ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Брюксел, 16.2.2024
COM(2024) 29 final/2
2024/0016(NLE)
CORRIGENDUM
This document corrects COM(2024)29 final of 24.1.2024
Concerns all languages versions
Change of interinstitutional acronym
The text shall read as follows:
Предложение за
РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА
за изменение на Регламент (ЕС) 2021/1173 по отношение на инициативата EuroHPC за новосъздадени предприятия с цел засилване на водещата роля на Европа в областта на надеждния изкуствен интелект
ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ
1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО
•Основания и цели на предложението
С Регламент (ЕС) 2021/1173 на Съвета за отмяна на Регламент (ЕС) 2018/1488 на Съвета се създава Съвместното предприятие за европейски високопроизводителни изчислителни технологии и се определят неговата мисия и цели. Мисията на съвместното предприятие е в Съюза да се разработи, внедри, разшири и поддържа водеща обединена, сигурна и хиперсвързана екосистема за услуги и инфраструктура за данни в областта на суперкомпютрите и квантовите компютри; да се подкрепи разработването и внедряването на ориентирани към търсенето и ориентирани към потребителите иновативни и конкурентоспособни суперкомпютърни системи въз основа на верига за доставки, с която ще се осигури наличността на компоненти, технологии и знания, ще се ограничи рискът от прекъсвания и ще се позволи разработването на широка гама от приложения, оптимизирани за тези системи; и да се разшири използването на тази инфраструктура от суперкомпютри, като се даде достъп до нея на голям брой публични и частни потребители, както и да се подкрепят двойният екологичен и цифров преход и развитието на ключови умения за европейската наука и промишленост.
В речта си за състоянието на Съюза през 2023 г. председателят Урсула фон дер Лайен обяви нова инициатива за предоставяне на суперкомпютърните мощности на Съюза на иновативни европейски новосъздадени предприятия в областта на надеждния изкуствен интелект (ИИ) с цел обучение на техните модели. Тези модели изискват значителна изчислителна мощност, за да се обучават и усъвършенстват най-напредналите базови модели на ИИ с цел да се отключи пълният потенциал на ИИ — изискване, което може да бъде изпълнено само със суперкомпютри.
Като се има предвид, че най-голямата суперкомпютърна мощност на Съюза, която е на световно равнище, се намира в съоръженията на Съвместното предприятие за европейски високопроизводителни изчислителни технологии (EuroHPC) („съвместното предприятие“), именно тези съоръжения ще трябва да бъдат предоставени, за да може тази инициатива да се превърне в реалност. Съответно се предлага да се въведе допълнителна цел за съвместното предприятие, която ще обхване приноса на суперкомпютрите към тази нова инициатива на Съюза в областта на ИИ.
Тази нова цел ще позволи на съвместното предприятие да подкрепи по-нататъшното развитие на силно конкурентна и иновативна основана на ИИ екосистема за новосъздадени предприятия и научни изследвания в Европа, включително разработването и внедряването на европейски решения в областта на ИИ, чрез експлоатация на инфраструктурни комплекси за ИИ. Тя ще се състои във внедряване и експлоатация на предназначени за ИИ суперкомпютри, разположени в близост до големи центрове за данни или свързани с центрове за данни чрез мрежи с много висока скорост, подобряване на работата на тези суперкомпютри чрез редовно модернизиране на техните възможности за ИИ; и предоставяне на специализирани ориентирани към ИИ услуги за изчисления със суперкомпютри в подкрепа на основана на ИИ екосистема за новосъздадени предприятия и научни изследвания и иновации за широкомащабно обучение и разработване на надеждни и етични модели и системи на ИИ, както и в подкрепа на общности от ползватели на ИИ за разработването, валидирането и експлоатацията на нововъзникващи приложения с ИИ, по-специално в областта на здравеопазването и грижите, изменението на климата, роботиката и свързаното и автоматизираното шофиране. Тя също така ще насърчава създаването на резерв за развитие на таланти с цел предоставяне на напреднало образование, обучение, квалификация и преквалификация на съответните заинтересовани страни в областта на ИИ. Инфраструктурните комплекси за ИИ ще създадат полезни взаимодействия на равнището на ЕС и ще си сътрудничат и ще обединят други съответни инициативи на Съюза в областта на ИИ, като например платформата за ИИ по заявка, съоръженията за изпитване и експериментиране с ИИ, центровете за компетентност на EuroHPC, центровете за високи постижения EuroHPC и всяка друга нововъзникваща европейска инициатива в областта на ИИ. Тези промени ще дадат възможност на съвместното предприятие да предложи съобразена с нуждите изчислителна мощност и услуги за подпомагане на широкомащабно обучение и разработване и внедряване в областта на ИИ в Съюза, което настоящият регламент не предвижда изрично.
•Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката
Целта на настоящото предложение е да се разшири обхватът на Регламент (ЕС) 2021/1173 на Съвета от 13 юли 2021 г. за създаване на Съвместно предприятие за европейски високопроизводителни изчислителни технологии и за отмяна на Регламент (ЕС) 2018/1488, за да се даде възможност на Съюза да отговори на новите технологични разработки и стратегическата необходимост, а именно разработването на софтуер и инфраструктура за ИИ, както и на нуждата от предоставяне на достъп до суперкомпютрите за новосъздадени предприятия.
•Съгласуваност с други политики на Съюза
Настоящото предложение е в пълно съответствие с други политики на Съюза, особено с политиките, приети в рамките на приоритета на Комисията „Европа, подготвена за цифровата ера“.
2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ
•Правно основание
Правното основание за предложения изменен регламент е член 187 и първият параграф на член 188 от Договора за функционирането на Европейския съюз.
•Субсидиарност
Принципът на субсидиарност е приложим, доколкото предложението не е от изключителната компетентност на Съюза.
Регламент (ЕС) 2021/1173 на Съвета е в съответствие с принципа на субсидиарност, тъй като неговите цели, а именно укрепване на капацитета за научни изследвания и иновации, придобиване на суперкомпютри и квантови компютри и осигуряване на достъп до инфраструктура за високопроизводителни изчислителни технологии, квантови изчислителни технологии и данни в целия Съюз с помощта на съвместно предприятие, не могат да се постигнат в достатъчна степен от държавите членки, а по съображения за избягване на ненужно дублиране, запазване на критичната маса и гарантиране на оптимално използване на обществените финансови средства могат да бъдат постигнати по-добре на равнището на ЕС.
Нарастващото значение на високопроизводителните изчислителни технологии (ВИТ) за науката, обществения и частния сектор през последните години е съпътствано от експоненциално увеличаване на равнището на инвестициите, което се налага за запазване на конкурентоспособността в световен мащаб. Към това се добавя и неотдавнашното увеличение на разходите за ускорителите, които са абсолютно необходими, за да останем конкурентоспособни в световен мащаб за разработването и обучението на големите модели на изкуствен интелект. Това доведе до широкото признание, че предоставянето на споделена инфраструктура и общото използване на съществуващите възможности ще бъдат от полза за европейската общност в областта на изкуствения интелект във всички държави членки. Тук се включват държавите членки, за които може да е трудно да създадат самостоятелни национални инфраструктури за ВИТ, но същевременно могат да дадат ценен принос към обединени и взаимно свързани на равнището на ЕС високопроизводителни изчислителни мощности и да се възползват от тях.
Предложеното изменение ще даде възможност на съвместното предприятие да предостави своите суперкомпютърни мощности на иновативни европейски новосъздадени предприятия, за да се насърчи разработването, изпитването и валидирането на решения с ИИ, да се даде възможност за широкомащабно обучение и разработване на надеждни и етични модели и системи на ИИ с общо предназначение, като по този начин се укрепи конкурентоспособността и промишлената база за ИИ в Европа. Само такива общи действия на равнището на Съюза могат да укрепят икономическата сигурност и технологичния суверенитет на Съюза и да използват неговите инструменти и регулаторни правомощия за оформяне на глобалните правила и стандарти в областта на ИИ, като същевременно допринасят значително за внедряването на ИИ в европейската промишленост, научни изследвания и обществени услуги.
•Пропорционалност
Предложението съответства на принципа на пропорционалност по член 5 от Договора за Европейския съюз, тъй като обхваща ефективна рамка за сътрудничество, която е подходяща за всички области на намеса на инициативата, не надхвърля необходимото за решаване на установените проблеми и е пропорционална на целите.
•Избор на инструмент
Създаването и функционирането на съвместно предприятие, в което участва Съюзът, изисква Регламент на Съвета, за който понастоящем се предлага изменение.
3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО
Не се прилага. Това е изменение на съществуващ регламент, поради което не е извършена последваща оценка, консултация със заинтересованите страни, нито оценка на въздействието.
4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА
Няма да са необходими допълнителни средства от бюджета на ЕС, но предложените мерки се отнасят до преразпределяне на наличните ресурси в съвместното предприятие.
5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ
•Подробно разяснение на конкретните разпоредби на предложението
Изменението на регламента разширява приложното му поле, за да въведе допълнителна цел към съществуващите шест цели на съвместното предприятие: разработване и експлоатация на инфраструктурен комплекс за ИИ в подкрепа на по-нататъшното развитие на силно конкурентна и иновативна екосистема на ИИ в Съюза. Включването на тази цел е предназначено да отговори на изключителните съображения и изисквания, свързани с внедряването и експлоатацията на изчислителни системи, необходими за разработването, обучението и експлоатацията на широкомащабни модели на ИИ. Следва да се поясни, че изменението въвежда една-единствена промяна: включването на инфраструктурните комплекси за ИИ в обхвата на регламента.
Тази промяна е в отговор на големите технологични и регулаторни промени в областта на ИИ, настъпили след влизането в сила на първоначалния регламент през 2021 г.
Изменението не засяга задълженията на държавите членки, участващи в съвместното предприятие, да спазват принципите в областта на държавната помощ. Регламент (ЕС) 2021/1173 на Съвета вече включва разпоредби в това отношение: в съображение 59 от него се уточнява, че всяко финансиране от програмите на Съюза следва да съответства на принципите за държавната помощ, така че да се осигури ефективност на публичните разходи и да не се допуснат изкривявания на пазара; в член 7 се уточнява, че вноските от държавите членки за техните бенефициери не засягат правилата за държавната помощ.
С оглед на тези развития в предложената нова точка 3б от член 2 е представено определението за предназначен за ИИ суперкомпютър, а в точка 3в от посочения член е представено определението за инфраструктурен комплекс за ИИ. Точка 9 от член 2 се изменя, за да се включат предназначените за ИИ суперкомпютри като друга категория суперкомпютри на СП EuroHPC. Новата буква з) от член 3, параграф 2 представя новата цел на съвместното предприятие за разработване и експлоатация на инфраструктурните комплекси за ИИ в подкрепа на по-нататъшното развитие на силно конкурентна и иновативна екосистема с ИИ в Съюза, като в член 4, параграф 1 се добавя нова буква з), в която се определя новият стълб на дейност на съвместното предприятие, насочен към ИИ. В тази връзка се изменят и член 9, параграф 5, буква ж), член 10, параграф 2, буква л), член 16, параграф 1 и член 17, параграф 1.
Нов член 12а обхваща разпоредбите за придобиването и собствеността на предназначените за ИИ суперкомпютри от съвместното предприятие. В член 16, параграфи 1б и 2б се определя как ще се използват тези суперкомпютри и условията за достъп до тях.
Член 15 се адаптира, за да се осигури по-голяма гъвкавост за модернизиране на съществуващите суперкомпютри на СП EuroHPC, включително с цел подобряване на техните възможности за ИИ. Първоначалният член 15 от EuroHPC имаше за цел да позволи навременното модернизиране на суперкомпютрите, за да се разширят техните възможности или да се удължи техният експлоатационен срок. Така се поставят ясни ограничения, за да се запазят приоритетните инвестиции в придобиването на нови суперкомпютри. Оказа се обаче, че това ограничение не позволява да се извлече най-голяма полза от съществуващите суперкомпютри на СП EuroHPC с оглед на постигането на максимална възвръщаемост на инвестициите. Разгръщането на инфраструктурата за суперкомпютри на EuroHPC се забави с почти две години поради кризата с COVID, по-специално поради недостига на микропроцесори. Тъй като суперкомпютрите на СП EuroHPC не са достигнали края на експлоатационния си срок, е много по-ефективно от гледна точка на разходите да се модернизират възможностите на съществуващите суперкомпютри на СП EuroHPC, вместо да се придобиват нови суперкомпютри с достатъчна изчислителна производителност.
2024/0016 (NLE)
Предложение за
РЕГЛАМЕНТ НА СЪВЕТА
за изменение на Регламент (ЕС) 2021/1173 по отношение на инициативата EuroHPC за новосъздадени предприятия с цел засилване на водещата роля на Европа в областта на надеждния изкуствен интелект
СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,
като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 187 и член 188, първа алинея от него,
като взе предвид предложението на Европейската комисия,
като взе предвид становището на Европейския парламент,
като взе предвид становището на Европейския икономически и социален комитет,
в съответствие със специална законодателна процедура,
като има предвид, че:
1)Регламент (ЕС) 2024/... на Европейския парламент и на Съвета за определяне на хармонизирани правила относно изкуствения интелект („Законодателен акт за изкуствения интелект“) има за цел да подобри функционирането на вътрешния пазар чрез установяване на единна правна рамка, по-специално за разработването, предлагането на пазара и използването на изкуствен интелект в съответствие с ценностите на Съюза.
2)От 2021 г. насам, когато беше приет Регламент (ЕС) 2021/1173 на Съвета, областта на изкуствения интелект (ИИ) отбеляза огромен технически напредък и се превърна в силно стратегическа и оспорвана област в световен мащаб. Съюзът има ръководна роля в усилията за подкрепа на отговорните иновации в областта на надеждния ИИ, като същевременно създава предпазни механизми и развива ефективно управление.
3)На 13 септември 2023 г., като част от всеобхватен подход в подкрепа на отговорните иновации в областта на ИИ, Комисията обяви нова стратегическа инициатива за предоставяне на високопроизводителния изчислителен капацитет на Съюза на иновативни европейски новосъздадени предприятия в областта на надеждния ИИ за обучение на техните модели. Това допълва работата за създаване на предпазни механизми за ИИ чрез Регламент (ЕС) 2024/..., за създаване на управленски структури и за подкрепа на иновациите чрез координирания план за изкуствения интелект.
4)Като се има предвид, че най-голямата суперкомпютърна мощност на Съюза, която е на световно равнище, се намира в съоръженията на Съвместното предприятие за европейски високопроизводителни изчислителни технологии („съвместното предприятие“), именно тези съоръжения следва да бъдат предоставени, за да може инициативата на Комисията да се превърне в реалност. Съответно е необходимо да се въведе допълнителна цел към съществуващите шест цели на съвместното предприятие, която да обхване приноса на суперкомпютрите към новата инициатива на Съюза в областта на ИИ.
5)Новата цел ще позволи на съвместното предприятие да извършва дейности в областта на придобиването и експлоатацията на предназначени за ИИ суперкомпютри или дялове от суперкомпютри, за да се даде възможност за бързо машинно самообучение и обучение на базови модели на ИИ. Съвместното предприятие следва също така да има право да създава нов режим на достъп до своите изчислителни ресурси за новосъздадени предприятия в областта на ИИ и по-широката научна общност, занимаваща се с ИИ, и да разработва специални приложения с ИИ, които са оптимизирани, за да работят на неговите суперкомпютри. Тези промени биха дали възможност на съвместното предприятие да предложи съобразена с нуждите изчислителна мощност и услуги за подпомагане на широкомащабно обучение и разработване и внедряване в областта на ИИ в Съюза, което не е осъществимо при действието на настоящия регламент.
6)За да се съгласува датата на прилагане на настоящия регламент с датата на прилагане на разпоредбите на Регламент (ЕС) 2024/... на Европейския парламент и на Съвета за определяне на хармонизирани правила относно изкуствения интелект, той следва да започне да се прилага без ненужно забавяне.
7)Поради това Регламент (ЕС) 2021/1173 следва да бъде съответно изменен,
ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:
Член 1
Регламент (ЕС) 2021/1173 се изменя, както следва:
1)член 2 се изменя, както следва:
a)вмъкват се следните точки 3a) и 3б):
„3б) „предназначен за изкуствен интелект суперкомпютър“ означава суперкомпютър, който е проектиран предимно за обучение на широкомащабни модели на изкуствен интелект с общо предназначение и нововъзникващи приложения за изкуствен интелект;
3в) „инфраструктурен комплекс за изкуствен интелект“ означава централизиран или разпределен субект, предоставящ инфраструктура за услуги за изчисления със суперкомпютри в областта на изкуствения интелект, която се състои от предназначен за изкуствен интелект суперкомпютър или дял от суперкомпютър, свързан с него център за данни, специализирани услуги за достъп и ориентирани към изкуствения интелект услуги за изчисления със суперкомпютър и привличане и обединяване на таланти с цел предоставяне на компетентностите, необходими за използване на суперкомпютрите за изкуствен интелект;“;
б)точка 9) се заменя със следното:
„9) „суперкомпютър на СП EuroHPC“ означава всяка изчислителна система, която е изцяло собственост на съвместното предприятие или е съсобственост с други участващи държави или консорциум от частни партньори, която може да бъде класически суперкомпютър (суперкомпютър от висок клас, суперкомпютър от промишлен клас, предназначен за изкуствен интелект суперкомпютър или суперкомпютър от среден клас), хибриден класически квантов компютър, квантов компютър или квантов симулатор;“;
2)в член 3, параграф 2 се добавя следната буква з):
„з) разработване и експлоатация на инфраструктурни комплекси за изкуствен интелект в подкрепа на по-нататъшното развитие на силно конкурентна и иновативна екосистема на изкуствения интелект в Съюза“;
3)в член 4, параграф 1 се добавя следната буква з):
„з) стълб за инфраструктурни комплекси за изкуствен интелект за надежден и етичен изкуствен интелект, обхващащ дейности за предоставяне на ориентирана към изкуствения интелект инфраструктура за услуги за изчисления със суперкомпютри, която има за цел по-нататъшното развитие на иновационните възможности и умения на екосистемата на изкуствения интелект; той включва следните дейности:
i)придобиването и експлоатацията на предназначени за изкуствен интелект суперкомпютри, разположени в близост до големи центрове за данни или свързани с центрове за данни чрез мрежи с много висока скорост;
ii)модернизиране на съществуващите суперкомпютри на СП EuroHPC с възможности за изкуствен интелект;
iii)предоставяне на достъп до предназначените за изкуствен интелект суперкомпютри или суперкомпютрите на СП EuroHPC, модернизирани с възможности за изкуствен интелект, включително разширяване на използването им за голям брой публични и частни потребители, в това число новосъздадени предприятия и малки и средни предприятия;
iv)предоставяне на централизирани или разпределени центрове за ориентирани към изкуствения интелект услуги за изчисления със суперкомпютри, в подкрепа на основаната на ИИ екосистема за новосъздадени предприятия и научни изследвания и иновации, предоставяща алгоритмична поддръжка, подкрепа за по-нататъшното разработване, обучение, изпитване, оценка и валидиране на модели и системи за обучение в областта на изкуствения интелект и подкрепа за разработването на нововъзникващи широкомащабни приложения в областта на изкуствения интелект в стратегически сфери като здравеопазването и грижите, изменението на климата, роботиката или свързаното и автоматизираното шофиране;
v)експлоатация на удобни за използване със суперкомпютри възможности за програмиране, включително за осигуряване на паралелно изпълнение на приложенията в областта на изкуствения интелект с цел оптимизиране на използването на възможностите на суперкомпютрите;
vi)предоставяне на други услуги за изчисления със суперкомпютри, позволяващи изкуствен интелект;
vii) привличане, обединяване и обучение на таланти с цел развиване на техните компетентности и умения при използването на суперкомпютрите на СП EuroHPC за изкуствен интелект;
viii) взаимодействие с другите инфраструктурни комплекси за изкуствен интелект, предоставяне на достъп до техните услуги в цяла Европа и сътрудничество с центровете за компетентност на EuroHPC и центровете за високи постижения, както и със съответните инициативи на Съюза в областта на изкуствения интелект, като например центровете за новосъздадени предприятия в областта на изкуствения интелект, екосистемите за изкуствен интелект и данни, съоръженията за изпитване и експериментиране с изкуствен интелект, европейската централна платформа за изкуствен интелект, центровете за цифрови иновации, свързани с изкуствения интелект, свързаните с изкуствения интелект европейски общности за знания и иновации в областта на изкуствения интелект, съответните европейски научноизследователски инфраструктури и други свързани инициативи.“;
4)в член 9, параграф 5 се добавя следната буква ж):
„ж) за предназначените за изкуствен интелект суперкомпютри се прилагат следните допълнителни критерии за подбор на доставчиците на хостинг:
i)близост до установен център за данни;
ii)визия, планове и възможности на доставчика на хостинг за справяне с предизвикателствата на основаната на ИИ екосистема за новосъздадени предприятия и научни изследвания и иновации и общността на ползвателите на изкуствен интелект и предоставяне на подпомагаща централизирана или разпределена ориентирана към изкуствения интелект услуга за изчисления със суперкомпютри;
iii)качество и уместност на наличния опит и ноу-хау в предвидения екип, който ще отговаря за подпомагащата среда за ориентирани към изкуствения интелект услуги за изчисления със суперкомпютри;
iv) планове за взаимодействие и сътрудничество с други инфраструктурни комплекси за изкуствен интелект, с центровете за компетентност на EuroHPC и центровете за високи постижения на EuroHPC и със съответните дейности в областта на изкуствения интелект, като например центровете за новосъздадени предприятия в областта на изкуствения интелект, екосистемите за изкуствен интелект и данни, съоръженията за изпитване и експериментиране с изкуствен интелект, европейската централна платформа за изкуствен интелект, ориентираните към изкуствения интелект центрове за цифрови иновации и други свързани инициативи;
v) съществуващи възможности и бъдещи планове на доставчика на хостинг за начините, по които ще допринесе за развитието на резерва от таланти“;
5)в член 9 се добавя следният параграф 6а:
„6а. За предназначените за изкуствен интелект суперкомпютри, посочени в член 12а, доставчикът на хостинг създава обслужване на едно гише за новосъздадените предприятия и другите ползватели, за да улесни достъпа до своите услуги за поддръжка.“;
6)в член 10, параграф 2 буква л) се заменя със следното:
„л) специални условия, приложими когато доставчикът на хостинг експлоатира суперкомпютър на СП EuroHPC за промишлени цели или предназначен за изкуствен интелект суперкомпютър.“;
7)вмъква се следният член 12a:
„Член 12a
Придобиване и притежаване на предназначените за изкуствен интелект суперкомпютри
1.Съвместното предприятие придобива предназначените за изкуствен интелект суперкомпютри и става техен собственик.
2.Финансовата вноска на Съюза, посочена в член 5, параграф 1, покрива до 50 % от разходите за придобиване плюс до 50 % от оперативните разходи за предназначените за изкуствен интелект суперкомпютри.
Останалата част от общите разходи за собственост на предназначените за изкуствен интелект суперкомпютри се покрива от участващата държава, в която е установен доставчикът на хостинг, или от държавите, участващи в консорциума, осигуряващ хостинг, като евентуално се допълва от вноските, посочени в член 6.
3.Изборът на доставчика на предназначените за изкуствен интелект суперкомпютри се основава на тръжни спецификации, които са обусловени от търсенето и отчитат изискванията на потребителите и общите спецификации на системата, предоставени от избрания доставчик на хостинг в неговото заявление за покана за изразяване на интерес. При избора се обръща също внимание на сигурността на веригата за доставки.
4.Съвместното предприятие може да действа като първи потребител на предназначените за изкуствен интелект суперкомпютри, които интегрират технологии, разработени предимно в Съюза.
5.Управителният съвет може да реши в работната програма, ако това е надлежно обосновано от съображения за сигурност, да постави условие за участието на доставчици в придобиването на предназначените за изкуствен интелект суперкомпютри в съответствие с член 12, параграф 6 от Регламент (ЕС) 2021/694 или да ограничи участието на доставчици от съображения за сигурност или действия, пряко свързани със стратегическата автономност на Съюза, в съответствие с член 18, параграф 4 от същия Регламент.
6.Предназначените за изкуствен интелект суперкомпютри се разполагат в доставчик на хостинг на суперкомпютър на СП EuroHPC, разположен в Съюза.
7.Без да се засяга ликвидацията на съвместното предприятие, както е посочено в член 23, параграф 4 от устава, най-рано четири години след успешното приемателно изпитване на предназначения за изкуствен интелект суперкомпютър, монтиран при доставчик на хостинг, собствеността на предназначения за изкуствен интелект суперкомпютър може да бъде прехвърлена на този доставчик на хостинг, предназначеният за изкуствен интелект суперкомпютър може да бъде продаден на друго образувание или да бъде изведен от експлоатация с решение на Управителния съвет и в съответствие със споразумението за хостинг. При прехвърляне на собствеността на предназначен за изкуствен интелект суперкомпютър доставчикът на хостинг възстановява на съвместното предприятие остатъчната стойност на прехвърления суперкомпютър. Ако собствеността не се прехвърля на доставчика на хостинг, а е взето решение за извеждане от експлоатация, съответните разходи се поделят поравно между съвместното предприятие и доставчика на хостинг. Съвместното предприятие не отговаря за разходите, направени след прехвърлянето на собствеността върху предназначения за изкуствен интелект суперкомпютър или след неговата продажба или извеждане от експлоатация.“;
8)член 15 се изменя, както следва:
a)параграф 1 се заменя със следното:
„1. Съвместното предприятие може да отправи покана за заявяване на интерес за модернизиране на суперкомпютрите на СП EuroHPC, които то притежава или на които е съсобственик, за повишаване на равнището на ефективност на суперкомпютъра близо до производителност от порядъка на ексафлопс или за увеличаване на възможностите за изкуствен интелект на суперкомпютъра, или за повишаване на оперативната ефективност на суперкомпютъра по всякакъв друг начин, включително квантови ускорители.“; параграф 2 се заличава;
б) параграф 5 се заменя със следното:
„5. Процентът на финансовата вноска на Съюза за разходите за придобиване на модернизацията е същият като процента на финансовата вноска на Съюза за първоначалния суперкомпютър на СП EuroHPC, амортизиран през очаквания оставащ жизнен цикъл на първоначалния суперкомпютър. Процентът на финансовата вноска на Съюза за допълнителните текущи разходи за модернизацията е същият като процента на финансовата вноска на Съюза за първоначалния суперкомпютър на СП EuroHPC.“;
9)член 16 се изменя, както следва:
a)вмъква се следният параграф 1б:
„1б. Предназначените за изкуствен интелект суперкомпютри и суперкомпютрите на СП EuroHPC, модернизирани с възможности за изкуствен интелект, се използват предимно за разработването, изпитването, оценката и валидирането на широкомащабни модели за обучение в областта на изкуствения интелект с общо предназначение и нововъзникващи приложения в областта на изкуствения интелект, както и за по-нататъшното разработване на решения в областта на изкуствения интелект в Съюза, които изискват високопроизводителни изчислителни технологии, и изпълнението на широкомащабни алгоритми за изкуствен интелект с цел разрешаване на научни проблеми.“;
б)вмъква се следният параграф 2б:
„2б. Управителният съвет определя специални условия за достъп до предназначените за изкуствен интелект суперкомпютри и суперкомпютрите на СП EuroHPC, модернизирани с възможности за изкуствен интелект, в съответствие с член 17, като взема предвид специфичните нужди на основаната на ИИ екосистема за новосъздадени предприятия и научни изследвания. Това включва специален достъп за новосъздадени предприятия. Допустими за достъп са само предложения за разработване на надеждни и етични модели, системи и приложения на изкуствения интелект, които са в съответствие с ценностите на ЕС.“;
10)член 17, параграф 1 се заменя със следното:
„1. Делът на Съюза от времето за достъп до всеки суперкомпютър от висок клас, квантов компютър и предназначен за изкуствен интелект суперкомпютър на СП EuroHPC е правопропорционален на финансовата вноска на Съюза, посочена в член 5, параграф 1, в общите разходи за собственост на суперкомпютъра и не надхвърля 50 % от общото време за достъп до него.“.
Член 2
Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.
Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.
Съставено в Брюксел на […] година.