13/ 36

BG

Официален вестник на Европейския съюз

33


32002L0041


L 133/17

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


ДИРЕКТИВА 2002/41/ЕО НА КОМИСИЯТА

от 17 май 2002 година

за привеждане в съответствие с техническия прогрес на Директива 95/1/ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно максималната проектна скорост, максималния момент на въртене и максималната нетна мощност на двигателя на дву- и триколесни моторни превозни средства

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Директива 92/61/ЕИО на Съвета от 30 юни 1992 г. относно типовото одобрение на дву- и триколесни моторни превозни средства (1), съгласно направените изменения и допълнения от Европейския парламент и с Директива 2000/7/ЕО на Съвета (2), и по-специално член 16 от нея,

като взе предвид Директива 95/1/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 2 февруари 1995 г. относно максималната проектна скорост, максималния момент на въртене и максималната нетна мощност на двигателя на дву и триколесни моторни превозни средства (3), и по-специално член 4 от нея,

като има предвид, че:

(1)

Директива 95/1/ЕО е само една от всички директиви регулиращи процедурата за типово одобрение на Общността, въведена с Директива 92/61/ЕИО. Разпоредбите на Директива 92/61/ЕИО относно системи, компоненти и обособени технически възли на превозното средство се отнасят следователно до настоящата директива.

(2)

За да се осигури правилното функциониране на системата като цяло, необходимо е да се изяснят или допълнят определени разпоредби на Директива 95/1/ЕО.

(3)

За целта е необходимо да се определят стойностите, които се въвеждат при отчитане резултатите от изпитването, за да се гарантира последователността на приложението на Директива 95/1/ЕО към мотопеди, мотоциклети и триколесни превозни средства с двигатели с искрово запалване и дву- и триколесни моторни превозни средства с двигатели с дизелово запалване.

(4)

Директива 95/1/ЕО би трябвало следователно да бъде съответно изменена.

(5)

Мерките, предвидени в настоящата директива, отговарят на становището на Комитета за приспособяване към техническия прогрес, създаден с член 13 от Директива 70/156/ЕИО на Съвета (4), последно изменена с Директива 2001/116/ЕО на Комисията (5),

ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ДИРЕКТИВА:

Член 1

Приложенията към Директива 95/1/ЕО се изменят в съответствие с приложението към настоящата директива.

Член 2

1.   С действие от 1 юли 2003 г., държавите-членки на основания, отнасящи се до максималната проектна скорост, максималния момент на въртене и максималната нетна мощност на двигателя не могат:

да отказват да издават типово одобрение на ЕО за тип дву- и триколесни моторни превозни средства, или

да забраняват регистрацията, продажбата или въвеждането в експлоатация на дву- или триколесни моторни превозни средства;

когато максималната проектна скорост, максималния момент на въртене и максималната нетна мощност на двигателя на превозните средства отговарят на изискванията на Директива 95/1/ЕО, както е изменена с настоящата директива.

2.   С действие от 1 януари 2004 г., държавите-членки отказват да издават типово одобрение на ЕО за всеки тип дву- или триколесно моторно превозно средство, на основания, отнасящи се до максималната проектна скорост, максималния момент на въртене и максималната нетна мощност на двигателя, когато изискванията на Директива 95/1/ЕО, както е изменена с настоящата директива, не са спазени.

Член 3

1.   Държавите-членки въвеждат в действие законовите, подзаконовите и административните разпоредби, необходими за да се съобразят с настоящата директива, преди 30 юни 2003 г. Те незабавно информират Комисията за това.

Когато държавите-членки приемат тези разпоредби, в тях се съдържа позоваване на настоящата директива или то се извършва при официалното им публикуване. Условията и редът на позоваване се определят от държавите-членки.

2.   Държавите-членки съобщават на Комисията текста на основните разпоредби от националното законодателство, които те приемат в областта, уредена с настоящата директива.

Член 4

Настоящата директива влиза в сила след двадесетия ден след публикуването ѝ в Официален вестник на Европейските общности.

Член 5

Адресати на настоящата директива са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 17 май 2002 година.

За Комисията

Erkki LIIKANEN

Член на Комисията


(1)  ОВ L 225, 10.8.1992 г., стр. 72.

(2)  ОВ L 106, 3.5.2000 г., стр. 1.

(3)  ОВ L 52, 8.3.1995 г., стр. 1.

(4)  ОВ L 42, 23.2.1970 г., стр. 1.

(5)  ОВ L 18, 21.1.2002 г., стр. 1.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Приложенията към Директива 95/1/ЕО се изменят, както следва:

1.

Приложение 1 се изменя, както следва:

а)

в точка 5, вторият ред се заменя със следното:

„Атмосферно налягане: 97 ± 10 kPa.“

б)

в точка 5, петият ред се заменя със следното:

„Средна скорост на вятъра, измерена 1 m над земната повърхност: < 3 m/s, с допуск на пориви < 5 m/s.“

2.

Приложение II се изменя, както следва:

а)

в допълнение 1, точка 3.1.2, таблица 1, първото изречение на забележка (3) се заменя със следното:

„Радиаторът, вентилаторът, дюзата на вентилатора, водната помпа и термостатът, трябва да са така разположени върху изпитателния стенд, че да заемат, доколкото е възможно, същото положение едно спрямо друго, както когато са монтирани на превозното средство. Ако радиаторът, вентилаторът, дюзата на вентилатора, водната помпа и/или термостатът заемат място върху изпитателния стенд, което е различно от това при превозното средство, разположението им върху изпитателния стенд се описва и отбелязва в отчета за проведено изпитване.“

б)

в допълнение 1, точка 4.1 се заменя със следното:

„4.1.   Определение на коефициентите α1 и α2:

Това са коефициентите, по които се умножават отчетения моменти на въртене и отчетената мощност, за да се определи моментът на въртене и мощността на двигателя, като се взима под внимание въздействието на предавателната система (коефициент α2), използвана по време на изпитването и, за да се приведат същите момент на въртене и мощност към нормативно определените атмосферни условия, определени в 4.2.1 (коефициент α1).

Формулата за коригиране на мощността е както следва:

Formula

където:

P0

=

коригираната мощност (т.е. мощността при нормативните условия при фланеца на коляновия вал)

α1

=

коефициент на корекция за нормативно определените атмосферни условия

α2

=

коефициент на корекция за ефективността на предавката

P

=

измерената мощност (отчетената мощност).“

в)

в приложение 1, точка 4.3 се заменя със следното:

„4.3.   Определяне коефициента на корекция.

4.3.1.   Определяне коефициента α2:

когато точката за замерване е фланеца на коляновия вал, този коефициент трябва да е 1;

когато точката за измерване не е фланеца на коляновия вал, този коефициент се изчислява с формулата:

Image

където nt е коефициента на полезно действие на предавателната система разположена между коляновия вал и точката на замерване.

Този коефициент на полезно действие на предавателната система nt се определя с произведението (умножение) на коефициента на полезно действие nj на всеки от компонентите на предавателната система:

Formula

Коефициентът на полезно действие nj на всеки от компонентите на предавателната система е представена в следната таблица:

Тип

КПД

Зъбно колело

Цилиндрично колело с прави зъби

0,98

Винтово зъбно колело

0,97

Конусно зъбно колело

0,96

Верига

Ролкова верига

0,95

Безшумна верига

0,98

Ремък

Назъбен ремък

0,95

Клиновиден ремък

0,94

Хидравличен съединител или преобразувател

Хидравличен съединител (1)

0,92

Хидравличен преобразувател (1)

0,92

4.3.2.   Определяне коефициента α1  (2)

4.3.2.1.   Определяне величините Т, Рs за коефициента на корекция α 1

Т

=

абсолютната температура на всмуквания въздух

Ps

=

атмосферното налягане при нулева влажност в килопаскали (kPa); т.е. общото барометрично налягане, минус налягането на водната пара

4.3.2.2.   Коефициентът α1.

Корекционният коефициента α1се извлича със следната формула:

Image

Тази формула се прилага, само когато:

Formula

Ако пределните стойности бъдат надвишени, се цитира получената коригирана стойност, а изпитвателните условия (температура и налягане) се отбелязват конкретно в отчета за изпитването.

г)

в допълнение 1, точки 4.4 и 4.5 се заличават;

д)

в допълнение 1, точка 6.1, „1,5 %“ се заменя с „3 %“;

е)

в допълнение 2, точка 3.1.2, таблица 1, първото изречение на забележка (3) се заменя със следното:

„Радиаторът, вентилаторът, дюзата на вентилатора, водната помпа и термостатът, трябва да са така разположени върху изпитателния стенд, че да заемат, доколкото е възможно, същото положение, едно спрямо друго, както когато са монтирани на превозното средство. Ако радиаторът, вентилаторът, дюзата на вентилатора, водната помпа и/или термостатът заемат място върху изпитателния стенд, което е различно от това при превозното средство, разположението им върху изпитателния стенд се описва и отбелязва в отчета за проведеното изпитване.“

ж)

в допълнение 2, точка 4.1 се заменя със следното:

„4.1.   Определяне коефициентите α1 и α2.

Това са коефициентите, по които се умножават отчетените момент на въртене и мощност, за да се определи момента на въртене и мощността на двигателя, като се взима предвид ефективността на предавателната система (коефициент α2), които се използват по време на изпитванията и, за да се приведат момента на въртене и мощността в съответствие с нормативните атмосферни условия на 4.2.1 (коефициент α1).

Корекционната формула за мощност е както следва:

Formula

където:

P0

=

коригираната мощност (т.е. мощността при нормативните условия при фланеца на коляновия вал)

α1

=

коефициент на корекция на нормативно определените атмосферни условия

α2

=

коефициент на корекция на полезно действие на предавателната система

P

=

измерената мощност (отчетена мощност).“

з)

в допълнение 3, точка 3.1.3, таблица 1, първото изречение на забележка (5) се заменя със следното:

„Радиаторът, вентилаторът, дюзата на вентилатора, водната помпа и термостатът, трябва да са така разположени върху изпитвателния стенд, че да заемат максимално допустимото също положение, едно спрямо друго, както когато са монтирани на превозното средство. Ако радиаторът, вентилаторът, дюзата на вентилатора, водната помпа и/или термостатът заемат място върху изпитвателния стенд, което е различно от това при превозното средство, разположението им върху изпитвателния стенд се описва и отбелязва в отчета за проведеното изпитване.“

и)

в допълнение 3, точка 4.1 се заменя със следното:

„4.1.   Определяне коефициентите αd и α2.

Това са коефициентите, по които се умножават отчетените моменти на въртене и мощност, за да се определи моментът на въртене и мощността на двигателя, като се взима предвид ефективността на предавателната система (коефициент α2), които се използват по време на изпитванията, и за да се приведат момента на въртене и мощността в съответствие с нормативните атмосферни условия на 4.2.1 (коефициент αd).

Корекционната формула за мощност е както следва:

Formula

където:

P0

=

коригираната мощност (т.е. мощността при нормативните условия при фланеца на коляновия вал)

αd

=

коефициент на корекция на нормативно определените атмосферни условия

α2

=

коефициент на корекция на полезното действие на предавателната система (виж допълнение 2, точка 4.3.1)

P

=

измерената мощност (отчетена мощност).“

й)

в допълнение 3, точка 4.4, заглавието се заменя със следното:

„4.4.   Определяне коефициента на корекция αd (1)“.


(1)  Когато не е блокиран.

(2)  Изпитването може да се проведе в климатична изпитвателна камера, където климатичните условия могат да се управляват.“


  翻译: