Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Dumpinguvastased meetmed

Dumpinguvastased meetmed

 

KOKKUVÕTE:

määrus (EL) 2016/1036 kaitse kohta dumpinguhinnaga impordi eest riikidest, mis ei ole ELi liikmed

MIS ON MÄÄRUSE EESMÄRK?

Määrusega (EL) 2016/1036 kehtestatakse ELi kaubanduseeskirjad, et kaitsta ELi turgu dumpinguhinnaga impordi eest kolmandatest riikidest.

Seda on muudetud kolm korda: määrusega (EL) 2017/2321, määrusega (EL) 2018/825 ja delegeeritud määrusega (EL) 2020/1173.

PÕHIPUNKTID

Määruses (EL) 2016/1036 sätestatakse järgmised eeskirjad.

Tingimused

Enne toote impordi suhtes dumpinguvastaste meetmete kehtestamist peab olema täidetud neli tingimust:

  • import toimub dumpinguhinnaga – kui toote ekspordihind ELi on selle normaalväärtusest* madalam;
  • olulise kahju* tekitamine samasugust toodet* tootvale ELi tööstusharule;
  • dumpinguvastase impordi ja olulise kahju vahel on põhjuslik seos ning
  • dumpinguvastane meede* ei ole vastuolus ELi huvidega – see ei tohiks kahjustada kogu majandust rohkem kui impordist kannatanud tööstusharule pakutav abi.

Kaebuse algatamine

  • Dumpinguvastase kaebuse esitavad Euroopa Komisjonile asjaomase toote ELi tootjad või see esitatakse nende nimel kas otse või mõne ELi riigi ametiasutuse kaudu. Ka ametiühingud võivad esitada kaebuse koos ELi tööstusharuga ja olla menetluses huvitatud isikud. Eriolukorras võib komisjon algatada dumpingu uurimise ka omal algatusel.
  • Kõik kaebused peavad sisaldama tõendeid dumpingu olemasolu, kahju olemasolu ning põhjusliku seose olemasolu kohta väidetavalt dumpinguhinnaga impordi ja väidetava kahju vahel.
  • Konfidentsiaalsete äriandmete kaitsmiseks esitatakse kaebuse kaks versiooni: konfidentsiaalne ja mittekonfidentsiaalne versioon. Esimene neist on kättesaadav ainult juhtumiga vahetult tegelevatele komisjoni töötajatele. Mittekonfidentsiaalne versioon on kättesaadav kõigile huvitatud isikutele pärast uurimise algatamist.
  • Komisjon kontrollib kaebuses esitatud tõendusmaterjali täpsust ja vastavust, et teha kindlaks, kas tõendid on piisavad õigustamaks uurimise algatamist. Seda tehakse 45 päeva jooksul pärast kaebuse esitamist.

Dumpinguvastane uurimine

  • Kui komisjon otsustab uurimise algatada, avaldab ta teate Euroopa Liidu Teatajas. Ta võtab ühendust kõigi teadaolevate tootjate ja kõigi teiste huvitatud isikutega, paludes neil täita küsimustiku kindlaks tähtajaks.
  • Kui potentsiaalselt huvitatud isikuid on palju, võib komisjon viia uurimise läbi ettevõtjate (eksportivate tootjate, ELi tootjate, importijate, kasutajate) valimi põhjal.
  • Esialgse määruse (EL) 2016/1036 kohaselt võib uurimine kesta üheksa kuud, enne kui komisjon saab oma esialgsete järelduste põhjal kehtestada ajutised meetmed.

Dumpingu tuvastamine

Kui uurimise põhjal leiab komisjon, et dumpingut on toimunud, võidakse võtta järgmisi meetmeid.

  • Asjaomase toote ELi importimise suhtes võib kohaldada dumpinguvastaseid meetmeid, mis tavaliselt on järgmised:
    • väärtuseline tollimaks – protsent asjaomase toote impordiväärtusest;
    • konkreetsed tollimaksud – kindla koguse kauba kindlaks määratud väärtus, nt 100 eurot toote tonni kohta, või
    • hinnakohustus – eksportija kohustus järgida minimaalset impordihinda.
  • Kui komisjon kehtestab ajutised meetmed, kehtivad need kuni kuus kuud. Sellele võib järgneda lõplike meetmete kehtestamine viieks aastaks.
  • Importija tasub tollimaksu ELis asjaomaste ELi riikide tolliasutustele.
  • Teatavatel tingimustel võidakse kehtivad meetmed läbi vaadata (vaheläbivaatus). Läbivaatamisel käsitletakse üldjuhul algsete meetmete ühte või mitut elementi, nt dumpingu ja/või kahju taset, hõlmatud tooteid ja meetmete vormi.
  • Viie aasta möödudes kaotavad meetmed kehtivuse, välja arvatud juhul, kui aegumise läbivaatamisel jõutakse järeldusele, et meetmete kehtivuse lõppemisega võib tõenäoliselt kaasneda dumping ja olulise kahju jätkumine või kordumine.
  • Importijad võivad taotleda tasutud tollimaksu täielikku või osalist tagasimaksmist, kui nad saavad tõendada, et dumpingumarginaal*, mille alusel tollimakse maksti, on kaotatud või seda on vähendatud.

Muutmismäärusega (EL) 2017/2321 kehtestatakse dumpingu arvutamise meetod, mida tuleb kasutada juhtudel seoses impordiga Maailma Kaubandusorganisatsiooni liikmesriikidest, kus riigi sekkumise tõttu esineb olulisi turumoonutusi.

Muutmismäärus (EL) 2018/825

Muu hulgas on kõnealusel määrusel järgmised ülesanded.

  • Sellega lühendati ajutiste dumpinguvastaste meetmete kehtestamise ajavahemikku üheksalt kuult pärast menetluse algatamist seitsmele kuule võimalusega pikendada seda ajavahemikku kuni kaheksa kuuni.
  • See hõlbustab väiksemate ettevõtjate osalemist kaubanduse kaitsemeetmete uurimises (sealhulgas väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate (VKEde) tugikeskus, spetsiaalse VKEde veebilehe loomine ja VKEde juhendi avaldamine).
  • Sellega muudetakse dumpinguvastastel juhtudel väiksema tollimaksu reegli kohaldamist. EL sai varem kehtestada meetmed täielikust dumpingust vaid väiksemas summas, kui sellest väiksemast summast (kahjumarginaal) piisas ELi tootmisharule tehtud kahju korvamiseks. Uute eeskirjade kohaselt võib dumpinguvastaseid meetmeid kehtestada kogu dumpingu ulatuses, kui on tõendeid oluliste moonutuste kohta asjaomase toote valmistamiseks kasutatavat asjakohast toorainet eksportival turul, kui see on kogu ELi huvides.
  • Sellega kehtestatakse mittekahjustava hinna (hind, mida tootmisharu eeldab tavapärastes tingimustes küsida) arvutamise uued eeskirjad. Arvutuses võib nüüd arvesse võtta vajalike investeeringute kulusid, näiteks infrastruktuuri või teadus- ja arendustegevusse, aga ka sotsiaalsete ja keskkonnanormidega seotud tulevasi kulutusi, näiteks ELi heitkogustega kauplemise süsteemi raames. Mittekahjustav hind eeldab nüüd vähemalt 6% kasumit, mis lisatakse arvutustesse, kusjuures juhtumipõhiselt on võimalik suurem kasumimarginaal.
  • Sellega kehtestati eelavalikustamise periood, mille jooksul huvitatud isikud said kolm nädalat varem teavet ajutiste meetmete kehtestamise kohta kohustusega, et komisjon vaatab 9. juuniks 2020 üle, kas kolmenädalase eelavalikustamise perioodi jooksul on import märkimisväärselt kasvanud ja kas see on põhjustanud ELi asjaomastele tööstusharudele täiendavat kahju.
  • Sellega kehtestatakse aegumise läbivaatamise käigus kogutud tollimaksude tagasimaksmine, kui läbivaatamise tulemuseks on meetmete lõpetamine.

Delegeeritud määrus (EL) 2020/1173

Muutmismääruse (EL) 2018/825 kohaselt läbiviidud läbivaatamise käigus jõudis komisjon järeldusele, et üldiselt ei olnud avalikustamiseelsel perioodil toimunud impordi tõttu ELi tootmisharule põhjustatud täiendavat kahju. Seetõttu võttis komisjon vastu delegeeritud õigusakti, millega pikendatakse eelavalikustamise perioodi neljale nädalale.

MIS AJAST MÄÄRUST KOHALDATAKSE?

  • Käesolevat määrust kohaldatakse alates 20. juulist 2016. Määrusega (EL) 2016/1036 kodifitseeriti ja asendati määrus (EÜ) nr 1225/2009 ja selle hilisemad muudatused.
  • Muutmismäärust (EL) 2017/2321 kohaldatakse alates 20. detsembrist 2017.
  • Muutmismäärust (EL) 2018/825 kohaldatakse alates 8. juunist 2018.
  • Delegeeritud määrust (EL) 2020/1173 kohaldatakse alates 11. augustist 2020.

TAUST

Lisateave:

PÕHIMÕISTED

Normaalväärtus – üldiselt peetakse toote turuhinnaks eksportivas riigis. Kui aga müüki ei toimu, müügimaht on ainult väike või kui müük toimub koduturul kahjumiga, siis võetakse toote normaalväärtuse arvutamisel tavaliselt arvesse eksportiva riigi tootmiskulud, millele on liidetud mõistlik summa, mis sisaldab müügi-, üld- ja halduskulusid ning kasumit. Märkimisväärse moonutusega majanduste puhul kehtivad erieeskirjad.
Oluline kahju – oluline kahju ELi tööstusele, nt turuosa, hinnataseme ja/või kasumlikkuse vähenemine.
Samasugune toode – toode, mis on imporditud tootega identne või sellega väga sarnane.
Dumpinguvastased meetmed – meetmed toote impordi suhtes, mida müüakse toote harilikust väärtusest madalama hinnaga ja mis põhjustab ELi tootjatele olulist kahju.
Dumpingumarginaal – normaalväärtuse ja sama eksportija poolt kõnealuse toote eest ELi turul küsitava hinna (ekspordihind) vahe.

PÕHIDOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 8. juuni 2016. aasta määrus (EL) 2016/1036 kaitse kohta dumpinguhinnaga impordi eest riikidest, mis ei ole Euroopa Liidu liikmed (kodifitseeritud) (ELT L 176, 30.6.2016, lk 21–54)

Määruse (EL) 2016/1036 hilisemad muudatused on algdokumenti lisatud. Käesoleval konsolideeritud versioonil on üksnes dokumenteeriv väärtus.

SEONDUV DOKUMENT

Euroopa Parlamendi ja nõukogu 8. juuni 2016. aasta määrus (EL) 2016/1037 kaitse kohta subsideeritud impordi eest riikidest, mis ei ole Euroopa Liidu liikmed (kodifitseeritud) (ELT L 176, 30.6.2016, lk 55–91)

Vt konsolideeritud versiooni.

Viimati muudetud: 16.10.2020

Top
  翻译: