20.12.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 325/31


РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2022/2499 НА КОМИСИЯТА

от 12 декември 2022 година

за изменение и поправка на Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/220 за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕО) № 1217/2009 на Съвета относно създаване на система за събиране на счетоводна информация за доходите и икономическата дейност на земеделските стопанства в Европейския съюз

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1217/2009 на Съвета от 30 ноември 2009 г. за създаване на система за събиране на счетоводна информация за доходите и икономическата дейност на земеделските стопанства в Европейския съюз (1), и по-специално член 5, параграф 1, трета алинея, член 5а, параграф 2, член 8, параграф 3, трета и четвърта алинея и член 19, параграф 3 от него,

като има предвид, че:

(1)

В член 10, параграф 3, трета алинея от Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/220 (2) на Комисията се предвижда, че крайният срок за предаване на данните от земеделския статистически отчет — 31 декември след края на съответната отчетна година, може да бъде удължен с 3 месеца. Тази възможност беше предоставена, считано от отчетната 2019 година, поради пандемията от COVID-19. Натискът, дължащ се на пандемията, отслабва и повечето държави членки предадоха данните, без да се възползват от удължаването. Следователно възможността за удължаване на крайния срок за предаване на данните вече не е необходима. За да се даде достатъчно време на държавите членки да се адаптират към тази промяна, възможността за удължаване на крайния срок следва да престане да се прилага от отчетната 2022 година.

(2)

За да могат службите на Комисията да подкрепят по подходящ начин органите на държавите членки, отговарящи за предаването на счетоводните данни преди крайния срок за предаване на данните, и за да се избегне мобилизирането на служители на Комисията и на държавите членки в последните дни на календарната година, крайният срок за предаване на данните следва да бъде предвиден за 15 декември след края на въпросната отчетна година. Тази промяна следва да се прилага от отчетната 2022 година нататък. Въпреки това, поради спецификата на счетоводните правила в Германия и като се вземе предвид предишният опит на Германия при предоставянето на такива данни, на Германия следва да бъде разрешено да представя земеделските статистически отчети на Комисията в срок до 15 седмици след крайния срок 15 декември.

(3)

В член 14 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/220 се предвижда финансовото участие на Съюза в разходите за събиране на данни на държавите членки. Настоящото фиксирано възнаграждение за всеки земеделски статистически отчет има фиксирани и променливи части. За да се опростят значително структурата на фиксираното възнаграждение и обработването на данни от държавите членки и Комисията, следва да се определи фиксирано възнаграждение само с фиксирана част, възлизаща на сумата от сегашните фиксирани и променливи части. Такова опростяване е лесно за въвеждане и следва да се прилага от отчетната 2022 година.

(4)

Относно искането на Франция да обедини двата си района по СЗСИ „Гваделупа“ и „Мартиника“ в един район по СЗСИ, наречен „Френски Антили“, тъй като стопанствата в двата настоящи района на СЗСИ имат много сходни типове земеделие (високоспециализирани в отглеждането на плодове, по-специално банани, както и в производството на захарна тръстика и градинарството): Това сливане ще осигури по-голям размер на извадката с по-солидни резултати за повече типове земеделие. Целесъобразно е да се позволи на тази държава членка да преразгледа своя план за подбор за отчетната 2023 година. Поради това приложения I и II към Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/220 следва да бъдат съответно изменени.

(5)

Във връзка с искане на Унгария да се променят броят на отчетните стопанства и прагът на икономическия размер поради структурни промени в селското стопанство, е уместно да се позволи на тази държава членка да преразгледа своя план за подбор и прага на икономическия размер за отчетната 2023 година и да преразпредели или коригира съответно броя на отчетните стопанства. Поради това приложения I и II към Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/220 следва да бъдат съответно изменени.

(6)

След оттеглянето на Обединеното кралство от Съюза, в тази държава вече няма да се събират данни по СЗСИ. Поради това приложения I и II към Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/220 следва да бъдат съответно изменени.

(7)

Тъй като Съюзът има за цел да диверсифицира енергийните си източници, в таблица Н от приложение VIII към Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/220 категорията горива за отопление следва да бъде разделена на природен газ и синтетични газове, нефт и нефтени продукти, твърди изкопаеми горива, както и възобновяеми горива, за да се знае повече за техните специфични разходи на равнище земеделско стопанство, а предложеното подразделение на категорията горива за отопление следва да се прилага от отчетната 2023 година на доброволен принцип и задължително — от отчетната 2025 година нататък.

(8)

В таблица J от приложение VIII към регламент за изпълнение (ЕС) 2015/220 от държавите членки се изисква да посочат средния брой животни в земеделското стопанство. Това се използва по-нататък за изчисляване на стандартната продукция на стопанството и неговия икономически размер. С цел да се позволи отразяването на извънредна ситуация (напр. болест в стопанството или умъртвяване по санитарни причини), която води до временно намаляване на средния брой животни, без да засяга капацитета на стопанството да произвежда след края на извънредната ситуация, се предлага да се въведе референтен номер за животните, с който да се характеризира производственият капацитет на дадено стопанство. Предложената нова променлива следва да се прилага на доброволен принцип от отчетната 2022 година.

(9)

От 2023 г. ще се прилага Регламент (ЕС) 2021/2115 на Европейския парламент и на Съвета (3) за реформа на общата селскостопанска политика, поради което е необходимо да се актуализира списък на плащанията и безвъзмездните средства в таблица М от приложение VIII към Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/220.

(10)

В приложение VIII към Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/220 се определят форматът и оформлението на счетоводните данни, съдържащи се в земеделските статистически отчети. За да се опрости и изясни въпросникът за земеделските статистически отчети, това приложение следва да бъде адаптирано, за да отрази първата вълна от резултати, предоставени от работната група за опростяване и модернизиране на СЗСИ. В обяснителните бележки към таблица В, бележката за код UO (B.UO. „ИЗП за обработка от собственика“) съдържа по погрешка препратка към код на културата 11300, който вече не е валиден. Грешката следва да бъде поправена.

(11)

В част Б от приложение IV към Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/220 се съдържа таблицата на съответствието и кодовете за прегрупиране, свързващи Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/1874 на Комисията (4) и земеделските статистически отчети на СЗСИ. В списъка с кодове, прегрупиращи няколко променливи, включени в IFS 2020, посочен в част Б, раздел II, вписването, свързано с код P16, съдържа печатна грешка, която следва да се поправи.

(12)

Поради това Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/220 следва да бъде съответно изменен и поправен.

(13)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета по системата за земеделска счетоводна информация,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Изменения в Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/220

Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/220 се изменя, както следва:

(1)

В член 10 параграф 3 се заменя със следното:

„3.   Земеделските статистически отчети се предават на Комисията до 15 декември след края на съответната отчетна година.

Въпреки това Германия може да представи земеделските статистически отчети на Комисията в срок от 15 седмици след крайния срок, посочен в първа алинея.“

;

(2)

Член 14 се заменя със следното:

„Член 14

Размер на фиксираното възнаграждение

1.   Фиксираното възнаграждение, посочено в член 19, параграф 1, буква а) от Регламент (ЕО) № 1217/2009, се определя на 180 EUR за всеки земеделски статистически отчет.

2.   Ако прагът от 80 %, определен в член 19, параграф 1, буква а) от Регламент (ЕО) № 1217/2009, не е достигнат нито на равнище район по СЗСИ, нито на равнище съответната държава членка, предвиденото в посочената разпоредба намаление се прилага само на национално равнище.“

(3)

приложения I, II и VIII се изменят в съответствие с приложение I към настоящия регламент.

(4)

Таблица J от приложение VIII се изменя в съответствие с приложение II към настоящия регламент.

Член 2

Поправки на Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/220

Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/220 се поправя, както следва:

(1)

в приложение IV към Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/220 вписването за код P16 се заменя със следното:

„P16. Маслодайни семена

=

SO_CLND022 (семена от рапица и репица) + SO_CLND023 (семена от слънчоглед) + SO_CLND024 (соя) + SO_CLND025 (маслодаен лен (ленено семе)) + SO_CLND026 (маслодайни култури, некласифицирани другаде)“

;

(2)

в приложение VIII към Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/220 обяснителната бележка за код B.UO. „ИЗП за обработка от собственика“ се заменя със следното:

„B.UO.10.A ИЗП (обработваема земя, постоянно затревени площи, трайни насаждения и семейни градини), на която земеделският стопанин е собственик, доживотен владелец или наемател на лизинг, и/или ИЗП, стопанисвана при сходни условия.“

Член 3

Влизане в сила и прилагане

Настоящият регламент влиза в сила на третия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Член 1, точки 1, 2 и 4 обаче се прилагат за предаването на земеделските статистически отчети от отчетната 2022 година.

Член 1, точка 3 се прилага от отчетната 2023 година.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 12 декември 2022 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)   ОВ L 328, 15.12.2009 г., стр. 27.

(2)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/220 на Комисията от 3 февруари 2015 г. за определяне на правила за прилагането на Регламент (ЕО) № 1217/2009 на Съвета относно създаване на система за събиране на счетоводна информация за доходите и икономическата дейност на земеделските стопанства в Европейския съюз (ОВ L 46, 19.2.2015 г., стр. 1).

(3)  Регламент (ЕС) 2021/2115 на Европейския парламент и на Съвета от 2 декември 2021 г. за установяване на правила за подпомагане на стратегическите планове, които трябва да бъдат изготвени от държавите членки по линия на общата селскостопанска политика (стратегически планове по ОСП) и финансирани от Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ) и от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони (ЕЗФРСР), и за отмяна на регламенти (ЕС) № 1305/2013 и (ЕС) № 1307/2013 (ОВ L 435, 6.12.2021 г., стр. 1).

(4)  Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/1874 на Комисията от 29 ноември 2018 година относно данните, които следва да се предоставят за 2020 г. съгласно Регламент (ЕС) 2018/1091 на Европейския парламент и на Съвета относно интегрирана статистика за земеделските стопанства и за отмяна на регламенти (ЕО) № 1166/2008 и (ЕС) № 1337/2011 по отношение на списъка с променливите и тяхното описание (OB L 306, 30.11.2018 г., стр. 14).


ПРИЛОЖЕНИЕ I

Приложения I, II и VIII към Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/220 се изменят, както следва:

(1)

Приложение I се изменя, както следва:

а)

записът за Франция се заменя със следното:

„Франция (с изключение на Реюнион и Френските Антили)

25 000

Франция (само Реюнион и Френските Антили)

15 000 “

б)

записът за Унгария се заменя със следното:

„Унгария

8 000 “

в)

записът за Обединеното кралство се заличава.

(2)

Приложение II се изменя, както следва:

а)

записът за Франция се заменя със следното:

„ФРАНЦИЯ

121

Ile-de-France

190

131

Champagne-Ardenne

370

132

Picardie

270

133

Haute-Normandie

170

134

Centre

410

135

Basse-Normandie

240

136

Bourgogne

340

141

Nord-Pas de Calais

280

151

Lorraine

230

152

Alsace

200

153

Franche-Comté

210

162

Pays de la Loire

460

163

Bretagne

480

164

Poitou-Charentes

360

182

Aquitaine

550

183

Midi-Pyrénées

480

184

Limousin

220

192

Rhône-Alpes

480

193

Auvergne

360

201

Languedoc-Roussillon

430

203

Provence-Alpes-Côte d’Azur

420

204

Corse

170

207

La Réunion

160

208

Antilles françaises

120

Общо Франция

7 600 “

б)

записът за Унгария се заменя със следното:

„УНГАРИЯ

764

Észak-Magyarország

180

767

Alföld

1 200

768

Dunántúl

570

 

Общо Унгария

1 950 “

в)

записът за Обединеното кралство се заличава.

(3)

Приложение VIII се изменя, както следва:

а)

абзаците под заглавието се заменят със следното:

„Събираните данни се класифицират в таблица и се разделят на групи, категории и колони. Правилото за именуване на конкретно поле с данни е следното:

<буква на таблицата>.<група>.<код на категорията>(.<други специфични кодове на категории).колона

Конкретните стойности на данните са включени на равнище колона. В таблиците, посочени по-долу, празните клетки са местата, където могат да бъдат въвеждани стойности на данните; клетките със сив фон, съдържащи знака „—“, нямат значение в контекста на групата и поради това в тях не се допуска въвеждането на данни.

Примери:

полето B.UT.20.A (колона А от група UT, категория 20 от таблица В) представлява „площта“ на „ИЗП под аренда“, която да се записва в рубриката „ИЗП за обработка под аренда“ в таблица В.

полето I.A.10110.1.0.TA (колона ТА от група А, категория 10110 от таблица I) представлява общата площ на „Обикновена пшеница и спелта“ за тип култура 1 „Полски култури — основни култури, комбинирани култури“ и код 0 за липсващи данни („Няма липсващи данни“).

полето M.S.1150.1.2.V (колона V от група S, категория 1150, с други кодове за специфични категории 1 и 2 от таблица М) представлява стойността на субсидията „Основно подпомагане на доходите за устойчивост въз основа на права на плащане“, финансирана единствено от бюджета на Съюза и предоставяна на хектар площ.

Не се въвежда „0“, ако дадена стойност не е от значение или липсва за дадено стопанство.

Таблиците се обозначават с една буква, групите — с една или повече букви, категориите — с цифрови кодове, колоните — с една или повече букви.

За таблици от А до М, първата таблица съдържа матрицата за групите и колоните на най-високо ниво. Втората таблица съдържа разбивката на тази матрица по категории, като всяка категория е обозначена с един или повече кодове и подкодове.

Данните в земеделския статистически отчет следва да се представят със следните степени на точност:

финансови стойности: стойности в евро или в национални парични единици с точност до цели числа. По отношение обаче на национални валути, чиято единица има сравнително ниска стойност в сравнение с еврото, е възможно органът за връзка на въпросната държава членка и служителите на Комисията, които управляват СЗСИ, да се споразумеят стойностите да се изразят в стотици или хиляди от единиците на национална валута,

количества в натура: тегло в квинтали (1 квинтал = 100 kg), освен за яйца, чиито количества се изразяват в хиляди броя, и за обеми течности за вино и свързаните с него продукти, които се изразяват в хектолитри,

площи: в арове (1 a = 100 m2), с изключение на гъбите, които се определят в квадратни метри от общата площ, на която се отглежда културата, както и с изключение на таблица М „Субсидии“, в която основната мерна единица е хектар,

среден брой животни: до две цифри след десетичния знак, освен за птици и зайци, които се изразяват в цели числа, и за пчели, които се изразяват в брой заети кошери,

единици работна ръка: до две цифри след десетичния знак.

За всяка категория по таблицата и стойност за съответната колона след въпросната таблица са дадени допълнителни определения и указания.“;

б)

Таблица А („Обща информация за стопанството“) се изменя, както следва:

i)

в първата и втората част на таблицата колона „Номер на счетоводното бюро“ се заличава;

ii)

втората част на таблицата се изменя, както следва:

1)

редът за код 50 се заличава;

2)

редовете за кодове 230, 231 и 232 се заменят със следното:

„Код (*)

Описание

Група

R

S

H

DG

MI

N

DT

W

TF

ES

C

230

Член на организации на производители (ОП)

OT

AOT230C

231

Икономическа значимост на организациите на производителите за стопанството

OT

AOT231C

232

Брой на членовете на организациите на производители

OT

AOT232C“

в)

обяснителните бележки към таблица А се изменят, както следва:

i)

бележките за кодове 60 и 70 в A.AI. (Счетоводна информация) на таблица А се заменят със следното:

„A.AI.

Счетоводна информация

A.AI.60.C.

Тип счетоводно отчитане: посочва се типът на счетоводното отчитане, практикуван от земеделското стопанство. Да се използват следните кодови стойности:

1.

Двустранно счетоводство.

2.

Едностранно счетоводство.

3.

Няма.

A.AI.70.DT.

Дата на счетоводно приключване: вписва се във формат „ГГГГ-ММ-ДД“, например 2009-06-30 или 2009-12-31.“;

ii)

бележката за код 230 в A.ОТ. (Други особености, отнасящи се до стопанството) от таблица А се заменя със следното:

„A.OT.230.C

Член на организации на производители (ОП): Посочва се дали стопанството (стопаните или управителите) е член на организация на производители, която споделя разходите и/или популяризира продажбата на селскостопански продукти, и ако да, кои от продуктите на земеделското стопанство се предлагат на пазара от организацията на производители (избират се всички сектори, обхванати от ОП, в които членува стопанството). За целите на настоящото проучване понятието „организации на производители“ се отнася до всеки вид образувание, което е създадено по инициатива на производителите за осъществяване на съвместни дейности в определен сектор (хоризонтално сътрудничество). Организациите на производителите трябва да бъдат контролирани от производителите и могат да приемат различни правни форми, напр. селскостопански кооперации, сдружения на земеделски стопани или частни дружества с производители като акционери.

0.

не членува в организация на производители

Член на организация на производители за споделяне на производствени, административни и инвестиционни разходи и/или член на организация на производители за предлагане на пазара на продукти на стопанството, например:

31.

зърнено-житни култури

32.

маслодайни семена и протеинови култури

33.

плодове и зеленчуци (включително цитрусови плодове; с изключение на маслини).

34.

маслини

35.

лозя

36.

говеждо месо

37.

краве мляко

38.

свинско месо

39.

овце и кози (мляко и месо)

40.

месо от домашни птици

41.

яйца

42.

друг сектор.“;

г)

таблица С („Работна ръка“) се заменя със следното:

„Категория на работната ръка

Код (*)


 

Колони

Група на информацията

Общи

Общо труд в стопанството (земеделска работа и ДДД, пряко свързани със стопанството)

Дял на труда за ДДД, пряко свързани със стопанството

Брой лица

Пол

Година на раждане

Земеделска квалификация на управителя

Отработено време годишно

Брой на годишните работни единици (ГРЕ)

% от годишното отработено време

P

G

B

T

Y1

W1

Y2

Цяло число

Въведете код

Четири цифри

Въведете код

(часове)

(ГРЕ)

%

UR

Неплатена, постоянно заета

 

 

 

 

 

 

 

UC

Неплатена, непостоянно заета

 

 

PR

Платена, постоянно заета

 

 

 

 

 

 

 

PC

Платена, непостоянно заета

 

 


Код (*)

Описание

Група

P

G

B

T

Y1

W1

Y2

10

Стопани/управители

UR

 

 

 

 

 

20

Стопани, които не са управители

UR

 

 

 

 

30

Управители, които не са стопани

UR

 

 

 

 

 

40

Съпруг/съпруга/партньор на стопанина/стопаните

UR

 

 

 

 

50

Други

UR, PR

 

 

 

 

60

Временна работа

UC, PC

 

 

70

Платен управител

PR

 

 

 

 

 

—“

д)

обяснителните бележки към таблица С се изменят, както следва:

i)

бележките за записите под C.PR (Платена, постоянно заета работна ръка) се заменят със следното:

C.PR. Платена, постоянно заета работна ръка

Работна ръка, за която се заплаща (в пари и/или в натура) по обичайната тарифа за предоставените услуги и която през отчетната година (с изключение на редовните почивни дни) е работила за стопанството най-малко един пълен работен ден седмично.

Посочват се следните категории:

C.PR.70. Платен управител

Лице, което е на заплата и отговаря за ежедневното управление на стопанството.

C.PR.50. Други

Всяка постоянно заета платена работна ръка (с изключение на управителя на стопанството, който е на заплата) се сумира в тази група. Тук са включени също бригадирите и подуправителите, които не отговарят за управлението на стопанството като цяло.“;

ii)

в бележките към колоните в таблица С, бележката към „Дял на труда за ДДД в % от годишните работни единици“ (колона W2) се заличава;

е)

в таблица D („Активи“) втората част се заменя със следното:

„Код (*)

Описание на категориите

OV

AD

DY

IP

S

SA

CV

1005

Парични средства в брой, вземания, други текущи активи и техни еквиваленти

 

—“

 

1040

Материални запаси

 

 

 

 

 

2010

Биологични активи — растения

 

 

 

 

 

 

 

3010

Земеделска земя

 

 

 

 

 

3020

Подобрения върху земята

 

 

 

 

 

 

 

3030

Сгради на земеделското стопанство

 

 

 

 

 

 

 

4010

Машини и оборудване

 

 

 

 

 

 

 

5010

Горски масиви, включително дървен материал, набелязан за сеч

 

 

 

 

 

7005

Нематериални активи

 

 

 

 

 

 

 

8010

Други нетекущи активи

 

 

 

 

 

 

 

ж)

обяснителните бележки към таблица D се изменят, както следва:

i)

бележките за кодове 1010, 1020 и 1030 се заличават, а преди бележката за код 1040 се добавя следната бележка:

„1005.

Парични средства в брой, вземания, други текущи активи и техни еквиваленти

Парични средства и други активи, които могат лесно да бъдат превърнати в парични средства. Краткосрочни активи, суми, които се дължат на стопанството, обикновено произтичащи от икономически дейности. Всички други активи, които лесно могат да се продадат или които се очаква да бъдат платени в рамките на една година.“;

ii)

бележките за кодове 7010 и 7020 се заличават, а след бележката за код 5010 се добавя следната бележка:

„7005.

Нематериални активи

Всички нематериални активи, които могат да бъдат лесно закупени или продадени (напр. квоти и права, когато са търгуеми без земя и съществува активен пазар), както и такива, които не могат да бъдат лесно закупени или продадени (напр. софтуер, лицензи и др.). Позицията трябва да се попълни, като включените в нея суми подлежат на амортизация в колона DY.“;

з)

в таблица Н („Вложени ресурси“) втората част се заменя със следното:

„Код (*)

Група

Описание на категориите

V

Q

1010

LM

Разходи за заплати и социални осигуровки за платена работна ръка

 

1020

LM

Разходи за работа по договор и наемане на машини

 

1030

LM

Текущо поддържане на машините и оборудването

 

1040

LM

Горива и смазочни материали

 

1050

LM

Разходи за автомобили

 

2010

SL

Закупени концентрирани фуражи за тревопасни животни (еднокопитни, преживни)

 

2020

SL

Закупени груби фуражи за тревопасни животни (еднокопитни, преживни)

 

2030

SL

Закупени фуражи за свине

 

2040

SL

Закупени фуражи за домашни птици и други дребни животни

 

2050

SL

Произведени в стопанството фуражи за тревопасни животни (еднокопитни, преживни)

 

2060

SL

Произведени в стопанството фуражи за свине

 

2070

SL

Произведени в стопанството фуражи за домашни птици и други дребни животни

 

2080

SL

Ветеринарни разходи

 

2090

SL

Други специфични разходи за животни

 

3010

SC

Закупени семена и посадъчен материал

 

3020

SC

Семена и посадъчен материал, произведени и използвани в земеделското стопанство

 

3030

SC

Торове и подобрители на почвата

 

3031

SC

Количества N, използвани в минерални торове

 

3032

SC

Количества P2O5, използвани в минерални торове

 

3033

SC

Количества К2O, използвани в минерални торове

 

3034

SC

Закупени торове

 

3040

SC

Препарати за растителна защита

 

3090

SC

Други специфични разходи за растителни култури

 

4010

OS

Специфични разходи за лесовъдство и дървообработване

 

4020

OS

Специфични разходи за преработка на растителни култури

 

4030

OS

Специфични разходи за преработка на краве мляко

 

4045

OS

Специфични разходи за преработка на мляко от други животни

 

-

4070

OS

Специфични разходи за преработка на месо и други животински продукти

 

4090

OS

Други специфични разходи при другите доходоносни дейности

 

5010

FO

Текущо поддържане на сградите и подобрения на земята

 

5020

FO

Електроенергия

 

5030

FO

Горива за отопление, общо

 

5031

FO

от които природен газ и синтетични газове

 

5032

FO

от които нефт и нефтени продукти

 

5033

FO

от които твърди изкопаеми горива

 

5034

FO

от които възобновяеми горива (дърво, слама, биогаз, ...)

 

5040

FO

Вода

 

5051

FO

Земеделска застраховка

 

5055

FO

Други застраховки на стопанството

 

5061

FO

Данъци и други налози

 

5062

FO

Данъци и други разноски за земята и сградите

 

5070

FO

Платен наем, общо

 

5071

FO

от които наем, платен за земя

 

5080

FO

Платени лихви и финансови разходи

 

5090

FO

Други общи разходи на земеделското стопанство

 

—“

и)

обяснителните бележки към таблица Н се изменят, както следва:

1)

бележките за кодове 4040, 4050 и 4060 се заличават, а след бележката за код 4030 се добавя следната бележка:

„4045.

Специфични разходи за преработка на мляко от други животни

Съставки, суровини или полупреработени продукти, собствени или закупени, и други специфични разходи за преработка на мляко от други животни (напр. биволици, овце, кози), напр. специфичните опаковки или разходите за маркетинг. Разходите за работна сила, работа по договор и механизация не се включват; те са включени в съответните разходни кодове.“;

2)

бележката за код 5030 се заменя със следното:

„5030.

Горива за отопление (общо)

Стойността на общото потребление на закупените горива за отопление за търговската дейност на земеделското стопанство, включително отоплението на оранжериите. Тази категория включва потреблението на закупени изкопаеми горива за отопление: природен газ и синтетични газове, нефт, нефтени продукти и твърди изкопаеми горива, както и потребление на закупени горива от възобновяеми източници (напр. дърво, слама, пелети, биогаз).

5031.

От които природен газ и синтетични газове

Общото потребление на природен газ и други, синтетични газове на базата на изкопаеми горива, за търговската дейност на земеделското стопанство, включително отоплението на оранжериите.

5032.

От които нефт и нефтени продукти

Общото потребление на нефт и нефтени продукти за търговската дейност на земеделското стопанство, включително отоплението на оранжериите.

5033.

От които твърди изкопаеми горива

Общото потребление на твърди изкопаеми горива (напр. въглища) за търговската дейност на земеделското стопанство, включително отоплението на оранжериите.

5034.

От които възобновяеми горива

Общото потребление на възобновяеми горива (напр. дърва, слама, пелети, биогаз) за търговската дейност на земеделското стопанство, включително отоплението на оранжериите.

Данните, свързани с променливи 5031, 5032, 5033 и 5034 се предоставят на доброволен принцип от отчетната 2023 г. и задължително — от отчетната 2025 година.“;

й)

таблица I („Земеделски култури“) се изменя, както следва:

i)

във втората част на таблицата записите под заглавието „Корени и грудки“ се заменят със следното:

Кореноплодни и грудкови

10300

Картофи (включително ранни картофи и картофи за семе)

10310

— от тях картофи за нишесте

10390

— от тях други картофи

10400

Захарно цвекло (с изключение на семена)

10500

Други кореноплодни, фуражно цвекло и фуражни растения от семейство Brassicae, отглеждани за корени или стъбла, и други фуражни кореноплодни и грудкови растения, некласифицирани другаде“

ii)

четвъртата част от таблицата с кодове за липсващи данни се заменя със следното:

„Кодовете за липсващи данни се избират от списъка по-долу:

Код (***)

Описание

0

Код 0 се въвежда, когато няма липсващи данни.

1

Код 1 следва да се въведе, когато площта, заета от дадена култура, не може да бъде докладвана — например при продажба на продукти от търгуеми култури, изкупени на зелено или произхождащи от земя, отдавана нередовно под аренда за по-малко от 1 година.

2

Код 2 следва да се въведе, когато поради условията на продажба действителната продукция не може да бъде посочена в квинтали (или в хектолитри за вино и свързаните с него продукти) или когато действителна продукция няма.

4

Код 4 следва да се въведе, когато площта, заета от дадена култура, не може да бъде докладвана и действителна продукция няма или действителната продукция не може да бъде посочена в квинтали (или в хектолитри за вино и свързаните с него продукти).“

к)

в обяснителните бележки за групите информация в таблица I, бележката за записите под I.PR („Производство“) се заменя със следното:

„I.PR Производство

За тази група информация трябва да се въведат данни за продукцията (PR) — количествата култури (Q), произведени през отчетната година (с изключение на всички загуби на полето и в земеделското стопанство). Тези количества се посочват за основните продукти на стопанството (без страничните продукти).

Тези количества следва да се посочват в квинтали (100 kg), с изключение на виното и свързаните с него продукти, които се изразяват в хектолитри. Когато поради условията на продажба действителната продукция не може да бъде посочена в квинтали, следва да се въведе код 2 (липсващи данни).

За код 10790 „Други зеленчуци“ и код 90900 „Други“ не следва да се предоставя количество.“;

л)

в таблица К („Продукти и услуги, свързани с животни“), втората част относно описанието на продуктите и услугите и третата част относно кодовете за липсващи данни се заменят със следното:

„Код (*)

Описание

261

Краве мляко

262

Биволско мляко

311

Овче мляко

321

Козе мляко

330

Вълна

531

Яйца, предназначени за консумация от човека (всички птици)

532

Яйца за люпене (всички птици)

700

Мед и пчелни продукти

800

Оборски тор

900

Други животински продукти

1100

Отглеждане по договор

1200

Други видове услуги, свързани с животни


Код (**)

Описание

0

Код 0 се въвежда, когато няма липсващи данни.

2

Код 2 следва да се въведе, когато поради условията на продажба действителната продукция не може да бъде посочена в квинтали (или в хиляди броя яйца).

4

Код 4 следва да се въведе, когато има само запаси и няма действителна продукция.“

м)

обяснителните бележки към таблица К се изменят, както следва:

i)

бележката за код 1100 се заменя със следното:

„1100.

Отглеждане по договор

Сумата на приходите за отглеждане по договор, състояща се предимно от плащания за предоставени услуги, когато стопанинът не поема икономическия риск, свързан обикновено с отглеждането и угояването на тези животни, напр.: едър рогат добитък, овце, кози, свине, домашни птици.“;

ii)

бележките за кодовете за липсващи данни се заличават;

iii)

третият абзац под заглавието „Групи информация в таблица К“ се заменя със следното:

„За услуги, свързани с животни, като отглеждане по договор (код 1100) и други (код 1200), единствената информация, която се предоставя, се отнася до приходите, които следва да бъдат записани като информация за продажбите (SA) в колоната за стойност (V).“;

н)

в таблица L („ДДД, пряко свързани със стопанството“), втората част относно описанието на ДДД и третата част относно кодовете за липсващи данни се заменят със следното:

„Код (*)

Описание

261

Преработка на краве мляко

263

Преработка на мляко от други животни

900

Преработка на месо или други продукти от животински произход

1010

Преработка на култури

1020

Лесовъдство и дървообработване

2010

Работа по договор

2020

Туристически услуги, настаняване, обществено хранене и други развлекателни дейности

2030

Производство на енергия от възобновяеми източници

9000

Други видове ДДД, пряко свързани със стопанството


Код (**)

Описание

0

Код 0 се въвежда, когато няма липсващи данни.

1

Код 1 следва да се въведе в случай на продукция, получена чрез преработка на закупени животни или продукти от животински или растителен произход.

2

Код 2 следва да се въведе, когато поради условията на продажба действителната продукция не може да бъде посочена в квинтали.

4

Код 4 следва да се въведе, когато има само запаси и няма действителна продукция. “

о)

обяснителните бележки към таблица L се изменят, както следва:

i)

бележката за код 262 се заменя със следното:

„263.

Преработка на мляко от други животни, напр. биволско, овче, козе мляко“;

ii)

бележките за кодовете за липсващи данни се заличават;

iii)

вторият абзац под заглавието „Групи информация в таблица L“ („Количество (колона Q)“) се заменя със следното:

„При преработените млечни продукти (кодове 261 и 263) количеството мляко в течно състояние се посочва независимо от формата, в която се продава, консумира в земеделското стопанство или използва за заплащане в натура или за целите на стопанството (сметана, масло, сирене и др.).“;

п)

таблица М („Субсидии“) и прилежащите обяснителни бележки се заменят със следното:

„Структура на таблицата

 

Категория субсидия/административна информация

Код (*)

 

 

 

Финансиране

Код (**)

 

 

 

Основна единица

Код (***)

 

 

Група на информацията

Колони

Брой основни единици

Стойност

Тип

N

V

T

S

Субсидия

 

 

AI

Административна информация

 

 

Категориите се избират от списъка по-долу:

Код (*)

Група

Описание на категориите

 

Колони

N

V

T

 

 

Отделени от производството плащания

 

 

 

 

1250

S

Основно подпомагане на доходите за устойчивост

 

 

 

1300

S

Допълнително преразпределително подпомагане на доходите за устойчивост

 

 

 

1400

S

Схеми за климата, околната среда и хуманното отношение към животните (екосхеми)

 

 

 

1600

S

Допълнително подпомагане на доходите за млади земеделски стопани

 

 

 

1700

S

Плащания за дребни земеделски стопани

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Обвързано с производството подпомагане на доходите

 

 

 

 

 

 

Полски култури

 

 

 

 

 

 

Зърнено-житни култури, маслодайни семена и протеинови култури

 

 

 

 

23111

S

Зърнено-житни култури

 

 

 

23112

S

Маслодайни семена

 

 

 

23114

S

Протеинови и бобови култури

 

 

 

2312

S

Картофи

 

 

 

23121

S

От тях картофи за нишесте

 

 

 

2313

S

Захарно цвекло

 

 

 

 

 

Технически култури

 

 

 

 

23141

S

Лен

 

 

 

23142

S

Коноп

 

 

 

23143

S

Хмел

 

 

 

23144

S

Захарна тръстика

 

 

 

23145

S

Цикория

 

 

 

23149

S

Други технически култури

 

 

 

2315

S

Зеленчуци

 

 

 

2316

S

Земя под угар

 

 

 

2317

S

Ориз

 

 

 

2319

S

Полски култури, които не са определени

 

 

 

2320

S

Постоянно затревени площи

 

 

 

2321

S

Сух фураж

 

 

 

2322

S

Специално плащане за култура — памук

 

 

 

2323

S

Национална програма за преструктуриране на сектора на памука

 

 

 

2324

S

Производство на семена

 

 

 

 

 

Трайни насаждения

 

 

 

 

23311

S

Ягодоплодни насаждения

 

 

 

23312

S

Черупкови плодове

 

 

 

2332

S

Семкови и костилкови плодове

 

 

 

2333

S

Цитрусови насаждения

 

 

 

2334

S

Маслинови насаждения — маслиново масло и трапезни маслини

 

 

 

2335

S

Лозя

 

 

 

2339

S

Трайни насаждения, неупоменати другаде

 

 

 

 

 

Животни

 

 

 

 

2341

S

Мляко и млечни продукти

 

 

 

2342

S

Говеждо и телешко

 

 

 

2343

S

Едър рогат добитък (видът не е уточнен)

 

 

 

2344

S

Овце и кози

 

 

 

2345

S

Свине и домашни птици

 

 

 

2346

S

Копринени буби

 

 

 

2347

S

Пчелни продукти

 

 

 

2349

S

Животни, неупоменати другаде

 

 

 

2410

S

Дървесни култури с кратък цикъл на ротация

 

 

 

2490

S

Други обвързани с производството плащания, неупоменати другаде

 

 

 

 

 

Безвъзмездни помощи и субсидии от изключителен характер

 

 

 

 

2810

S

Плащания в случай на бедствия

 

 

 

2890

S

Други безвъзмездни помощи и субсидии от изключителен характер

 

 

 

2900

S

Други директни плащания, неупоменати другаде

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Развитие на селските райони

 

 

 

 

3100

S

Инвестиции, включително в напояване

 

 

 

3200

S

Установяване на млади земеделски стопани и нови земеделски стопани и стартиране на стопанска дейност в селските райони

 

 

 

3310

S

Управленски задължения (свързани с околната среда, климата и др.) (с изключение на задължения във връзка с хуманното отношение към животните и с биологичното земеделие)

 

 

 

3320

S

Плащания за хуманно отношение към животните

 

 

 

3350

S

Биологично земеделие

 

 

 

3400

S

Специфични за района неблагоприятни аспекти, произтичащи от някои задължителни изисквания (напр. „Натура 2000“, Рамковата директива за водите)

 

 

 

3500

S

Природни или други специфични за района ограничения

 

 

 

 

S

Горско стопанство/инвестиции в непроизводствени дейности

 

 

 

 

3610

S

Инвестиции в развитието на горските площи и подобряването на жизнеспособността на горите

 

 

 

3620

S

Плащания по „Натура 2000“ за лесовъдство, горско-екологични услуги и услуги в областта на климата и подпомагане на опазването на горите

 

 

 

3750

S

Подпомагане за възстановяване на потенциала за селскостопанско производство, влошен от природни бедствия и катастрофи, и въвеждане на подходящи действия за предотвратяване

 

 

 

3760

S

Инструменти за управление на риска

 

 

 

3900

S

Други плащания за развитие на селските райони

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Безвъзмездни помощи и субсидии за разходи

 

 

 

 

4100

S

Заплати и социални осигуровки

 

 

 

4200

S

Горива

 

 

 

 

 

Животни

 

 

 

 

4310

S

Фураж за тревопасни животни

 

 

 

4320

S

Фураж за свине и домашни птици

 

 

 

4330

S

Други разходи за животни

 

 

 

 

 

Растителни култури

 

 

 

 

4410

S

Семена

 

 

 

4420

S

Торове

 

 

 

4430

S

Растителна защита

 

 

 

4440

S

Други специфични разходи за култури

 

 

 

 

 

Общи разходи на земеделското стопанство

 

 

 

 

4510

S

Електроенергия

 

 

 

4520

S

Горива за отопление, общо

 

 

 

4521

S

от които природен газ и синтетични газове

 

 

 

4522

S

от които нефт и нефтени продукти

 

 

 

4523

S

от които твърди изкопаеми горива

 

 

 

4524

S

от които възобновяеми горива

 

 

 

4530

S

Вода

 

 

 

4540

S

Застраховка

 

 

 

4550

S

Лихви

 

 

 

4600

S

Разходи за ДДД

 

 

 

4900

S

Други разходи

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Безвъзмездни помощи и субсидии за покупки на животни

 

 

 

 

5100

S

Покупки на мляко и млечни продукти

 

 

 

5200

S

Покупки на говеждо месо

 

 

 

5300

S

Покупки на овце и кози

 

 

 

5400

S

Покупки на свине и домашни птици

 

 

 

5900

S

Покупки на други животни

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9000

S

Разлики спрямо предходните отчетни години

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Задължения на държавите членки във връзка с доброто земеделско и екологично състояние на земята (стандарти за ДЗЕС 2, 8 и 9)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10010

AI

ДЗЕС 2 за влажни зони и торфища

 

 

10011

AI

ДЗЕС 2: брой на хектарите влажни зони и торфища – постоянно затревени площи

 

 

10012

AI

ДЗЕС 2: брой на хектарите влажни зони и торфища – обработваема земя

 

 

10013

AI

ДЗЕС 2: брой на хектарите влажни зони и торфища – трайни насаждения

 

 

10300

AI

ДЗЕС 8: минималният дял обработваема земя, предназначена за непроизводствени площи и обекти

 

 

10310

AI

ДЗЕС 8: брой на хектарите на земя под угар

 

 

10311

AI

ДЗЕС 8: брой на хектарите тераси

 

 

10312

AI

ДЗЕС 8: брой на хектарите живи плетове, отделни дървета или групи дървета, редове от дървета

 

 

10313

AI

ДЗЕС 8: брой на хектарите синори, поземлени участъци или буферни ивици

 

 

10318

AI

ДЗЕС 8: брой на хектарите междинни култури

 

 

10319

AI

ДЗЕС 8: брой на хектарите с култури, които обогатяват почвата с азот

 

 

10324

AI

ДЗЕС 8: брой на хектарите канавки

 

 

10325

AI

ДЗЕС 8: брой на хектарите потоци

 

 

10326

AI

ДЗЕС 8: брой на хектарите малки езера

 

 

10327

AI

ДЗЕС 8: брой на хектарите малки влажни зони

 

 

10328

AI

ДЗЕС 8: брой на хектарите каменни стени

 

 

10329

AI

ДЗЕС 8: брой на хектарите каменни пирамиди

 

 

10330

AI

ДЗЕС 8: брой на хектарите с обекти с културна стойност

 

 

10400

AI

ДЗЕС 9: забрана за промяна на предназначението или разораване

 

 

10401

AI

ДЗЕС 9: брой на хектарите постоянно затревени площи в защитени зони по „Натура 2000“

 

 

10402

AI

ДЗЕС 9: брой на хектарите, обозначени като екологично чувствителни постоянно затревени площи в зони по „Натура 2000“, защитени съгласно ДЗЕС 9 и декларирани от земеделските стопани

 

 

10403

AI

ДЗЕС 9: брой на хектарите, обозначени като екологично чувствителни постоянно затревени площи извън зони по „Натура 2000“, защитени съгласно ДЗЕС 9 и декларирани от земеделските стопани, където е приложимо.

 

 

Кодовете, описващи как се финансира дадена субсидия, се избират от списъка по-долу:

Код (**)

Описание

0

Неприложимо: този код се използва за административна информация.

1

Субсидията се финансира единствено от бюджета на ЕС.

2

Мярката се съфинансира от ЕС и държавата членка.

3

Мярката не се финансира от бюджета на ЕС, а от други публични източници.

Кодовете за определяне на основните единици се избират от списъка по-долу:

Код (***)

Описание

0

Неприложимо: този код се използва за административна информация.

1

Субсидията се отпуска на глава животно.

2

Субсидията се отпуска на хектар.

3

Субсидията се отпуска на тон.

4

Земеделско стопанство/други: субсидията се отпуска за стопанството като цяло, или по начин, който не съответства на никоя от другите категории.

В таблица М „СУБСИДИИ“ се вписват безвъзмездните помощи и субсидиите, които стопанствата са получили през отчетната година от публични органи както на национално, така и на съюзно равнище. Тя включва също така административната информация относно плащанията за екологизиране.

Групи информация в таблица М

S   Субсидии

Безвъзмездните помощи и субсидиите се определят чрез категорията субсидия (S), финансирането и основните единици. За всяко вписване се указват броят на основните единици (N) и получената сума (V). Възможно е да има няколко вписвания за всяка категория субсидии, тъй като основните единици и/или източниците на финансиране могат да се различават.

По принцип безвъзмездните помощи и субсидиите, вписвани в таблица М, се отнасят до текущата отчетна година, независимо кога са получени плащанията (отчетната година съвпада с годината на подаване на заявлението). Изключение от това общо правило правят субсидиите за инвестиции и плащанията за развитие на селските райони, различни от плащания за райони с природни или други специфични ограничения, тъй като вписаните суми следва да отговарят на действително получените плащания през отчетната година (отчетната година съвпада с годината на плащане).

AI   Административна информация

Някои задължения на държавите членки във връзка с доброто земеделско и екологично състояние на земята (стандарти за ДЗЕС 2, 8 и 9) се определят по категория административна информация (AI). Броят на основните единици (N) и/или типът (Т) се указват за всяко вписване, както е посочено в таблицата.

Броят на основните единици (N) съответства на площта, обхваната от стандартите за ДЗЕС, изразена в хектари.

Типът (Т) се отнася до прилагането на ДЗЕС на равнище стопанство и се избира от списъка по-долу:

Код

Описание

1

Стопанството е задължено да спазва административното изискване.

2

Стопанството се ползва от изключение, посочено в ДЗЕС.“


ПРИЛОЖЕНИЕ II

Приложение VIII към Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/220 се изменя, както следва:

(1)

в таблица J („Животновъдна продукция“) втората част се заменя със следното:

„Структура на таблицата

Категория животни

Код (*)


 

 

Колони

Група на информацията

Среден брой

Брой

Стойност

А

N

V

AN

Среден брой

 

-

-

RN

Референтен брой

-

 

-“

OV

Оценка в началото на периода

-

 

 

CV

Оценка в края на периода

-

 

 

PU

Покупки

-

 

 

SA

Общи продажби

-

 

 

SS

Продажби за клане

-

 

 

SR

Продажби за по-нататъшно отглеждане/за разплод

-

 

 

SU

Продажби с неизвестно предназначение

-

 

 

FC

Потребление в домакинството на стопанството

-

 

 

FU

Използване за целите на земеделското стопанство

-

 

 

(2)

в обяснителните бележки към таблица J след бележката относно „J.AN. Среден брой (да се въвежда само за колона А)“, се добавя следната бележка:

„J.RN. Референтен брой (да се въвежда само за колона N)

Референтният брой е броят на животните, които обикновено се намират в стопанството в даден момент. Той се използва за изчисляване на стандартната продукция на стопанството и неговия икономически размер. За разлика от средния брой (AN), той позволява да се отчете период, през който броят на добитъка в стопанството е по-малък или в него няма добитък за непредвиден период от време поради извънредно прекъсване на производствения цикъл (напр. огнища на болести).

Брой (колона N)

Броят на животните следва да бъде посочен в глави или в кошери (за пчели) с точност до две цифри след десетичния знак.

Тази информация не следва да се предоставя за други животни (категория 900).

Данните, отнасящи се до променливата „J.RN. Референтен брой“, могат да бъдат предоставени в изключителни случаи (напр. болест в стопанството или умъртвяване по санитарни причини), считано от отчетната 2022 година. Подаването е доброволно.“


  翻译: