Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016AE3545

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Euroopa jagamismajanduse tegevuskava““ [COM(2016) 356 final]

ELT C 75, 10.3.2017, p. 33–39 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

10.3.2017   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 75/33


Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Euroopa jagamismajanduse tegevuskava““

[COM(2016) 356 final]

(2017/C 075/06)

Raportöör

Carlos TRIAS PINTÓ

Kaasraportöör

Mihai MANOLIU

Konsulteerimistaotlus

Euroopa Komisjon, 8.12.2016

Õiguslik alus

Euroopa Liidu toimimise lepingu artikkel 304

Vastutav sektsioon

ühtse turu, tootmise ja tarbimise sektsioon

Vastuvõtmine sektsioonis

17.11.2016

Vastuvõtmine täiskogus

15.12.2016

Täiskogu istungjärk nr

521

Hääletuse tulemus

(poolt/vastu/erapooletuid)

157/1/4

1.   Järeldused ja soovitused

1.1.

Detsentraliseeritud digitaalmajanduse kujunemisjärgus stsenaarium osutab sellele, et märkimisväärne hulk uutest vastastikustest majandussuhetest on edaspidi otseselt seotud sotsiaalsete sidemete ja kogukondadega, muutes oluliselt seda, mida mõistetakse ettevõtluse või töö tegemise all lähtuvalt tootmise, tarbimise, valitsemise ja sotsiaalsete probleemide lahendamise viiside demokratiseerimise loogikast, ning seejuures tuleb kindlalt vältida ebakindlate töösuhete tekkimist ja maksustamisest kõrvalehoidumist ning jälgida, et lisandväärtus ei liiguks laialdaselt tööstusettevõtjatelt digitaalplatvormide eraomanikele (1).

1.2.

Selle uue paradigma valguses innustab Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee (edaspidi „komitee“) Euroopa Komisjoni andma jagamismajandusele täpsema ja kaasavama mõistelise määratluse, vältimaks selle võrdsustamist digitaalmajandusega. Seega iseloomustavad jagamismajandust, millel kujuneb sarnaselt sotsiaalmajandusega välja demokraatlik ja kaasav dünaamika, järgmised tunnused:

a)

tegemist ei ole alati digitaalkeskkonnas arenevate, vaid ka lähedusel põhinevate suhetega, mis võimaldavad keskenduda inimestevahelistele kontaktidele (näiteks kaupade vahetamine);

b)

sageli ei taotleta kasumit ning tihtilugu toimitakse koostöö- või solidaarsuspõhimõtete alusel (näiteks teatud liiki ühisrahastamine nagu annetustel põhinev ühisrahastamine);

c)

alati ei tegutseta ülemaailmsel või piiriülesel tasandil, vaid üsna tihti ka väiksemates või kohaliku mõõtmega keskkondades (näiteks omatarbimise rühmad);

d)

see ei hõlma ainult majanduslikke aspekte, vaid puudutab ka keskkondlikke ja sotsiaalseid küsimusi (näiteks säästev liikuvus);

e)

see ei piirdu uue nõudluspõhise teenuste osutamise vormiga, mille puhul jagatav hüve on tööpanus, vaid rõhk asetatakse sellistele teenustele juurdepääsule (näiteks kaupade jagatud kasutamine);

f)

tegemist ei ole ainult materiaalsete ja kõrge majandusliku väärtusega kaupadega – tegeletakse mis tahes kaupade või teenustega (näiteks nn ajapangad).

1.3.

Kokkuvõttes hõlmab jagamismajandus erinevaid mooduseid eriomaste panustamisviiside ja väljakutsetega. Näiteks juurdepääsul põhineva majanduse puhul tuuakse turule vähe kasutatud vara, luues tarbijatele suurema pakkumise ja võimaldades ressursse tõhusamalt kasutada, ent sellega kaasneb oht, et tagasipõrke nähtus ergutab kogutootmist. Nõudluspõhise majanduse puhul on tööjõud killustatud, millega kaasneb suurem paindlikkus, ent suureneb ka töösuhete ebakindluse oht. Annetusmajanduse puhul jagatakse kaupu ja teenuseid omakasupüüdmatul viisil ja see aitab muuta kogukonnad tugevamaks, ent sageli jääb see ametiasutuste eest nähtamatuks.

1.4.

Omakorda väärivad Euroopa Komisjoni täielikku tähelepanu digitaalsed platvormid, eriti need, mille tegevusega taotletakse kasumit, selleks et reguleerida ja ühtlustada nende tegevus ning tagada võrdsed tingimused läbipaistvuse, teavitamise, täieliku juurdepääsu, mittediskrimineerimise ja andmete asjakohase kasutamise põhimõtte alusel. Täpsemalt on vaja seoses töötajate majandusliku sõltuvusega uuesti määratleda juriidilise alluvusseose mõiste ning tagada tööõigused, sõltumata sellest, millistes vormides tegevus aset leiab.

1.5.

Seega tuleb piiritleda seda tüüpi majanduse erinevad vormid ning pakkuda välja erinevaid reguleerivaid lähenemisviise, (2) eelistades digitaalseid algatusi, mis põhinevad demokraatlikul, solidaarsel ja kaasaval juhtimisel ning soodustavad sotsiaalset innovatsiooni, mis seisneb vajaduses teavitada tarbijaid oma põhiväärtustest ning korraldus- ja juhtimisvormidest. Sellega seoses soovitab komitee teha kvalitatiivse uuringu jagamismajanduse ettevõtjate loodud suhtevõrgustike kohta.

1.6.

Seetõttu toetab komitee eraldi metoodika väljatöötamist uue, erinevate standarditega majanduse reguleerimise ja mõõtmise jaoks. Seda silmas pidades on teabesümmeetria seisukohast keskne koht usalduse väärtusel. Samuti tuleb tugevdada läbipaistvuse, aususe ja objektiivsuse kriteeriume toote või teenuse hindamisel, minnes kaugemale algoritmide pelgalt automaatsest kasutamisest.

1.7.

Lisaks soovitab komitee luua sõltumatu Euroopa digitaalplatvormide reitinguagentuuri, millel oleks ühtlustatud pädevus kõigis liikmesriikides ning mis tegeleks platvormide juhtimise hindamisega konkurentsi, tööhõivet ja maksustamist puudutavates küsimustes.

1.8.

Samas ei käsitleta teatises esitatud lähenemisviisis selliseid jagamismajanduse valdkonnas olulisi teemasid nagu virtuaal- ja sotsiaalne valuuta kui kõnealuses majanduses kehtivad vahendid, samuti teadmised, teave ja energia kui selle majandustegevuse esemed või jagatud loomingu ja tehnoloogiliste uuenduste roll jagamismajanduses.

1.9.

Selleks, et jagamismajandust tänapäevases kontekstis täiel määral käsitleda, soovitab komitee jälgida, et üheaegselt oleksid tasakaalustatult kasutusel erinevad mudelid, mis tagavad jagamismajanduse täieliku arengu, põhjustamata turul negatiivset välismõju, eriti konkurentsi, maksustamise ja kvaliteetse tööhõivega seotud küsimustes. Selleks tuleb koostöös sidusrühmadega (tööandjate organisatsioonid, ametiühingud, tarbijate ühendused jne) välja kujundada jagamismajanduse uute parameetrite asjakohane seire- ja järelevalveraamistik.

1.10.

Viimaks soovitatakse komiteel selleks, et käsitleda üleminekut oluliste süsteemsete tagajärgedega uuele majandusele, luua kõnealuste kujunevate nähtuste analüüsimiseks alaline horisontaalne struktuur, mis ühendab komitee jõupingutused Euroopa Komisjoni, Regioonide Komitee ja Euroopa Parlamendi omadega.

2.   Sissejuhatus ja taustteave

2.1.

Ühiskondlik kultuur, tarbimisharjumised ja tarbijate vajaduste rahuldamise vormid on läbimas põhjalikku muutust, tarbimine vaadatakse üle ja see muudetakse ratsionaalsemaks suurema kaasavuse aspektist, nii et hinnaga seonduvate tegurite kõrval on olulised ka toodete ja teenuste keskkonnamõju ja sotsiaalne jalajälg. Kõik see on seotud interneti ja sotsiaalvõrgustike märkimisväärse mõjuga.

2.2.

Isiklikuks tarbeks kaupade omamine, tugevad valuutad ning kohapealne, püsiv ja palgatöö on taandumas virtuaalsete vahetuste, jagatud juurdepääsu, digitaalse raha ja tööjõu suurema paindlikkuse ees.

2.3.

Üleminekul uutele tootmise ja tarbimise vormidele on teatavad majandustegevuse valdkonnad sattunud uute osaliste tekkimisega seotud võimsa mõju alla, seejuures on mõned neist uutest osalistest orienteeritud koostööle ja kogukonna heaolule, samas kui teisi kannustavad peamiselt ärivõimalused (austamata seejuures alati võrdseid tingimusi).

2.4.

Kuna mitmelt poolt on tulnud üleskutseid luua uus jagamismajanduse juhtimisraamistik (3) (mis soodustaks digitaaltehnoloogia kasutamist selle detsentraliseeritud võimaluste ärakasutamiseks, selle asemel et luua uusi tsentraliseeritud monopole), otsustas Euroopa Komisjon algatada „Euroopa jagamismajanduse tegevuskava“, olles märganud, et ELi riiklikud ja kohalikud asutused on käsitlenud olukorda äärmiselt erinevate reguleerivate meetmete kaudu. See tuleneb asjaolust, et jagamismajandus on vastavalt käsitletavale valdkonnale erinevalt piiritletud.

2.5.

Niisugune killustatud lähenemisviis uutele ärimudelitele tekitab ebakindlust (nii majanduslikus kui ka regulatiivses mõttes, seoses tööjõuga jne) ja määramatust (usaldust, uusi digitaalseid vahendeid, nagu blockchaine, turvavõrke ja privaatsust puudutavates küsimustes) traditsiooniliste ettevõtjate, uute teenusepakkujate ning tarbijate seas, piirates nii uuendustegevust, töökohtade loomist ja majanduskasvu.

2.6.

Seetõttu on komisjon avaldanud järgmised suunised, mis peaksid abistama liikmesriikide turul tegutsevaid ettevõtjaid ja avalikke asutusi.

Turulepääsunõuded: teenusepakkujatel tuleb avalikku huvi pakkuvate eesmärkide saavutamiseks saada ainult luba või litsents. Tegevuse täielikku keelamist peaks kasutama alles viimase abinõuna. Koostööplatvormide suhtes ei tuleks kohaldada loa või litsentsi taotlemise nõuet, kui need tegutsevad üksnes vahendajana tarbijate ja asjaomase teenuse (näiteks transpordi- või majutusteenused) pakkujate vahel. Ka liikmesriigid peaksid tegema vahet aeg-ajalt teenust pakkuvate kodanike ja kutseliste teenusepakkujate vahel, näiteks nähes selleks ette tegevuse aktiivsusel põhinevad künnised.

Vastutussüsteemid: koostööplatvormid võib vabastada vastutusest seoses teabega, mida nad koguvad teenusepakkuja nimel. Neid ei tohiks siiski vabastada vastutusest teenuste puhul, mida nad ise pakuvad, näiteks makseteenused.

Kasutajate kaitse: liikmesriigid peavad tagama, et tarbijatele oleks tagatud maksimaalne kaitse ebaausate kaubandustavade eest, kohustamata aeg-ajalt teenuseid osutavaid eraisikuid avaldama ebaproportsionaalsel määral teavet.

Töösuhted (nii füüsilisest isikust ettevõtjad kui ka töötajad): tööõigus kuulub suuresti liikmesriigi pädevusse ning seda täiendavad väljakujunenud kohtupraktika ja sotsiaalsed normid liidu tasandil. Liikmesriigid võivad kaaluda kriteeriume, nagu alluvusseos platvormiga, töö olemus või tasu olemasolu, et otsustada, kas asjaomast isikut saab pidada platvormi töötajaks.

Maksustamine: jagamismajanduse teenusepakkujad peavad maksma makse. Asjaomased maksud hõlmavad isikliku sissetuleku, ettevõtte tulu ja käibe maksustamist. Liikmesriike kutsutakse üles jätkama jagamismajanduse maksueeskirjade kohaldamise lihtsustamist ja selgitamist. Koostööplatvormid peaksid tegema riiklike ametiasutustega igakülgset koostööd majandustegevuse registreerimiseks ja maksude kogumise hõlbustamiseks.

3.   Üldised märkused komisjoni ettepaneku kohta

3.1.

Komisjon tekitab segadust sellega, et paneb digitaalplatvormid ja jagamismajanduse ühte patta, määratlemata seda, mis seob jagamismajandust üldise huviga, alates selle positiivsete mõjude tunnustamisest koostöö ja solidaarsuse kui väärtuste rakendamisel.

3.2.

Oma teatises ei tee komisjon seda, mis peaks olema põhieesmärk – ei täida asjaomaste sidusrühmade legitiimseid ootusi ega määratle mudelit ja parameetreid selges ja läbipaistvas õigusraamistikus, milles jagamismajanduse erinevad vormid saaksid Euroopas areneda ja tegutseda, saada tuge ja rakendust ning võita usaldusväärsust ja poolehoidu.

3.3.

Digitaalmajanduse mudel hõlmab omalt poolt nelja järgmist tunnust: tegevuste ümberpaigutamine, digitaalplatvormide keskne roll, võrgustike tähtsus ja laiaulatuslik andmete kasutamine (4). Kuigi tegemist on erinevat laadi valdkondadega, kattub see osaliselt jagamismajandusega, arvestades, et viimase puhul tegutsetakse tihti sarnastes keskkondades: osalusvõrgustikud, kus piirid isikliku ja kutselise, püsiva ja juhutöö ning füüsilisest isikust ettevõtja ja palgatöötaja jne vahel on hägused.

3.4.

Selle mõiste piiritlemise hõlbustamiseks teeb komitee ettepaneku, et Euroopa Komisjon võtaks kasutusele mõiste „mittevastastikune prosotsiaalne käitumine“, mis eristab selgelt mittetulundusliku jagatud kasutamise ning mis pakub tarbimiseks, tootmiseks, rahastamiseks ja ühisteadmiseks suhtlusruumi.

3.5.

Kokkuvõttes eeldab jagamismajanduse mudel iseenesest olulisi muutusi mitte ainult majanduslikus, vaid ka sotsiaalses ja keskkondlikus mõistes. Teatises viidatakse sel puhul jätkusuutlikkusele või ringmajanduse poole liikumisele või kirjeldatakse sotsiaalseid turge kui jagamismajanduse ruume.

3.6.

Nende asjaolude väljajätmisel käsitletakse jagamismajanduse algatuste praegust tähtsust ainult osaliselt, nagu ka siis, kui analüüsis piirdutakse vaid teenuste vahetamise või koostööplatvormidega, võtmata arvesse selliseid aspekte nagu kaupade ringlussevõtt või vahetamine, vara kasutamise optimeerimine või sotsiaalsete sidemete loomine.

3.7.

Seoses ebakindlusega õigusraamistike kohaldamisel jagamismajanduse algatuste reguleerimiseks on komisjoni välja toodud raskused küll õiged, kuid samuti on probleemiks uue majandusmudeli ühtlustamine või kohandamine vastavalt traditsioonilistele hindamiskriteeriumidele. See võib nõuda jõupingutusi uute kriteeriumide ja standardite väljatöötamiseks jagamismajanduse õiguslike, tööalaste ja maksuaspektide käsitlemiseks, eriti arvestades liikumist uue tootmis- ja tarbimismudeli poole, millega kaasneb seotud poolte ümbermõtestamine.

3.8.

Samuti saab uuest, sotsiaalset ühtekuuluvust loovast kaasavamast majandusest rääkida üksnes siis, kui ühiskond tervikuna on omandanud digi- ja finantsoskused, mis võimaldavad sellele majandusele juurde pääseda ja selles toimida. Lisaks tuleb avaliku poliitika rakendamisel kanda hoolt selle eest, et digitaalse tõrjutuse ohus olevatele inimestele, sh puudega inimestele oleks tagatud täielik juurdepääs.

3.9.

Lõpetuseks ei saa komitee vaadata mööda järgmistest aspektidest, mida komisjoni teatises ei käsitleta:

jagamismajanduse arutelust ei saa välja jätta vajadust käsitleda käibevahendeid, nagu digitaalne, virtuaalne ja sotsiaalne valuuta. Nn blockchainide andmebaaside abil loovad teise põlvkonna internetikasutajad, ettevõtjad ja traditsioonilised ettevõtjad uusi vorme finantsvahendajate kaheksa põhifunktsiooni rakendamiseks, kasutades ülemaailmselt hajutatud raamatupidamist, tehnoloogiat ja bitcoine;

kui võtta arvesse, et jagamismajanduse poole liikumisel on kaks peamist telge energia ja informatsioon, ei saa jagamismajanduse analüüsist mingil juhul välja jätta intellektuaalomandi üleandmist, alates ühisteadmisest ja avatud juurdepääsukoodidest, seda ka energiasektoris;

põhjalikumalt tuleb käsitleda selliseid tööhõivega seotud soovimatuid mõjusid, nagu suundumus äärmiselt paindliku tööturu poole, jagamismajanduses töötajate kollektiivläbirääkimiste positsiooni nõrgenemine, individualiseerimise oht tööturul, väljaõppe puudumine, kvalifikatsioonisüsteemide võimalikud (negatiivsed) mõjud ja algoritmide käsitlemine.

4.   Konkreetsed märkused komisjoni ettepaneku kohta: põhiküsimused

4.1.    Turulepääsunõuded, mastaabisääst ja kohalik võrguefekt

4.1.1.

Komitee märgib, et kehtivate ELi õigusaktide, täpsemalt teenuste direktiivi ja e-kaubanduse direktiivi kohaselt, tuleb liikmesriikidel edendada juurdepääsu jagamisturgudele, kuna laiem valik hoogustab tarbimist, luues omalt poolt motiveerivad tingimused just avalikku huvi silmas pidades, mida tuleb nõuetekohaselt põhjendada. Kuna jagamismajanduses luuakse uusi vorme selliste juba teadaolevate teenuste osutamiseks, mis on tavapäraselt olnud rangelt reguleeritud, võib eeldada, et tekivad vastuolud õigusaktidega.

4.1.2.

Tuleb märkida, et kuna jagamismajanduse näol on tegemist erinevate ruumiliselt ja ajaliselt piiritlemata algatustega, tuleb neid käsitleda avatult ja mitte-asukohapõhiselt, sest mis tahes territoriaalsuse kriteeriumil põhinev piiramine võib tekitada maksu- ja sotsiaalset konkurentsi, mis moonutab jagamismajanduse positiivset mõju.

4.1.3.

Seetõttu tuleb riikidevahelise turulepääsu argumendi asemel vaadelda jagamismajandust pigem kui kodanike mõjuvõimu suurendamise väljendust (inimkapitali kasv), mille puhul tuleb käsitleda kahte peamist küsimust: ühelt poolt ühtlustamise põhimõte, et vältida erinevat kohtlemist, mis tekitab turul uut asümmeetriat, ning teiselt poolt vajadust edendada jagatud reguleerimise tavasid (5) (mudelid: kasutajatevaheline reguleerimine, isereguleerivad asutused ja andmete kaudu delegeeritud reguleerimine).

4.1.4.

Nagu komisjon toetab ka komitee teenuste turgude paindlikumat reguleerimist (mõiste „töö“ uus määratlus jagamismajanduses) ning kutsub seega liikmesriike üles hindama jagamismajandusele kohaldatavate õigusaktide põhjendatust ja proportsionaalsust avaliku huvi eesmärkide valguses (reguleerimine turutõrgete kõrvaldamiseks, hõlbustades usalduse suurendamist), võttes arvesse erinevate ärimudelite ja vahendite iseärasusi seoses juurdepääsu, kvaliteedi või turvalisusega.

4.1.5.

Samuti rõhutab komitee, et mudeli eripära loob vahendid nende teenuseosutajate reitingu määramiseks ja maine hindamiseks, mis küll täidavad avaliku huvi eesmärki vähendada tarbijate jaoks teabe ebaühtlusest tulenevaid ohte, ent võivad ka viia kahjulike valikute ja moraalse ohuni. Seda silmas pidades tuleb avalikel asutustel ja digitaalsete platvormide haldajatel sõltumatute kontrolliasutuste abil tagada koostööplatvormide teabe, hinnangute ja reitingute kvaliteet ja usaldusväärsus.

4.1.6.

Komitee pooldab mõtet, et kasulik meetod ELi turgude killustatuse ületamiseks võib olla künniste kasutuselevõtmine, eraldamaks sektoripõhiselt kutselised teenuseosutajad mittekutselistest. See ei pruugi siiski osutuda nii tõhusaks, kuna on oht hõlmata ka kasutajatevahelised mittekutselised tegevused.

4.2.    Vastutussüsteemid ja tagatised

4.2.1.

Komitee on seisukohal, et olemasoleva vahendaja vastutussüsteemi (6) säilitamine on oluline Euroopa Liidu digitaalmajanduse edasiseks arenguks.

4.2.2.

Selleks, et suurendada usaldusväärsust, mis on jagamismajanduse arengu jaoks määrava tähtsusega, kutsub komitee üles, nagu tehakse ka Euroopa Komisjoni teatises, võtma vabatahtlikke piiravaid meetmeid, et võidelda ebaseadusliku veebisisu vastu seotud või selle aluseks olevate tegevuste kaudu, mõjutamata seejuures vastutusest vabastamise kasutamist.

4.2.3.

Komitee kordab siiski, et selleks, et hoida jagamismajanduse sidet kodanikuühiskonna vaimuga, tuleks seda põhjalikult käsitleda digitaalplatvormide kesksest väärtusest sõltumata.

4.3.    Kasutajate kaitse

4.3.1.

Uues olukorras, kus piir tootja ja tarbija vahel on hägustumas (inimeste mõjuvõimu suurendajad, ühisloojad, ühisrahastajad, kasutajalt kasutajale suunatud teenuse osutajad, kliendid), toetab komitee süsteemi, mis tagab tarbijate õigused. Arvestades jagamismajanduse iseärasusi, ei tohiks siiski piirata selle pakutavaid mitmekülgseid võimalusi.

4.3.2.

Seega tuleb tekkivate mitmepoolsete suhete all käsitleda ka neid, mis on seotud tootva tarbija esilekerkimisega (tegemist on jagamismajanduse jaoks väga olulise majandusliku panusega, mistõttu peab see olema kaitstud, kindlustatud ja määratletud), kellel peaks jagamismajanduses olema märkimisväärne osa, aga ka jagatud väärtuse loomise protsesse, pidades eelkõige silmas ringmajandust ja funktsionaalsust.

4.3.3.

Komitee on alati toetanud võrdseid konkurentsitingimusi. Ebaausaid kaubandustavasid käsitlevate üldsuuniste kohaselt tuleb tarbija ja ettevõtja mittekitsendavaks eristamiseks arvesse võtta järgmisi tegureid: (7) teenuse osutamise sagedus, kasumitaotlus ja käibe suurus.

4.3.4.

Komitee toetab seda lähenemisviisi, ehkki leiab, et asjakohase kategoriseerimise nimel tuleks see mõte läbi vaadata ning kaaluda kriteeriumidena ka teisi tegureid, andmata siiski ammendavat loetelu, arvestades jagamismajanduse keerukust ja selle avaldumisvormide mitmekülgsust ning raskusi selle edasise arengu prognoosimisel (mudel, mis peaks olema sõltumatu, ülekantav, universaalne ja innovatsiooni soodustav).

4.3.5.

Komitee kordab, et parim viis tarbijate usalduse suurendamiseks on tõsta kasutajalt kasutajale suunatud teenuste usaldusväärsust (programmi Safe Harbor põhimõtted konkreetsetele jagamismajanduse platvormidele, mis tagavad hüved, väljaõppe, kindlustuse ja muud tüüpi kaitse) asjakohaste veebipõhiste hindamisteenuste, (8) välise sertifitseerimise (kvaliteedimärgis) ja uue tsiviilõigusliku vahekohtu süsteemi kaudu. See seisukoht on otseses seoses jagamismajanduse harmoonilise arengu usaldusväärsuse ja mainega uues majanduslikus, sotsiaalses ja keskkondlikus koordinaatsüsteemis.

4.4.    Füüsilisest isikust ettevõtjad ja töötajad jagamismajanduses

4.4.1.

Euroopa sotsiaalsete õiguste samba raames toetab komitee ühemõtteliselt õigusliku pärandi läbivaatamist, et tagada õiglased töötingimused ja piisav sotsiaalne kaitse, tuginedes alluvusseose, töö iseloomu ja tasu kumulatiivsetele kriteeriumidele.

4.4.2.

Täpsemalt tuleb riiklikke pädevusi austades kehtestada töötajate jaoks õigusraamistik, milles määratakse täpselt kindaks vastavad töösuhtestaatused: inimväärne töötasu ja õigus osaleda kollektiivläbirääkimistes, kaitse omavoli eest, õigus end võrgust lahti ühendada, et hoida digitaalse töö aeg mõistlikes piirides jne.

4.4.3.

Lisaks soovitab komitee põhjalikumalt analüüsida jagamismajanduse tööhõivemudeleid, mis seonduvad mittevastastikuse prosotsiaalse käitumisega.

4.4.4.

Jagamismajanduse kui tööhõive edendaja eripära tuleb kooskõlastatult käsitleda kõigis liikmesriikides, et elluviidavad poliitikameetmed ei moonutaks selle tavasid ning oleksid nii inkubaatorite, sõltumatuse kui ka taristute küsimuses ettevõtlust soodustavad.

4.5.    Maksustamine

4.5.1.

Komitee, olles teadlik agressiivse maksuplaneerimise ja digitaalmajanduse valdkonnas maksudest kõrvalehoidumise ohtudest, soovitab võtta kasutusele digitaalplatvorme läbivate kaubavoogude kontrollisüsteemi, kuna platvormid suudavad tooteid ja teenuseid jälgida ning hõlbustada nii maksude kohaldamist. Siinkohal võib teistele liikmesriikidele olla eeskujuks Eestis autode ühiskasutuse platvormide puhul kasutatu.

4.5.2.

Maksude, eriti käibemaksu kohandamine jagamismajanduse mudelitele nõuab märkimisväärset läbivaatamist. Samuti tuleb digitaalplatvormide suhtes, mille tulu pärineb suuresti eraisikute andmete müümisest äriettevõtetele, täiel määral kohaldada äriühingu tulumaksu seal, kus tegevus toimub, vältides seejuures liikmesriikide vahelist maksukonkurentsi.

4.5.3.

Komitee, olles teadlik hea maksuhaldustava tähtsusest, pooldab ajutiste vahendite loomist (ühtsete kontaktpunktide süsteemid ja teabevahetus veebis), samuti meetmeid haldustoimingute lihtsustamiseks, ühtlustamiseks, läbipaistvuse parandamiseks ja maksuametite vahelise koostöö suurendamiseks.

4.6.    Järelevalve

4.6.1.

Teatises esitatud järelevalvemeetmed on taotletavat eesmärki silmas pidades asjakohased. Eelkõige soovitab komitee tugevdada sidusrühmade (tööandjate organisatsioonid, ametiühingud, tarbijate ühendused jne) vahelist dialoogi, et selgitada välja parimad tavad ning arendada Euroopa tasandil iseregulatsiooni ja kaasregulatsiooni algatusi, mis käsitlevad jagamismajanduse uusi mõõtmeid (9) (näiteks majutus- ja transpordisektoris, ärikinnisvara sektoris, tervishoiu- ja energiavarustuse sektoris).

Brüssel, 15. detsember 2016

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee president

Georges DASSIS


(1)  ELT C 389, 21.10.2016, lk 50.

(2)  ELT C 51, 10.2.2016, lk 28.

(3)  Üks esimestest oli Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee oma (ELT C 177, 11.6.2014, lk 1).

(4)  Julia Charrié, Lionel Janin: „Le numérique: comment réguler une économie sans frontière“, 2015.

(5)  ELT C 303, 19.8.2016, lk 36.

(6)  Vastavalt e-kaubanduse direktiivile.

(7)  Nagu märgib komisjon, ei ole ükski nimetatud teguritest eraldivõetuna piisav, et määratleda teenuseosutajat ettevõtjana.

(8)  Need peavad alluma rangele järelevalvele ja kontrollile.

(9)  Vt allmärkus 5.


Top
  翻译: