EVROPSKÁ KOMISE
V Bruselu dne 6.7.2015
COM(2015) 325 final
2015/0142(NLE)
Návrh
ROZHODNUTÍ RADY
o postoji, který má být jménem Evropské unie zaujat ve Výboru pro vládní zakázky k přistoupení Moldavské republiky k Dohodě o vládních zakázkách
EVROPSKÁ KOMISE
V Bruselu dne 6.7.2015
COM(2015) 325 final
2015/0142(NLE)
Návrh
ROZHODNUTÍ RADY
o postoji, který má být jménem Evropské unie zaujat ve Výboru pro vládní zakázky k přistoupení Moldavské republiky k Dohodě o vládních zakázkách
DŮVODOVÁ ZPRÁVA
1.SOUVISLOSTI NÁVRHU
•Důvody a cíle návrhu
Moldavská republika požádala dne 7. ledna 2002 o přistoupení k Dohodě Světové obchodní organizace o vládních zakázkách (dále jen „Dohoda“). Dne 13. září 2012, 16. ledna 2014 a 24. června 2014 předložila přepracované nabídky týkající se rozsahu působnosti.
Komise jménem Unie vyjednala soubor závazků týkajících se otevření trhu Moldavské republiky, a to jak na dvoustranné úrovni, tak ve Výboru Světové obchodní organizace pro vládní zakázky (dále jen „Výbor pro vládní zakázky“).
Moldavská republika následně předložila dne 27. května 2015 Výboru pro vládní zakázky konečnou nabídku. Shrnutí konečné nabídky Moldavské republiky a posouzení této nabídky ze strany Komise jsou uvedeny níže.
Toto rozhodnutí umožňuje Komisi vyjádřit ve Výboru pro vládní zakázky postoj Unie k přistoupení Moldavské republiky.
•Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky
Jedná se o obvyklý postup používaný v případě, kdy Komise musí vyjádřit postoj Unie k přistoupení třetí země ve Výboru pro vládní zakázky.
•Soulad s ostatními politikami Unie
Nevztahuje se na tento návrh.
2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA
•Právní základ
V čl. 218 odst. 9 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) se stanoví, že má-li orgán zřízený mezinárodní dohodou přijmout rozhodnutí s právními účinky, Rada na návrh Komise přijme rozhodnutí stanovující postoj, který má být zaujat jménem Unie. Rozhodnutí Výboru pro vládní zakázky, které stanoví podmínky přistoupení Moldavské republiky, spadá do působnosti čl. 218 odst. 9 SFEU, jelikož toto rozhodnutí má právní účinky a přijímá jej orgán zřízený mezinárodní dohodou.
•Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci)
EU má v obchodních záležitostech výlučnou pravomoc. Největší pákový efekt ve vztahu k třetím zemím může zaručit koordinovaná činnost na úrovni Unie.
•Proporcionalita
Nevztahuje se na tento návrh.
•Volba nástroje
V čl. 218 odst. 9 SFEU se stanoví, že má-li orgán zřízený mezinárodní dohodou přijmout rozhodnutí s právními účinky, Rada na návrh Komise přijme rozhodnutí stanovující postoj, který má být zaujat jménem Unie.
3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX-POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ
•Hodnocení ex-post / kontroly účelnosti platných právních předpisů
Nevztahuje se na tento návrh.
•Konzultace se zúčastněnými stranami
Nevztahuje se na tento návrh.
•Sběr a využití výsledků odborných konzultací
Nevztahuje se na tento návrh.
•Posouzení dopadů
Přistoupení třetí země k mezinárodní dohodě, jejíž je Unie smluvní stranou, nevyžaduje posouzení dopadů.
•Účelnost právních předpisů a zjednodušování
Nevztahuje se na tento návrh.
•Základní práva
Nevztahuje se na tento návrh.
4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY
Žádné.
5.OSTATNÍ PRVKY
•Plány provádění a monitorování, hodnocení a podávání zpráv
Nevztahuje se na tento návrh.
•Informativní dokumenty (u směrnic)
Nevztahuje se na tento návrh.
•Podrobné vysvětlení zvláštních ustanovení návrhu
Konečná nabídka Moldavské republiky
Závazky týkající se přístupu na trh (zahrnuté subjekty, zboží, služby a stavební služby)
Finanční limity
Finanční limity pro různé přílohy, které nabízí Moldavská republika, odpovídají standardním finančním limitům uplatňovaným smluvními stranami Dohody. Moldavská republika však v poznámkách pod čarou stanoví dvouleté přechodné období pro finanční limity uplatňované na zakázky na zboží a služby zadávané subjekty, na něž se vztahují přílohy 1 až 3.
Subjekty
V příloze 1 („Ústřední orgány státní správy“) Moldavská republika uvádí vyčerpávající seznam ústředních orgánů státní správy, o jejichž zakázky se mohou ucházet smluvní strany Dohody. Tato příloha neobsahuje žádné poznámky. Finanční limit pro zakázky na zboží a služby v prvním roce po přistoupení k Dohodě je stanoven na 300 000 ZPČ a v druhém roce na 200 000 ZPČ.
V příloze 2 („Subjekty na nižší než ústřední úrovni“) Moldavská republika uvádí vyčerpávající seznam místních veřejných zadavatelů definovaných v zákoně o místní veřejné správě č. 436-XVI ze dne 28. prosince 2006. V poznámce k této příloze Moldavská republika upřesňuje, že mezi tyto subjekty patří i orgány, které jsou jim podřízeny, a organizace, které podléhají dozoru či kontrole ze strany těchto subjektů. Finanční limit pro zakázky na zboží a služby v prvním roce po přistoupení k Dohodě je stanoven na 400 000 ZPČ a v druhém roce na 300 000 ZPČ.
V příloze 3 („Ostatní subjekty“) Moldavská republika poskytuje smluvním stranám Dohody přístup k zakázkám všech veřejnoprávních subjektů (orgánů, institucí a nadací), které nemají průmyslovou nebo obchodní povahu a jež se při zadávání zakázek řídí zákonem o vládních zakázkách č. 96-XVI ze dne 13. dubna 2007. Příloha obsahuje orientační seznam těchto subjektů.
Kromě toho podle přílohy 3 Moldavská republika nabízí přístup k zakázkám všech právnických osob podle vnitrostátního práva, které působí v odvětví veřejných služeb, jako je výroba, doprava nebo distribuce pitné vody, elektřiny a/nebo tepelné energie, přístavy nebo jiná terminálová zařízení, letištní zařízení, městská doprava a železniční doprava. Orientační seznam subjektů je přiložen. Příloha neobsahuje žádné výhrady.
Finanční limit pro zakázky na zboží a služby v prvním roce po přistoupení k Dohodě je stanoven na 600 000 ZPČ a v druhém roce na 500 000 ZPČ.
Zboží
Zboží uvedené na seznamu Moldavské republiky je téměř shodné se zbožím na seznamu EU. Moldavská republika konkrétně zařadila do přílohy 4 i kapitoly harmonizovaného systému (HS) 36, 72, 88 a 97. Vyloučila však položky 65.05, 82.08 a 89.03.
V následných změnách své konečné nabídky, které naposledy oznámila dne 27. května 2015, doplnila Moldavská republika na seznam zahrnutých kategorií zboží a vybavení pro ministerstvo obrany kapitolu HS 85 s vyloučením položek 85.03, 85.13 a 85.15.
Služby
Moldavská republika stanoví seznam zahrnutých služeb, který je rozsáhlejší než seznam EU. Poznámka týkající se vzájemnosti v příloze však stanoví, že služby jsou ve vztahu k dané straně zahrnuty jen tehdy, pokud je tato smluvní strana uvede ve své příloze 5.
Stavební služby
Moldavská republika nabízí ve své příloze 6 celý oddíl 51 ústřední klasifikace produkce. Nenabízí přístup k žádným koncesním smlouvám na stavební práce.
Obecné poznámky
V příloze 7 Moldavská republika uvádí tři poznámky. Poznámka 1 se týká zakázek na zemědělské produkty v návaznosti na programy podpory zemědělství a programy výživy lidstva a odpovídá první části poznámky 1 v příloze 7 týkající se EU. Ostatní dvě poznámky se netýkají EU.
Právní předpisy Moldavské republiky
Moldavské právní předpisy v oblasti zadávání veřejných zakázek jsou nediskriminační. Neexistují žádná ustanovení, která by domácím dodávkám a dodavatelům zajišťovala příznivější zacházení, než s jakým se setkávají dodavatelé nebo dodávky ze zahraničí. Moldavské právní předpisy o zadávání veřejných zakázek se zdají být otevřené, transparentní a nediskriminační, a tudíž v souladu s požadavky Dohody.
Hodnocení nabídky Moldavské republiky vypracované Komisí
Konečná nabídka Moldavské republiky počítá s rozsáhlou působností vztahující se na orgány ústřední státní správy, subjekty na nižší než ústřední úrovni a subjekty působící v odvětví veřejných služeb, zboží, služeb a stavebních služeb. Je proto uspokojivá a přijatelná. Právní předpisy Moldavské republiky v oblasti veřejných zakázek jsou v souladu s Dohodou.
Do dodatku I závazků EU se zejména zahrnou tyto podmínky přistoupení Moldavské republiky:
S ohledem na skutečnost, že Moldavská republika ve své příloze 1 stanoví vyčerpávající seznam subjektů, měl by přístup zboží, služeb, dodavatelů a poskytovatelů služeb z Moldavské republiky k působnosti EU odpovídat působnosti uvedené v bodě 2 oddílu 2 přílohy 1 závazků EU, což znamená přístup k zakázkám zadávaným veřejnými zadavateli z řad ústředních orgánů státní správy uvedeným v příloze 1.
Doporučení
Očekává se, že přistoupení Moldavské republiky k Dohodě velmi pozitivně přispěje k dalšímu mezinárodnímu otevření trhů s veřejnými zakázkami, jelikož se rozšíří počet smluvních stran Dohody a povzbudí se tím i další země, aby k Dohodě přistoupily. Komise doporučuje, aby byla konečná nabídka Moldavské republiky přijata s výše uvedenými podmínkami.
V souladu s tím se navrhuje, aby byla Komise oprávněna vyjádřit v rámci Výboru pro vládní zakázky postoj Unie ve prospěch přistoupení Moldavské republiky, jenž má být zohledněn v rozhodnutí Výboru pro vládní zakázky o přistoupení Moldavské republiky.
2015/0142 (NLE)
Návrh
ROZHODNUTÍ RADY
o postoji, který má být jménem Evropské unie zaujat ve Výboru pro vládní zakázky k přistoupení Moldavské republiky k Dohodě o vládních zakázkách
RADA EVROPSKÉ UNIE,
s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 207 odst. 4 první pododstavec ve spojení s čl. 218 odst. 9 této smlouvy,
s ohledem na návrh Evropské komise,
vzhledem k těmto důvodům:
(1)Moldavská republika požádala dne 7. ledna 2002 o přistoupení k Dohodě o vládních zakázkách (dále jen „Dohoda“).
(2)Závazky Moldavské republiky týkající se rozsahu působnosti jsou stanoveny v její konečné nabídce upravené tak, jak bylo smluvním stranám Dohody sděleno dne 27. května 2015.
(3)Konečná nabídka Moldavské republiky počítá s rozsáhlou působností vztahující se na orgány ústřední státní správy, subjekty na nižší než ústřední úrovni a subjekty působící v odvětví veřejných služeb, zboží, služeb a stavebních služeb. Je proto uspokojivá a přijatelná. Podmínky přistoupení Moldavské republiky, uvedené v příloze k tomuto rozhodnutí, budou zohledněny v rozhodnutí přijatém Výborem pro vládní zakázky (dále jen „výbor“) o přistoupení Moldavské republiky.
(4)Očekává se, že přistoupení Moldavské republiky k Dohodě pozitivně přispěje k dalšímu otevření trhů s veřejnými zakázkami na mezinárodní úrovni.
(5)Ustanovení čl. XXII odst. 2 Dohody stanoví, že k Dohodě může přistoupit kterýkoli člen WTO za podmínek dohodnutých mezi příslušným členem a stranami, přičemž tyto podmínky jsou stanoveny v rozhodnutí Výboru pro vládní zakázky.
(6)Proto je nezbytné stanovit postoj, který má být zaujat jménem Unie ve výboru v souvislosti s přistoupením Moldavské republiky,
PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:
Článek 1
Postojem, který má být jménem Evropské unie zaujat ve Výboru pro vládní zakázky, je schválit přistoupení Moldavské republiky k Dohodě o vládních zakázkách, s výhradou zvláštních podmínek stanovených v příloze tohoto rozhodnutí.
Článek 2
Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí.
V Bruselu dne
Za Radu
předseda
EVROPSKÁ KOMISE
V Bruselu dne 6.7.2015
COM(2015) 325 final
PŘÍLOHA
EMPTY
návrhu rozhodnutí Rady
o postoji, který má být jménem Evropské unie zaujat ve Výboru pro vládní zakázky k přistoupení Moldavské republiky k Dohodě o vládních zakázkách
PŘÍLOHA
PODMÍNKY EU PRO PŘISTOUPENÍ MOLDAVSKÉ REPUBLIKY K DOHODĚ O VLÁDNÍCH ZAKÁZKÁCH
Po přistoupení Moldavské republiky k Dohodě o vládních zakázkách se bod 2 oddílu 2 („Veřejní zadavatelé z řad ústředních orgánů státní správy členských států EU“) přílohy 1 dodatku I závazků Evropské unie nahrazuje tímto:
„2. Co se týká zboží, služeb, dodavatelů a poskytovatelů služeb z Izraele, Černé Hory a Moldavské republiky, zadávání zakázek níže uvedenými veřejnými zadavateli z řad ústředních orgánů státní správy.“