Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015IE0822

Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k tématu Zkušenosti s SBA v USA a EU: osvědčené postupy pro inovativní činnost malých a středních podniků (stanovisko z vlastní iniciativy)

Úř. věst. C 13, 15.1.2016, p. 2–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

15.1.2016   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 13/2


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k tématu Zkušenosti s SBA v USA a EU: osvědčené postupy pro inovativní činnost malých a středních podniků

(stanovisko z vlastní iniciativy)

(2016/C 013/02)

Zpravodaj:

Ullrich SCHRÖDER

Dne 10. července 2014 se Evropský hospodářský a sociální výbor, v souladu s čl. 29 odst. 2 jednacího řádu, rozhodl vypracovat stanovisko k tématu

Zkušenosti s SBA v USA a EU: osvědčené postupy pro inovativní činnost malých a středních podniků (stanovisko z vlastní iniciativy).

Specializovaná sekce Jednotný trh, výroba a spotřeba, kterou Výbor pověřil přípravou podkladů na toto téma, přijala stanovisko dne 14. července 2015.

Na 510. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 16. a 17. září (jednání dne 16. září), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor následující stanovisko 207 hlasy pro a 6 členů se zdrželo hlasování.

1.   Závěry a doporučení

V EU existuje přibližně 21 milionů malých a středních podniků (MSP), které zaměstnávají téměř 90 milionů osob a vytvářejí více než 3 600 bilionů EUR přidané hodnoty. Jinými slovy, 99 % všech podniků jsou MSP, které zaměstnávají dvě ze tří osob a vytváří 58 % přidané hodnoty. Proto je zapotřebí, aby iniciativa „Small Business Act“ byla vlivným nástrojem.

EHSV vyslovuje následující doporučení týkající se některých důležitých částí přezkumu iniciativy „Small Business Act“ (SBA), který vychází ze zkušeností Small Business Administration v USA (která má shodný akronym, ale zcela jiný přístup).

1.1.    Přezkum iniciativy „Small Business Act“ je nezbytný.

Evropská komise uvedla, že má v úmyslu zveřejnit přezkum v první polovině roku 2015, ale nyní ho odložila. Protože existují významné oblasti s potenciálem ke zlepšení (viz níže), malé a střední podniky očekávají, že přezkum bude následovat po slyšeních. Z důvodu zásadní důležitosti pro MSP by měl být přezkum zveřejněn co nejdříve.

1.2.    Právní postavení a prosazování

Iniciativa SBA musí mít závaznější formu a klást si vyšší ambice. EHSV vyslovil tento požadavek již v letech 2008 a 2011, ale Evropská komise jej neprovedla.

V případě potřeby by měla zavádět více právních mechanismů týkajících se například zadávání veřejných zakázek, zásady „zelenou malým a středním podnikům“, posouzení dopadu a testů dopadů na malé a střední podniky. To by mělo být uplatněno na úrovni EU i na úrovni členských států, přičemž to bude znamenat výraznější úlohu Evropského parlamentu a parlamentů členských států. Zásady „zelenou malým a středním podnikům“ a „jen jednou“ se musí stát součástí interinstitucionální dohody orgánů EU o zlepšování právní úpravy.

1.3.    Politické postavení

SBA má v EU nižší politickou váhu než v USA. S cílem posílit postavení v EU doporučuje EHSV následující:

sestavit zvláštní Radu pro konkurenceschopnost malých a středních podniků a SBA, která bude organizována jednou ročně na úrovni EU, jak uvedl EHSV ve svém stanovisku z roku 2011 (1),

Skupina na vysoké úrovni pro konkurenceschopnost a růst Rady by měla přezkoumat, jak pokročila vnitrostátní opatření pro provádění priorit SBA, a zvážit dodatečná opatření na úrovni EU. Výsledky by měly být sděleny každoročně organizované Radě pro konkurenceschopnost malých a středních podniků a SBA,

povýšit evropskou síť zmocněnců MSP na takovou úroveň, aby se jí účastnili generální ředitelé z ministerstev hospodářství. To by zajistilo pevnější a lepší koordinaci mezi EU a členskými státy.

1.4.    Řízení a efektivnost

1.4.1.

Musí být zavedena výroční zpráva EU o provádění iniciativy „Small Business Act“ musí rovněž obsahovat zprávu s údaji o tom, jak ji Komise řídí a jak fungují jednotlivé programy.

1.4.2.

Evropský účetní dvůr by měl být vyzván, aby pravidelně zveřejňoval zprávy o fungování příslušných programů a opatření pro malé a střední podniky, podobně jako činí externí Governmental Accountability Office v USA, pokud jde o SBA v USA. Nezávislé oddělení v rámci Komise by se mělo zabývat vnitřním řízením jako Kancelář generálního inspektora (Office of the Inspector General) v rámci Small Business Administration v USA.

1.4.3.

Iniciativa SBA nebude úspěšná, pokud nebude ustaven model řízení se zapojením mnoha zúčastněných stran (partnerství se sociálními partnery, veřejnými a soukromými subjekty). Proto je třeba, aby začala pracovat poradní skupina pro SBA (viz odstavec 4.3.4), jejíž vytvoření bylo plánováno v roce 2011, ale která nikdy nevznikla, a aby byla konzultována ve fázi předcházející přijetí rozhodnutí.

1.4.4.

Systém celostátních a místních prováděcích plánů týkajících se SBA (viz odstavec 4.3.3) musí být zdokonalen a současně doplněn o systematické využívání srovnávacích přehledů.

Použití cílů

Doporučuje se, aby se častěji používaly orientační cíle za účelem větší účasti malých a středních podniků na veřejných zakázkách a závazné cíle pro programy výzkumu a vývoje (jak na úrovni EU, tak na celostátní úrovni). Pomocí tohoto cílového mechanismu by se měla míra zapojení v průběhu let zvýšit.

Každoroční konference zúčastněných stran v oblasti malých podniků

USA i EU disponují značným know-how a zkušenostmi v oblasti politik a programů pro MSP, ale nejsou organizovány žádné předmětné a pravidelné diskuse ani jednání se zúčastněnými stranami. Výroční konference k tomuto tématu, která by se střídavě konala v USA a EU a kde by docházelo k výměně osvědčených postupů, by byla přínosem. Měly by se jí účastnit relevantní zúčastněné strany zpoza obou stran Atlantiku: politici a úředníci, síť zmocněnců MSP a organizace malých podniků. Z důvodu omezených rozpočtů organizací malých podniků jim musí být náklady na účast kompenzovány. Paralelně se všeobecnou diskusí by každý rok mohlo být projednáno jedno konkrétní téma, např. financování, inovace, obchod (včetně TTIP), podnikání žen atd.

2.   Úvod a cíle stanoviska

2.1.

Cíl: srovnat obecné přístupy k malým a středním podnikům a činnosti na jejich podporu, pokud jde o tyto dvě SBA: Small Business Administration v USA a Small Business Act pro Evropu v EU.

Politické a podnikatelské prostředí v USA a EU se velmi liší a v obou regionech existuje kromě opatření v rámci SBA i řada dalších opatření pro malé a střední podniky na vnitrostátní i místní úrovni (2).

2.2.

Závěry tohoto stanoviska (viz kapitola 1) proto nesrovnávají konkrétní programy v rámci těchto dvou SBA, ale zaměřují se na možná zlepšení týkající se právního a politického postavení, řízení a využívání cílů v rámci „Small Business Act“ v EU.

3.   Small Business Administration v USA

3.1.

Small Business Administration v USA je nezávislá vládní agentura, která na federální úrovni poskytuje podporu malým podnikům. Byla vytvořena prezidentem Eisenhowerem v roce 1953, a to přijetím Small Business Act. Jejím úkolem je poskytovat poradenství, podporovat a chránit zájmy malých podniků. Její rozpočet na rok 2013 činil přibližně 1 miliardu USD (bez rozpočtu na činnosti, které se netýkají podniků). Některá opatření jsou právně závazná. SBA má kanceláře v každém státě USA a 1 000 místních středisek. Generálního ředitele SBA povýšil prezident Obama na člena svého kabinetu.

3.2.

SBA uplatňuje komplexní definici malého podniku jako podniku, který je v zásadě nezávisle vlastněn, řízen a jehož cílem je zisk. V závislosti na odvětví, výrobku nebo službě se standardní velikost odvozuje z počtu zaměstnanců nebo objemu prodeje. Vezmeme-li v úvahu počet zaměstnanců, maximální počet se pohybuje zhruba mezi 100 až 1 500.

3.3.

Přehled činností a programů SBA v USA (3)

3.3.1.

Financování: úvěry a rizikový kapitál

3.3.1.1.

SBA poskytuje záruky pro malé podniky, které nemohou získat úvěr jinde. Obecně tyto úvěry poskytují partneři SBA (banky a jiné finanční instituce) a SBA se za ně zaručí.

Program mikroúvěrů cílí na nové a začínající podniky působící v opomíjených segmentech trhu. Cílem expresních úvěrů je, aby byly poskytnuty do 36 hodin. Úvěrový program pro případ přírodních katastrof poskytuje úvěry malým podnikům postiženým katastrofou do 45 dnů.

3.3.1.2.

Small Business Investment Company (SBIC) zlepšuje přístup malých podniků k rizikovému kapitálu.

3.3.2.

Programy na podporu malých podniků při získávání zakázek

3.3.2.1.

Několik programů podpory v oblasti veřejných zakázek umožňuje malým podnikům (vlastněným znevýhodněnými osobami nebo působícím v opomíjených segmentech trhu), aby mohly soutěžit o významnou státní zakázku pouze s podobnými podniky.

Vláda každoročně stanovuje celkové cíle pro podíl federálních veřejných zakázek udělených malým podnikům s rozlišenými dílčími cíli pro jednotlivá ministerstva a úřady. Celkový cíl nyní činí minimálně 23 % celkové hodnoty významných veřejných zakázek federální vlády. V EU je tento cíl vyšší a činí 29 %, avšak pokrývá rovněž zakázky ze strany místních a regionálních orgánů. Cíl platný v USA může být v budoucnu zvýšen.

3.3.3.

Programy výzkumu a vývoje: strategie pro větší zapojení MSP zvýšením cílů

3.3.3.1.

Program Small Business Innovation Research (SBIR) s rozpočtem na výzkum a vývoj ve výši nejméně 100 milionů USD zvyšuje zapojení malých, technologicky vyspělých podniků do federálního výzkumu realizovaného federálními ministerstvy. Konkrétní procento z jejich rozpočtu na výzkum a vývoj musí být použito pro zapojení malých podniků: v roce 1983 to bylo 0,2 % a postupně docházelo k navyšování až na 2,7 % v roce 2013 (nový cíl na rok 2017 činí 3,2 %).

3.3.3.2.

Program Small Business Technology Transfer (STTR) poskytuje finanční prostředky na federální výzkum prováděný malými podniky a neziskovými výzkumnými organizacemi: v roce 2013 to bylo 0,35 % s navýšením na 0,45 % v roce 2016.

3.3.4.

Programy rozvoje podnikání

V rámci těchto programů probíhá školení pro malé podniky v 1 000 centrech. Organizace SCORE sdružuje 50 nezávislých neziskových organizací s 13 000 dobrovolníky.

3.3.5.

Úřad pro mezinárodní obchod (Office of International Trade)

Tento úřad poskytuje vývozní podpory a k jeho činnostem náleží zprostředkování expresních úvěrů (do 36 hodin) a udělování grantů pro účast na zahraničních veletrzích, vytváření dokumentace a audiovizuálních materiálů.

3.3.6.

Zvláštní úřady

Úřad generálního inspektora: jeho posláním je zlepšit řízení a efektivnost SBA, bojovat proti podvodům v rámci programů a revidovat platné nebo navrhované právní předpisy. Je to nezávislý úřad při SBA, v jehož čele stojí generální inspektor.

Office of Advocacy: slouží jako nezávislý obhájce zájmů malých podniků na federální úrovni. Jeho posláním je podporovat politiky na podporu malých podniků, a to zásahy do regulačních postupů federálních úřadů a zkoumáním dopadu federálních nařízení.

4.   Vývoj v EU – od Charty pro malé podniky až po iniciativu „Small Business Act“ pro Evropu  (4)

4.1.    Evropská charta pro malé podniky – 2000

Tato charta byla přijata vedoucími představiteli EU v roce 2000. Jednalo se o dobrovolný závazek členských států za účelem zlepšení podnikatelského prostředí pro malé podniky v členských státech a na úrovni EU bez právního účinku. Charta byla specificky určena pro malé podniky s méně než 50 zaměstnanci.

4.2.    „Small Business Act“ pro Evropu (SBA–EU) – 2008

4.2.1.

Komise přezkoumala přístup SBA v USA a v roce 2008 zveřejnila své sdělení „Zelenou malým a středním podnikům“, „Small Business Act“ pro Evropu (5), přičemž její cílová skupina byla větší (malé a střední podniky s méně než 250 zaměstnanci).

Byl však předložen pouze omezený počet nových legislativních návrhů.

Velká část iniciativy SBA se týká nového rámce politiky, v němž jsou začleněny stávající politiky v oblasti podnikání a jenž vychází z Evropské charty pro malé podniky.

4.2.2.

Bylo představeno deset zásad pro přípravu a provádění politik na podporu MSP na úrovni EU i členských států. Tyto zásady se týkaly: podnikatelského prostředí, podnikání, zásady „zelenou malým a středním podnikům“, zadávání veřejných zakázek, kratších lhůt splatnosti, lepšího využití jednotného trhu, dovedností a inovací.

4.2.3.

V roce 2008 EHSV (6) navrhlo ambicióznější iniciativu SBA. Odkazuje se zde na americkou SBA.

4.2.4.

Klíčová doporučení Výboru jsou tato:

mít závazný právní nástroj, kterým se bude řídit používání zásady „zelenou malým a středním podnikům“,

vytvořit výbor pro SBA za účasti členských států a reprezentativních evropských sdružení podniků,

jmenovat vyslance MSP na úrovni každého členského státu.

Je politováníhodné, že první dvě doporučení Evropská komise nerealizovala.

4.3.    Přezkum iniciativy „Small Business Act“ pro Evropu (2011)

4.3.1.

V roce 2011 Komise zveřejnila sdělení s názvem „Přezkum iniciativy ‚Small Business Act‘ pro Evropu“ (7). Komise dospěla k závěru, že dochází k pokroku, ale je třeba udělat více.

4.3.2.

Ohledně vývoje v členských státech je Komise méně pozitivní, pokud jde o:

snížení administrativní zátěže a provádění vnitrostátních testů dopadů na malé a střední podniky,

vypracování evropského kodexu osvědčených postupů,

zjednodušení postupů úpadku.

4.3.3.

Přezkum iniciativy SBA navrhl opatření reagující na ekonomickou krizi v těchto oblastech: regulace, financování, přístup na trh, podnikání, vytváření pracovních míst a inkluzivní růst (včetně podnikání žen a Iniciativy pro sociální podnikání).

4.3.4.

Strategická zlepšení zahrnují posílení řízení:

Komise bude i nadále vydávat obecné výroční zprávy o jednotlivých členských státech v souladu se strategií Evropa 2020, přičemž pokrok dosažený v oblasti SBA je součástí zprávy.

Musí začít pracovat poradní skupina pro iniciativu „Small Business Act“ pro Evropu, jejíž vytvoření bylo plánováno v roce 2011, ale která nikdy nevznikla, a musí být konzultována ve fázi předcházející přijetí rozhodnutí.

Byla ustavena síť zmocněnců pro MSP tvořená zmocněnci Komise a členských států pro tuto oblast. To by mělo vytvořit přímou vazbu mezi Komisí, vnitrostátními orgány veřejné správy a podnikatelskými organizacemi členských států.

V koordinaci s členskými státy a podnikatelskými organizacemi byly připraveny národní plány provádění SBA podepřené silným mechanismem sledování. (EHSV však lituje toho, že nejsou prováděny co možná nejefektivněji).

4.3.5.

V roce 2011 EHSV (8) uznalo, že malým a středním podnikům byla věnována větší pozornost.

Klíčové závěry Výboru jsou tyto:

Výbor se domnívá, že iniciativa SBA by měla mít závaznější formu.

Iniciativa SBA nebude úspěšná, pokud nebude ustaven model řízení se zapojením mnoha zúčastněných stran (partnerství se sociálními partnery, veřejnými a soukromými subjekty).

Opomíjí se zásadní úloha individualizovaných služeb poskytovaných zprostředkovatelskými organizacemi z veřejného a soukromého sektoru.

EHSV žádá Radu EU, aby sestavila zvláštní Radu pro konkurenceschopnost malých a středních podniků, mikropodniků a SBA, která se bude scházet jednou ročně.

EHSV vyjadřuje politování nad tím, že tato doporučení Evropská komise neprovedla.

4.4.    Veřejná konzultace k iniciativě SBA – 2014

4.4.1.

V září 2014 Komise zahájila konzultaci nazvanou „Pevná evropská politika na podporu malých a středních podniků a podnikatelů 2015–2020“ s cílem zjistit, jak by iniciativa SBA měla být revidována.

4.4.2.

Komise dospěla k závěru, že iniciativa SBA nebyla dosud v mnoha členských státech plně provedena.

Navrhované prioritní oblasti jsou:

snížení administrativní zátěže,

přístup k financování a na trhy,

podnikatelský a inovativní potenciál,

posílení rozvoje dovedností (nové).

4.4.3.

V dubnu 2015 Komise zveřejnila zprávu o výsledcích. Návrh revidované iniciativy SBA byl původně v plánu na první polovinu roku 2015, nyní však byl odložen na rok 2016. Evropské podnikatelské organizace vyjádřily své zklamání spojené s tímto odložením a vyzvaly k přijetí opatření v roce 2015.

V Bruselu dne 16. září 2015.

předseda Evropského hospodářského a sociáln ího výboru

Henri MALOSSE


(1)  Úř. věst. C 376, 22.12.2011, s. 51.

(2)  Obsáhlejší srovnání opatření pro malé a střední podniky by bylo v rámci tohoto stanoviska příliš složité.

(3)  Toto je podrobný přehled zajímavých aktivit. Další podrobnosti viz www.sba.gov nebo zpráva Kongresu USA z roku 2013 „Small Business Administration, A Primer on Programmes“ na adrese www.crs.gov. Přehled programů v rámci SBA naleznete ve zprávě Governmental Accountability Office GAO-12-819 nazvané „Entrepreneurial Assistance“ na adrese www.gao.gov

(4)  Shrnutí týkající se vývoje iniciativy „Small Business Act“ pro Evropu je uvedeno níže. Pro podrobnější informace viz informativní dokument dostupný na internetových stránkách EHSV.

(5)  KOM(2008) 394 v konečném znění.

(6)  Úř. věst. C 182, 4.8.2009, s. 30.

(7)  KOM(2011) 78 v konečném znění.

(8)  Úř. věst. C 376 22.12. 2011, s. 51.


Top
  翻译: