Единен патент в ЕС дава тласък на защитата на интелектуалната собственост и намалява свързаните разходи
Съгласно новият патент на ЕС (единна патентна закрила) изобретателите могат да подават едно заявление за защита на тяхното изобретение в 25 държави членки. Освен това схемата прави достъпа до патентна защита по-лесен, по-евтин и законово обезпечен.
ЗАКОНОДАТЕЛСТВО
Регламент (ЕС) № 1257/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2012 г. за осъществяване на засилено сътрудничество в областта на създаването на единна патентна закрила.
РЕЗЮМЕ
Регламент (ЕС) № 1257/2012 за единната патентна закрила (ЕПЗ) разширява европейската патентна система, като позволява дадено изобретение да бъде защитено във всички 25 участващи държави членки само с едно заявление. Новият патент може да намали разходите за превод на патента и свързаните разходи с до 80 %, като ще има единна годишна такса за подновяване, дължима на Европейското патентно ведомство (EPO).
До момента патентите в Европа се издават или на национално равнище или от EPO. Ако обаче даден европейски патент трябва да важи в дадена държава членка, притежателят на патента трябва да поиска валидиране във всяка държава, където се търси патентна защита. Таксите за превод и за ежегодно подновяване на тези патенти могат да струват доста скъпо и като цяло представляват тежест за ЕС.
Както се посочва в този регламент, патентът на ЕС има за цел да сложи край на сложността и разходите, свързани с действащата европейска патентна система. Например:
Засилено сътрудничество
Както този регламент, така и Регламент (ЕС) № 1260/2012 за осъществяване на засилено сътрудничество в областта на създаването на единна патентна закрила по отношение на приложимите правила за превод бяха приети от 25 държави членки по процедурата за засилено сътрудничество*. Неучастващите държави членки могат да се присъединят по-късно.
Единен патентен съд
Пакетът за патентна реформа включва Споразумение относно единен патентен съд. Този съд, създаден с международно споразумение, подписано на 19 февруари 2013 г., ще има специализирана юрисдикция по патентни спорове, като по този начин ще се избягва скъпото водене на множество дела в до 28 различни местни съдилища.
* Това позволява на държавите членки на ЕС, които желаят да работят за една обща цел, да правят това извън традиционното сътрудничество в Съюза, в този случай посредством междуправителствен договор.
ЗА СПРАВКА
Законодателство |
Влизане в сила |
Краен срок за транспониране в националното законодателство |
Официален вестник |
Регламент (EС) № 1257/2012 |
20.1.2013 г.Прилагане: от 01.01.2014 г. или от датата на влизане в сила на Споразумението за единен патентен съд, което настъпи последно. |
- |
OВ L 361, 31.12.2012 г. |
СВЪРЗАНИ АКТОВЕ
Регламент (EС) № 1260/2012 на Съвета от 17 декември 2012 г. за осъществяване на засилено сътрудничество в областта на създаването на единна патентна закрила по отношение на приложимите правила за превод. [ОВ L 361, 31.12.2012 г.]
Споразумение относно единен патентен съд [ОВ C 175, 20.6.2013 г.]
Последна актуализация: 04.03.2014