Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011D1130(02)

Rozhodnutí Komise ze dne 28. listopadu 2011 , kterým se zřizuje Evropská mnohostranná platforma pro normalizaci v oblasti IKT

Úř. věst. C 349, 30.11.2011, p. 4–6 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

30.11.2011   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 349/4


ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 28. listopadu 2011,

kterým se zřizuje Evropská mnohostranná platforma pro normalizaci v oblasti IKT

2011/C 349/04

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Strategie Evropa 2020, stanovená ve sdělení Komise nazvaném Evropa 2020 – strategie pro inteligentní a udržitelný růst podporující začlenění (1), nastiňuje vizi evropského sociálně tržního hospodářství pro 21. století, v němž se plně využívají hospodářské a sociální výhody digitální společnosti. Zdůrazňuje význam posilování růstu evropské ekonomiky při zajištění vysoké úrovně zaměstnanosti, produktivity a sociální soudržnosti a podpoře přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku.

(2)

V jedné ze stěžejních iniciativ strategie Evropa 2020, stanovené ve sdělení Komise nazvaném Digitální agenda pro Evropu (2), se má za to, že zlepšení normalizace v oblasti informačních a komunikačních technologií (dále jen „IKT“) hraje významnou roli pro zajištění interoperability mezi aplikacemi, službami a produkty v oblasti s cílem zmírnit roztříštěnost jednotného digitálního trhu a zároveň podporovat inovace a konkurenceschopnost.

(3)

Jiná stěžejní iniciativa strategie Evropa 2020, stanovená ve sdělení Komise nazvaném Integrovaná průmyslová politika pro éru globalizace – konkurenceschopnost a udržitelnost ve středu zájmu (3), vyzývá Evropu, aby vyvinula systém norem, který dostojí očekávání jak subjektů na trhu, tak i evropských veřejných orgánů a který bude zároveň propagovat evropský vliv za hranicemi jednotného trhu v globalizované ekonomice.

(4)

Sdělení Komise nazvané Strategická vize pro evropské normy – další pokroky v posílení a urychlení udržitelného růstu evropského hospodářství do roku 2020 (4), stanoví, že v roce 2011 Komise vytvoří specializovanou platformu složenou z mnoha zúčastněných stran a bude jí předsedat. Platforma bude poskytovat poradenství v záležitostech týkajících se provádění normalizačních opatření v oblasti IKT, včetně pracovního programu pro normalizaci v oblasti IKT, stanovení priorit na podporu právních předpisů a politik a identifikace specifikací vypracovaných mezinárodními organizacemi, které vytvářejí normy v oblasti IKT.

(5)

Proto je nutné zřídit mnohostrannou platformu pro normalizaci v oblasti IKT a vymezit její úkoly a strukturu.

(6)

Mnohostranná platforma by měla být složena ze zástupců vnitrostátních orgánů členských států a zemí ESVO, organizací zúčastněných stran zastupujících průmysl, malé a střední podniky, spotřebitele a jiné společenské subjekty, jakož i z evropských a mezinárodních normalizačních subjektů a jiných neziskových organizací, jež jsou profesními společnostmi, průmyslovými nebo obchodními sdruženími nebo jinými členskými organizacemi, které aktivně působí v Evropě a v rámci své odbornosti připravují normy v oblasti IKT.

(7)

Měla by být stanovena pravidla poskytování informací členy rady, aniž budou dotčena bezpečnostní pravidla Komise stanovená v příloze rozhodnutí Komise 2001/844/ES, ESUO, Euratom.

(8)

Osobní údaje se zpracovávají v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 ze dne 18. prosince 2000 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů orgány a institucemi Společenství a o volném pohybu těchto údajů,

ROZHODLA TAKTO:

Článek 1

Předmět

Zřizuje se Evropská mnohostranná platforma pro normalizaci v oblasti IKT, dále jen „platforma“.

Článek 2

Úkoly

Úkolem platformy je:

a)

poskytovat Komisi poradenství ve všech záležitostech týkajících se evropské politiky normalizace v oblasti IKT a jejího účinného provádění;

b)

poskytovat Komisi poradenství v záležitosti svého pracovního programu pro normalizaci v oblasti IKT a souvisejících priorit;

c)

určit potenciální budoucí potřeby normalizace v oblasti IKT na podporu evropských právních předpisů, politik a veřejných zakázek;

d)

poskytovat Komisi poradenství v otázce případných pověření týkajících normalizace v oblasti IKT pro evropské normalizační orgány a činností, které mohou provádět jiné subjekty ve spolupráci s evropskými normalizačními orgány;

e)

poskytovat Komisi poradenství v otázce průběhu normalizace v oblasti IKT a v souvisejících záležitostech na podporu právních předpisů a politik;

f)

poskytovat Komisi poradenství v otázce technických specifikací v oblasti IKT, které nejsou s ohledem na požadavky stanovené v příloze II navrhovaného nařízení o evropské normalizaci (5) vnitrostátními, evropskými nebo mezinárodními normami;

g)

poskytovat Komisi poradenství v záležitosti spolupráce mezi organizacemi, které vytvářejí normy, a evropskými normalizačními orgány za účelem lepší integrace jejich práce na evropské normalizaci v oblasti IKT a zajištění dostupnosti norem IKT podporujících interoperabilitu;

h)

shromažďovat informace o pracovních programech organizací, které vytvářejí normy v oblasti IKT, jež mají pomoci zajistit koordinaci a zabránit zbytečné duplikaci a roztříštění činností.

Článek 3

Konzultace

Komise může platformu konzultovat ohledně jakékoliv záležitosti týkající se:

a)

jiných iniciativ, které mohou být prováděny na úrovni Unie za účelem odstranění překážek bránících v interoperabilitě IKT;

b)

vnitrostátních, evropských a mezinárodních iniciativ týkajících se normalizace, jejichž cílem je podpora interoperability IKT.

Článek 4

Členství – jmenování

1.   Platforma má nejvýše 67 členů.

2.   Členy jmenuje Komise z řad vnitrostátních orgánů členských států a zemí ESVO a organizací zastupujících zúčastněné strany zapojené do normalizace v oblasti IKT takto:

a)

nejvýše 18 organizací zastupujících odvětví průmyslu, malé a střední podniky a společenské subjekty,

b)

nejvýše 14 evropských a mezinárodních normalizačních orgánů a jiných neziskových organizací, jež jsou profesními společnostmi, průmyslovými nebo obchodními sdruženími nebo jinými členskými organizacemi, které aktivně působí v Evropě a v rámci své odbornosti připravují normy v oblasti IKT.

3.   Členy uvedené v odst. 2 písm. a) a b) jmenují generální ředitelé GŘ pro podniky a průmysl a GŘ pro informační společnost a média jménem Komise z příslušných organizací zúčastněných stran s cílem dosáhnout vyváženého zastoupení s ohledem na požadované úkoly a odborné znalosti.

4.   Vnitrostátní orgány a organizace jmenované Komisí si určí svého zástupce a náhradníka, kteří se budou účastnit činností platformy.

5.   Členové platformy jsou jmenováni na dobu tří let. Ve funkci zůstávají, dokud nejsou nahrazeni, nebo do konce svého funkčního období. Jejich funkční období lze prodloužit.

6.   Členové, kteří již nejsou schopni účinně přispívat k práci platformy, kteří odstoupí nebo kteří nesplňují podmínky stanovené v článku 339 Smlouvy, mohou být na zbývající část svého funkčního období nahrazeni.

7.   Jména členů uvedených v čl. 2 písm. a) a b) se zveřejňují v rejstříku skupin odborníků a jiných podobných seskupení Komise (dále jen „rejstřík“).

8.   Osobní údaje se shromažďují, zpracovávají a zveřejňují v souladu s nařízením (ES) č. 45/2001.

Článek 5

Činnost

1.   Platformě předsedají útvary GŘ pro podniky a průmysl a GŘ pro informační společnost a média.

2.   Platforma může se souhlasem zástupce Komise zřizovat podskupiny pro přezkoumání konkrétních otázek na základě pověření definovaného platformou. Tyto podskupiny budou rozpuštěny, jakmile svůj mandát splní.

3.   Zástupce Komise může ad hoc přizvat k práci v platformě odborníky se zvláštní odborností týkající se určitého předmětu. Zástupce Komise může navíc udělit status pozorovatele jednotlivcům nebo organizacím stanoveným v pravidle 8 odst. 3 horizontálních pravidel pro skupiny odborníků a kandidátským zemím.

4.   Členové platformy a jejich zástupci, jakož i přizvaní odborníci a pozorovatelé splňují povinnost profesního tajemství stanovenou Smlouvami a jejich prováděcími pravidly, jakož i bezpečnostní předpisy Komise o ochraně utajovaných skutečností EU stanovené v příloze rozhodnutí 2001/844/ES, ESUO, Euratom. Pokud členové tyto závazky nedodrží, může Komise přijmout veškerá vhodná opatření.

5.   Platforma a její podskupiny zasedají v prostorách Komise. Komise zajišťuje sekretářské služby. Zasedání platformy a jejích podskupin se mohou účastnit další úředníci Komise, kteří mají zájem na projednávaných otázkách.

6.   Platforma přijme případně nezbytný jednací řád včetně pravidel týkajících se střetu zájmů na základě vzorového jednacího řádu pro skupinu odborníků přijatého Komisí.

7.   Komise zveřejňuje příslušné informace o činnosti platformy buď v rejstříku, nebo na zvláštních internetových stránkách, na které je v rejstříku uveden odkaz.

8.   Společné výzkumné středisko může poskytovat vědecké poradenství a služby v oblasti své odbornosti.

Článek 6

Výdaje na zasedání

1.   Účastníkům podílejícím se na činnostech platformy nepřísluší za poskytované služby odměna.

2.   Cestovné a náklady na pobyt vzniklé účastníkům v souvislosti s činností platformy hradí Komise v souladu s předpisy platnými v rámci Komise.

3.   Tyto náklady se hradí v mezích disponibilních prostředků, které jsou přiděleny v rámci ročního postupu pro přidělení zdrojů.

Článek 7

Použitelnost

Toto rozhodnutí se použije ode dne 1. ledna 2012.

V Bruselu dne 28. listopadu 2011.

Za Komisi

Antonio TAJANI

místopředseda


(1)  KOM(2010) 2020 v konečném znění, 3.3.2010.

(2)  KOM(2010) 245 v konečném znění, 19.5.2010.

(3)  KOM(2010) 614 v konečném znění, 28.10.2010.

(4)  KOM(2011) 311 v konečném znění, 1.6.2011.

(5)  KOM(2011) 315 v konečném znění, 1.6.2011.


Top
  翻译: