Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012AE2302

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Raadiospektriressursside ühiskasutuse edendamine siseturul” ” COM(2012) 478 final

ELT C 133, 9.5.2013, p. 22–26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

9.5.2013   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 133/22


Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Raadiospektriressursside ühiskasutuse edendamine siseturul””

COM(2012) 478 final

2013/C 133/04

Raportöör: Bernardo HERNÁNDEZ BATALLER

3. septembril 2012 otsustas Euroopa Komisjon vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklile 304 konsulteerida Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteega järgmises küsimuses:

Komisjoni teatis Euroopa Parlamendile, nõukogule, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Raadiospektriressursside ühiskasutuse edendamine siseturul” ”

COM(2012) 478 final.

Asjaomase töö ettevalmistamise eest vastutav transpordi, energeetika, infrastruktuuri ja infoühiskonna sektsioon võttis arvamuse vastu 23. jaanuaril 2013.

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee võttis täiskogu 487. istungjärgul 13.–14. veebruaril 2013. aastal (13. veebruari istungil) vastu järgmise arvamuse. Poolt hääletas 89, erapooletuks jäi 3.

1.   Järeldused ja soovitused

1.1

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee toetab komisjoni lähenemisviisi raadiospektriressursside ühiskasutuse edendamisele siseturul, sest traadita ühendus on majanduses üha tähtsamal kohal.

1.2

Komitee loodab, et kogu selle strateegia lõppkasusaajad on ka tegelikult Euroopa kodanikud ning et kõik tehtud edusammud toovad neile kasu. Tuleb tagada eraldatud spektri võimalikult laiaulatuslik kasutamine isikuandmete täieliku turvalisuse ja puutumatuse tingimustes.

1.3

Kõigis vastu võetavates õigusaktides tuleb tagada tarbijate kõrge kaitsetase ning majanduslik, sotsiaalne ja territoriaalne ühtekuuluvus, et hoida ära digitaalse lõhe suurenemine ja infoühiskonnas kahel kiirusel edasi liikumine.

1.4

Spektri ühiskasutuse haldamisel tuleb saavutada suur tööhõivemäär ja suurendada Euroopa majanduse konkurentsivõimet keskkonnas, kus ei moonutata vaba konkurentsi. Tuleb kasutada ära teadustegevuse ja innovaatiliste tehnoloogiate põhjalikuma arendamise võimalusi. Komitee palub komisjonil enne spektri liberaliseerimist tagada, et suurem konkurents spektrit kasutavate operaatorite vahel viiks töökohtade reaalse loomiseni. Sellega seoses ja kooskõlas strateegiaga „Euroopa 2020” tuleks pöörata erilist tähelepanu olukorrale majandus- ja fiskaalkriisist mõjutatud riikides.

1.5

Komitee loodab, et komisjon võtab vastu soovituse kasutada spektri ühiskasutusõiguste ühtset vormi ning ühist terminoloogiat ühiskasutustingimuste ja -eeskirjade dokumenteerimiseks.

2.   Sissejuhatus

2.1

Spekter on tähtsaim avalik ressurss oluliste sektorite ja teenuste jaoks, nagu mobiil-, traadita lairiba- ja satelliitside, raadio- ja teleringhäälinguvõrgud, transport, raadiolokatsioon ja sellised rakendused nagu häiresüsteemid, kaugjuhtimisseadmed, kuuldeaparaadid, mikrofonid ja meditsiiniseadmed.

2.2

See toetab selliste avalike teenuste tõrgeteta toimimist nagu julgeoleku- ja turvateenused, kaasa arvatud kodanikukaitse, ja teaduslikku tegevust nagu meteoroloogia, maapinna kaugseire, raadioastronoomia ja kosmoseuuringud.

2.3

Lihtne juurdepääs spektrile aitab pakkuda elektroonilise side võimalusi, eriti hõredamalt asustatud piirkondades või äärepiirkondades, näiteks maapiirkondades või saartel asuvate kasutajate ja ettevõtjate jaoks.

2.4

Kõigil spektrit reguleerivatel meetmetel võib olla mõju majandusele, ohutusele, tervishoiule, avalikule huvile, kultuurile, teadusele, sotsiaalsfäärile ja keskkonnale.

2.5

2002. aastal kehtestati raadiospektri otsusega raadiospektri poliitika õiguslik põhiraamistik ning 2012. aastal täiendati seda ELi kõnealuse poliitika mitmeaastast programmi käsitleva otsusega, mille kohta komitee on juba arvamuse koostanud.

2.6

ELi raamistiku eesmärk on hõlbustada spektri kättesaadavust, tuginedes võimalikult vähe koormavale lubade andmise süsteemile. Selles eelistatakse üldlubade kasutamist, välja arvatud juhul, kui üksiklitsentsid on selgelt vajalikud. Raamistik tugineb spektri tõhusa haldamise ja tulemusliku kasutamise ning tehnoloogia- ja teenuseneutraalsuse põhimõtetele.

On olemas piisav õiguslik alus spektrihalduse käsitlemiseks komisjonis, toetudes elektroonilist sidet reguleerivale õigusraamistikule, siseturu eeskirjadele, transpordieeskirjadele ning vaba konkurentsi moonutamist ärahoidvatele eeskirjadele.

2.7

Kuna digitaalse ühtse turu loomise oluliseks eeltingimuseks on spektrihaldus, toetab see algatus otseselt strateegia „Euroopa 2020” eesmärkide täitmist. Kooskõlas raadiospektripoliitika programmiga (RSPP) taotleb komisjon laiaulatuslikku toetust väljapakutud meetmetele, mille eesmärk on edendada traadita tehnoloogia uuenduste arengut ELis ja tagada, et praeguseks eraldatud spektrit kasutatakse nii täielikult kui võimalik.

3.   Komisjoni teatis

3.1

Teatises käsitletakse tegureid, mis teevad spektri ühiskasutuse võimalikuks, ja seda edendavaid tegureid, nagu traadita lairibaühendus, traadita sidega ühendatud ühiskond ning teadustegevus ja uuenduslikud tehnoloogiad, rõhutades järgmist:

litsentsitud või litsentsivabade traadita lairibasageduste ühine kasutamine võimaldab mobiilsideoperaatoritel hoida kokku kulusid, pakub taskukohase hinnaga internetiühendust ja võimalusi taristu jagamiseks;

suundumus internetiühendusega ühiskonna poole osutab lisandväärtusele, mida toob see, kui litsentsivabadel ühiskasutatavatel sagedustel ei takistata juurdepääsu spektrile. Need sagedused toimivad kasvulavana traadita tehnoloogia uuendustele, mis edendavad paindlikuma traadita tehnoloogia väljatöötamist ja kasutuselevõttu;

teadus on võimaldanud avada spektri ühiskasutuseks, tagades samas esmaste teenuste kaitse. Kognitiivse raadiotehnoloogia arengut toetavad ühtlustatud standardeid käsitlevad ülesanded ja Euroopa uurimisprojektide raames tehtud katsed. Edasisi edusamme on oodata seire ja väikeste kärgside tugijaamade vallas.

3.2

Teatises käsitletakse spektri ühiskasutuse suurendamisega seotud probleeme, analüüsides kahjulike häirete vältimist ebakindluse kõrvaldamiseks, piisavate stiimulite ja tagatiste loomist kõigile huvitatud isikutele ning litsentsivabade sagedusribade läbilaskevõimet.

3.2.1

Spektri ühiskasutuse suurendamine eeldab, et

kasutajad võtavad vastastikuse vastutuse häirete vastuvõetavate tasemete ja asjakohaste leevendusstrateegiate eest;

tagatakse õiguskindlus seoses kohaldatavate eeskirjade ja tingimustega, vajalikud jõustamismenetlused, läbipaistvus ühildatavuse eelduste alal ning õigus kaitsele;

luuakse stiimulid investeeringute tegemiseks uutesse tehnoloogiatesse, mis toovad kasu väljakujunenud ja uutele kasutajatele, tagades samal ajal konkurentsi ja edendades seda;

RLANi arenguks eraldatakse laiad sageduskanalid ja koostatakse ülekoormuse prognoosid, et suurendada prognoositavust ja usaldusväärsust olulisemate ühiskasutatavate sagedusribade puhul;

tagatakse, et üleminek kasutuse ainuõiguselt ühiskasutusele tõhustab uute kasutajate abil konkurentsi ega anna ennekõike põhjendamatuid konkurentsieeliseid praegustele või tulevastele õiguste omajatele.

3.3

Komisjon teeb ettepaneku töötada välja kaks vahendit selleks, et luua olemasolevate spektriressursside ulatuslikumat ja tõhusamat kasutust:

ELi strateegia soodsate ühiskasutusvõimaluste kindlakstegemiseks ühtlustatud või ühtlustamata sagedusaladel ning

spektri ühiskasutusõigused kui reguleeriv vahend, millega kiidetakse heaks litsentsitud spektri ühiskasutusvõimalused ja tagatakse teatav kaitse häirete vastu.

3.4

Kuna tehnoloogia areng tekitab siseturul uusi soodsaid ühiskasutusvõimalusi, peab komisjon vajalikuks edendada investeeringuid ja innustada spektri kasutajaid spektriressurssi paremini kasutama, määratledes tihedas koostöös liikmesriikidega ELi tasandil menetluse ja peamised kriteeriumid soodsate ühiskasutusvõimaluste leidmiseks (nt soovituses).

3.5

Komisjoni sõnul võivad spektri ühiskasutuslepingud anda kasutajatele suurema õiguskindluse ja loovad samas turupõhiseid stiimuleid, sealhulgas rahalise hüvitise kujul, et leida siseturul rohkem soodsaid ühiskasutusvõimalusi, kui riikide reguleerivad asutused annavad sagedusala uutele kasutajatele spektri ühiskasutusõigused.

3.6

Komisjon teeb ettepaneku võtta järgmistel etappidel järgmised meetmed:

1)

soodsate ühiskasutusvõimaluste leidmine nii litsentsivabadel kui ka litsentsitud sagedusaladel;

2)

traadita tehnoloogia uuendustele piisava ja ELi tasandil ühtlustatud litsentsivaba spektri kättesaadavaks tegemise kaalumine;

3)

liikmesriikidega koostöös ühise tegutsemisviisi määratlemine ühiskasutusvõimaluste suurendamiseks kasutajalepingute alusel;

4)

selliste kasutajalepingute sõlmimine, mis aitavad suurendada kasutajate õiguskindlust.

4.   Üldised märkused

4.1

Komitee hindab kõrgelt komisjoni teatist, sest see tähendab vajaliku aruteluprotsessi algatamist kohandamaks ELi õiguskeskkonda tulevikus raadiospektripoliitika mitmeaastase programmi eesmärkidega.

4.1.1

Teatises kaalutakse viise, kuidas leevendada vaba spektriruumi puudumist ja uute kasutusviiside jaoks spektri ümberjaotamise kõrget hinda, mis kujutavad endast tõsiseid takistusi traadita ühenduse kasutamisele, ning tehakse ettepanekuid spektrihalduses sisuliste muudatuste tegemiseks.

4.2

Selleks et kõrvaldada raadioühenduse uuenduslike tehnoloogiate kasutuselevõtu ees seisvad regulatiivsed tõkked ning soosida spektri ühiskasutust, soovib komisjon kasutusele võtta kõikehõlmava lähenemisviisi, milles riikide reguleerivad asutused ning spektri väljakujunenud kasutajate ja uute kasutajate vahelised kokkulepped peavad aktiivselt soodustama spektri kollektiivset ja ühiskasutust.

4.3

Samuti on kavas võtta meetmeid, toetudes kehtivatele elektroonilist sidet reguleerivatele Euroopa õigusaktidele, arendades ja rakendades spektri tõhusa haldamise ja tulemusliku kasutamise ning tehnoloogia- ja teenuseneutraalsuse põhimõtteid. Komitee peab seda väga asjakohaseks. Seega kavatseb komisjon täiel määral kasutada oma pädevust selles valdkonnas, et nii palju kui võimalik edendada raadiospektri kasutust ja muuta see levinumaks. Selleks tuleb kasutada vaba konkurentsi ning muuta riikide reguleerivate asutuste kasutuslubade andmise kriteeriumid sarnasemaks, pöörates erilist tähelepanu jagatud litsentsi alusel toimuvale kasutusele.

4.4

Siiski märgib komitee ära mõned komisjoni kõnealuse teatisega seonduvad aspektid, et hõlbustada võimalikult palju raadiospektrit käsitlevate tulevaste regulatiivsete etappide väljatöötamist, nii et need toetuksid kindlatele, eelkõige demokraatia, läbipaistvuse ning põhiõiguste ja tarbijate ja elektroonilise side kasutajate õiguste kaitse põhimõtetele. Esmajoones peavad olema pettuse eest selgelt kaitstud just tarbijate ja kasutajate õigused. Selleks tuleb kehtestada kriteeriumid, mis tagavad õiglase hinna, üldise juurdepääsu spektrile ning tõhusad kaebuste esitamise ja kahju hüvitamise mehhanismid. Samuti tuleb tagada, et sõltumatutel järelevalveasutustel oleksid volitused lahendada riikidevahelisi spektrikasutuse konflikte, vältides kahjulikke häireid. Korrapäraselt koostatavate aruannete abil peab komisjon teavitama, milliseid meetmeid on võetud ja milliseid eesmärke on saavutatud seoses nimetatud õiguste ja kohustustega.

4.5

Komitee kutsub komisjoni üles koostama asjaomase õigusraamistiku tulevase väljatöötamise kontekstis võimalikult täieliku nimekirja raadioühenduse uuenduslike tehnoloogiate kasutuselevõtu ees seisvatest „regulatiivsetest tõketest”.

4.6

Sellega välditakse võimalust, et tarbijate kaitsmise ettekäände varjus püütakse tegelikult rahvuslikul või muul sarnasel protektsionistlikul põhjusel takistada spektri võimalikult ulatuslikku avamist. Tuleb soodustada teiste kasutajate lisandumist ja uuenduslike tehnoloogiate kasutuselevõttu. Komitee peab vajalikuks tagada, et teatise kohaldamine toob endaga kaasa puuetega inimeste parema juurdepääsu uutele tehnoloogiatele.

4.7

See viiks tänu spektrikasutuse tasudele ka maksutulu suurenemisele, mille eelised on ilmselged. Siiski tuleb rõhutada, et kuna spektril on piiratud füüsiline ruum ja kavandatavad meetmed suurendaksid kasutajate liiklust, tuleb hoolikalt kaaluda mitmeid selliseid küsimusi nagu hüvitised praeguste kasutuslitsentside omanikele, spektri kokkuvarisemise või kokkutõmbumise vältimine liigkasutuse tõttu, uuenduslikumate tehnoloogiate kasutuselevõtu tagamine jne. Kuigi käesoleva arvamuse eesmärk ei ühti komitee varasemate arvamustega tehnoloogia muutustega seonduvate ELi meetmete rakendamise kohta, nagu nn digitaalne dividend, tuleb kaaluda nende meetmete tegelikku mõju, et ratsionaliseerida ELi raadiospektri poliitika arendamisega tekkivaid ootusi.

4.8

Siiski pooldab komitee riikide reguleerivate asutuste väljastatavate üksiklitsentside arvu piiramist nii palju kui võimalik, pidades õigeks palju rohkem avatud juurdepääsu, eeldusel, et spektri kättesaadavus ja spektrikasutajate õiguste kaitse seda võimaldavad. Seepärast kutsub komitee riikide reguleerivaid asutusi üles jagama üksiklitsentse piiratud arvul ja vaid väga mõjuvatel põhjustel, et soosida palju rohkem avatud juurdepääsu.

4.9

Teatisest järeldub teiste asjakohaste eesmärkide seas ka vajadus vähendada Euroopa ja kolmandate riikide tootjate vahelist tehnoloogilist lõhet seoses elektroonilise side seadmetega. Selle lõhe üks põhjus on kehtiva õigusraamistiku killustatus. Komitee palub Euroopa Komisjonil lisada teatisse mõjuhinnangu võimaliku kasu kohta, mida spektri avamine võiks tuua ELi liikmesriikide vahelise digitaalse lõhe vähendamisele. Seega toetab komitee nimetatud raamistiku kiireloomulist kohandamist, usaldades selles küsimuses komisjoni suutlikkust asjakohaselt reguleerida, kasutades selleks komiteemenetlust.

4.9.1

Lisaks rõhutab komitee ELi kindlat pühendumust põhiõiguste kaitsele ning kutsub komisjoni üles asjakohaste kohandamiseeskirjade koostamisel kaitsma väga hoolikalt selliseid põhiõigusi nagu eraelu puutumatus, ametisaladus või selliste andmete töötlemine, mida elektroonilise side teenuste pakkujad võivad salvestada.

4.9.2

Samuti oleks soovitav luua tõhus järelevalve uute kasutajate litsentsita juurdepääsu üle sagedusribadele, kui need kasutajad domineerivad tänu lisaväärtusele, mida annavad nende tehnoloogilised uuendused. See kehtib eelkõige juhul, kui need kasutajad häirivad sellise spektri rahumeelset kasutamist kolmandate isikute poolt, kelle õigus kaitsele ei ole riigi reguleeriva asutuse poolt tagatud. Komitee väljendab muret mõju üle, mis kõnealusel liberaliseerimisprotsessil võib olla üldhuviteenustele (politsei, kiirabi, päästeteenistus jne) juurdepääsu tagamise põhimõtte rakendamisele.

4.9.3

Samuti tuleks uurida põhjalikult nende kasutajate olukorda, kes soovivad juurdepääsu spektrile ja osutavad mõnda üldhuviteenust. Riigiüleste sätetega ja vahest asjakohase õigusakti vastuvõtmisega võiks nad vabastada rahalise hüvitise maksmisest või kehtestada neile vaid sümboolse summa.

4.9.3.1

Kõik eelöeldu kehtib, ilma et see piiraks ELi õiguse rakendamisel kohustust edendada üldhuvi eesmärke, eelkõige seoses audiovisuaalsisu ja -poliitikat puudutavate õigusnormidega, ning liikmesriikide õigust korraldada ja kasutada oma raadiospektrit avaliku korra ja julgeoleku eesmärgil.

4.10

Sõltumatuse ja õiguskindluse tagamiseks soovitab komitee panna riikide reguleerivatele asutustele ja vajadusel elektroonilise side Euroopa reguleerivate asutuste ühendatud ametile (BEREC) kohustuse jälgida kasutajatevahelisi ühiskasutuse kokkuleppeid ning teavitada nende olemasolust ja nende vastavusest konkurentsieeskirjadele, kui on vajalik strateegiline planeerimine, kooskõlastamine ja ühtlustamine, eelkõige raadiosageduste kasutamise üldlubade andmise menetluste või isiklike kasutusõiguste puhul, kui see on vajalik siseturu arengut takistavate tõkete ületamiseks.

4.11

Komisjon peaks koostöös tarbijaühenduste ja ettevõtete esindajatega koostama tegevusjuhise selle kohta, kuidas esitada ELi tasandil teavet soodsa ühiskasutuse taotluste ja nende tulemuste kohta. See aitaks levitada läbipaistvaid menetlusi ja spektrikasutuse andmikus olevate ressursside optimaalset haldust.

4.12

Lõpetuseks kutsub komitee komisjoni üles koostama ELi toimimise lepingu artiklis 291 sätestatust lähtudes ja raadiospektripoliitika töörühma tööle toetudes rakendusakti. See aitaks saavutada eesmärke sellistes valdkondades nagu ühine ühiskasutuse litsentsi mõiste ning kehtestada selliste soovituste tingimused, millega edendatakse ühiste kriteeriumide kasutamist nende litsentside väljastamisel ELis, et lihtsustada nende kasutamist kõigis liikmesriikides.

4.12.1

Kõnealune õigusnorm peaks sisaldama muude asjakohaste elementide hulgas ka vaba konkurentsi ning elektroonilise side kasutajate turvalisuse ja õiguste kaitset, pöörates erilist tähelepanu teenusepakkujate osutatavate teenuste eest makstavate kulude vähendamisele.

4.13

Komitee on veendunud, et spektrit kasutavate operaatorite arvu suurenemisega kaasnevat võimalikku tehnoloogilist innovatsiooni võiks toetada ELi fondidest, et hoogustada tehnoloogia arengut ELi vähem arenenud liikmesriikides.

Brüssel, 13. veebruar 2013

Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee president

Staffan NILSSON


Top
  翻译: