Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016R1036

Antidumpingová opatření

Antidumpingová opatření

 

PŘEHLED DOKUMENTŮ:

Nařízení (EU) 2016/1036 o ochraně před dumpingovým dovozem ze zemí mimo EU

CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?

Nařízení (EU) 2016/1036 stanoví pravidla EU pro ochranu obchodu na ochranu proti dumpingovému dovozu ze zemí mimo EU na trh EU.

Bylo třikrát pozměněno: nařízením (EU) 2017/2321, nařízením (EU) 2018/825 a nařízením Komise v přenesené pravomoci (EU) 2020/1173.

KLÍČOVÉ BODY

Nařízení (EU) 2016/1036 stanoví následující pravidla.

Podmínky

Před uložením antidumpingových opatření v souvislosti s dovozem výrobků musí být splněny čtyři podmínky:

  • dovoz musí být dumpingový – pokud je vývozní cena do EU menší, než je běžná hodnota*,
  • musí docházet k újmě* odvětví EU vyrábějícího obdobný výrobek*,
  • musí existovat příčinná souvislost mezi dumpingovým dovozem a újmou; a
  • antidumpingová opatření* nesmějí být proti zájmům EU – opatření by neměla způsobit větší újmu hospodářství celkově, než kolik přináší podpory do odvětví, které dovozy trpí.

Zahájení šetření na základě podnětu

  • Antidumpingový podnět k šetření podávají u Evropské komise výrobci EU vyrábějící daný výrobek nebo se podává jejich jménem, buď přímo, nebo prostřednictvím orgánů dané země EU. Odborové svazy mohou podněty podávat společně s odvětvím EU a stát se účastníky řízení. Za zvláštních okolností také může otevřít šetření dumpingu Komise z vlastního podnětu.
  • Jakýkoliv podnět k šetření musí obsahovat důkaz o existenci dumpingu, o újmě a příčinnou souvislost mezi dovozy označenými za dumpingové a údajnou újmou.
  • Kvůli ochraně důvěrných obchodních údajů musí být podány dvě verze podnětu: důvěrná verze a verze, která nemá důvěrnou povahu. První z nich bude přístupná pouze pro pracovníky Komise, kteří na případu přímo pracují. Verze, která nemá důvěrnou povahu, bude po otevření šetření na žádost přístupná všem účastníkům řízení.
  • Komise musí zhodnotit správnost a dostatečnost důkazů poskytnutých v podnětu, aby zjistila, zda existuje dostatečný základ odůvodňující zahájení šetření. Obecně se rozhodnutí musí přijmout do 45 dnů od podání podnětu.

Antidumpingové šetření

  • Jakmile se Komise rozhodne začít s šetřením, musí zveřejnit oznámení v Úředním věstníku Evropské unie. Kontaktuje všechny známé výrobce a všechny ostatní účastníky řízení a vyžádá si vyplnění dotazníků v rámci pevně stanovené lhůty.
  • Když existuje mnoho potenciálních účastníků řízení, může se Komise rozhodnout provést šetření na základě vzorku hospodářských subjektů (vyvážejících výrobců, výrobců EU, dovozců, uživatelů).
  • Podle původního nařízení (EU) 2016/1036 mohlo šetření trvat 9 měsíců před tím, než Komise případně mohla uložit prozatímní opatření na základě svých prozatímních závěrů.

Odhalení dumpingu

Tam, kde Komise na základě šetření uzná, že došlo k dumpingu, mohou být uložena následující opatření.

  • Lze zavést antidumpingová opatření na dovoz příslušného výrobku do EU, která mají obecně formu:
    • cla z hodnoty výrobku – procentuální podíl dovozní hodnoty dotčeného výrobku,
    • specifického cla – pevné hodnoty za určité množství zboží, např. 100 EUR na tunu výrobku nebo
    • cenového závazku – závazek vývozce k respektování minimálních dovozních cen.
  • Prozatímní opatření, když je Komise uloží, jsou na maximální dobu 6 měsíců. Po nich může následovat uložení konečných opatření, která zůstávají platná po dobu 5 let.
  • Cla platí dovozce v EU a vybírají je vnitrostátní celní orgány příslušných zemí EU.
  • Za určitých podmínek mohou být platná opatření přezkoumána (prozatímní přezkum). Rozsah tohoto přezkumu je obvykle omezen na jeden nebo více prvků původních opatření, např. na úroveň dumpingu anebo újmy, definici výrobku, formu opatření.
  • Po 5 letech platnost opatření, pokud přezkum před pozbytím platnosti nepovede k závěru, že pokud by platnost opatření skončila, dumping a újma by pravděpodobně pokračovaly nebo se opakovaly.
  • Dovozci mohou požádat o úplné nebo částečné vrácení zaplacených cel, pokud mohou prokázat, že bylo odstraněno nebo sníženo dumpingové rozpětí*, na jehož základě byla cla zaplacena.

Změna nařízení (EU) 2017/2321 zavádí metodologii výpočtu dumpingu, která se má používat u případů týkajících se dovozů ze členských zemí Světové obchodní organizace, kde dochází k podstatným zkreslením trhu v důsledku zásahů státu.

Změna nařízení (EU) 2018/825

Nařízení mimo jiné pojednává o následujících záležitostech.

  • Zkracuje dobu uložení prozatímních antidumpingových opatření, pokud nějaká existují, z 9 měsíců po zahájení řízení na 7 měsíců s možností prodloužení na 8 měsíců.
  • Usnadňuje menším podnikům účast v šetřeních souvisejících s ochranou obchodu (včetně vytvoření asistenční služby pro ochranu obchodu malých a středních podniků, vytvoření webové stránky pro malé a střední podniky a vydání příručky pro malé a střední podniky).
  • Mění to, jak se v antisubvenčních případech používá „pravidlo nižšího cla“. EU už dříve mohla ukládat opatření pouze na nižší úrovni, než byl plný rozsah dumpingu, kde byla nižší úroveň („rozpětí újmy“) dostatečná, aby odstranila újmu, kterou utrpělo odvětví EU. Podle nových pravidel mohou být antidumpingová opatření uložena v plném rozsahu dumpingu, kde existuje důkaz podstatných zkreslení na trhu vývozu u příslušných surovin, které se používají pro výrobu dotčeného výrobku a za předpokladu, že to tímto způsobem je v zájmu EU jako celku.
  • Zavádí nová pravidla pro výpočet „nepoškozující ceny“ (cena, jejíž účtování odvětví za normálních okolností očekává). Výpočet může nyní brát ohled na náklady na nezbytné investice, například do infrastruktury nebo výzkumu a vývoje, ale také budoucí výdaje související se sociálními a environmentálními standardy, například podle systému obchodování s emisemi EU. Nepoškozující cena nyní předpokládá minimální zisk 6 %, který bude ve výpočtu zahrnut, a je v závislosti na konkrétním případu možná i vyšší zisková marže.
  • Zavádí období předběžného poskytování informací, v jehož průběhu mohou účastníci řízení získat informace o uložení prozatímních opatření nebo neuskutečnění tohoto uložení 3 týdny dopředu s povinností Komise do 9. června 2020 provést přezkum, zda během tohoto 3týdenního období předběžného poskytování informací došlo k podstatnému nárůstu dovozu, a zda takové zvýšení, pokud k němu došlo, způsobilo další újmu dotčeným odvětvím EU.
  • Zavádí vracení vybraných cel během přezkumu opatření před pozbytím platnosti, pokud je výsledkem přezkumu ukončení těchto opatření.

Prováděcí nařízení (EU) 2020/1173

V přezkumu prováděném v souladu se změnou nařízení (EU) 2018/825 Komise učinila závěr, že z celkového pohledu nebyla dovozy v průběhu období předběžného poskytování informací odvětví EU způsobena újma. Proto přijala akt v přenesené pravomoci, který mění dobu trvání období předběžného poskytování informací na 4 týdny.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

  • Platí ode dne 20. července 2016. Nařízení (EU) 2016/1036 kodifikuje a nahrazuje nařízení (ES) č. 1225/2009 a jeho následné změny.
  • Pozměňující nařízení (EU) 2017/2321 platí od 20. prosince 2017.
  • Pozměňující nařízení (EU) 2018/825 platí od 8. června 2018.
  • Nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2020/1173 se používá od 11. srpna 2020.

KONTEXT

Pro více informací viz:

KLÍČOVÉ POJMY

Běžná hodnota: obecně považovaná za tržní hodnotu výrobku v zemi vývozu. Pokud však nejsou výrobky prodávány, jsou prodávány jen málo nebo jsou prodeje na domácím trhu ztrátové, běžná hodnota se obvykle vypočítá na základě výrobních nákladů v zemi vývozu s připočtením přiměřené částky pro prodejní, správní a režijní náklady a zisk. Existují zvláštní pravidla pro hospodářství, která podléhají podstatnému zkreslení.
Újma: značná újma pro odvětví EU, např. ztráta podílu na trhu, nižší úrovně cen anebo snížená ziskovost.
Obdobný výrobek: výrobek, který je identický nebo velmi připomíná zkoumaný dovážený výrobek.
Antidumpingová opatření: opatření uložená v souvislosti s dovozem výrobků, které jsou prodávány za cenu nižší, než je normální hodnota výrobku, a která způsobuje újmu výrobcům EU.
Dumpingové rozpětí: rozdíl mezi běžnou cenou a cenou, kterou si tentýž vývozce účtuje za daný výrobek na trhu EU (vývozní cena).

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/1036 ze dne 8. června 2016 o ochraně před dumpingovým dovozem ze zemí, které nejsou členy Evropské unie (kodifikované znění) (Úř. věst. L 176, 30.6.2016, s. 21–54)

Postupné změny nařízení (EU) 2016/1036 byly začleněny do původního znění. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/1037 ze dne 8. června 2016 o ochraně před dovozem subvencovaných výrobků ze zemí, které nejsou členy Evropské unie (kodifikované znění) (Úř. věst. L 176, 30.6.2016, s. 55–91)

Viz konsolidované znění.

Poslední aktualizace 16.10.2020

Nahoru
  翻译: