Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011AP0488

Euroopa Aatomienergiaühenduse tuumaenergiaalase teadus- ja koolitustegevuse raamprogramm (otsemeetmed) * Euroopa Parlamendi 15. novembri 2011 . aasta seadusandlik resolutsioon ettepaneku kohta võtta vastu nõukogu otsus, milles käsitletakse Teadusuuringute Ühiskeskuse otsemeetmete kaudu elluviidavat Euroopa Aatomienergiaühenduse tuumaenergiaalase teadus- ja koolitustegevuse raamprogrammi (2012–2013) eriprogrammi (KOM(2011)0074 – C7-0078/2011 – 2011/0044(NLE))

ELT C 153E, 31.5.2013, p. 178–183 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

31.5.2013   

ET

Euroopa Liidu Teataja

CE 153/178


Teisipäev, 15. november 2011
Euroopa Aatomienergiaühenduse tuumaenergiaalase teadus- ja koolitustegevuse raamprogramm (otsemeetmed) *

P7_TA(2011)0488

Euroopa Parlamendi 15. novembri 2011. aasta seadusandlik resolutsioon ettepaneku kohta võtta vastu nõukogu otsus, milles käsitletakse Teadusuuringute Ühiskeskuse otsemeetmete kaudu elluviidavat Euroopa Aatomienergiaühenduse tuumaenergiaalase teadus- ja koolitustegevuse raamprogrammi (2012–2013) eriprogrammi (KOM(2011)0074 – C7-0078/2011 – 2011/0044(NLE))

2013/C 153 E/33

(Konsulteerimine)

Euroopa Parlament,

võttes arvesse komisjoni ettepanekut nõukogule (KOM(2011)0074),

võttes arvesse Euroopa Aatomienergiaühenduse asutamislepingu artiklit 7, mille alusel nõukogu konsulteeris Euroopa Parlamendiga (C7-0078/2011),

võttes arvesse kodukorra artiklit 55,

võttes arvesse tööstuse, teadusuuringute ja energeetikakomisjoni raportit (A7-0340/2011),

1.

kiidab komisjoni ettepaneku muudetud kujul heaks;

2.

palub komisjonil ettepanekut vastavalt muuta, järgides Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 293 lõiget 2 ja Euroopa Aatomienergiaühenduse asutamislepingu artiklit 106a;

3.

palub nõukogul Euroopa Parlamenti teavitada, kui nõukogu kavatseb Euroopa Parlamendi poolt heaks kiidetud teksti muuta;

4.

palub nõukogul Euroopa Parlamendiga uuesti konsulteerida, kui nõukogu kavatseb komisjoni ettepanekut oluliselt muuta;

5.

teeb presidendile ülesandeks edastada Euroopa Parlamendi seisukoht nõukogule ja komisjonile.

KOMISJONI ETTEPANEK

MUUDATUSETTEPANEK

Muudatusettepanek 1

Ettepanek võtta vastu otsus

Põhjendus 5

(5)

Käesoleva eriprogrammi rakendamisel tuleks tähelepanu pöörata teadlaste liikuvusele ja koolitamisele ning uuendustegevusele Euroopa Liidus. Teadusuuringute Ühiskeskus peaks eelkõige korraldama asjakohaseid koolitusi tuumaohutuse ja tuumaenergiaalase julgeoleku valdkonnas.

(5)

Käesoleva eriprogrammi rakendamisel tuleks tähelepanu pöörata teadlaste liikuvusele ja koolitamisele ning uuendustegevusele Euroopa Liidus. Teadusuuringute Ühiskeskus peaks eelkõige korraldama asjakohaseid koolitusi tuumaohutuse ja tuumaenergiaalase julgeoleku valdkonnas. Lisaks peaks Teadusuuringute Ühiskeskus osalema koolituse kvaliteedi ja tõhususe järelevalves ning tuumaenergeetika valdkonnas olemasolevate koolituskavade koordineerimises liidusiseselt, kandidaat- ja naaberriikidega.

Muudatusettepanek 2

Ettepanek võtta vastu otsus

Põhjendus 5 a (uus)

 

(5a)

Suuremat tähelepanu tuleks pöörata ja rohkem eelarvevahendeid eraldada algatustele, mis täiendavad põhilist teadustööd tuumaenergia valdkonnas, eelkõige investeeringutele inimressurssi ja meetmetesse, mille eesmärk on hoida ära oskustööjõu puudus lähiaastatel (nt toetused tuumavaldkonna teadlastele) ja sellest tulenev liidu juhtpositsiooni kaotus;

Muudatusettepanek 3

Ettepanek võtta vastu otsus

Põhjendus 6 a (uus)

 

(6a)

Raamprogrammi (2012–2013) rakendamine peaks põhinema lihtsuse, stabiilsuse, läbipaistvuse, õiguskindluse, järjepidevuse, kõrge taseme ja usaldusväärsuse põhimõttel, nagu Euroopa Parlament soovitas oma 11. novembri 2010. aasta resolutsioonis teadusuuringute raamprogrammide rakendamise lihtsustamine kohta (1).

Muudatusettepanek 4

Ettepanek võtta vastu otsus

Põhjendus 10 a (uus)

 

(10a)

Liidu teadusuuringute rahastamist tuleks kõigil projektide etappidel juhtida rohkem usalduspõhiselt ja riskitaluvamalt, tagades samas aruandekohustuse täitmise ja juhindudes paindlikest liidu eeskirjadest.

Muudatusettepanek 5

Ettepanek võtta vastu otsus

Põhjendus 11

(11)

Tuleks võtta asjakohased (Euroopa Liidu finantshuvidega vastavuses olevad meetmed), et jälgida antud rahaliste vahendite ja nende kasutamise tõhusust, et vältida pettusi ja eeskirjade eiramist. Tuleks astuda vajalikud sammud kaduma läinud, valesti makstud või vääralt kasutatud vahendite tagasinõudmiseks vastavalt määrusele (EÜ, Euratom) nr 1605/2002, määrusele (EÜ, Euratom) nr 2342/2002, nõukogu 18. detsembri 1995. aasta määrusele (EÜ, Euratom) nr 2988/95 (Euroopa ühenduste finantshuvide kaitse kohta), nõukogu 11. novembri 1996. aasta määrusele (Euratom, EÜ) nr 2185/96 (mis käsitleb komisjoni tehtavat kohapealset kontrolli ja inspekteerimist, et kaitsta Euroopa ühenduste finantshuve pettuste ja igasuguse muu eeskirjade eiramise eest) ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. mai 1999. aasta määrusele (EÜ) nr 1073/1999 (Euroopa Pettustevastase Ameti (OLAF) juurdluste kohta).

(11)

Tuleks võtta asjakohased – Euroopa Liidu finantshuvidega vastavuses olevad – meetmed, et jälgida antud rahaliste vahendite ja nende kasutamise tõhusust, et vältida pettusi ja eeskirjade eiramist. Erilist tähelepanu tuleks pöörata lepingutingimuste väljatöötamisele, mis vähendavad kohustuste täitmata jäämise ohtu ning riskide ja kulude ümberjaotamist aja jooksul. Tuleks astuda vajalikud sammud kaduma läinud, valesti makstud või vääralt kasutatud vahendite tagasinõudmiseks vastavalt määrusele (EÜ, Euratom) nr 1605/2002, määrusele (EÜ, Euratom) nr 2342/2002, nõukogu 18. detsembri 1995. aasta määrusele (EÜ, Euratom) nr 2988/95 (Euroopa ühenduste finantshuvide kaitse kohta), nõukogu 11. novembri 1996. aasta määrusele (Euratom, EÜ) nr 2185/96 (mis käsitleb komisjoni tehtavat kohapealset kontrolli ja inspekteerimist, et kaitsta Euroopa ühenduste finantshuve pettuste ja igasuguse muu eeskirjade eiramise eest) ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu 25. mai 1999. aasta määrusele (EÜ) nr 1073/1999 (Euroopa Pettustevastase Ameti (OLAF) juurdluste kohta).

Muudatusettepanek 6

Ettepanek võtta vastu otsus

Artikkel 2 – lõige 1 – punkt c a (uus)

 

ca)

dekomisjoneerimine

Muudatusettepanek 7

Ettepanek võtta vastu otsus

Artikkel 6 – lõige 1

1.   Komisjon koostab eriprogrammi rakendamiseks mitmeaastase tööprogrammi, sätestades üksikasjalikumalt lisas ettenähtud eesmärgid, teadus- ja tehnoloogiaprioriteedid ning rakendamise ajakava.

1.   Komisjon koostab eriprogrammi rakendamiseks mitmeaastase tööprogrammi, sätestades üksikasjalikumalt lisas ettenähtud eesmärgid, teadus- ja tehnoloogiaprioriteedid koos vajaminevate rahaliste vahenditega ning rakendamise ajakava.

Muudatusettepanek 8

Ettepanek võtta vastu otsus

Lisa – 3. jagu – punkt 3.1 – alapunkt 3.1.1

Kasutatud tuumkütuse ja kõrgaktiivsete tuumajäätmete käitlus hõlmab nende ümbertöötlemist, konditsioneerimist, vedu, vaheladustamist ja geoloogilist lõppladustamist. Kõigi nende valdkondade puhul on põhieesmärk hoida ära radionukliidide eraldumine biosfääri nende väga pika lagunemisaja jooksul. Kõnealuse eesmärgi saavutamiseks on oluline luua kunstlikud ja looduslikud tõkkesüsteemid ning hinnata nende toimimist sobiva aja jooksul, see sõltub muu hulgas kütuse ja/või jäätmete käitumisest geoloogilises keskkonnas. Käesolev eriprogramm hõlmab kõnealuseid uuringuid.

Kasutatud tuumkütuse ja kõrgaktiivsete tuumajäätmete käitlus hõlmab nende ümbertöötlemist, konditsioneerimist, vedu, vaheladustamist ja geoloogilist lõppladustamist. Kõigi nende valdkondade puhul on põhieesmärk hoida ära radionukliidide eraldumine biosfääri nende väga pika lagunemisaja jooksul. Kõnealuse eesmärgi saavutamiseks on oluline luua kunstlikud ja looduslikud tõkkesüsteemid ning hinnata ja jälgida nende toimimist sobiva aja jooksul, see sõltub muu hulgas kütuse ja/või jäätmete käitumisest geoloogilises keskkonnas. Käesolev eriprogramm hõlmab kõnealuseid uuringuid.

Muudatusettepanek 9

Ettepanek võtta vastu otsus

Lisa – 3. jagu – punkt 3.1 – alapunkt 3.1.3

3.1.3.     Aktinoidide alusuuringud

Tsiviilotstarbel kasutatava tuumatehnoloogia valdkonnas on pädevuse ja juhtpositsiooni säilitamiseks oluline edendada tuumamaterjalidele keskenduvaid valdkondadevahelisi alusuuringuid, millest omakorda võivad tekkida tehnoloogilised uuendused. Selleks on vaja teadmisi nn 5f-elektronkihi elementide (s.o aktinoidid) ning nende ühendite reageerimisest termodünaamilistele parameetritele (tavaliselt ekstreemsed). Vastavate katseandmete vähesuse ja modelleerimise olemuse keerukuse tõttu on praegused teadmised sellistest mehhanismidest piiratud. Kõnealuse valdkonna alusuuringud on olulised, et mõista selliste elementide käitumist ning püsida kondenseeritud aine füüsikas tänapäeval esirinnas. Katseprogrammide mõju suurendamiseks soodustatakse modelleerimise ja simuleerimisega seotud saavutusi.

Teadusuuringute Ühiskeskuse aktinoidide alusuuringute programm on jätkuvalt esikohal aktinoidide füüsikas ja keemias ning selle põhieesmärk on pakkuda ülikoolide ja uurimiskeskuste teadlastele maailmatasemel katserajatisi. Need võimaldavad teadlastel uurida aktinoidide omadusi, et täiendada oma teadmisi ja panustada tuumateaduse edusammudesse.

välja jäetud

Muudatusettepanek 10

Ettepanek võtta vastu otsus

Lisa – 3. jagu – punkt 3.1 – alapunkt 3.1.6 – lõik 1

Asutamislepingu 3. peatüki II jaotises on sätestatud, et kehtestatakse põhistandardid töötajate ja kogu elanikkonna tervise kaitseks ioniseerivast kiirgusest tulenevate ohtude eest. Asutamislepingu artiklitega 13–38 on ette nähtud liikmesriikide ja komisjoni roll seoses inimeste tervise kaitsega, radioaktiivsustaseme seirega keskkonnas, eraldumisega keskkonda ja tuumajäätmete käitlemisega. Asutamislepingu artikli 39 kohaselt abistab Teadusuuringute Ühiskeskus komisjoni selle ülesande täitmisel.

Asutamislepingu 3. peatüki II jaotises on sätestatud, et kehtestatakse põhistandardid töötajate ja kogu elanikkonna tervise kaitseks ioniseerivast kiirgusest tulenevate ohtude eest. Asutamislepingu artiklitega 31–38 on ette nähtud liikmesriikide ja komisjoni roll seoses inimeste tervise kaitsega, radioaktiivsustaseme seirega keskkonnas ja eraldumisega keskkonda. Teadusuuringute Ühiskeskus jätkab koostöös rahvusvaheliste partneritega keskkonna radioaktiivsuse mõõtmise võrgustike arendamist ning teavitab üldsust viivitamata kõigist leidudest . Asutamislepingu artikli 39 kohaselt abistab Teadusuuringute Ühiskeskus komisjoni selle ülesande täitmisel.

Muudatusettepanek 11

Ettepanek võtta vastu otsus

Lisa – 3. jagu – punkt 3.1 – alapunkt 3.1.6 – lõik 2

Arvestades radionukliidide uusi piirmäärasid joogivees ja toiduainetes, töötab Teadusuuringute Ühiskeskus välja analüüsimeetodid ja koostab vastavad võrdlusmaterjalid. Liikmesriikide seirelaboritega võrreldakse andmeid, et hinnata asutamislepingu artiklite 35 ja 36 kohaselt kogutud seireandmete võrreldavust ja toetada võrdlusmaterjali kasutades radioaktiivse kiirguse seiresüsteemide ühtlustamist.

Arvestades radionukliidide uusi piirmäärasid joogivees ja toiduainetes, töötab Teadusuuringute Ühiskeskus välja analüüsimeetodid ja koostab vastavad võrdlusmaterjalid. Liikmesriikide seirelaboritega võrreldakse andmeid, et hinnata asutamislepingu artiklite 35 ja 36 kohaselt kogutud seireandmete võrreldavust ja toetada võrdlusmaterjali kasutades radioaktiivse kiirguse seiresüsteemide ühtlustamist. Selle tegevuse käigus võetakse arvesse nõukogu direktiivi, milles esitatakse elanikkonna tervisekaitse nõuded, seoses olmevees sisalduvate radioaktiivsete ainetega ja mis võetakse vastu vastavalt Euratomi asutamislepingu artiklile 31.

Muudatusettepanek 12

Ettepanek võtta vastu otsus

Lisa – 3. jagu – punkt 3.2 – alapunkt 3.2.1

Tuumaohutust ja rajatiste töökindlust optimeeritakse pidevalt, et vastata uutele väljakutsetele, mis on tekkinud turu liberaliseerimisest, tehase käitamisaja pikenemisest ning nn tuumatööstuse taassünnist. Selleks et tagada nii lääne kui ka Vene tüüpi tuumaelektrijaamade ohutus ja seda suurendada, tuleb kõrgetasemelisi ohutuse hindamise meetodeid ja asjakohaseid analüüsivahendeid arendada ja valideerida. Teadusuuringute Ühiskeskus korraldab spetsiifilisi katsepõhiseid uuringud, et mõista paremini aluseks olevaid füüsikalisi nähtusi ja protsesse ning et deterministlikke ja tõenäosuslikke ohutushinnanguid saaks valideerida ja kontrollida; selleks kasutatakse rajatise protsesside (reaktsioonivõime ja termohüdraulilised protsessid), koostisosade (arvestades töökoormust/vananemist) ning inimfaktorite ja organisatsiooniliste tegurite tänapäevast modelleerimist. Teadusuuringute Ühiskeskusel on jätkuvalt keskne roll käitamisel saadud kogemuste tagasiside Euroopa keskuse (European Clearinghouse for Operational Experience Feedback) loomisel ja selle töö korraldamisel liikmesriikide huvides. Euroopa reguleerivate asutuste huvides esitab keskus temaatilisi aruandeid rajatiste konkreetsete aspektide kohta ning lihtsustab käitamisel saadud kogemuste tagasiside tõhusat jagamist ja rakendamist tuumaelektrijaamade ohutuse tagamiseks.

Tuumaohutust ja rajatiste töökindlust optimeeritakse pidevalt, et vastata uutele väljakutsetele, mis on tekkinud turu liberaliseerimisest, tehase käitamisaja pikenemisest ning nn tuumatööstuse taassünnist. Selleks et tagada nii lääne kui ka Vene tüüpi tuumaelektrijaamade ohutus ja seda suurendada, tuleb kõrgetasemelisi ohutuse hindamise meetodeid ja asjakohaseid analüüsivahendeid arendada ja valideerida. Teadusuuringute Ühiskeskus korraldab spetsiifilisi katsepõhiseid uuringud, et mõista paremini aluseks olevaid füüsikalisi nähtusi ja protsesse ning et deterministlikke ja tõenäosuslikke ohutushinnanguid saaks valideerida ja kontrollida; selleks kasutatakse rajatise protsesside (reaktsioonivõime ja termohüdraulilised protsessid), koostisosade (arvestades töökoormust/vananemist) ning inimfaktorite ja organisatsiooniliste tegurite tänapäevast modelleerimist. Teadusuuringute Ühiskeskusel on jätkuvalt keskne roll käitamisel saadud kogemuste tagasiside Euroopa keskuse (European Clearinghouse for Operational Experience Feedback) loomisel ja selle töö korraldamisel liikmesriikide huvides. Euroopa reguleerivate asutuste huvides esitab keskus temaatilisi aruandeid rajatiste konkreetsete aspektide kohta ning lihtsustab käitamisel saadud kogemuste tagasiside tõhusat jagamist ja rakendamist tuumaelektrijaamade ohutuse tagamiseks. Võttes arvesse tuumareaktorite dekomisjoneerimise kasvavat tähtsust ja sellega seotud laienevat turgu ja tehnilisi lahendusi, suurendab Teadusuuringute Ühiskeskus oma teaduspädevust selles vallas. Ühiskeskus võtab kavasse reaktorite dekomisjoneerimisega seotud teadustegevuse ja valdkonnaspetsialistide koolitamise põhiaspektid (meetodid, töö käigus toimuv koolitus, teaduslik taust).


(1)   Vastuvõetud tekstid, P7_TA(2010)0401.


Top
  翻译: