6.3.2014   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 67/71


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно относно Европейски фондове за дългосрочни инвестиции“

COM(2013) 462 final — 2013/0214 (COD)

2014/C 67/13

Докладчик: г-н Michael SMYTH

На 4 юли 2013 г. Европейският парламент и на 17 юли 2013 г. Съветът решиха, в съответствие с член 114 и член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз, да се консултират с Европейския икономически и социален комитет относно

Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно Европейски фондове за дългосрочни инвестиции

COM(2013) 462 final — 2013/0214 (COD).

Специализирана секция „Икономически и паричен съюз, икономическо и социално сближаване“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 4 октомври 2013 г.

На 493-тата си пленарна сесия, проведена на 16 и 17 октомври 2013 г. (заседание от 16 октомври 2013 г.), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 150 гласа „за“, 2 гласа „против“ и 1 глас „въздържал се“.

1.   Заключения и препоръки

1.1

ЕИСК приветства предложението на Комисията за регламент относно установяването на трансгранична продуктова рамка за дългосрочни инвестиции. Въвеждането на европейски фондове за дългосрочни инвестиции (ЕФДИ) ще помогне да се стимулира търсенето на важни дългосрочни активи от страна на инвеститорите.

1.2

Фактът, че ЕФДИ могат да се предлагат само съгласно разпоредбите на Директивата относно лицата, управляващи алтернативни инвестиционни фондове, и са длъжни да инвестират най-малко 70 % от средствата си в допустими дългосрочни проекти като материални и социални инфраструктури и МСП, би трябвало да гарантира създаването на стабилни инвестиционни продукти.

1.3

ЕИСК приема повечето от анализите на Комисията относно очакваното търсене на ЕФДИ и съществуващите регулаторни бариери, които понастоящем пречат на институционалните инвеститори и инвеститорите на дребно да инвестират в нови проекти за трансгранична инфраструктура. Предложеният регламент има потенциала да стимулира изграждането на значим единен пазар за инвестиции в дългосрочни проекти.

1.4

Предложението на Комисията за въвеждане на фондове от затворен тип, които да бъдат отворени за институционалните инвеститори и за инвеститорите на дребно, е може би най-добрият подход, особено като се има предвид вероятната поява на вторичен пазар на дялове или акции в ЕФДИ.

1.5

Тъй като предложеният регламент представлява новаторски подход по отношение на европейските инвестиционни пазари, прилагането му трябва да се наблюдава внимателно. ЕИСК приветства предложението за наблюдение на развитието на пазара на ЕФДИ. В случай че инициативата не успее да спомогне за разработването на пазар за дългосрочни трансгранични инвестиции, би трябвало да бъдат извършени допълнителна оценка, преценка и реформи, с цел да бъдат преодолени слабостите и да бъде допълнително увеличена привлекателността на ЕФДИ.

2.   Контекст на предложения регламент

2.1

На 26 юни 2013 г. Европейската комисия представи предложение за регламент относно Европейски фондове за дългосрочни инвестиции заедно с обстойна оценка на въздействието (1). Комисията посочва, че основната цел на създаването на подобен трансграничен механизъм за осигуряване на средства е да се повиши обемът на небанковото финансиране за дружествата в ЕС, които се нуждаят от достъп до дългосрочен капитал за целите на проекти, свързани с:

инфраструктура, например в областта на транспорта, комуникациите, енергетиката или образованието;

инвестиции в дружества, чиито акции не се котират – на практика това са главно МСП;

инвестиции в недвижимо имущество (сгради) или пряко закупуване на инфраструктурни активи;

инвестиции в социална инфраструктура, иновационна инфраструктура и опазване на климата.

2.2

Предложенията на Комисията съответстват на подхода, възприет в Зелената книга относно дългосрочното финансиране на европейската икономика (2), който беше одобрен от ЕИСК през юли 2013 г (3). Както показва заглавието на регламента, акцентът се поставя върху стимулирането и улесняването на по-голям обем на дългосрочните инвестиции в цяла Европа. Подобни дългосрочни инвестиции трябва да станат по-широко достъпни и привлекателни за инвеститорите.

2.3

Необходимо е да се предприемат действия на европейско равнище, тъй като проучването на Комисията показва някои аномалии, непоследователност и разпокъсаност при предоставянето на механизми за осигуряване на дългосрочни инвестиции в целия Европейски съюз. Тези непоследователности в режимите за дългосрочните фондове в Германия, Обединеното кралство, Франция, Ирландия, Нидерландия, Италия и Люксембург са разгледани много подробно в Приложение 2 към съпътстващата оценка на въздействието. Според Комисията няма съгласувани трансгранични стандарти за това какво представляват, за кого могат да бъдат подходящи и как функционират дългосрочните активи и инвестиции.

2.4

Настоящата трансгранична рамка за инвестиции – законодателството относно предприятията за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа (ПКИПЦК) – се отнася за създаването на портфейли от ликвидни прехвърлими ценни книжа като облигации и акции. Класовете активи, които са изключени от ПКИПЦК, а именно дългосрочните активи като инфраструктура и имущество, са изключително важни за осигуряването на устойчив растеж. Инструментите за дългосрочни инвестиции обикновено са непрехвърлими и ликвидни, нямат вторични пазари и често изискват значителни начални капиталови ангажименти. Тези фактори могат да възпрат дори и най-големите институционални инвеститори.

2.5

Комисията набелязва три групи рискове, които обикновено се свързват с инвестициите в дългосрочни активи:

риска от подвеждане на инвеститорите относно естеството на рисковете на дългосрочните активи;

риска, свързан с неликвидността на дългосрочните активи и

риска, че наличните дългосрочни фондове не разполагат с достатъчно експертен опит за подбор на активи, мониторинг на проекти и напасване на профилите за възвръщаемост към потенциалните потребности на клиента.

2.5.1

До момента фондовете за дългосрочни инвестиции не се радват на особен успех най-вече поради тези рискове. Такива фондове не винаги постигат планираните резултати и инвеститорите понякога биват заблуждавани относно очакваната възвръщаемост. Някои факти сочат за заблуждаващи продажби от страна на фондове. Комисията отчита нуждата от подходяща система за надлежна проверка и професионално управление на такива фондове за дългосрочни инвестиции. В регламента се поставя силен акцент върху изготвянето на подходящи информационни и маркетингови материали. ЕФДИ, предназначени за инвеститорите на дребно, ще се предлагат под формата на пакетен инвестиционен продукт на дребно, за който ще трябва да се разработи основен информационен документ („PRIP KID“) с цел маркетинга му сред инвеститорите на дребно. Инвеститорите на дребно ще трябва отчетливо и ясно да бъдат предупреждавани по отношение на затворения характер на механизма, неговия инвестиционен хоризонт и липсата на права за ранно погасяване.

2.6

Комисията счита, че за периода до 2020 г. Европа ще се нуждае от финансиране за инфраструктурни проекти от порядъка на 1 500 до 2 000 млрд. евро и това свидетелства за необходимостта от мащабно финансиране. Проведената консултация при изготвянето на оценката на въздействието от Комисията събра значителни доказателства за интерес от страна на инвеститорите (както институционални, така и тези на дребно) към подобен ЕФДИ.

3.   Основни елементи на предложението

3.1

Основният пункт, към който е насочено вниманието, е неоптималното развитие и функциониране на пазара за инструменти за дългосрочно финансиране в целия ЕС. По-конкретно се посочва, че фондовете са по-малки, отколкото биха могли да бъдат; разходите за управлението им са по-високи, отколкото би трябвало да бъдат и във всички държави членки инвеститорите на дребно разполагат с много ограничен избор на фондове. За да се намери решение на ситуацията, са необходими действия на европейско равнище. Ето защо Комисията предлага да се създаде единен пазар за фондове за дългосрочни инвестиции.

3.2

Набелязани са седем политически опции въз основа на способността им да спомогнат за постигането на тези оперативни цели. Тези опции варират от запазване на съществуващото положение; създаване на доброволен продуктов етикет и код; добавяне на някои дългосрочни активи към обхвата на ПКИПЦК; лансиране на дългосрочен инвестиционен продукт от затворен тип по модела на ПКИПЦК, отворен единствено за институционални инвеститори; лансиране на същия продукт, който обаче ще бъде отворен за лица, разполагащи с големи парични средства; създаване на нов фонд с регламентирана по-силна защита за инвеститорите и без права за обратно изкупуване, отворен за всички инвеститори, в това число инвеститори на дребно; и накрая създаване на същия фонд, но с права за обратно изкупуване след първоначален период, през който инвеститорите няма да имат правото да изтеглят инвестициите си.

3.3

От тези седем опции е предпочетена шестата – нов Европейски фонд за дългосрочни инвестиции (ЕФДИ), отворен за всички инвеститори без права за обратно изкупуване. Тази опция е сходна с моделите, които съществуват в онези държави членки, в които е разрешено в инвестициите да участват и инвеститорите на дребно.

3.4

Съгласно предложението на Комисията ЕФДИ ще оперират като нова категория разрешен фонд от затворен тип под режима на Директивата относно лицата, управляващи алтернативни инвестиционни фондове. Тъй като законодателната рамка за ЕФДИ е под формата на регламент на Европейския парламент и Съвета, тя ще е пряко приложима във всички държави членки на ЕС, без да е необходимо по-нататъшно транспониране. Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA) ще изготви регулаторни технически стандарти за някои аспекти на режима.

3.5

ЕФДИ са предназначени за инвестиции в дългосрочни активи, съответстващи на жизнения цикъл на фонда. Цялостният замисъл и ориентация на структурата ще бъдат насочени към дългосрочни активи, като например инфраструктурни проекти. Комисията определя правила за начина, по който може да бъде инвестиран портфейлът на даден ЕФДИ. Най-малко 70 % трябва да се инвестират в дългосрочни активи и не повече от 30 % – в активи, допустими за инвестиране от страна на дадено ПКИПЦК. Ограничението от 70 %, свързано със съдържанието на портфейла, не се прилага за първите 5 години на ЕФДИ, в продължение на 12 месеца от съществуването на ЕФДИ, ако схемата се стреми да набере нов капитал, и в края на жизнения цикъл на фонда, след като той започне да продава активи в съответствие с политиката си за обратно изкупуване.

3.6

ЕФДИ трябва да бъдат от затворен тип с определен срок. Инвеститорите нямат право да отправят искания за обратно изкупуване на своите инвестиции преди края на този срок. Продължителността на определения срок ще се обуславя от естеството на активите, които ЕФДИ ще се стреми да придобие и запази. Следователно съществува взаимовръзка между инвестиционния хоризонт на дългосрочните активи, които ще бъдат придобити, и хоризонта на обратно изкупуване на ЕФДИ. ESMA следва да разработи регулаторни технически стандарти, за да очертае по-подробно обстоятелствата, свързани със съответствието на жизнения цикъл на ЕФДИ с жизнения цикъл на всеки един от отделните му активи.

3.7

В член 17 от предложения регламент се предвижда появата на вторичен пазар на дялове или акции в ЕФДИ. Той би осигурил ликвидност на онези инвеститори, които биха искали да осребрят част или всички притежавани от тях дялове и не би засегнал основното финансиране на проектите в рамките на самите ЕФДИ.

3.8

ЕФДИ ще бъдат инвестиционни продукти по смисъла на Директивата за пазарите на финансови инструменти и следователно ще подлежат на всички изисквания на тази директива по отношение на маркетинга, продажбите и оповестяването.

3.9

ЕФДИ изглеждат положително явление както заради създаването на нов продуктов етикет и паспорт за продажби на дребно за дългосрочния актив/сектора от затворен тип, така и защото са потенциален източник на финансиране за некотираните дружества от ЕС. Оценката на Комисията е, че има интерес към подобен продукт от страна на мениджърите и инвеститорите и той ще представлява интерес за сектора на инфраструктурата като алтернативен източник на финансиране.

3.10

Предвид новаторския характер на предложения регламент, въпросите за мониторинга и оценката добиват още по-голямо значение. Комисията отчита това и предлага да се наблюдава растежът или другите тенденции в развитието на пазара за ЕФДИ през първоначален период от вероятно четири години. Ключови показатели като броят на създадените фондове с трансгранично действие, средният размер на ЕФДИ, мненията на инвеститорите и относителният размер на финансирането в зависимост от инфраструктурата, вида собственост, МСП и др., ще позволят да се направи преценка на успеха или неуспеха на тази инициатива. В случай че инициативата не успее да спомогне за разработването на пазар за дългосрочни трансгранични инвестиции, би трябвало да бъдат извършени допълнителна оценка, преценка и реформи, с цел да бъдат преодолени слабостите и да бъде допълнително увеличена привлекателността на ЕФДИ.

Брюксел, 16 октомври 2013 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Henri MALOSSE


(1)  SWD(2013) 231 final.

(2)  COM(2013) 150 final/2.

(3)  ОВ C 327 от 12.11.2013 г. стр. 11-14.


  翻译: