ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ
Брюксел, 2.2.2022
COM(2022) 32 final
2022/0021(COD)
Предложение за
РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА
за изменение на Регламент (ЕС) № 1025/2012 по отношение на решенията на европейските организации за стандартизация относно европейски стандарти и европейски стандартизационни документи
(текст от значение за ЕИП)
ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ
1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО
•Основания и цели на предложението
Европейските организации за стандартизация (ЕОС) са частни организации, които имат специална роля в рамките на европейската система за стандартизация. Както е посочено в Регламент (ЕС) № 1025/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 г., европейската стандартизация се организира от и за заинтересованите страни въз основа на национално представителство (в Европейския комитет за стандартизация, CEN, и Европейския комитет за стандартизация в електротехниката, CENELEC) и на пряко участие на членовете (в Европейския институт за стандарти в далекосъобщенията, ETSI). Когато Комисията отправи искане за стандартизация, европейските организации за стандартизация (определени в Регламент (ЕС) № 1025/2012) са единствените органи, които могат да издават стандарти и стандартизационни документи. Те правят това в съответствие със специфичните процедури, посочени в член 10 от Регламент (ЕС) № 1025/2012 („Регламента относно стандартизацията“). В Регламента относно стандартизацията също така се предвижда, че Европейският съюз може да подпомага финансово европейските организации за стандартизация.
Европейските организации за стандартизация са определени в член 2, точка 8 и в приложение I към Регламента относно стандартизацията. Има три европейски организации за стандартизация: CEN, CENELEC и ETSI. Те са единствените, които могат да извършват възложена от Комисията работа по стандартизация в подкрепа на законодателството и политиките на ЕС.
Това е така главно по исторически причини. През 80-те години на миналия век, когато бяха създадени настоящите европейски организации за стандартизация и бе определена тяхната роля в изготвянето на стандарти, в основата на системата бяха поставени най-вече заинтересованите страни от Европейския съюз.
Днес ситуацията е различна, след като вътрешното управление на ЕОС, процедурите им за вземане на решения и членската им структура претърпяха множество промени. Европейските организации за стандартизация вече си сътрудничат с широк кръг заинтересовани страни, включително от трети държави, и им позволяват да участват не само в техническата работа, но и във вътрешните им процеси за определяне на политиката и вземане на решения. Това сътрудничество се приветства, но когато европейските организации за стандартизация следва да се съсредоточат върху подкрепата за законодателството и политиките на ЕС, са необходими гаранции за стабилността на процедурите и за балансирано представителство на интересите на заинтересованите страни в съответствие със стратегическите приоритети и законодателните нужди. Това се отнася по-специално за вътрешните решения за разработване на стандарти и стандартизационни документи, поискани от Комисията въз основа на член 10, параграф 1 от Регламента относно стандартизацията. Тези вътрешни решения могат да обхващат решенията за приемане на искания за стандартизация, за приемане на нови работни задачи и за приемане, преразглеждане или отмяна на европейски стандартизационни документи. В тези случаи, особено когато европейските организации за стандартизация подкрепят прилагането на законодателството на ЕС и разработват стандарти, които са от основно значение за широката общественост в ЕС и за предприятията, вътрешното управление на европейските организации за стандартизация трябва надлежно да отчита позицията на всички европейски заинтересовани страни (включително малките и средните предприятия и организациите на гражданското общество). Това е още по-важно предвид факта, че някои европейски организации за стандартизация са съставени предимно от икономически оператори с право на глас, а в някои случаи участието на организации на гражданското общество и публичните органи е ограничено.
Поради това е необходимо да се внесе повече яснота, за да се гарантира, че целият вътрешен процес на вземане на решения при издаването на стандарти и стандартизационни документи, поискани от Комисията въз основа на член 10, параграф 1 от Регламента относно стандартизацията, е в съответствие с очакванията, които имат институциите на ЕС по отношение на разработващ стандарти орган, официално признат за европейска организация за стандартизация.
Изискването за определено представителство и правомощия за вземане на решения на националните органи за стандартизация по отношение на поисканите от Комисията стандарти ще въведе достатъчно механизми за взаимозависимост и взаимоограничаване, за да се гарантира съгласуваност със законодателството и политиките на ЕС.
•Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката
Комисията обяви, че ще предложи изменение на Регламент (ЕС) № 1025/2012, в своята инициатива „Актуализиране на новата промишлена стратегия за 2020 г.“ (COM(2021) 350), заедно със стратегия за стандартизацията, която е представена заедно с настоящото предложение.
•Съгласуваност с други политики на Съюза
Предложеното законодателно изменение е в съответствие с политическото значение на стандартите, подчертано в други ключови инициативи на Комисията, например „Изграждане на цифровото бъдеще на Европа“ (COM(2020) 67), „Global Gateway“ (JOIN(2021) 30) или изявлението на Съвета, в което се приветства „намерението на Комисията да разработи стратегия за стандартизация [...] с цел да се укрепи европейската система за стандартизация и нейното управление“ (Заключения на Съвета от 9.6.2020 г.).
2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ
•Правно основание
Правното основание на инициативата е член 114 от Договора за функционирането на Европейския съюз.
•Субсидиарност (за действия, за които ЕОС нямат изключителна компетентност)
Въпросът за субсидиарността не засяга настоящата инициатива. Тази инициатива е за изменение на регламент на ЕС, уреждащ европейската система за стандартизация. С нея се цели по-специално да се създадат гаранции за принципите на добро управление при изготвянето на стандарти, поискани от Комисията съгласно член 10, параграф 1 от Регламента относно стандартизацията. Настоящата инициатива ще засили ролята на националните представители (т.е. националните органи за стандартизация) в системата.
•Пропорционалност
Предложеното изменение на Регламент (ЕС) № 1025/2012 е много ограничено като обхват и е насочено към работата на европейските организации за стандартизация по отправено от Комисията искане. Тези искания следват мандат за публична политика, поради което е важно да се гарантират принципите на добро управление в съответствие с процеса на вземане на решения в ЕС. Предложението е в съответствие с принципа на пропорционалност, тъй като не надхвърля необходимото за постигане на целите да се гарантира, че националното представителство/участие за разработването на европейски стандарти и стандартизационни документи въз основа на искане по член 10 от Регламент (ЕС) № 1025/2012 е гарантирано на всеки етап от процеса.
•Избор на инструмент
Регламент за изменение на регламент.
3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО
•Консултации със заинтересованите страни
Комисията проведе целева консултация със заинтересованите страни по този въпрос (по-специално с европейските организации за стандартизация, националните органи за стандартизация, държавите — членки на ЕС, и заинтересованите страни от промишлеността и гражданското общество). На тези заинтересовани страни беше дадена възможност да изразят становищата си и да дадат своя принос към работата на Комисията.
По време на консултацията относно пътната карта за стратегията за стандартизацията заинтересованите страни предоставиха ценна обратна информация за управлението и прозрачността на европейската система за стандартизация на портала на Комисията за по-добро законотворчество. Комисията получи подобна обратна информация чрез изготвените от европейските организации на заинтересованите страни доклади по член 24, параграф 2 от Регламента относно стандартизацията.
•Оценка на въздействието
Комисията не извърши оценка на въздействието за тази инициатива. Предложената инициатива се отнася за административните решения в рамките на европейските организации за стандартизация след отправено от Комисията искане въз основа на политическа или правна необходимост. Тези административни решения обхващат управленските/административните решения за политиките на Съюза. Въздействието на тези административни решения е ограничено до определени заинтересовани страни. В заключение, не беше необходима оценка на въздействието и свързаната с нея обществена консултация, тъй като изменението ще бъде/е ограничено по обхват, преследва конкретни цели и внася технически изменения на съществуващото законодателство по въпроса за управлението.
4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА
Предложението няма въздействие върху бюджета на институциите на ЕС.
5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ
•Планове за изпълнение и механизми за мониторинг, оценка и докладване
С предложението се изменят само два члена.
За да се даде възможност на европейските организации за стандартизация, когато е необходимо, да адаптират своите вътрешни процедурни правила, изменението предвижда преходен период от шест месеца преди влизането му в сила.
Комисията ще подпомогне европейските организации за стандартизация да изменят вътрешните си правила за вземане на решения относно стандарти и стандартизационни документи, поискани от Комисията съгласно член 10, параграф 1 от Регламента относно стандартизацията.
2022/0021 (COD)
Предложение за
РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА
за изменение на Регламент (ЕС) № 1025/2012 по отношение на решенията на европейските организации за стандартизация относно европейски стандарти и европейски стандартизационни документи
(текст от значение за ЕИП)
ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,
като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 114 от него,
като взеха предвид предложението на Европейската комисия,
след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,
като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет,
в съответствие с обикновената законодателна процедура,
като имат предвид, че:
(1)С Регламент (ЕС) № 1025/2012 на Европейския парламент и на Съвета се установяват правила по отношение на създаването на европейски стандарти и европейски стандартизационни документи за продукти и услуги в подкрепа на законодателството и политиките на Съюза.
(2)В съответствие с член 10 от Регламент (ЕС) № 1025/2012 Комисията може да поиска от една или няколко европейски организации за стандартизация да изготвят европейски стандарт или европейски стандартизационен документ.
(3)Европейските стандарти и стандартизационни документи играят важна роля за вътрешния пазар. Например хармонизираните стандарти могат да се използват, за да се осигури презумпция, че когато са в съответствие с хармонизираните стандарти, предоставяните на пазара продукти отговарят на съществените изисквания, които са установени за тях в съответното законодателство на Съюза за хармонизация.
(4)През последните години практиките в европейските организации за стандартизация по отношение на вътрешното управление и процедурите за вземане на решения се промениха. В резултат на това европейските организации за стандартизация засилиха сътрудничеството си с международни и европейски заинтересовани страни. Това сътрудничество се приветства, тъй като допринася за прозрачния, открит, безпристрастен и основан на консенсус процес на стандартизация. Когато обаче европейските организации за стандартизация изпълняват искания за стандартизация в подкрепа на законодателството и политиките на Съюза, неограниченото участие на произволни заинтересовани страни във вътрешните им процедури за вземане на решения може да доведе до решения, които не отчитат изцяло интересите, целите и ценностите на Съюза, както и обществените интереси като цяло.
(5)Националните органи за стандартизация имат съществена роля в системата за стандартизация както на равнището на Съюза, в съответствие с Регламент (ЕС) № 1025/2012, така и на равнището на държавите членки. Поради това националните органи за стандартизация могат най-добре да гарантират, че интересите, целите на политиката и ценностите на Съюза, както и обществените интереси като цяло, са надлежно взети предвид в европейските организации за стандартизация. Необходимо е съответно да се засили тяхната роля в органите за вземане на решения на европейските организации за стандартизация, когато тези органи вземат решения относно европейски стандарти и европейски стандартизационни документи, поискани от Комисията съгласно член 10, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1025/2012.
(6)В органите за вземане на решения на европейските организации за стандартизация могат да участват не само националните органи за стандартизация, но и национални организации за стандартизация на присъединяващи се държави, на държави кандидатки и на потенциални държави кандидатки за членство в Съюза, наред с други. За да се избегне изключването на тези организации от участие в работата на съответните органи за вземане на решения, е необходимо само да се предвиди, че решенията в рамките на тези органи относно европейски стандарти и европейски стандартизационни документи, поискани съгласно член 10, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1025/2012, се вземат изключително от представители на националните органи за стандартизация, без да се налагат други изисквания по отношение на работата на органите за вземане на решения на европейските организации за стандартизация.
(7)За да се осигури ефективност на изискването решенията в рамките на органите за вземане на решения на европейските организации за стандартизация относно европейски стандарти и европейски стандартизационни документи, поискани от Комисията съгласно член 10, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 1025/2012, да се вземат изключително от представители на националните органи за стандартизация, е необходимо да се предвиди, че Комисията може да отправя такива искания само до европейски организации за стандартизация, които спазват това изискване.
(8)Поради това Регламент (ЕС) № 1025/2012 следва да бъде съответно изменен.
(9)За да се даде възможност на европейските организации за стандартизация да адаптират, когато е необходимо, своите вътрешни процедурни правилници към изискванията на настоящия регламент, началото на неговото прилагане следва да бъде отложено,
ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:
Член 1
Член 10 от Регламент (ЕС) № 1025/2012 се изменя, както следва:
1)
в параграф 1 първото изречение се заменя със следното:
„Комисията може в рамките на установените в Договорите ограничения на компетентността да поиска от една или няколко европейски организации за стандартизация да изготвят европейски стандарт или европейски стандартизационен документ в рамките на определен срок, при условие че съответната европейска организация за стандартизация спазва изискването по параграф 2а.“;
2)
вмъква се следният параграф 2а:
„2а.
Всяка европейска организация за стандартизация гарантира, че следните решения относно европейски стандарти и европейски стандартизационни документи в съответствие с посоченото в параграф 1 се вземат изключително от представители на националните органи за стандартизация в рамките на компетентния орган за вземане на решения на тази организация:
а) решения за приемане, отказ и изпълнение на искания за стандартизация;
б) решения за приемане на нови работни задачи;
в) решения за приемане, преразглеждане и отмяна на европейски стандарти или европейски стандартизационни документи.“.
Член 2
Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.
Той се прилага от … [до Службата за публикации: моля, въведете датата — 6 месеца след датата на влизане в сила на настоящия регламент].
Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.
Съставено в Брюксел на […] година.
За Европейския парламент
За Съвета
Председател
Председател