. Тези стъпки бяха очертани в неотдавнашния доклад „Подобряване на доказателствената база за прехвърлянето на предприятия в Европа“ (22). ЕИСК препоръчва също така разработване на общоевропейски барометър за ПП, който да докладва веднъж на всеки четири години, за да се осигурят по-добри данни за основано на факти изготвяне на политики. И накрая, следва да се обмислят различни инициативи за повишаване на осведомеността, като например създаването на национална и/или европейска седмица за прехвърлянето на предприятия.

4.12.

ЕИСК предлага, в допълнение към разработването на по-добро събиране на данни, Комисията да извършва редовен преглед на ситуацията по отношение на прехвърлянето на предприятия в Европа. Годишното събрание на МСП в ЕС следва да се използва като редовен форум за дискусии и обмяна на опит във връзка с прехвърляния на ММСП.

Брюксел, 21 септември 2022 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Christa SCHWENG


(1)  Например във Франция съществува рамка за организиране и улесняване на прехвърлянето на дружество към служителите и за укрепване на икономическата дейност на териториите чрез улесняване на прехвърлянето на ММСП.

(2)  Механизмът за ранно предупреждение е услуга за консултации и подкрепа за предприятия в затруднено финансово положение, която има за цел ранна намеса с оглед на предотвратяването на фалити на жизнеспособни предприятия.

(3)  Конференция за бъдещето на Европа, Доклад за окончателните резултати, май 2022 г.

(4)  Европейска комисия: Business Dynamics: Start-ups, Business Transfers and Bankruptcy („Бизнес динамика: стартиращи предприятия, прехвърляне на предприятия и несъстоятелност“) (2011 г.).

(5)  Съобщение на Европейската комисия „Изпълнение на Лисабонската програма на Общността за растеж — Прехвърляне на предприятия — Приемственост чрез ново начало“, 2006 г., COM(2006) 117 final, стр. 4.

(6)  Препоръка на Комисията от 7 декември 1994 г. относно прехвърлянето на малки и средни предприятия (94/1069/ЕО).

(7)  Съобщение на ЕК „Изпълнение на Лисабонската програма на Общността за растеж — Прехвърляне на предприятия — Приемственост чрез ново начало“, 2006 г., COM(2006) 117 final.

(8)  Съобщение на ЕК, „Стратегия за мястото на МСП в устойчива и цифрова Европа“, COM(2020) 103 final.

(9)  ЕК, Изпълнителна агенция за малките и средните предприятия, Подобряване на доказателствената база за прехвърлянето на предприятия в Европа: окончателен доклад, Служба за публикации, 2021 г.

(10)  ec.europa.eu/growth/smes/supporting-entrepreneurship/transfer-businesses_en.

(11)  ОВ C 197, 8.6.2018 г., стр. 1.

(12)  ОВ C 429, 11.12.2020, стр. 210.

(13)  ОВ C 194, 12.5.2022 г,, стр. 7.

(14)  ЕК, EASME, „Подобряване на доказателствената база за прехвърлянето на предприятия в Европа: окончателен доклад“, Служба за публикации, 2021 г.

(15)  Tall, Varamäki & Viljamaa: Насърчаване на прехвърлянията на предприятия в европейските държави, Seinäjoki 2021 г., стр. 8.

(16)  Комисия на Европейските общности (2006 г.), Прехвърляне на предприятия: Приемственост чрез ново начало, Брюксел, стр. 3.

(17)  SMEunited, Позиция относно дългосрочната визия за селските райони на ЕС, април 2022 г.

(18)  Например дружествата — собственост на работниците („sociedades laborales“) в Испания.

(19)  ОВ C 286, 16.7.2021 г., стр. 13.

(20)  Transeo е международно сдружение с нестопанска цел, което обединява експерти по прехвърляния и придобивания на малки и средни предприятия от Европа и извън нея.

(21)  Tall, Varamäki & Viljamaa: Насърчаване на прехвърлянията на предприятия в европейските държави, Seinäjoki 2021 г., стр. 8.

(22)  Европейска комисия, Изпълнителна агенция за малките и средните предприятия, Подобряване на доказателствената база за прехвърлянето на предприятия в Европа: окончателен доклад, Служба за публикации, 2021 г.


Top
  翻译: