This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52010XC1112(04)
Publication of an application pursuant to Article 6(2) of Council Regulation (EC) No 510/2006 on the protection of geographical indications and designations of origin for agricultural products and foodstuffs
Публикация на заявка съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни
Публикация на заявка съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни
OB C 307, 12.11.2010, p. 21–23
(BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
12.11.2010 |
BG |
Официален вестник на Европейския съюз |
C 307/21 |
Публикация на заявка съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни
2010/C 307/10
Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявката в съответствие с член 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета (1). Декларациите за възражение трябва да бъдат получени от Комисията в срок от шест месеца от датата на настоящата публикация.
ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ
РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА
„PROSCIUTTO AMATRICIANO“
ЕО №: IT-PGI-0005-0780-29.06.2009
ЗГУ ( Х ) ЗНП ( )
1. Наименование:
„Prosciutto Amatriciano“
2. Държава-членка или трета държава:
Италия
3. Описание на земеделския продукт или храна:
3.1. Вид продукт:
Клас 1.2. |
Месни продукти |
3.2. Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка 1:
При пускането си на пазара ЗГУ „Prosciutto Amatriciano“ притежава следните физико-химични, органолептични и качествени характеристики: максимално съдържание на влага 60 %; минимално съдържание на протеин 25 % от сухото вещество; крушовидна форма, с изключение на копитото; предна повърхност, отличаваща се с голяма открита част, която продължава по вертикала върху повече от половината височина на бута в съответствие с едно подчертано традиционно разфасоване; тегло, по-голямо или равно на 8 kg в края на минималния период на зреене; минимален период на зреене 12 месеца, считано от датата на осоляването.
3.3. Суровини (само за преработените продукти):
Суровината, предназначена за производството на ЗГУ „Prosciutto Amatriciano“, се състои само от пресни бутове от свине от традиционните породи „Large White Italiana“ и „Landrace Italiana“, както и от подобренията им, регистрирани в италианската родословна книга („Libro Genealogico Italiano“), или потомство на нерези от същите породи, от свине — потомство на нерези от породата „Duroc italiana“, съгласно подобренията ѝ в италианската родословна книга, или от свине — потомство на нерези от други породи или на нерези от хибридни породи, при условие че произхождат от селекция или кръстоска, проведена с цели, съвместими с тези на италианската родословна книга за производството на тежки свине. Свинете, които се изпращат за клане на възраст между 9 и 15 месеца, трябва да бъдат в оптимално здравословно състояние, сертифицирано от компетентния санитарен орган. Пресните бутове трябва да са взети от половинки кланични трупове, от класове E, U, R, O и P на търговската класификация по скалата SEUROP. Освен това в пресния бут, с характерна бяла кожа, трябва да има костна опора, включваща част от тазобедрената кост, бедрената кост, пищяла, колянната капачка и предната редица кости на тарзуса, с тегло от 12,5 до 16 kg. Дебелината на сланината на външната част на почистения пресен бут трябва да бъде от 15 до 30 mm, включително кожата, в зависимост от големината.
3.4. Фураж (само за продукти от животински произход):
Разрешеният фураж, количествата и начините на използване имат за цел получаването на традиционна дебела свиня, която цел трябва да бъде следвана през целия период на отглеждане чрез умерени ежедневни добавки на дажбата.
3.5. Специфични етапи на производство, които трябва да бъдат извършени в определения географски район:
Специфичните етапи на производство на ЗГУ „Prosciutto Amatriciano“, които трябва да бъдат извършвани в определения географски район, са следните: получаване и разфасоване; подбор и охлаждане; осоляване; обезсоляване; почистване и почивка; измиване; изсушаване; предварително зреене и намазване с мас; зреене и маркиране.
3.6. Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др.:
—
3.7. Специфични правила за етикетиране:
На яката, на етикетите и на използваните торбички на ЗГУ „Prosciutto Amatriciano“ трябва задължително да фигурира с ясни и четливи печатни букви графичният символ на Общността за продуктите със ЗГУ, наименованието, последвано от знака ЗГУ, както и неговото лого. Наименованието „Prosciutto Amatriciano“ не бива да се превежда.
4. Кратко определение на географския район:
Районът на производство на ЗГУ „Prosciutto Amatriciano“ включва следните общини на провинция Rieti, разположени на максимална височина 1 200 m: Amatrice, Accumoli, Antrodoco, Borgo Velino, Cantalice, Castel Sant’Angelo, Cittaducale, Cittareale, Configni, Contigliano, Colli sul Velino, Cottanello, Greccio, Labro, Leonessa, Micigliano, Morro Reatino, Petrella Salto, Poggio Bustone, Posta, Rieti и Rivodutri.
5. Връзка с географския район:
5.1. Специфична характеристика на географския район:
Районът на производство на ЗГУ „Prosciutto Amatriciano“ има специфични географски и морфологични особености. Територията е предимно планинска, с няколко редки равнини. Районът на производство на ЗГУ „Prosciutto Amatriciano“ се характеризира с климатични и почвени условия, които са благоприятни за получаването на този хранителен продукт. Освен техниката на обработка, както и видът и продължителността на зреенето, максималната височина от 1 200 m, тежкият климат във високопланинските части и доста суровият в ниските части и долините на планината, свежият и чист въздух, който се диша на цялата територия, която е свързана с производството, и преди всичко относителната влажност, обикновено под 70 %, оказват положително въздействие през всички етапи на обработката и особено през дългия и деликатен период на зреене, което придава на крайния продукт онзи приятен специфичен аромат — мек, но силен, който го отличава.
5.2. Специфична характеристика на продукта:
ЗГУ „Prosciutto Amatriciano“ има еластична и компактна консистенция и понася чудесно рязането. Продуктът се характеризира с червен/розов цвят, с бели мраморни жилки сланина и приятен аромат, мек но силен, дори при тестове с игла сонда; богат, но не солен вкус и приятен аромат — деликатен, но дълбок. ЗГУ „Prosciutto Amatriciano“ се отличава видимо от другите хранителни продукти от този вид с наличието на предна повърхност с особено високо разфасоване, което продължава по вертикала върху повече от половината височина на бута. Тази характеристика позволява да се получи бут с по-ниско съдържание на влага (по-малко или равно на 60 %) и по-високо съдържание на протеин (не по-малко от 25 % от сухото вещество).
5.3. Причинно-следствена връзка между географския район и качеството или особеностите на продукта (за ЗНП) или специфично качество, репутация или друга особеност на продукта (за ЗГУ):
ЗГУ „Prosciutto Amatriciano“ притежава едно специфично качество, което се дължи на традиционната техника на особено високо разфасоване на пресния бут, извършвано в целия район на производство при получаването на суровината. Тази операция, която е плод на вековния опит, придобит от производителите в определения район, се състои в отделяне на сланината и кожата с чист полукръгъл изрез, стигащ до над половината височина на бута. По този начин на бута се придава класическа заоблена форма („крушовидна“), чиято предна повърхност се отличава с голяма открита част, която продължава по вертикала върху повече от половината височина на бута.
Освен характерния външен вид, който разфасоването придава на бута, тази операция увеличава незащитената от кожа и сланина повърхност и дава възможност при етапа на осоляването за равномерно поглъщане на солта, а при етапа на зреенето за по-добро изсушаване на въздуха. Така се получава краен продукт, който се отличава, в сравнение с другите по-малко открити продукти, с по-ниско съдържание на влага и по-високо съдържание на протеин, които са знак за качеството на продукта. Тези особености са в хармония с обонятелните и осезателните характеристики на продукта, които се изразяват в подчертана плътност при допир и силен аромат на зрялост.
Високата оценка на този хранителен продукт се потвърждава от репутацията, която „Prosciutto Amatriciano“ е получил от началото на ХХ-ти век, когато продуктът започва да бъде свързван с Amatrice. Това населено място може всъщност да се счита като знаков белег за територията, която обхваща високите долини на Velino и Tronto и която се характеризира с дългогодишно производство на свински бутове. За това свидетелства текстът за „аматриченската цивилизация“ от 1932 г., в който Cesare De Berardinis хвали изработването на „prelibati prosciutti“ (превъзходни бутове), плод на умелите ръце и добрите грижи на жените от Amatrice.
Препратка към публикуваната спецификация:
(член 5, параграф 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006)
Администрацията е започнала процедурата в съответствие с член 5, параграф 5 от Регламент (ЕО) № 510/2006, като е публикувала предложението за признаване на защитеното географско указание „Prosciutto Amatriciano“ в Държавен вестник на Република Италия, бр. 56 от 9 март 2009 г.
Справка с консолидирания текст на продуктовата спецификация може да бъде направена в интернет:
— |
на следния адрес: http://www.politicheagricole.it/DocumentiPubblicazioni/Search_Documenti_Elenco.htm?txtTipoDocumento=Disciplinare%20in%20esame%20UE&txtDocArgomento=Prodotti%20di%20Qualit%E0>Prodotti%20Dop,%20Igp%20e%20Stg или |
— |
като се отвори директно началната страница на уебсайта на министерството (http://www.politicheagricole.it) и се кликне върху „Prodotti di Qualità“ (отляво на екрана) и след това върху „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE [regolamento (CE) n. 510/2006]“. |
(1) ОВ L 93, 31.3.2006 г., стp. 12.